Historia projektu / 2023 / 06

Historia projektu

29 cze

Kadeci Akademii Zaruskiego ochrzczeni

Zakończył się tegoroczny zatokowy rejs podsumowujący warsztaty żeglarskie "Akademii Zaruskiego".

Żeglarski chrzest i praktyczna weryfikacja zdobytej wiedzy, odbyły się w iście żeglarskich warunkach. Przy bardzo zmiennej pogodzie – słońce, deszcz, brak wiatru i sztorm – udało się zrealizować bogaty program szkoleniowy. Ale wszyscy są tego samego zdania – rejs był za krótki. Cieszy nas taki żeglarski apetyt i zapraszamy na dłuższe rejsy, by szlifować zdobyte umiejętności. To były tylko trzy dni, więc na większą żeglugę i tak nie było możliwości, ale udało się odwiedzić Hel i zwiedzić statek badawczy “Baltic Surveyor”. Młodzieży wystawiamy najwyższą ocenę i życzymy wspaniałych (może również i żeglarskich) wakacji! 🙂

19 cze

Pracowity żeglarski tydzień

Po rejsie zatokowym z początku tygodnia, rozwiązał się worek z rejsami 1-dniowymi. Dopisywała wspaniała żeglarska pogoda, wietrzna ale równocześnie słoneczna i ciepła.

We czwartek załogę szkolną wystawiło oliwskie liceum OLPI. Rejs udał się wybornie, a żeglarski apetyt urósł i już następnego dnia otrzymaliśmy z OLPI zapytanie o możliwości współpracy w przyszłym sezonie 🙂 Cieszy taki zapał i rozkwit 🙂

Z kolei w piątek rejs współorganizował z nami nasz partner w projekcie “Gdańsk ratuje Żaglowiec”, Stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Morskich. Załoga składała się z uczestników konkursu marynistycznego oraz inicjatyw społecznych ZMiGM, a rejs był nagrodą dla aktywnej młodzieży. Dodatkowo w rejsie wzięli udział laureaci konkursu fotograficznego organizowanego przez Zespół Szkół Morskich oraz przewodniczący jury Piotr Połoczański, któremu nisko się kłaniamy za piękne zdjęcia z tego rejsu.

Natomiast w sobotę odbył się pierwszy w tym sezonie rejs promocyjny “Poznaj Generała”. To nasza flagowa propozycja, rejs w trakcie którego uczestnicy mogą posmakować tradycyjnego żeglarstwa, poznać historię żaglowca i dzieła jego odbudowy przez Miasto Gdańsk. To także okazja do spotkania z barwną kadrą oficerską i wysłuchania morskich opowieści. Z tego typu krótkich rejsów biorą się często późniejsi miłośnicy żeglarstwa i uczestnicy rejsów pełnomorskich.

15 cze

Pierwsza “zatokówka” tego sezonu

"Zatokówka" czyli 3-dniowy rejs po Zatoce Gdańskiej, cieszy się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem. Pierwszy rejs tego typu, w otwartym naborem, właśnie się zakończył.

67880477 10157685355385739 7110964845595328512 oTym razem trafiła nam się bardzo dziarska załoga, zasadniczo młoda i pełna zapału do żeglowania, choć trafił się w niej 79-letni “wyjątek” (pozdrawiamy!). Dopisała żeglarska pogoda, z solidnym wiatrem i falą, więc można było ostro pożeglować. Nie obyło się bez walki z chorobą morską, ale pozytywne nastroje znakomicie przeważały. Zaruski pruł fale z prędkością 9 węzłów i przy wschodnim wietrze bardzo sprawnie udało się osiągnąć Władysławowo. Z powrotem, w drodze na Hel, trzeba było się trochę nahalsować, ale była to okazja do szlifowania żeglarskiego rzemiosła i obsługi takielunku. I o to chodzi 🙂

Załodze dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy ponownie, może tym razem na jakiś dłuższy i pełnomorski wypad – co Wy na to? 🙂

7 cze

Szkolne wiosenne żeglowanie czas zacząć!

Rozpoczął się, jak zawsze wiosną, sezon szkolnych rejsów jednodniowych. Otworzył go rejs z załogą gdańskiej uznanej technicznej szkoły średniej "Conradinum". Druga 1-dniówka przypadła załodze szkolnej z IX LO.

FHD  DSC5855Z załogą Szkół Okrętowych i Technicznych “Conradinum” płynęliśmy pierwszy raz, choć poznaliśmy w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym na szkolnych prezentacjach. Już podczas tych spotkań dało się zauważyć duże zainteresowanie młodzieży i determinację kadry pedagogicznej. To zrozumiałe, w końcu profil kształcenia zobowiązuje 🙂 Gdzie się można więcej nauczyć o budowie statku, niż na jego pokładzie, podczas czynności związanych z jego eksploatacją?

Rejs przypadł w momencie, gdy w porcie panował duży ruch, wpływały i wypływały duże statki, co było dodatkową atrakcją dla młodzieży – zobaczyć pracę załogi i portowe reguły w praktyce. Młodzież z “Conradinum” sprawdziła się zgodnie z oczekiwaniami po szkolnych prezentacjach i już deklaruje rosnący apetyt na kolejne rejsy. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać i nie raz miło spędzimy czas na Zaruskim 🙂

Z kolei podczas rejsu IX LO miała miejsce niecodzienna uroczystość – zaprzysiężenie nowego samorządu uczniowskiego. Młodzież urządziła to na wesoło i symbolicznie, poprzez przywiązanie członków ustępującego zarządu do kolumn masztów, a następnie uwolnienie ich rękami nowo wybranej reprezentacji uczniowskiego interesu. Było przy tym sporo śmiechu i pamiątkowych fotografii. Będzie co wspominać 🙂

5 cze

IX LO na dobry początek!

Za nami pierwszy planowy pełnomorski rejs sezonu. Na dobry początek popłynęliśmy z niezawodną żeglarsko i organizacyjnie załogą gdańskiego IX LO.

FHD_8119

Zdaniem kpt. Piotra Królaka, rejs był niezwykle udany. Dopisała pogoda, choć duża ilość słońca nie dała rady zrekompensować chłodów oscylujących w okolicach 10 st. C. Ale zawsze przecież lepiej marznąć ze słońcem na twarzy, niż bez 🙂 Za to nie zabrakło świetnych warunków do żeglugi (co sprawiło też nieco kłopotów u osób podatnych na chorobę morską). Ale generalnie był to wspaniale i pożytecznie spędzony czas. Dużo żeglowania, dużo manewrów, w których załoga szkolna mogła się wprawiać i rozwijać swe umiejętności.

Ponieważ nigdzie nam się nie spieszyło (jak rok temu w związku z jubileuszem Bremy), mogliśmy sobie pozwolić na wybór optymalnej trasy i programu turystycznego. Wybór padł na urocze szwedzkie Visby, gdzie jacht postał dwa dni, w czasie których załoga mogła odkrywać uroki tego portowego miasteczka, urządzając wycieczki i zwiedzanie, oraz celebrując (na własne życzenie) Dzień Dziecka 🙂 W powrotnej drodze odwiedziliśmy, jak zawsze niezawodny turystycznie, Hel.

A po powrocie do Gdańska i kilku dniach odpoczynku, przyszedł czas na kolejny, ale tym razem jednodniowy, rejs z nową załoga IX LO.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga