Historia projektu / 2009 / 10

Historia projektu

9 paź

Sensacyjne odkrycie w Szwecji

Pod koniec września miało miejsce znaczące wydarzenie. Miłosz Wierzchowski, prezes Kompanii Morskiej (związany z projektem odbudowy “Generała Zaruskiego”) dostał SMS od swoich przyjaciół ze Szwecji, z którego wynikało że odnalazła się bezcenna oryginalna dokumentacja budowy s/y Generał Zaruski w stoczni Lund’a w Ekenas. Znalezisko ma wielką wagę dla badań historii legendarnego jachtu oraz jego rewitalizacji.

Szybko zorganizowano wyprawę w towarzystwie ekipy gdańskiego ośrodka TVP oraz Gazety Wyborczej, która udała się do “miejsca narodzin” statku, by sensację potwierdzić. Efektem tej wyprawy – poza odzyskaniem bezcennej dokumentacji i niecodzienną okazją do spotkania z Bertilem Lundem, który wodował “Zaruskiego” – był poświęcony w całości naszemu żaglowcowi, program “Patrol reporterów”, wyemitowany w TVP Info 1 października. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia tego materiału, który w bardzo ciekawy sposób przedstawia polsko-szwedzką historię jachtu i wagę znalezionych dokumentów.

Polecamy Wam także lekturę bardzo fachowo i interesująco przygotowanego opracowania plonów “szwedzkiej misji”, wykonaną przez Kompanię Morską (na ich stronie http://marine-company.eu/ ). Wynika z tego kilka sensacyjnych informacji, które rzucają nowe światło na naszą dotychczasową wiedzę o historii jednostki. Jestem pewien, że zainteresują zarówno sympatyków projektu odbudowy jachtu, jak i rzesze jego wychowanków, którzy swe morskie szlify zdobywali na pokładzie “Zaruskiego”.

6 paź

Trwa publiczna zbiórka pieniędzy na rewitalizację “Zaruskiego”

Podsumowaliśmy pierwszy sezon zbiórki publicznej na odbudowę “Generała” – zebraliśmy już ponad 3500 zł.

Akcja była prowadzona do skarbon stacjonarnych (wraz ze stosownym pozwoleniem od MSWiA) podczas odbywających się w sezonie imprez o charakterze żeglarskim (zloty, festiwale, targi itp.). Była to nasza pierwsza wspólna, z naszym partnerem – Stowarzyszeniem Edukacja Pod Żaglami, zbiórka, w której przecieraliśmy szlaki, otwieraliśmy drzwi i uczyliśmy się “kwestarskiego rzemiosła”.

W tym czasie mieliśmy wiele ciekawych spotkań, rozmów i dowodów wsparcia. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Jednocześnie pod koniec wakacji EPŻ otrzymał z Ministerstwa pozwolenie na zbiórkę aktywną, “mobilną” – do puszek kwestarskich, którą to formę uważamy za bardziej efektywną. W nowym sezonie będziemy ją jeszcze skuteczniej realizować. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi kwestującego z potencjalnym darczyńcą, jest okazja do wytworzenia ważnej dla odbudowy żaglowca atmosfery sentymentalnego zaangażowania.

Aktualnie rusza remont kadłuba. Jest już gotowa dokumentacja technicznej odbudowy jachtu, prowadzone są rozmowy z Gdańską Stocznią Remontową oraz podwykonawcami, gromadzimy oferty na materiał.

Na stronie projektu oraz w zaprzyjaźnionym serwisie www.classicboat.pl jest pełna informacja o sposobie finansowego wsparcia odbudowy “Generała Zaruskiego”- gorąco zachęcamy do wsparcia projektu.”

» Stan konta na dzień 30 września 2009: 17.962,12 PLN.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga