Historia projektu / 2020 / 01

Historia projektu

31 sty

Gdańska Szkoła pod Żaglami 2020 – rekrutacja

Mamy wyjątkową propozycję dla uczniów szkół średnich oraz studentów. To najważniejsze wydarzenie żeglarskie sezonu i najdłuższy rejs. Przygoda życia! ? Tym razem będą nam “jadły z ręki” lodowce, wulkany, wodospady i gejzery Islandii ;):) To bodaj najbardziej egzotyczne geograficznie, geologicznie i turystycznie miejsce Europy. Ponadto tegoroczna edycja “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” będzie też najdłuższa ze wszystkich – czekają nas wspólne 4 tygodnie ?

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to najdłuższy w sezonie rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski” – Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Jak sama nazwa sugeruje, po wyjściu w morze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu, a także specyfikę miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce gen. Mariusza Zaruskiego oraz idee wychowania morskiego. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Pamiętajcie, że zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na 1 stronie A4, należy dostarczyć do 13.03.2020 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu (np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych portów, prezentacja multimedialna, zabawa integracyjna itp.). A zatem, pióra w dłoń i do boju ;):).

Rejs zaczynamy 11.07.2020 r. w Gdańsku i po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wypływamy w kierunku Szetlandów, a w drodze rozpoczynają się zajęcia edukacyjne wynikające z programu rejsu. Stawiamy na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację – macie pole do działania ?

Rejs zakończy się 06.08.2020 r. w Reykjaviku, ale wcześniej zdążymy pomyszkować po Islandii, która oferuje zapierające dech w piersi atrakcje turystyczne, geograficzne, geologiczne.

W rejsie weźmie udział 19 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły znajdziecie w regulaminie oraz prezentacji programu “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” (pliki do pobrania po lewej stronie).

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”!

 

27 sty

Ferie jakich nie było! :)

Za nami tegoroczna edycja bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży w czasie zimowych wakacji, przygotowanych przez Biuro Armatorskie Gdańskiego Ośrodka Sportu z bezcennym wkładem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Ci, którzy postanowili spędzić ferie z nami, na pewno mają powody do zadowolenia. Hitów nie brakowało. Oficer programowy gdańskiego żaglowca Piotr Królak, zadbał o ciekawe w formie i treści zajęcia z podstaw meteorologii, nawigacji, bezpieczeństwa na morzu, tradycji i zwyczajów żeglarskich, budowy i historii jachtu “Generał Zaruski”, wiązania węzłów itd.

Natomiast Narodowe Muzeum Morskie przygotowało moc atrakcji, z których wyjątkowe wzięcie miały warsztaty modelarskie. Każdy miał okazję zbudować z drewna model historycznej kogi i zachować go dla siebie na pamiątkę. Ale nie zabrakło też fascynujących eksperymentów w pracowni konserwacji zabytków oraz zwiedzania muzealnych ekspozycji w Spichlerzach czy legendarnego “Sołdka”.

Odwiedziła nas też ekipa TVP Gdańsk, która potem na antenie pokazała zajęcia z mapami w mesie załogowej naszego “Generała”.

Kilkakrotnie łapaliśmy się na tym, że wciągnięci w zajęcia traciliśmy rachubę czasu i trzeba było potem “gonić” do kolejnego punktu bogatego programu. Nie siedzieliśmy w jednym miejscu zbyt długo, a kolejne miejsca i atrakcje, stanowiły wspaniałą odmianę. Nie można było się nudzić 🙂

Pięknie dziękujemy tą drogą kadrze Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku za wkład, kreatywną współpracę i wyjątkowe atrakcje! 🙂

Dziękujemy też uczestnikom tych zajęć, bo przecież bez Was nie byłoby tego wszystkiego. Świetnie się z Wami bawiliśmy! Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza obudziła w Was głód żeglarstwa i spotkamy się pod żaglami Zaruskiego! 🙂

 

12 sty

Wiatr w żagle czyli gramy z WOŚP!!! :)

Biuro Armatorskie Gdańskiego Ośrodka Sportu, przygotowało na tegoroczny finał WOŚP, wyjątkowo atrakcyjną propozycję. Zapraszamy do udziału w aukcji! :)

Tym razem na aukcji WOŚP pojawia się okazja, by przez jeden dzień poczuć się jak bajkowy bohater czy filmowy zdobywca, który wyprawia się pięknym żaglowcem wraz ze swoją załogą, by przeżyć przygodę życia 🙂 I to w czasie największego zlotu sezonu żeglarskiego w Gdańsku – podczas czterodniowego festiwalu morskiego „Baltic Sail”.

Ponieważ sami korzystaliśmy ze wsparcia społecznego przy odbudowie tej zasłużonej i unikatowej jednostki, tym bardziej rozumiemy wartość takich akcji jak finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tym razem oferujemy symboliczne władanie żaglowcem przez jeden dzień. Zwycięzca aukcji będzie mógł w ten rejs zaprosić kogo tylko dusza zapragnie – swoich najbliższych, znajomych, przyjaciół, kolegów z wojska czy koleżanki z pracy 😉 W sumie 25 osób! Jest oczywiście kilka warunków koniecznych do spełnienia, by rejs był wspaniałą i bezpieczną przygodą. Żaglowiec poprowadzi wykwalifikowana załoga stała wspierana przez młodych instruktorów i wolontariuszy. Dla uczestników będzie to też okazja do nauczenia się podstaw żeglarstwa i wysłuchania morskich opowieści.
Uczestnicy otrzymają także pamiątki udziału w rejsie i zjedzą pożywny żeglarski posiłek.

Generał Zaruski dla WOŚP

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga