Historia projektu / 2022 / 08

Historia projektu

30 sie

Rekrutacja na warsztaty Akademii Zaruskiego

Jeśli pragniesz przeżyć przygodę, jesteś ciekawy otaczającego Cię świata, masz dość nudy i braku motywacji, zapraszamy na bezpłatne warsztaty „Akademii Zaruskiego”. Program obejmuje aktywności żeglarskie oraz zagadnienia z zakresu edukacji morskiej i ekologicznej na poziomie podstawowym. Zapraszamy również osoby zainteresowane dalszym rozwojem w tych dziedzinach.

Co proponujemy?

W sezonie od maja do października żeglujemy jachtami typu Mariner 19 oraz żaglowcem „Generał Zaruski”. Poza sezonem uczymy się między innymi nawigacji, meteorologii, budowy jachtu, teorii żeglowania, zasad bezpieczeństwa i komunikacji. Przekazujemy wiedzę i umiejętności przydatne nie tylko w żeglarstwie, ale też w codziennym życiu. Rozwijamy kompetencje takie jak odpowiedzialność, kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia, samodzielność, współpraca. Podczas warsztatów próbujemy odpowiedzieć na wiele pytań. Oto niektóre z nich:

Czy da się przewidzieć pogodę?
Co to znaczy „być ekologicznym” i jak to się ma do żeglarstwa?
Jak dotrzeć do celu bez GPS-a?
Czy da się żeglować po świecie bez znajomości języka angielskiego?
Po co komu umiejętności techniczne?
Co zrobić, gdy ktoś złamie nogę na środku morza?
Czy podczas rejsów można jeść smacznie i zdrowo?
Czy można być zawodowym żeglarzem?

Celem warsztatów jest propagowanie żeglarstwa oraz rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej morskiego dziedzictwa obszaru Morza Bałtyckiego.

Spotkania
Warsztaty odbywają się raz w tygodniu. Każda z dwóch grup liczy maksymalnie 10 osób. Dla każdej grupy przewidujemy około 20 spotkań. Udział w zajęciach jest obowiązkowy. Zajęcia się bezpłatne.

Rejsy
Każda osoba, która weźmie udział w co najmniej 15 spotkaniach (75%) i w ramach wolontariatu przepracuje na rzecz „Akademii Zaruskiego” minimum 35 godzin, ma zagwarantowane miejsce w bezpłatnym trzydniowym rejsie „Generałem Zaruskim” po Zatoce Gdańskiej. Uczestnicy mają wpływ na trasę i program rejsu – podczas warsztatów uczymy się planowania i organizacji rejsów. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów zainteresowani dalszym rozwojem żeglarskim, będą mieli możliwość udziału w rejsach w charakterze instruktorów.

Dla kogo?
Zapraszamy uczniów szkół średnich i studentów do 25 roku życia.

Logo_AZ_KD_2020

Kiedy?
Grupa I + II, soboty, godz. 10:00-16:00 (wrzesień-październik i maj-czerwiec)
Grupa I – wtorki, godz. 16:00-17:30 (listopad – kwiecień)
Grupa II – czwartki, godz. 16:00-17:30 (listopad – kwiecień)

Gdzie?

  • w sezonie żeglarskim – przystań jachtowa w Sobieszewie, jachty Mariner 19
  • poza sezonem żeglarskim – STS „Generał Zaruski” – nabrzeże Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk

Rekrutacja
Do udziału w warsztatach mogą zgłosić się uczniowie i studenci w wieku 15-25 lat. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń, których należy dokonać w poniższym formularzu oraz wymowa listu motywacyjnego (maks. A4), który należy dołączyć do formularza. Przyjmujemy maksymalnie 50 zgłoszeń, ale na podstawie listów motywacyjnych do udziału w warsztatach wybierzemy 20 osób. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w piątek 9 września br. Wyniki rekrutacji ogłosimy na stronie zaruski.pl we wtorek 13 września. Pierwsze zajęcia odbędą się 17 września, godz. 10:00, na przystani jachtowej w Sobieszewie, ul. Nadwiślańska 39. Prosimy o przygotowanie się do zajęć na wodzie, adekwatnie do pogody (odzież przeciwdeszczowa, buty sportowe, czapka, okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny, drugie śniadanie, woda).

Link do formularza zgłoszeniowego:

Formularz zgłoszeniowy

29 sie

Bałtyckie wakacje dla każdego!

Zakończył się rejs powrotny ze Szczecina, który po drodze zaliczył sporo pierwszorzędnych atrakcji. Załogę szkolną stanowiła ekipa harcerzy z Krakowa-Nowej Huty oraz uczestnicy z otwartego naboru.

resampled DSC09553 1

Po zakończeniu zlotu “Żagle 2022” w Szczecinie, Zaruski skierował się w stronę portu macierzystego. Ale bez pośpiechu, mając do dyspozycji tydzień, ruszyliśmy na spotkanie przygodzie. Najpierw, po raz pierwszy w historii gdańskiego żaglowca, zawitaliśmy do Trzebieży. Nie do końca bezinteresownie, bo musieliśmy zatankować paliwo 🙂 Jednak jest to fajne i przyjazne miejsce, więc zapewne nie był to raz ostatni 🙂

Potem skierowaliśmy się na Bornholm, a droga wiodła pod wiatr, więc załoga mogła solidnie poćwiczyć manewry podczas halsówki. Na wyspie też nie było łatwo znaleźć miejsca i ostatecznie zacumowaliśmy w Hasle. Tam załoganci zażyli kąpieli i sauny, która jest “sportem narodowym” w Skandynawii.

Następnie Zaruski wyruszył dalej na północ. W Hano też było tłoczno, więc po raz pierwszy zacumowaliśmy w Nogersund Hamn. Na Hano udało nam się jednak wrócić (i zacumować) na drugi dzień, a zwiedzanie wyspy zapewniło uczestnikom moc wrażeń.

Podróż na Hel, gdzie żaglowiec wyruszył w następnej kolejności, zajęła 2 doby, bo warunki pogodowe były bardzo zmienne. A tam czekała wszystkich nie lada niespodzianka. Co roku odbywają się na Helu inscenizacje upamiętniające historyczne lądowanie aliantów w Normandii, które zmieniło losy II Wojny Światowej, pod hasłem “D-Day Hel”. To okazała impreza, która gromadzi rzesze rekonstruktorów w strojach z epoki, a także sprzęt wojskowy z tamtych czasów. Na plażach, w lasach oraz w mieście inscenizowane są militarne działania z pamiętnych dni. Ta impreza organizowana jest co roku, ale tym razem po prostu o tym nie pamiętaliśmy i nie braliśmy tego pod uwagę. Był to więc niezwykły fart, że akurat zbiegło się to z naszą wizytą na Helu 🙂 Pełen atrakcji pobyt w Helu zakończyła “Zielona Noc”, a rankiem jacht wypłynął do Gdańska.

Tu z kolei udało nam się załapać na paradę jednostek podczas największego gdańskiego zlotu żeglarskiego “Baltic Sail”. Czyż można sobie zaplanować bardziej atrakcyjny finał tej barwnej eskapady? 🙂

A na koniec, przy pożegnaniu, po raz pierwszy w historii, kpt. Adam Walczukiewicz otrzymał wierszowane podziękowania od jednego z uczestników rejsu. Słodziej już być nie mogło 🙂 Zobaczcie sami 🙂

DZIĘKI ZA REJS

Chciałbym bardzo podziękować
Za ten rejs przez Bałtyk nasz
Tylko się zaokrętować,
A przygodę w banku masz.

Płynąc na Północną Gwiazdę
Już od Świnoujścia bram,
Wiatr zgotował śliczną jazdę,
W mordę solą wieje nam.

I choć obowiązki żmudne,
(a szczególnie mycie mich),
Żadne nie są aż tak trudne,
Warto zrobić każdy z nich.

Więcej już mnie kosztowało
(tylko na to pluć i kląć),
Że też mi się zapomniało
Dowód osobisty wziąć.

Straciłbym Bornholmu całość
Zasłużywszy na to sam,
Więc za tę wyrozumiałość
Serdecznie dziękuję wam.

Hano ciężko było zdobyć,
Statek długo czekał, stał,
Ale warto w morzu pobyć,
Żeby potem iść wśród skał.

Iść wśród skał i iść wzdłuż brzegu
I przemierzać stary las,
Choć byliśmy bez noclegu,
Zapamiętam tamten czas.

A na Helu to już raczej
Nasza wina za ten chłam,
Fajnie, cóż, tak czy inaczej,
Było wspólnie pływać nam.

Kazimierz Buda

26 sie

Niezapomniany “Rejs przez wieki”, czyli Poznaj Gdańskie Oldtimery 5.0

To już piąta edycja naszej wspólnej żeglarsko-turystycznej imprezy. W pierwszą sobotę września, tj. 3.09.2022 r., jak co roku wypłyniemy flotyllą czterech gdańskich oldtimerów w całodzienny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej, połączony ze zwiedzaniem zasobów Narodowego Muzeum Morskiego. Żeglarstwo, tradycja i integracja są na wyciągnięcie ręki.

Zapraszamy 80. załogantów na wyjątkową żeglarską podróż przez wieki, będącą owocem unijnego projektu “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”. Spichlerze na Ołowiance, statek muzeum „Sołdek”, piękne dusze starych, drewnianych jachtów, niesamowite historie ich odbudowy, nietuzinkowe postaci kapitanów. A wszystko to w otoczeniu pięknej scenerii wód Zatoki Gdańskiej oraz kanału portowego.

W tę wyjątkową podróż zabiorą nas żaglowce STS “Generał Zaruski”, s/y “Antica”, s/y “Bonawentura” oraz s/y “Bryza H”., a podczas rejsu zobaczymy najbardziej interesujące miejsca związane z dziedzictwem morskim regionu:

Narodowe Muzeum Morskie – kompleksowe muzeum oparte na kilku reprezentacyjnych obiektach, takich jak Spichlerze na wyspie Ołowianka, statek parowy “Sołdek”, Żuraw, czy Centrum Kultury Morskiej. W zbiorach NMM znajdziemy zabytki związane z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz morską historią Polski.

Twierdzę Wisłoujście – unikatowy pomnik fortyfikacji, dawniej położony przy głównym wejściu do portu gdańskiego, którego najważniejszym zadaniem była kontrola, ochrona i nawigacja światłem latarni statków kupieckich. Obecnie co roku odbywają się tu inscenizacje bitw morskich, spotkania z grupami rekonstrukcji historycznych, warsztaty dawnego rzemiosła, konferencje oraz wykłady.

Pomnik Obrońców Wybrzeża – doskonale wszystkim znany pomnik na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Pomnik w formie kopca, z monumentem o wysokości 25 metrów, upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża z września 1939 roku.

Latarnię Morską w Nowym Porcie – jedną z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy. Mierząca 27 metrów wysokości latarnia została zbudowana w 1893 roku. Według legendy jest ona bliźniaczką najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki – w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane, stare, historyczne urządzenia optyczne (m.in. Kula Czasu), a z jej szczytu zachwycający widok na port gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel.

Naszą całodzienną sentymentalną przygodę rozpoczniemy spotkaniem o godz. 9:30 przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance (od strony parkingu), by następnie wstąpić w jego gościnne progi. Następnie zamustrujemy się na pokładach czterech wspaniałych gdańskich oldtimerów i rozpoczniemy żeglugę. Już sama podróż przez kanał portowy, to bardzo ciekawe przeżycie – Gdańsk od strony wody wygląda niezwykle. Po wypłynięciu na Zatokę Gdańską zachęcimy wszystkich do czynnego uczestnictwa w stawianiu żagli, nawigowaniu, a załoga stała stworzy niepowtarzalną okazję by stanąć za kołem sterowym danego statku. W przerwie między kolejnymi aktywnościami zadbamy o ciepły posiłek i przekąskę, a kapitanowie umilą nam czas snując swoje morskie opowieści. Impreza zakończy się ok. godz. 18:30 w miejscu skąd wyruszyliśmy, czyli pod siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w Marinie Gdańsk, gdzie cumuje część oldtimerów.

Chętnych zapraszamy do serwisu zgłoszeniowego naszej strony (ikonka kalendarza “Zarezerwuj rejs” w prawym górnym rogu naszej strony). Rekrutacja prowadzona jest oddzielnie na każdy z oldtimerów, do wyczerpania wolnych miejsc.

22 sie

ECO-SHIP 2.0

Zakończył się drugi i ostatni w tym sezonie rejs w ramach projektu "Eco-Ship", realizowanego w Programie "Erasmus+". Z nową międzynarodową załogą, bogatsi o doświadczenia z pierwszego rejsu, który odbył się w lipcu, zrealizowaliśmy bardzo kształcący program edukacyjny, turystyczny i żeglarski.

FHD_20220809133255_IMG_0567

Rejs rozpoczął się formalnie w sobotę 6.08.2022 r. od skompletowania załogi złożonej z Finów, Litwinów i Polaków, ale gdański żaglowiec wypłynął w morze w niedzielę około południa. Do tego czasu młodzież miała okazję ulec urokowi Gdańska oraz wziąć udział w akcji “ekoKajak” – oczyszczania wód Motławy z pokładów kajaków. W krótkim czasie zebrano niemal 20 kg śmieci. Dobrze świadczy to o operatywności uczestników naszego eko-rejsu, gorzej o osobach, które te śmieci pozostawiły. Co tylko pokazuje jak ważna jest edukacja pro-ekologiczna i aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego.

W czasie rejsu odwiedzono Kłajpedę (z Litewskim Muzeum Morza), Turku (gdzie eko-załoga zabrała się do sprzątania miasta i segregacji odpadów), Visby (urokliwe, niepowtarzalne, ze swoim unikatowym średniowiecznym charakterem) oraz Christiansoe – wyspę, rezerwat przyrody, gdzie panują cisza i spokój, gdzie nikt nigdzie nie pędzi, a spacer i kąpiel w morzu mają niezapomniany smak. W drodze powrotnej atrakcją był Szczecin, rozpoczynający zlot “Żagle 2022”, a padający letni deszcz nie psuł wrażeń ze zwiedzania miasta.

Zrealizowano ambitny program edukacyjny (efektywne metody nauczania, oceanografia Morza Bałtyckiego, kultura i dziedzictwo morskie Bałtyku, zarządzanie odpadami w czasie rejsu, zrównoważone gotowanie, planowanie trasy rejsu, obserwacja pogody, szkolenie żeglarskie z obsługi takielunku i nawigacji), a młodzież – zaangażowana i świadoma – chętnie uczestniczyła w warsztatach, wnosząc dużo do dyskusji na niełatwe tematy.

Ważnym elementem programu była praca z przygotowanym w ramach projektu podręcznikiem „Katalog żeglarza bałtyckiego”, a także ewaluacja rejsu i podręcznika przez załogę szkolną, oficerską oraz edukatorów ECO-SHIP.

Młodzieży pięknie dziękujemy za wspólnie spędzony czas, kształcące interakcje i trzymamy kciuki, by zdobyta i ugruntowana praktyką wiedza, przynosiła dalsze owoce. AHOJ! 🙂

Combo

1 sie

ECO-SHIP w praktyce!

Za nami jeden z najważniejszych rejsów sezonu, odbywający się w ramach projektu "ECO-SHIP", realizowanego w programie "Erasmus+". GOS jest liderem tego przedsięwzięcia, a partnerują mu Litwini i Finowie. Byliśmy bardzo przejęci organizacją tej wyprawy i jej przebiegiem, wobec ambitnych celów jakie przed sobą postawiliśmy :)

Eco-Ship-logo

Załoga rejsu “ECO-SHIP 1” wystartowała z Gdańska we wtorek 19.07.2022 r. bladym świtem i po półtorej doby żeglugi zjawiła się w Kłajpedzie. Cumy obsługiwał przy nabrzeżu sam Rektor Uniwersytetu w Kłajpedzie Artūras Razbadauskas.

FHD_295249353_712091839870630_788123928740284828_n

Przypomnijmy, iż celem projektu ECO-SHIP jest podniesienie wiedzy i umiejętności młodzieży w obszarze edukacji morskiej, ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju w basenie Morza Bałtyckiego poprzez stworzenie „Katalogu Bałtyckiego Żeglarza” zawierającego elementy edukacji ekologicznej i żeglarskiej. Rejs miał być praktycznym sprawdzianem i równocześnie wdrożeniem teoretycznych założeń projektu. Uczestnicy (będący przyszłymi Oficerami Ekologicznymi) mieli  już za sobą wizyty studyjne w Gdańsku – ekoKajak oraz Kłajpedzie – Litewskie Muzeum Morza. Następnie rejs poprowadził wzdłuż wybrzeży Łotwy w stronę Turku.
Jak relacjonował, po pierwszym tygodniu rejsu, kpt. Piotr Królak:
Uczestnicy przestali być przypadkową grupą, a statek obcym miejscem. Stali się przygodną wspólnotą i choć pochodzą z różnych krajów, przyświeca im wspólny cel. Rejs ma charakter edukacyjny, więc oprócz zadań żeglarskich, załoga bierze udział w warsztatach poświęconych edukacji ekologicznej. Co to oznacza w praktyce? Uczymy się ograniczać i segregować odpady, gotować w sposób zrównoważony, dyskutujemy o przyczynach rosnącej presji człowieka na środowisko naturalne i zastanawiamy się jak możemy tę presję zminimalizować. Tu nie ma prostych rozwiązań. Pojawiają się pytania bez jednoznacznej odpowiedzi, np. czy żeglarstwo jako forma aktywnego kontaktu z przyrodą może być “ecofriendly”. Podchodzimy do sprawy poważnie i z pokorą, mając nadzieję, że nie jest za późno na radykalne zmiany.
  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga