Historia projektu / 2013 / 10

Historia projektu

31 paź

Jesienna edycja PEM

Wraz z początkiem września, po wakacyjnej przerwie na wody Zatoki Gdańskiej wracają jachty Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Do końca października, od poniedziałku do piątku w edukacyjne rejsy znów wypływać będą uczniowie pierwszych klas gdańskich gimnazjów.
Dotychczas na pokładzie Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku swoje pierwsze żeglarskie szlify zdobyło już ponad 11 000 uczniów, którzy przepłynęli ponad 25 000 mil morskich! Na dowód ukończenia rejsu wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowy dyplom oraz specjalną Kartę EURO26 Żeglarz, która dzięki licznym zniżkom, ułatwi młodym żeglarzom kontynuację edukacji i rozwój nowego hobby.

Więcej o PEM

28 paź

Bornholm zdobyty! ;):)

Zapraszamy do przeczytania żeglarskiej relacji z ostatniego w tym sezonie rejsu STS Generał Zaruski, który zakończył się w miniony weekend.

dla portalu Sailbook – Michał Olszewski

24 paź

HENRI LLOYD z Zaruskim!!!

Projekt odbudowy naszego Generała wzbogacił się w ostatnich dniach o bardzo cennego partnera.

Na finiszu odbudowy i w przededniu eksploatacji, dołączył do nas renomowany producent odzieży żeglarskiej, firma Henri Lloyd. Dzięki czemu stała załoga STS Generał Zaruski, została ubrana w doskonałe sztormiaki Race JKT oraz Ocean Explorer.

Marka odzieży Henri Lloyd od 50 lat jest znana wśród żeglarzy z całego świata, którzy cenią jej niezawodność w ekstremalnych warunkach. W ubraniach Henri Lloyd o zwycięstwo walczyło wiele znakomitych załóg regat m.in. Pucharu Ameryki, Withbread Round The World Race, Volvo Ocean Race, Race2000. Startowała w nich również polska ekipa na olimpiadzie w Pekinie. Każdy nowy produkt, zanim trafi do sprzedaży jest testowany w najtrudniejszych warunkach przez członków żeglarskich załóg.

Założycielem firmy Henri Lloyd jest Polak Henryk Strzelecki, żołnierz polskiej armii, osiadły po wojnie w Wielkiej Brytanii, wyróżniony przez angielską królową m.in. odznaczeniem Member of the British Empire. Czynnie angażujący się w działalność polskiej emigracji, nagradzany za wkład w promocję Polski, jest wspaniałym przykładem polskiego sukcesu i patriotyzmu. Idea powstania Żaglowca Generał Zaruski, przyświecająca gen. Mariuszowi Zaruskiemu w jego patriotycznej działalności, pięknie łączy się z historią i misją Henryka Strzeleckiego.

Dziękujemy za wsparcie i pozdrawiamy!

24 paź

Głosuj na film z rejsu do Ekenas

Od dziś do 5-ego listopada można głosować na filmy w ramach konkursu "Catch the Vibe of South Baltic". Oddajcie swój głos na film z rejsu Zaruskiego do Ekenas :).

Zapraszamy Was do obejrzenia filmu “Back to the Origin”, z pierwszego po odbudowie rejsu STS Generał Zaruski do miejsca swych narodzi – stoczni B. Lunda w Ekenas. Film był już publikowany i zapewne jest Wam znany, jednak w wersji konkursowej został nieco zmodyfikowany. Rejs do Ekenas był wyjątkowym wydarzeniem – czekaliśmy na niego 4 długie lata żmudnej odbudowy tej historycznej jednostki. Było naszym pragnieniem, aby w pierwszy rejs gdy jacht odzyska morską gotowość, popłynąć właśnie do Ekenas, miejsca gdzie przed ponad 70 laty został wybudowany. Tym bardziej, że czekał tam na nas Pan Bertil Lund, który jako 17-latek budował ten żaglowiec wraz z ojcem w rodzinnej stoczni. Teraz gdy skończył 90 lat, chciał ten wyjątkowy jacht zobaczyć ponownie, wejść na jego pokład, popłynąć w choćby krótką przejażdżkę. Wszystko to udało się zorganizować i pamiątką z tych podniosłych chwil jest właśnie ten film.
Aby oddać głos należy być użytkownikiem Facebooka, wejść na stronę

Konkurs Catch the Vibe of South Baltic

wybrać żółty przycisk “VOTE” u dołu po lewej i oddać swój głos. Film z rejsu do Ekenas jest drugi na liście kondydatów do zwycięstwa :).

Życzymy miłej zabawy w roli filmowego jury :).

21 paź

Ostatni rejs w sezonie

Dziś w ostatni w sezonie żeglarskim 2013 rejs na STS Generał Zaruski, wypływają zaprawieni żeglarze - instruktorzy, ratownicy i ekipa Mariny Gdańsk.

Październikowa aura potrafi zaskoczyć na Bałtyku, dlatego w 5-dniowy rejs o tej porze roku wypływają zaprawieni żeglarze i wodniacy. I choć prognozy są raczej pomyślne, na Zaruskiego zamustrowali dziś instruktorzy gdańskiego Programu Edukacji Morskiej i Fundacji Navigare Mateusza Kusznierewicza, ratownicy MOSiR strzegący w letnim sezonie gdańskich plaż oraz ekipa Mariny Gdańsk, której żeńska część tryumfowała w tegorocznych, pierwszych regatach Zaruski CUP.
Plan rejsu zakłada wizytę w Kłajpedzie, ale nie wykluczone jest że żaglowiec popłynie na północ z zamiarem odwiedzenia urokliwego szwedzkiego Visby na wyspie Gotland. Wszystko zależy od siły i kierunku wiatru i ostateczna decyzja może być podjęta w ostatniej chwili. W końcu chodzi po prostu o morską przygodę i żeglowanie, a nie wizytę w jakimś wybranym porcie.
Samej jednostce oraz załodze życzymy pomyślnych wiatrów i wspaniałych żeglarskich przeżyć, a Was zapraszamy do śledzenia przebiegu rejsu w okienku TRACKING na stronie głównej naszego serwisu.

17 paź

Zaruski w pełnej krasie

Od wydobycia po konserwację - w poszukiwaniu skarbów szlakiem historycznego portu gdańskiego.

Projekt przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu “Młodzież w działaniu”, realizuje grupa Boomerang, wspierana przez Fundację MAGIS. Boomerang to młodzi pasjonaci, którzy w ramach wolontariatu pragną podzielić się swoimi zainteresowaniami i pasją do żeglarstwa, prac badawczych na Morzu Bałtyckim oraz historii portu gdańskiego. Główne cele przedsięwzięcia to: przekazanie wiedzy dzieciom i młodzieży o historii portu gdańskiego, rozwój zainteresowań edukacyjnych dzieci i młodzieży, zaszczepienie w młodzieży chęci aktywnego pozyskiwania wiedzy, pielęgnowanie świadomości regionalnej oraz szacunku do morskiego dziedzictwa kulturowego.

W ramach projektu ok. 200 młodych ludzi z 10 szkół regionu odbywa krótkie rejsy po Zatoce Gdańskiej na STS Generał Zaruski. Oprócz tego młodzież uczestniczy w warsztatach naukowo-konserwatorskich na Katedrze Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Zajęcia prowadzone są pod czujnym okiem młodych naukowców, w tym pracowników Centralnego Muzeum Morskiego i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN. Celem warsztatów jest wykorzystanie przez gimnazjalistów wiedzy z przedmiotów ścisłych (chemia, fizyka) podczas nauki w szkole oraz zapoznanie młodzieży z tematyką badań podwodnych wraków na dnie Morza Bałtyckiego, a także metod konserwacji zabytków morskich. Przyjemne z pożytecznym – tak trzymać:)
Wolontariuszom z Grupy Boomerang gratulujemy pomysłu i zapału w jego realizacji! 🙂

9 paź

Zaruski w pełnej krasie

Kilka tygodni temu, podczas lokalnego rejsu po Zatoce, odbyła się sesja zdjęciowa gdańskiego żaglowca. Film z paralotni zarejestrowany tego samego dnia, mieliście już okazję obejrzeć. Pora na zdjęcia.

Przy wyśmienitej pogodzie – idealnym wietrze, słońcu i przejrzystości powietrza, odbył się rejs po Zatoce Gdańskiej, którego jednym z celów była sesja fotograficzna i filmowa STS Generał Zaruski. Film (który już publikowaliśmy) wykonało studio AEROclip, zaś zdjęcia na których pokaz zapraszamy teraz, fotograficy pracowni FotoInLove.pl.
Widać na nich gdański jacht z pełnym ożaglowaniem, czego nie mieliśmy jeszcze okazji uwiecznić i opublikować.

Dotychczas działania związane z Zaruskim ilustrowaliśmy fotografią ze Spitsbergenu z 1975 r. Do niedawna jedno z najlepszych zdjęć w naszych zbiorach. Teraz zaczyna się tworzyć i rozrastać już nasza własna dokumentacja zdjęciowa i filmowa, która pokazuje nowy rozdział morskiej służby STS Generał Zaruski.

7 paź

Zaruski z lotu ptaka

STS Generał Zaruski w pięknym wrześniowym słońcu, widziany oczami podniebnego operatora Studia AEROclip

Zdjęcia i film wykonał Maciej Bejm ze studia AEROclip. Pozdrawiamy! 🙂

Odwiedź stronę AEROclip.pl

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga