Historia projektu / 2019 / 06

Historia projektu

26 cze

Baltic Pass – sezon promocyjny w pełni

Za nami kolejny rejs promocyjny unijnego projektu "Baltic Pass - Maritime Heritage Tours", realizowanego w ramach Programu Interreg "Południowy Bałtyk 201-2020".

Tym razem na pokładzie znaleźli się przedstawiciele mediów, tour-operatorów oraz innych instytucji z branży turystycznej. Pogoda dopisała wyśmienicie, a cały program “Morski Gdańsk – rejs przez wieki”, zrobił na uczestnikach niezapomniane wrażenie. Każdy znalazł dla siebie coś dobrego – miłośnicy żeglarstwa – okazję do poznania podstaw nawigacji i obsługi takielunku, a spadkobiercy dziedzictwa morskiego, mogli poznać ciekawe historie marynistyczne i rozkoszować się żeglugą na pokładzie jednego z najwspanialszych oldtimerów na Bałtyku 🙂

24 cze

Czerwcowe plony

Jacht szkolny "Generał Zaruski" wrócił do portu macierzystego w Gdańsku po niemal trzytygodniowym cyklu imprez żeglarskich, których zwieńczeniem był udział w okazałym zlocie "Dni Morza" w Szczecinie.

Wypłynęliśmy 03. czerwca w pięciodniowy rejs z młodzieżą z Zespołu Szkół Mechanicznych “Mechanik” z Jeleniej Góry. Pomyszkowaliśmy nieco na Bornholmie. Byliśmy w Nexo i – pierwszy raz – w Hasle. Bardzo ładny port, na pewno tu wrócimy 🙂 Pogoda była iście plażowa, mało wiatru, co sprzyjało zwiedzaniu. Po pięciu dniach, w Świnoujściu, doszło do wymiany załogi szkolnej i dalej popłynęliśmy ze sportowcami z Bytomia.

Trasa biegła przez Kopenhagę i Helsingor, gdzie na zamku Hamleta miały miejsce zabawne przedstawienia, zaaranżowane przez poszczególne wachty. Była to historia o Smoku Wawelskim w różnych wariantach – komedii romantycznej, westernu, Sci-Fi i paradokumentu. Poszczególne style zostały przez wachty wylosowane, więc ślepy los zdecydował kto z jakim gatunkiem się zmagał. Jak sobie możecie wyobrazić, śmiechu było przy tym co nie miara 🙂

Dalej żegluga prowadziła przez kanał Falsterbo. Noc “urozmaiciła” potężna burza, a ranek powitał sztormem. Krótkim, acz gwałtownym i silnym. Nie wszyscy to dobrze znieśli więc na “lizanie ran”, takie jak np. zwiedzanie klifu, załoga udała się do Sassnitz. Po doprowadzeniu statku do porządku po nocnych i porannych przygodach, pożeglowaliśmy w kierunku Szczecina, gdzie przyszło nam się rozstać.

A Szczecin rozkwitł żaglami, kramami, atrakcjami z okazji obchodów “Dni Morza”. Zaruski uczestniczył w rejsach turystycznych, promując projekt “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”, a w ostatni dzień na pokładzie Generała odbyło się tradycyjnie dla szczecińskiego zlotu, nabożeństwo ekumeniczne. Po tym wydarzeniu, zlot zaczął się powoli zamykać, statki poczęły odpływać, a my wraz z nimi – wyruszyliśmy w drogę do domu.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga