Historia projektu / 2013 / 11

Historia projektu

22 lis

Zaruski w doku

Zaruski znów mógł liczyć na wyjątkową gościnę w REMONTOWA SA, która przez 4 lata była najaktywniejszym partnerem jego odbudowy.

Można by nawet zażartować, że już się za nami w stoczni stęsknili, bo gdy tylko zwróciliśmy się do nich z prośbą o pomoc w operacji dokowania jednostki, poczuliśmy się jakbyśmy składali wizytę przyjacielowi, na którego zawsze możemy liczyć. Gdzie się pojawiliśmy, na którymkolwiek ze znanych sobie wydziałów, witały nas znajome osoby, które deklarowały swoją sympatię i zainteresowanie dla zaplanowanych prac. A skoro o tym mowa, zamierzamy w stoczni dokonać konserwacji kadłuba (malowanie burt, wodnicy, dna, nadburcia), gruntownie przeczyścić zęzy (otwierając otwory rewizyjne poszczególnych przedziałów), wysuszyć je i pomalować. Chcemy również przesunąć drobną część balastu wewnętrznego – z dziobu, w kierunku rufy.
Pogoda jak na razie sprzyja tym wszystkim zadaniom i planom i oby się to utrzymało przez następnych kilka dni. Tak pomyślna aura o tej porze roku jest nieczęstym zjawiskiem i żartujemy sobie, że to rekompensata za te zimy, gdy staliśmy pod zadaszeniem, a mrozy i śniegi potrafiły się zacząć już w październiku.
Dzięki zaplanowanym operacjom mamy też okazję zobaczyć stan poszycia burt i dna oraz elementów takich jak śruby napędowe, urządzenia pomiarowe (echosonda, log), czy składniki systemu ochrony katodowej.
Kadłub żaglowca zostanie także przygotowany do zimy, co dla drewnianej jednostki zimującej w wodzie, ma zasadnicze znaczenie.

Trzymajcie więc kciuki za pomyślną aurę i myślcie o nas ciepło! 🙂

21 lis

PEM – kolejna edycja za nami

Tradycją jest że uroczystość podsumowania odbywa się w szkole, której uczniowie brali udział w zajęciach żeglarskich Programu.

Tak było i tym razem. W bardzo ładnie udekorowanej sali spotkało się kilkaset osób, w tym władze Miasta Gdańska, władze województwa pomorskiego, partnerzy Programu oraz młodzież szkolna. Mistrzem ceremonii i gospodarzem uroczystości, był we własnej osobie Mateusz Kusznierewicz, który zaprezentował osiągnięcia Programu w sezonie 2013. Było nam tym razem szczególnie miło. Przypomnijmy że z Programem Edukacji Morskiej oraz samym Mateuszem Kusznierewiczem, współpracujemy od samego początku. Nasze projekty – PEM i odbudowa Zaruskiego – startowały niemal w tym samym czasie i wspierają się wzajemnie, promując edukację żeglarską.
Ten rok był dla nas wyjątkowy, bo odbudowany Zaruski w jeden ze swoich rejsów, zabrał na pokład uczestników Programu Edukacji Morskiej, laureatów konkursu “Nie lej wody” (o czym wcześniej informowaliśmy). Młodzież się świetnie bawiła, przeżyła niezapomnianą żeglarską przygodę, a my na pamiątkę otrzymaliśmy cenne fotografie i materiały wideo. W ten sposób dokonało się to, co sobie przez te 4 lata obiecywaliśmy – że gdański żaglowiec może być kolejnym etapem żeglarskiej edukacji dla młodzieży, która swą przygodę z żaglami rozpoczęła pod banderą PEM.
Warto też wspomnieć, że w ostatni w sezonie październikowy rejs na Zaruskim, popłynęli m.in. instruktorzy PEM oraz innych regionalnych programów edukacji morskiej.
Dlatego było nam niezwykle miło wśród tak szacownego towarzystwa, otrzymać z rąk Mateusza Kusznierewicza bardzo okazałą pamiątkę (dębową rzeźbę żaglówki), którą dołączano do podziękowań partnerom programu za współpracę przy jego realizacji.

Ekipie PEM oraz Mateuszowi gratulujemy udanego sezonu i trzymamy kciuki za owocne przygotowania do kolejnego!

Pozdrawiamy!

19 lis

Szefowie programów UE na Zaruskim

W drugiej połowie listopada będziemy gościć na Zaruskim szefów sekretariatów oraz przedstawicieli instytucji zarządzających programów współpracy terytorialnej z Europy.

Pod tym złożonym określeniem kryje się m.in. Program Współpracy Transgranicznej “Południowy Bałtyk 2007-2013”, w ramach którego realizujemy projekt MAST. Jest nam niezwykle miło, iż tak zacne grono podczas swego mityngu w Gdańsku, za jedną z głównych atrakcji uznało odwiedziny STS Generał Zaruski, który jest filarem jednego z projektów w jednym z programów. Dla nas będzie to okazją do przedstawienia się na szerszym forum, wśród szefów i sekretariatów wszystkich programów współpracy terytorialnej w Europie (wśród których “Południowy Bałtyk”, a w nim MAST, jest jednym z wielu).
W programie wizyty jest prezentacja projektu MAST, samego żaglowca, jego historii, dzieła odbudowy i rejsów szkolnych, oraz przejażdżka po Motławie i ogląd gdańskiej Starówki z perspektywy wody.
Szanownym gościom mówimy: do zobaczenia! 🙂

12 lis

Zwycięstwo – dziękujemy!!! :)

Miło nam ogłosić, iż nasz film z rejsu do Ekenas zwyciężył w konkursie "Catch the Vibe of South Baltic".

Konkurs rozpoczął się w październiku, a zgłoszono do niego 14 filmów przedstawiających różne projekty realizowane w ramach Programu. Głosowanie ruszyło 23.10. i trwało do 05.11., a o zwycięstwie miała zdecydować wprost ilość głosów oddanych na poszczególne filmy. Jest nam niezmiernie miło, iż wśród znaczącej konkurencji, nasz filmowy dokument zdobył najwięcej głosów i z niemal dwukrotną przewagą pokonał bardzo atrakcyjny obraz promujący projekt PYDOS.

Werdykt konkursowy na stronie Programu

Nasze zwycięstwo traktujemy także jako dowód poparcia dla dzieła odbudowy STS Generał Zaruski i jego eksploatacji, której inaugurację przedstawia film z rejsu do Ekenas. Cieszymy się że tyle osób kibicuje Zaruskiemu i temu co się na nim oraz wokół niego dzieje.
Wszystkim którzy wsparli nas swym głosem lub chociaż z troską o nas myśleli, składamy serdeczne podziękowania. Mamy nadzieję iż w kolejnym sezonie żeglarskim będzie równie dużo równie okazałych przygód na Zaruskim, które będziemy mieli okazję Wam przedstawić.

Pozdrawiamy gorąco!!! 🙂

6 lis

Zapraszamy na film…

Zapraszamy Was do obejrzenia filmu z finałowego rejsu MAST do Kłajpedy z polsko-duńską załogą.

Przypomnijmy że rejs odbył się we wrześniu, jego trasa prowadziła z Gdańska przez Jastarnię, łotewską Liepaję, litewską Kłajpedę i z powrotem do Gdańska. Młodzież z Polski i Danii dzielnie wypełniała swoje żeglarskie obowiązki i poznawała podstawy morskiej wiedzy. Dla większości była to pierwsza tego typu przygoda, która otworzyła im oczy na morze i żeglarstwo. Kto wie co z tego wykiełkuje w przyszłości… Trzymamy kciuki, by rozwijali się w tym kierunku :).

Zapraszamy także do lektury artykułu z Gazety Olsztyńskiej, w którym swe wrażenia opowiada jeden z uczestników rejsu, Kuba Marcfeld.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga