Historia projektu / 2015 / 09

Historia projektu

30 wrz

Czersk z pogodą w kratkę

Wczoraj przy zmiennej pogodzie pożeglowała z nami młodzież z Czerska.

Ostatecznie było jednak lepiej niż prognozowano jeszcze dzień wcześniej. Trochę przygrzewało słoneczko, trochę pokropił deszczyk, ale dzięki temu młodzież mogła doświadczyć sytuacji, które w regularnej żegludze, są na porządku dziennym.
Co widać po uśmiechniętych buziach, morska przygoda warta była poświęcenia 🙂

29 wrz

Czersk na Zaruskim

Na początku października swój "pilotażowy" rejs na Zaruskim, zaliczy młodzież z Czerska.

Z propozycją organizacji takiego rejsu, zwrócił się do nas burmistrz miasta. Cieszy nas fakt, że zainteresowanie Zaruskim i żeglarstwem wykracza poza granice Gdańska i zgłaszają się do nas organizacje i społeczności, które na co dzień nie mają bezpośredniego kontaktu z dużą wodą. Czersk może się pochwalić uroczą dla kajakarzy rzeką z unikalnym w skali Polski i Europy akweduktem w Fojutowie, ale przygoda pod żaglami Zaruskiego na Zatoce Gdańskiej, na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.

Zapraszamy!!! 🙂

28 wrz

Rejs “Tylko dla Orłów” – dobrze to wygląda

Zbiera się naprawdę doborowa ekipa na tegoroczny rejs "Tylko dla Orłów".

Zostało kilka ostatnich miejsc – jeśli ktoś się jeszcze wahał, to teraz jest najlepszy moment, by dołączyć do załogi.
Mamy też warianty tras, spośród których na podstawie prognozy pogody, kapitan wybierze optymalną tak, by mieć z żeglarstwa największą frajdę :).
Jeśli wybrany zostanie wariant zachodni, Zaruski planuje odwiedzić Bornholm, Christianso i wyspę Hano. Jeśli korzystne wiatry skierują nas na Północ, wówczas w planie są Karlskrona, Kalmar i – jeśli dobrze powieje – Visby. Wariant wschodni przewiduje Kłajpedę i Liepaję.
Ale i tak w końcu liczyć się będzie żeglarska przygoda, którą załoga przeżyje w morzu a nie w portach :).

Ostatnie wolne miejsca czekają – zapraszamy! :). Decyduje kolejność zgłoszeń

23 wrz

Gimnazjaliści z “ósemki” na fali… :)

Wczoraj odbył się rejs z udziałem młodzieży z gdańskiego gimnazjum nr 8.

Jak zapowiadaliśmy, szkoła ta zorganizowała dla swoich uczniów dwa niezależne rejsy szkoleniowe. Kolejny odbędzie się w pierwszych dniach października. Kadra nauczycielska wzięła sobie za cel ambitny program kształcenia żeglarskiego. Tak trzymać! 🙂

Tymczasem kolejna szkoła realizuje swój szeroko zakrojony plan i dziś odwiedzą nas kolejne grupy uczniów z gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego z Kolbud.

Do zobaczenia 🙂

22 wrz

OLPI spodobało się żeglarstwo :)

Za nami kolejny rejs z młodzieżą oliwskiego Ogólnokształcącego Liceum Programów Indywidualnych.

Pierwszy raz popłynęli z nami w maju, a teraz, wkrótce po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, zgłosili się z propozycją zorganizowania kolejnego rejsu, dla kolejnej załogi. Cieszy nas to, że wracają do nas ci, którzy raz postawili nogę na Zaruskim :).
Rejs jednodniowy to świetna okazja do poznania gdańskiego jachtu, jego historii, dzieła odbudowy i – co najważniejsze – uroków spędzania czasu pod jego żaglami :). Taki krótki rejs pozwala odkryć w sobie skłonności do żeglarstwa lub po prostu wodnych form aktywności. A tych którzy takich predylekcji nie mają, nie wystawi na zbyt ciężką próbę ;). Jest go też stosunkowo łatwo zorganizować – wymaga mało czasu i minimalnych nakładów finansowych.

Jeśli interesuje Was żeglarstwo, urzekła Was historia tej wyjątkowej jednostki i jej patrona, chcielibyście spróbować swoich sił jako załoga tradycyjnego żaglowca, zgłoście taką potrzebę swoim nauczycielom lub dyrekcji szkoły. My czekamy i zapraszamy 🙂

22 wrz

Gimnazjaliści w jesiennym natarciu

W trzeciej dekadzie września w jednodniowy rejs popłyniemy z załogą Gimnazjum nr 8 z Gdańska.

Rejs organizuje rada Dzielnicy Śródmieście, a gdańscy gimnazjaliści będą mieli okazję poznać żaglowiec, jego historię, dzieło odbudowy i zasmakować w żeglarskiej przygodzie. Doświadczenie uczy, iż często po takim rejsie “pilotażowym” rośnie apetyt i w kolejnym sezonie wybierzemy się w dalszą morską podróż.

Do zobaczenia na pokładzie gdańskiego żaglowca

21 wrz

Jacht płk. Kuklińskiego w Gdańsku

"SY Strażnik Poranka", słynny jacht płk. Ryszarda Kuklińskiego, przypłynie do Gdańska w najbliższą niedzielę 27.09. i będzie dostępny do zwiedzania.

Po trzech miesiącach żeglugi i przebyciu 4.400 Mm w drodze z Adriatyku, gdzie służył polskiej i polonijnej młodzieży w doskonaleniu rzemiosła żeglarskiego, jacht płk. Ryszarda Kuklińskiego dotarł do Świnoujścia. W poniedziałek, 21 września wyruszył w kierunku Zatoki Gdańskiej, do portu macierzystego jednostki, czyli Gdańska.
„Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami”, której płk Kukliński przekazał jacht, zaprasza wszystkich, dla których ważna jest idea wychowania morskiego młodzieży i bliska postać bohaterskiego Polaka, do odwiedzenia jednostki.

Plan odwiedzin s/y „Strażnik Poranka”:

» środa, 23 września | Łeba: przybycie ok. 12.00, postój do czwartku
» piątek, 25 września | Gdynia, basen jachtowy: przybycie ok. 15.00, postój do soboty
» sobota, 26 września | Sopot, marina przy Molo: przybycie ok. 10.00, uroczysta msza św. na zakończenie rejsu w kościele garnizonowym pw. Św. Jerzego o godz. 16.30 postój do niedzieli
» niedziela, 27 września | Gdańsk, przy Żurawiu; przybycie ok. 9.00, postój do 13.00; pobyt w NCŻ w Górkach Zachodnich od godz. 14.00.

Zapraszamy

17 wrz

Słońce świeci – jadą dzieci…

Popularność Zaruskiego rośnie. Właśnie wznowiliśmy sezon szkolnych odwiedzin.

Choć pewnie gimnazjaliści z Kolbud na określenie “dzieci” przystaliby niechętnie, faktem jest że wraz z powrotem Zaruskiego z długiego rejsu oraz początkiem roku szkolnego, młodzież szkolna zatęskniła za odwiedzinami na żaglowcu :). W tym tygodniu odwiedziły nas dwie grupy uczniów z gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego w Kolbudach. W kolejnym czekamy na następne :).
Za dwa lata przypada 150 rocznica urodzin wielkiego Polaka, który jest patronem zarówno gimnazjum w Kolbudach, jak i naszego statku. Szkolna młodzież oraz oddani sprawie kształcenia żeglarskiego nauczyciele, przygotowują huczne obchody, z konkursami, odwiedzinami, rejsami, a wstępem do tego są takie spotkania jak wczorajsze. Cieszy nas to, a zajęcia z młodzieżą, które miałem przyjemność prowadzić osobiście, były cennym i budującym doświadczeniem.
Zapowiedziały się też inne szkoły, a odwiedzin starczy aż do kolejnego żeglarskiego sezonu. I tek trzymać! Wszystko idzie w taką stronę, jakiej gen. Mariusz Zaruski życzyłby sobie najbardziej.

Pozdrawiam i do następnego razu!
Krzysztof Dębski, kier. Biura Armatorskiego MOSiR

15 wrz

Gdańska Szkoła pod Żaglami – witajcie w domu!

Zakończył się rejs w ramach I. edycji "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami".

Trzy tygodnie w morzu, różnorakie zajęcia dydaktyczne na żaglowcu, gry miejskie w odwiedzanych portach. Ta wyprawa pokazała jaką wartość stanowi wspólne przeżywanie, doświadczanie – gdańska młodzież stworzyła niemal rodzinę i trudno było się rozstać :). Ale – jak to mówią – wszystko dobre co się dobrze kończy. Pora wrócić do tradycyjnej szkoły, a w wolnych od zajęć chwilach – kto wie – może snuć marzenia o kolejnych wyprawach i żeglarskich podbojach :).

Gdańskim młodym żeglarzom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i bardzo budującą atmosferę oraz postawę podczas tego rejsu. Wierzymy, że to zaledwie początek Waszej żeglarskiej przygody 🙂

8 wrz

Kopenhaga – jest co podziwiać…

Rejs "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami" wszedł w decydującą fazę. Za nami wizyta w Kopenhadze.

Załoga złożona z gdańskich gimnazjalistów i uczniów szkół średnich, miała okazję przedstawić przygotowane przez siebie jeszcze w Polsce, prezentacje nt. stolicy Królestwa Danii, a potem wszyscy wyposażeni w mapy, wzięli udział w grze miejskiej. Kopenhaga to jedno z największych miast Skandynawii, położone malowniczo nad cieśniną Sund, na dwóch wyspach: Zelandia i Amager, którego strzeże najsłynniejsza na świecie duńska Syrenka. Czekamy na relacje naocznych świadków :).

Obecnie Zaruski jest w drodze na Bornholm, a w niedzielę 13.09. gdański żaglowiec zacumuje na Motławie w swym macierzystym porcie.

Do zobaczenia! 🙂

4 wrz

Rejs “Tylko dla Orłów” – popłyń z nami!

Pojawiła się nie lada gratka! Ogłaszamy otwartą rekrutację na rejs "Tylko dla Orłów"...

… który wzorem roku ubiegłego, odbędzie się w październiku i ma być podsumowaniem sezonu oraz stawieniem czoła jesiennemu Bałtykowi. Popłynąć może każdy kto skończył 15 lat i spełni wymogi formalne organizatora. Nie mniej jednak polecamy ten rejs szczególnie doświadczonym żeglarzom :).
Tygodniowy rejs odbędzie się w terminie 12-18.10.2015 r., zacznie i skończy w Gdańsku, a dokładna trasa zostanie zaplanowana w najbliższym czasie. Nie mniej jednak możecie być pewni, że kapitan wybierze najkorzystniejszy wariant tak aby i żeglarstwa było dużo i udało się odwiedzić jakieś atrakcyjne lokalizacje (wszystko zależy od warunków pogodowych).
Warunkiem udziału w rejsie (oprócz minimalnego wieku), będzie udział w kosztach jego organizacji.

Potraktujcie tę informację jako wstępną propozycję. W miarę upływu czasu będziemy publikować dalsze szczegóły. Jednak osoby zainteresowane już teraz mogą sobie planować czas i nawiązać kontakt z Biurem Armatorskim (zakładka “Kontakt”), celem składania rezerwacji. Ilość miejsc jest oczywiście ograniczona.

2 wrz

Gdańska Szkoła pod Żaglami w Oslo

Po niemal 5 dniach nieustannej żeglugi i "halsówki", załoga Gdańskiej Szkoły pod Żaglami, dotarła do stolicy Norwegii.

Czas w morzu został wykorzystany na przygotowanie do wizyty i zajęcia edukacyjne, głównie z literatury i historii – by pełniej skorzystać z okazji do bliższego poznania tego pięknego miasta. W trakcie zwiedzania Oslo także będą realizowane zadania edukacyjne, a załoga szkolna będzie musiała sprostać terenowym grom jakie przygotowali dla nich wykładowcy wchodzący w skład załogi oficerskiej.
W dalszej części rejsu, realizując założenia edukacyjne, Zaruski zawinie do Geteborga, Kopenhagi, Bornholmu, by ostatecznie wrócić do Gdańska 13.09.

Załodze życzymy wspaniałego rejsu i wielu niezapomnianych przygód 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga