Historia projektu / 2011 / 09

Historia projektu

28 wrz

Zaruski kolejny raz z Kusznierewiczem

PEM czyli Program Edukacji Morskiej, którego pomysłodawcą jest Ambasador ds. Morskich Miasta Gdańska Mateusz Kusznierewicz, miał w tym roku drugą edycję.

Choć flota Programu pływać będzie jeszcze przez kilka dni, wczoraj odbyło się oficjalne zakończenie tej edycji.
Po raz kolejny edukacyjna akcja żeglarska zakończyła się sukcesem i około 3500 gdańskich gimnazjalistów miało okazję poczuć się jak prawdziwe wilki morskie. Dla wielu było to pewnie niezwykłe przeżycie i okazja do zainteresowania się żeglarstwem. Mamy nadzieję, że w ten sposób rozpoczęła się dla niektórych przygoda życia, a ich kontakt z morzem będzie się umacniał. Podczas zajęć młodzi ludzie mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak rozwijać swe morskie zainteresowania i kontynuować żeglarskie szkolenie. A skoro będą chcieli pływać, muszą mieć na czym. Wierzymy, że odbudowany „Generał Zaruski” także wpisze się w tego rodzaju przedsięwzięcia i jak za dawnych czasów swej służby, będzie kształcił młodych polskich żeglarzy. Aby młodzież mogła się o tym dowiedzieć więcej, w tegorocznej edycji Programu Edukacji Morskiej przekazaliśmy materiały informacyjne o projekcie „Gdańsk ratuje Żaglowiec”. Liczymy na to, że będą nam kibicować na finiszu tego przedsięwzięcia, a w przyszłości skierują swe kroki na pokład Generała.
Organizatorom PEM, Mateuszowi oraz Fundacji Gdańskiej, gratulujemy udanego sezonu i trzymamy kciuki za przyszłe edycje Programu.

Ahoj!

28 wrz

Polak z Finem dwa bratanki…

W minioną sobotę mieliśmy przyjemność gościć na kadłubie “Generała Zaruskiego” przedstawicieli Urzędu Miasta Turku, które jest miastem partnerskim Gdańska.

Reprezentanci Rady Miasta oraz referatów zajmujących się sportem i rekreacją przebywali w Gdańsku kilka dni, w trakcie których odbyło się wiele spotkań i warsztatów, poświęconych współpracy w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest żeglarstwo i edukacja morska.

Ucieszyło nas zainteresowanie ze strony fińskich gości, którzy pomimo napiętego programu pobytu, znaleźli czas by z bliska przyjrzeć się odbudowie Zaruskiego i planom jego eksploatacji. Kilkunastoosobowa grupa z tłumaczem, z ciekawością obejrzała odbudowywany kadłub Zaruskiego, zadając wiele pytań zarówno technicznych, jak i dotyczących kwestii formalnych (zakup, koszty projektu, finansowanie, plany eksploatacji, grupy docelowe itp.). Poznawszy historię statku, ideę jego powstania oraz projekt ratowania, z dużym uznaniem wypowiadali się na temat gdańskiego przedsięwzięcia, widząc w gotowym do żeglugi Zaruskim partnera do wspólnych działań żeglarsko-edukacyjnych. Miasto Turku posiada bowiem podobny wielkością i potencjałem żaglowiec o nazwie „Helena” i realne jest abyśmy w przyszłości połączyli siły przy różnych okazjach.

Mamy nadzieję, że efekty sobotniego spotkania oraz dalsze kontakty z biurem Mera Turku, zaowocują w przyszłości wspólnymi morskimi przedsięwzięciami.

23 wrz

Zaruski pięknieje…

Mamy dla Was jeszcze gorący wideo reportaż z Gdańskiej Stoczni Remontowa SA.

Zapraszamy na film… 🙂

21 wrz

Zaruski wśród przyjaciół Gdańska…

Nieco niespodziewanie trafiła się nam miła okazja, by w miniony weekend spotkać się z przyjaciółmi Gdańska, podczas Festiwalu Miast Partnerskich.

Macierzysty port Zaruskiego odwiedziły delegacje Kaliningradu, St. Petersburga, Odessy, Kalmaru, Turku, Sefton, Połocka i Bremy. Z tej okazji, na Targu Węglowym wyrosło miasteczko festiwalowe, a całej imprezie towarzyszyło wiele wspaniałych wydarzeń kulturalnych i promocyjnych, wśród nich międzynarodowe zespoły muzyczne, teatry oraz lokalne narodowe specjały i pyszności.

W tej budującej atmosferze mieliśmy okazję promować dzieło odbudowy Zaruskiego oraz idei edukacji morskiej i żeglarskiej młodzieży. Na naszym stoisku nie zabrakło pamiątek z Żaglowca, materiałów informacyjnych i promocyjnych, płyt-cegiełek z szantami, a skarbona zbiórki publicznej wzbogaciła się o dodatkowe środki na odbudowę jednostki. Wiele osób miało okazję zapoznać się z projektem, wesprzeć go i związać się z nim emocjonalnie.

Mamy nadzieję, że miasta partnerskie Gdańska staną się już w niedalekiej przyszłości areną naszych wspólnych działań żeglarskich i edukacyjnych, budujących wzajemne relacje i międzynarodową przyjaźń.

7 wrz

Prezydent RP w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA SA

Dzięki zdobytemu materiałowi wideo udało nam się przygotować film stanowiący pamiątkę z niedawnej bezprecedensowej wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w GSR, na miejscu remontu jachtu “Generał Zaruski”.

Zapraszamy na seans…

6 wrz

Zaruski w wyśmienitym żeglarskim towarzystwie

Na koniec sezonu mieliśmy okazję skorzystać z gościny w Gdyni i wziąć udział w największej żeglarskiej imprezie tego roku – The Culture 2011 Tall Ships Races Regatta.

Mogliśmy podziwiać wiele pięknych żaglowców, rosyjskie kolosy „Kruzensztern” i „Sedov” oraz holenderski „Gulden Leeuw” (po raz pierwszy w Polsce). Nie zabrakło polskich jednostek jak „Fryderyk Chopin”, „Zawisza Czarny II” (obchodzący podczas zlotu swe 50-lecie) czy „Dar Młodzieży”, który podczas gdyńskiej imprezy otrzymał „Friendship Trophy” – nagrodę dla jednostki, która najbardziej przyczyniła się do promowania idei żeglarskiej przyjaźni.
W poniedziałek, ok. godz. 17:00 odbyła się pożegnalna parada i wody wokół gdyńskiego portu zaroiły się od żagli, a molo i plaże od miłośników tego niecodziennego widoku (ok. 1,5 mln osób odwiedziło tę imprezę).
I w tym doborowym towarzystwie mieliśmy okazję opowiedzieć ludziom o idei ratowania Zaruskiego i umocnienia dzięki temu idei polskiej floty szkoleniowej. Nasze stoisko z pamiątkami, materiałami promocyjnymi i zbiórką publiczną cieszyło się dużym zainteresowaniem i spora liczba tych wydawnictw trafiła w ręce zwiedzających, czyniąc projekt ratowania Zaruskiego bardziej znajomym i bliższym.
Na wielkie podziękowania zasłużyli nasi młodzi przyjaciele z Gimnazjum nr 27 w Gdańsku, którzy pod dowództwem pani Elżbiety Kowalik dzielnie wspierali nas na promocyjnym stoisku.

Podsumowanie oraz sporą porcję materiałów foto i wideo znajdziecie tu Artykuł w Trójmiasto.pl

Choć sezon jeszcze się zupełnie nie zakończył, już teraz możemy uznać go za wyjątkowo udany: z jednej strony odbudowa żaglowca w GSR nabiera tempa i Zaruski kwitnie, a z drugiej udało nam się dotrzeć z informacją o tym przedsięwzięciu, do znacznej rzeszy społeczeństwa. Powoli widać już efekty naszych promocyjnych starań, co dodaje nam wigoru i pozwala z zapałem planować kolejny sezon.

Bywajcie!!!

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga