Historia projektu / 2023 / 03

Historia projektu

1 mar

Gdańska Szkoła pod Żaglami 2023 – zapraszamy!

Mamy wyjątkową propozycję dla uczniów szkół średnich oraz studentów. To najważniejsze wydarzenie żeglarskie sezonu i najdłuższy rejs. Przygoda życia! Tym razem “Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze młodzież do urokliwych turystycznie i geograficznie miejsc w Skandynawii.

Organizowana już po raz ósmy „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to najdłuższy w sezonie rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Tegoroczny 16-dniowy rejs w terminie 10-25.07.2023, rozpocznie się i zakończy w Gdańsku, a planowana trasa to kierunek północny i wspaniałe turystycznie uroki Szwecji. Malownicze wyspy i wysepki, przytulne małe porty. Liczymy na wizytę w Sztokholmie i legendarnym muzeum “Vasa”. Planujemy dotrzeć do stolicy Wysp Alandzkich Maarianhaminy, która jest istną “mekką” dla żeglarzy, z uwagi na cumujący tam legendarny statek “Pommern”, swego czasu najszybszy towarowy żaglowiec świata, a obecnie muzeum. Blisko będziemy mieli do miejsca narodzin naszego żaglowca w Ekenas koło Kalmaru, gdzie w 1939 roku jacht został zbudowany w rodzinnej stoczni Lund. Nigdzie się nie spieszymy, a bałtycka aura i Neptun będą nas prowadzić 🙂

Jak mówi kpt. Piotr Królak, planujemy rejs w stylu “eco-trip”, by oszczędzić naszej Planecie obciążeń środowiskowych: wypływamy i wracamy do Gdańska, unikając przejazdów i przelotów, żeglujemy w zgodzie z wiatrami, by nie używać silników spalinowych, a po drodze uczymy się postaw proekologicznych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie rekrutacyjnym jest tylko dostarczenie zgłoszenia z listem motywacyjnym, byśmy mogli trochę lepiej poznać uczestników. Mamy nadzieję, że wśród młodzieży jest wiele osób, którym troska o środowisko naturalne jest bliska i liczymy na wartościowe zgłoszenia

Jak sama nazwa sugeruje, po wyjściu w morze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu, a także specyfikę miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce gen. Mariusza Zaruskiego oraz idee wychowania morskiego. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Pamiętajcie, że zgłoszenia wraz z listem motywacyjnym na 1 stronie A4, należy dokonać NA TEJ STRONIE do 14.04.2023 r. A zatem, pióra w dłoń i do boju ;):).

Rejs zaczynamy 10.07.2023 r. w Gdańsku i po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wypływamy w kierunku Szwecji, a w drodze rozpoczynają się zajęcia edukacyjne wynikające z programu rejsu. Stawiamy na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację – macie pole do działania!

W rejsie weźmie udział 20 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu.
Szczegóły znajdziecie w regulaminie oraz prezentacji programu “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” (pliki do pobrania po lewej stronie).

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym drewnianym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”!

 

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga