Historia projektu / 2024 / 01

Historia projektu

18 sty

Morze obiektywem rysowane A. D. 2023

V Pomorski Konkurs Fotograficzny "Morze obiektywem rysowane", organizowany przez Zespół Szkół Morskich w Gdańsku, został dziś rozstrzygnięty! Od lat wspieramy tę inicjatywę biorąc udział w pracach jury i fundując nagrodę w postaci rejsu dla laureatów. Cieszy nas ta współpraca i chylimy czoła przed determinizmem organizacyjnym Pani Barbary Bielenkiewicz. Uczestnikom, dzieciom i młodzieży gratulujemy fotograficznej pasji i osiągnięć na tym polu :)

Konkurs pięknie się rozwija notując kolejny rekord liczby zgłoszonych prac (z podziałem na kategorie szkół podstawowych i szkół średnich) oraz znaczący wzrost poziomu artystycznego. Biuro Armatorskie Gdańskiego Ośrodka Sportu od wielu lat wspiera tę wartościową inicjatywę, biorąc udział w obradach jury i fundując nagrody dla laureatów z kategorii szkół ponadpodstawowych.

Pomysł, by uwrażliwiać młodzież na piękno przyrody, na walory położenia geograficznego Polski, na historię morskości i wartość dziedzictwa Bałtyku, jest świetnym uzupełnieniem programu nauczania instytucjonalnego. To wytchnienie od klasycznej nauki i okazja do rozwijania swoich zainteresowań, rozbudzania pasji, poszukiwania własnej twórczej ekspresji. Fotografia jest wspaniałą dyscypliną sztuki, bo pozwala zachwycić się widokiem, który mamy przed sobą, gdy tylko potrafimy go zauważyć i docenić. To gotowe naturalne dzieło i nie trzeba nic ponad aparat (wprawne oko i trochę interesującej wiedzy), który, dzięki postępowi techniki, niemal każdy z nas ma w kieszeni, by zatrzymać w kadrze tę ulotną chwilę.

Cieszy nas również to, że wśród uczestników (i laureatów) przewijają się nazwiska znane z wcześniejszych edycji konkursu. To pokazuje, że dla niektórych fotografia to nie krótkotrwała czy przypadkowa przygoda, tylko świadome zainteresowanie i droga. Kto wie, dokąd Was ona zaprowadzi… 🙂

Dziękujemy organizatorom za tę przyjemność udziału w tak wartościowej inicjatywie, a jury pod przewodnictwem uznanego gdańskiego fotografa Piotra Połoczańskiego, za profesjonalny klimat współpracy i edukacyjny wkład. Uczestnikom zaś gratulujemy udziału oraz osiągnięć i cieszymy się na myśl o wspólnym rejsie 🙂

10 sty

Rejs Roku – honor dla Zaruskiego! :)

Z dumą informujemy, iż kapituła najbardziej prestiżowej polskiej nagrody żeglarskiej "Rejs Roku", przyznała Honorowe Wyróżnienie dla naszego żaglowca i jego działalności na polu wychowania morskiego i krzewienia kultury żeglarskiej. DZIĘKUJEMY!

MLODA-GWARDIA-Jastarnia-1951-03JUklejewskiJuż sam fakt znalezienia się w tak doborowym towarzystwie i wśród takich dokonań, jak rejs “Arktyka 2023” Eugeniusza Moczydłowskiego na jachcie “Magnus Zaremba”, pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego czy projekt regatowy “I Love Poland”, to dla nas ogromna satysfakcja. A to, iż doceniono “konsekwentnie realizowany, oryginalny program morskiego wychowania młodzieży na pokładzie historycznego gdańskiego żaglowca” (jak głosi werdykt jury), uskrzydla nas dubeltowo. Bo już zadowolenie uczestników rejsów jest dla nas piękną nagrodą, a teraz także nasze starania zostały docenione przez kapitułę tak uznanej nagrody. To jakby “Złota Palma” i “Oscar” w tym samym roku 😉

To dla nas ważna nagroda jako armatora “Generała Zaruskiego”. Od 11 lat stawiamy na wychowanie morskie, a w proces ten zaangażowane były osoby, które można już liczyć w tysiącach. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie załoga jednostki, która stworzyła unikatową atmosferę na podkładzie żaglowca. To głównie dla tej załogi jest to wyróżnienie – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, pełniącego rolę armatora STS “Generał Zaruski”.

Cieszę się, że zostaliśmy zauważeni. Praca z młodzieżą i obserwowanie, jak garnie się do morza to dla nas czysta przyjemność. Nasza działalność to po prostu realizacja tego, do czego zobowiązuje nas osoba patrona żaglowca, Generała Mariusza Zaruskiego. Samo wyróżnienie natomiast motywuje nas do dalszej pracy. Jest też chęć oraz plany rozszerzenia naszej działalności o kolejne Szkoły pod żaglami i inne tego typu inicjatywy – podkreśla kapitan STS “Generał Zaruski”, Jerzy Jaszczuk.

Przez ponad dekadę morskiej służby „Generała Zaruskiego” pod gdańską flagą, w rejsach różnej długości wzięło udział ok. 10.000 osób, szczególnie młodych, a piękną jednostkę flagową Miasta Gdańska podziwiały niezliczone tysiące miłośników żeglarstwa i marynistyki, w portach Polski i Europy, podczas różnego rodzaju zlotów i żeglarskich imprez. Oferta wychowania morskiego i edukacji żeglarskiej Gdańskiego Ośrodka Sportu stale się rozwija i zaprasza coraz to szersze rzesze dzieci, młodzieży i dorosłych, proponując różne formy zajęć i rekreacji na wodzie, na różnym sprzęcie i różnych obiektach w całym Gdańsku – podsumowuje Krzysztof Dębski, kierownik biura armatorskiego STS “Generał Zaruski”.

Te wszystkie sukcesy i osiągnięcia nie były możliwe bez doborowej załogi (zarówno stałej jak i kontraktowej), naszych żeglarskich Przyjaciół i Wolontariuszy oraz – oczywiście – uczestników rejsów. To z Wami i dla Was się staramy, uczymy i doskonalimy. Tak więc wszystkim należą się sowite podziękowania i gratulacje! 🙂 Pozostaje nam tylko obiecać TAK TRZYMAĆ i z nowym zapałem szykować się do kolejnego sezonu 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga