Historia projektu / 2016 / 07

Historia projektu

29 lip

Akcja Lato na Zaruskim

Pod hasłem "Wakacje w mieście" gościliśmy dziś na Zaruskim grupę dzieci spędzających czas pod opieką klubu "Bolek i Lolek" z Przymorza.

Tegoroczna oferta zajęć dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji letnich jest pod każdym względem rekordowa. Blisko 15 000 godzin zajęć prowadzonych przez ponad 200 nauczycieli, którzy zapewnią całodzienna opiekę i atrakcje dla ponad 1500 uczniów. Drugie tyle miejsc i godzin przygotowały dla młodych gdańszczan organizacje pozarządowe.
Dzisiejsze zwiedzanie gdańskiego żaglowca odbyło się w finałowym momencie: po pierwsze kończy się bogaty w atrakcje 20-dniowy turnus u “Bolka i Lolka”, a po drugie Zaruski jutro wypływa w najdłuższy rejs sezonu :).

Do zobaczenia we wrześniu! 🙂

Więcej szczegółów nt. miejskiej oferty wakacyjnej, znajdziecie na stronie
Urzędu Miasta

25 lip

Zaruski zacumował na plaży…

Mamy wesołą niespodziankę dla każdego kto odwiedzi gdańskie kąpielisko w Brzeźnie :)

Ekipa kąpielisk morskich w Gdańsku, zorganizowała dla najmłodszych plażowiczów nie lada gratkę – na plaży w Brzeźnie zacumował plac zabaw urządzony na kształt żaglowca. Nie mogło więc być inaczej, tylko burty tej plażowej zabawki, zdobi nazwa “Generał Zaruski”. Kolegom z kąpielisk dziękujemy za pomysłowość i wyróżnienie, a plażowiczów zapraszamy na wirtualny rejs gdańską jednostką flagową ;):)

Żeglugę plażowym Zaruskim można śledzić na stronie Kąpielisk Morskich Gdańsk

14 lip

Deszczowa znajomość… ;):)

Wczorajszy, pierwszy w historii Zaruskiego pod gdańską banderą, rejs promocyjny "Poznaj Generała", nie miał wielkiego szczęścia do pogody.

Padało rano i potem ponownie od południa. Ale było ciepło i był lekki wiatr, co dla amatorów żeglarstwa jest dużo ważniejsze. A ponieważ żeglarze się wody nie boją, impreza była bardzo udana 🙂
Przed wypłynięciem uczestnicy zgodnie przyznali, że pomysł rejsu promocyjnego jest świetny, a niektórzy przyjechali do nas specjalnie aż ze Śląska czy Warszawy.
Rejs był okazją do poznania idei szkolenia morskiego stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego, historii żaglowca, jego odbudowy przez Miasto Gdańsk oraz do posmakowania żeglarstwa. Nie do przecenienia okazały się także morskie opowieści załogi oficerskiej i okazja do uczestnictwa we wszystkich żeglarskich operacjach na statku.
Pomimo niewielkiej nieprzychylności aury, wszyscy wspaniale się bawili i każdy, oprócz otrzymanych pamiątek, zabrał do domu wspomnienia i sporo ciekawej wiedzy z nowopoznanego (przynajmniej dla niektórych) obszaru ludzkiej aktywności.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i przygodę, gratulujemy żeglarskiej postawy i zainteresowań i – kto wie – może do zobaczenia! 🙂

14 lip

“Poznaj Generała” – już w lipcu

To 1-dniowy darmowy rejs, w który popłynąć może niemal każdy.

“Poznaj Generała” to stworzona w 2016 roku oferta rejsów dla gdańszczan i turystów przebywających w naszym mieście, którzy chcieliby posmakować żeglarskiej przygody na pokładzie naszej flagowej jednostki.
Pierwszy rejs w tej formule, odbędzie się już 14.07.2016 r. Zgłoszenia napływają od początku ogłoszenia planu rejsów na ten sezon i pozostało już tylko 10 wolnych miejsc.

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule Poznaj Generała

11 lip

Skandynawska przygoda PNTF

Zakończyła się tegoroczna "Bałtycka Integracja pod Żaglami", organizowana dla osób niepełnosprawnych intelektualnie przez Stowarzyszenie "Przełamując nie tylko fale".

Tygodniowy rejs był bardzo owocny: podczas 85 godzin żeglugi odwiedzono 4 porty, pogoda była zmienna – trochę mocnego wiatru, trochę deszczu, potem słońce.
Przede wszystkim udało się zrealizować żeglarskie marzenie organizatora rejsu i załoga zacumowała w przepięknych szwedzkich szkierach niedaleko Sztokholmu. I choć tam przywitała ich deszczowa pogoda, malowniczy urok miejsca wszystkie niewygody zrekompensował, a co bardziej zachwyceni zaliczyli nawet morską kąpiel podczas postoju.
Potem odwiedzono Kalmar, Karlskronę i – w drodze powrotnej – Hel.
To kolejna udana wyprawa z niepełnosprawnymi podopiecznymi Stowarzyszenia “Przełamując nie tylko fale”, pokazująca że dla doborowej ekipy organizatorów nie ma rzeczy niemożliwych, a żeglarstwo to bodaj najlepsza forma aktywizacji osób z deficytami.

Organizatorom gratulujemy pomysłu i determinacji oraz wierzymy że kolejne rejsy będą równie udane 🙂

5 lip

Wyjątkowy “Baltic Sail”

Za nami 20. jubileuszowy zlot "Baltic Sail" w Gdańsku. Była to naprawdę niepowtarzalna edycja tej imprezy. Zarówno od strony żeglarskiej, ale także wydarzeń towarzyszących oraz niespodzianek :)

We czwartek, przed “Przyjęciem Kapitańskim” w Narodowym Muzeum Morskim, odbyło się na pokładzie Zaruskiego uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy dla utrwalania zdobyczy i dalszego rozwoju “Baltic Sail”, podpisane przez siedmiu prezydentów i burmistrzów bałtyckich miast z Polski, Litwy, Szwecji, Niemiec i Danii. Gospodarz tego spotkania, prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, podsumował plon 20-lecia, a Prezydent Szczecina w swym wystąpieniu metaforycznie stwierdził, iż Bałtyk to nie jest morze tylko most. Most który łączy bałtyckie miasta i stwarza płaszczyznę do takiej współpracy jak “Baltic Sail”.
W ciągu czterech dni zlotu w Gdańsku gościło kilkadziesiąt wspaniałych żaglowców i jachtów, odbyło się wiele turystycznych rejsów, rozbrzmiewały “Szanty pod Żurawiem”, a na koniec niedzielnego rejsu Zaruskim, niemal u wejścia do gdańskiego portu, mieliśmy spotkanie z wielorybem. Uczestnicy naszego rejsu wraz z kapitanem, który świat przemierzył wszerz i wzdłuż, przecierali oczy ze zdumienia, bo spotkanie króla mórz w takim miejscu, to coś nieprawdopodobnego. Jak się potem dowiedzieliśmy z mediów, zwierzę zaplątało się w rybackie sieci i dzięki temu że znalazło się tak blisko ludzkiej aktywności, służby morskie mogły się o nim dowiedzieć i uratować mu życie.

Mamy nadzieję, że tegoroczny jubileuszowy zlot “Baltic Sail” wszystkim zapadł w pamięć jako czterodniowy maraton wspaniałej żeglarskiej zabawy 🙂 Do zobaczenia za rok! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga