Historia projektu / 2009 / 08

Historia projektu

20 sie

Zapraszamy na wirtualny spacer po kadłubie T/S Generał Zaruski

W lipcu firmy Leica Geosystems i DNV Sopot, bezpłatnie zorganizowały pomiary kadłuba T/S Generał Zaruski za pomocą profesjonalnego laserowego skanera 3D Leica HDS6000 (taki sam użyto niedawno do stworzenia trójwymiarowego modelu słynnej Świątyni Hetszepsut w Egipcie). Do opracowania wyników pomiarów użyto oprogramowania Leica Cyclone.
Waldemar Kubisz (Leica Geosystems), Cezary Żrodowski (DNV Sopot), Robert Ginter i Michał Zaniewski (studenci Koła Naukowego PIKSEL z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej) oraz Mirosław Bielecki (MOSiR Gdańsk) zeskanowali istniejący kadłub żaglowca i stworzyli jego trójwymiarową, wirtualną kopię.

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie pozwalające na bardzo precyzyjny pomiar bryły kadłuba. Samo przedsięwzięcie i jego efekty są bezcenne. Kadłub “Generała”od początku swojego pobytu na gościnnym nabrzeżu Gdańskiej Stoczni Remontowej, stoi w specjalnie zaprojektowanym stalowym koszu – konstrukcji zabezpieczającej go podczas postoju na brzegu i stabilizującej kadłub. Kosz jest ponadto obstawiony rusztowaniami i zabudowany w systemie lekkiej hali (dach i niepełne ścianki). Pomimo braku bezpośredniego dostępu do kadłuba, metoda pomiaru laserowego pozwoliła na stworzenie wirtualnego modelu kadłuba oraz dała wiele precyzyjnych danych, przydatnych na etapie przygotowania dokumentacji technicznej odbudowy jachtu.

Wykonawcom zadania dziękujemy, a Państwa zapraszamy na wirtualny spacer po kadłubie T/S Generał Zaruski w jego aktualnym stanie.

7 sie

Przetarg na “Odbudowę drewnianego kadłuba jachtu Generał Zaruski”

Ogłosiliśmy przetarg na “Odbudowę drewnianego kadłuba jachtu Generał Zaruski”. Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 9.9.2009 o godzinie 11.00. Szczegółowe informacje, pełna treść ogłoszenia oraz dokumentacja postępowania dostępne są na stronie internetowej MOSIR w Gdańsku, w dziale “Zamówienia publiczne“.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga