Historia projektu / 2011 / 01

Historia projektu

24 sty

A prace idą pełną parą…

Po chwilowych utrudnieniach pogodowych w grudniu, spowodowanych niskimi temperaturami, prace na kadłubie idą pełną parą.

W między czasie przy współpracy partnerów projektu “Gdańsk ratuje Żaglowiec” wybudowany został okazały i solidny nowy namiot, stwarzając korzystne warunki termiczne. Dodatkowo rozpoczęto ogrzewanie miejsca remontu. Te wszystkie usprawnienia pomogły nam stworzyć warunki do jeszcze bardziej wytężonej pracy, której efekty znajdziecie na zdjęciach. Obecnie szkutnicy intensywnie wymieniają uszkodzone poszycie jednostki w części nadwodnej. Liczymy na to, że gdy wkrótce przejdą do części podwodnej, to stan oryginalnych planek w tym obszarze pozwoli zachować jak największą ich ilość. Równocześnie przygotowane już zostało miejsce do położenia nowego szandeku (mocnicy pokładowej). Przestrzenie które zostaną na stałe przysłonięte tym elementem, zostały ostatecznie pomalowane siedmioma warstwami specjalnych impregnatów, lakierów i farb, tak jak przewiduje dokumentacja techniczna odbudowy jednostki. Szkutnicy dołożyli do tego szczególnych starań, ponieważ w przyszłości nie będzie do tego obszaru dostępu i musi być on doskonale zakonserwowany. W tym obszarze oryginalna konstrukcja była niestety dość mocno zniszczona, co jest dowodem na to że poprzedni właściciele nie dokładali starań, by zabezpieczyć to w należyty sposób.

Równocześnie zakończył się już niemal etap budowy wszystkich (poza dwoma największymi) masztów i drzewc ruchomych. Przypomnijmy że jednostka posiada w sumie 8 takich elementów, z czego do wykonania zostały dwa największe – kolumna grotmasztu i bezanmasztu. Najdłuższy z nich będzie miał niemal 30m długości i w dość sporej stoczniowej hali w której odbywa się produkcja, będą musiały nastąpić teraz znaczne przemeblowania, a i tak najdłuższy maszt będzie sięgał od ściany do ściany.
Mamy nadzieję że sprzyjająca temperaturowo aura utrzyma się jak najdłużej i już tęsknym wzrokiem wypatrujemy wiosny 🙂 .

Trzymajcie kciuki! 🙂

21 sty

Przetarg na wykonanie siłowni OGŁOSZONY!

Informujemy, że ogłoszony został przetarg na wykonanie siłowni dla s/y “Generał Zaruski”.

Przypomnijmy że w związku z kradzieżą śruby napędowej wraz z wałem śrubowym i poważnym uszkodzeniem drugiego wału, zmuszeni byliśmy skorygować wcześniej przygotowany zakres przedmiotu zamówienia. Obecne postępowanie obejmuje więc wykonanie całej siłowni na jednostce, w tym dostawę śrub wraz z wałami.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału. Rozstrzygnięcie nastąpi 28.01.2011r. o godz. 11:00 w siedzibie MOSiR w Gdańsku, przy ul. Traugutta 29.

Szczegóły:

http://www.mosir.gda.pl/pl/dokumenty/19_01_2011

20 sty

Zaruski na imieninach Zaruskiego…

Z inicjatywy znanego żeglarza, kpt. Mariusza Pycza-Pyczewskiego świętowaliśmy 19 stycznia imieniny gen. Mariusza Zaruskiego.

Pomysł był taki by pod pomnikiem pioniera polskiego jachtingu złożyć imieninowy bukiet. To pogodna okazja, choć w tym roku przypada 70-ta rocznica śmierci Generała. Niemniej jednak inicjatywie złożenia kwiatów pod jego pomnikiem w gdyńskim basenie jachtowym przyświecała myśl uczczenia osoby Mariusza Zaruskiego w dniu jego imienin. Przy tej okazji kpt. Pyczewski powiedział, że Mariusz Zaruski był człowiekiem pogodnym i żyjącym pełną piersią – dlatego odpowiednie wydają się takie imieninowe odwiedziny.
Do tej inicjatywy przyłączyli się inni Mariuszowie oraz instytucje, którym osoba i dokonania gen. Mariusza Zaruskiego są bliskie – byli tam z nami m.in. harcerze, przedstawiciele klubów żeglarskich, reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego. W ten radosny sposób Mariusze uczcili swego wielkiego imiennika.

Gratulujemy inicjatywy i dziękujemy za zaproszenie – nie mogło nas tam zabraknąć.

19 sty

Finał WOŚP za nami!

Jak być może mieliście okazję zauważyć, nasz udział w tegorocznej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się pomyślnie. Po raz kolejny udało nam się wesprzeć to szlachetne dzieło.

Nasz zestaw żeglarsko-pamiątkowy dał się zauważyć wśród mnóstwa innych aukcji i znalazł nabywcę, a konto WOŚP wzbogaciło się o niemal 300zł.

Cieszy nas także fakt że ten zestaw pamiątek trafi w dobre ręce. Zwycięzcą aukcji jest bowiem wychowawca młodzieży, trener żeglarski, sędzia PZŻ i zapalony żeglarz z wieloletnią praktyką na żaglowcach: Pogoria, Chopin i Głowacki, który w 2008 r samotnie przepłynął w 33 dni Atlantyk na jachcie Hunter 324 (9,3m dł).

Wszystkim uczestnikom aukcji serdecznie dziękujemy i gorąco pozdrawiamy, AHOJ! 🙂

19 sty

Spotkanie partnerów projektu MAST

W ubiegłym tygodniu MOSiR w Gdańsku gościł bardzo wyjątkowe grono sympatyków żeglarstwa.

Goście przyjechali do Gdańska z kilku nadbałtyckich miast: szwedzkiego Simrishamn, litewskiej Kłajpedy, duńskiego Vordingborg oraz niemieckiego Wismaru. Nie zabrakło także przedstawicieli AWFiS w Gdańsku, reprezentantów stowarzyszenia „Edukacja pod Żaglami” i Uniwersytetu Bałtyckiego.
Co, prócz żeglarskiej pasji, łączy te osoby? Wszyscy reprezentują instytucje zaangażowane w projekt unijny MAST (Maritime Education and Sail Training for young people), o którym pisaliśmy już kilkakrotnie.

Należy wspomnieć, że celem niniejszego projektu jest przygotowanie i realizacja integracyjnych rejsów szkoleniowych dla młodzieży z krajów Południowego Bałtyku. W projekcie oprócz „Generała Zaruskiego” wykorzystane będą również żaglowce i jachty pozostałych partnerów MAST, m.in. litewski „Brabander”, duński „Roret” czy należący do NCŻ AWFiS w Gdańsku „Śniadecki”.
Spotkanie partnerów MAST trwało trzy dni i miało bardzo napięty harmonogram. W środę, 12 stycznia, zostały omówione kwestie dotyczące komunikacji oraz promocji projektu. Partnerzy zastanawiali się między innymi nad wyborem odpowiedniego dla projektu logotypu oraz nad charakterem materiałów promocyjnych, mających zachęcić młodzież do udziału w rejsach projektu MAST.

Kolejny dzień poświęcony był praktycznie w całości na ustalenie merytorycznych szczegółów dotyczących, m.in. rekrutacji instruktorów i uczestników, szkoleń, tras i terminów rejsów, programu edukacyjnego, a także wielu innych zagadnień potrzebnych do prawidłowej realizacji projektu. Omówiono również formalne aspekty wynikające ze specyfiki programu unijnego.

Piątek, ostatni dzień spotkania, minął pod znakiem dalszych formalności i wreszcie przyszedł czas na podsumowania. Trzy dni wystarczyły na dokładniejsze poznanie się partnerów, określenie swoich oczekiwań oraz opracowanie wstępnego planu działania. Udało się też dokonać pierwszych konkretnych ustaleń. I tak, przygotowujemy się już powoli do szkolenia instruktorów MAST, które odbędzie się w maju na jachtach „Brabander” i „Śniadecki”. Pracujemy nad systemem identyfikacji graficznej, przymierzamy się do uruchomienia strony internetowej projektu… zajęć przed nami wiele, ale i entuzjazmu nie brakuje. Trzymajcie kciuki!

5 sty

Zaruski zagra z WOŚP!!! :):):)

Wzorem roku ubiegłego przyłączyliśmy się do szlachetnej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przypomnijmy że nasz ubiegłoroczny dar – oryginalny blok z Żaglowca Generał Zaruski – wystartował od złotówki, a zakończył licytację z ceną 1526zł (!).

Mamy nadzieję że i w tym roku nasz skromny wkład przyniesie korzyść tej ważnej społecznie inicjatywie. Tym razem na aukcję trafił cenny zestaw, składający się z unikatowej oficjalnej koszulki projektu “Gdańsk ratuje Żaglowiec”, płyty z szantami wydanej specjalnie na rzecz odbudowy Zaruskiego, ale najcenniejszym elementem jest oryginalny zabytkowy gwóźdź mocujący plankę poszycia do wręgu. Stary jak sam Zaruski, pięknie odrestaurowany, ukazuje szlachetność najprzedniejszej szwedzkiej stali oraz całą historię Żaglowca, począwszy od czasu jego budowy w 1939r.

Sami odbudowujemy Zaruskiego korzystając z pomocy wielu osób i instytucji, prowadząc zbiórkę publiczną, dlatego dobrze rozumiemy potrzebę wsparcia w tego typu przedsięwzięciach. Cieszymy się, że możemy przyłączyć się do Orkiestry i zagrać wspólnie kilka cennych akordów. Oczywiście będzie to możliwe tylko dzięki Wam – jeśli weźmiecie udział w aukcji i tym sposobem okażecie gest zarówno dziełu WOŚP jak projektowi “Gdańsk ratuje Żaglowiec”.

Gorąco zapraszam do odwiedzenia strony http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=444752

Ta cenna pamiątka oraz szlachetny cel całej akcji warte są Waszej uwagi!

Powodzenia!

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga