Historia projektu / 2013 / 08

Historia projektu

27 sie

Konkurs PEM “Nie lej wody” rozstrzygnięty!

W lipcu w rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski wypłynęli laureaci konkursu „Nie lej wody!” Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Podczas siedmiu dni na wodzie, uczniowie zgłębiali tajniki sztuki żeglarskiej, poznali zasady manewrów portowych, obsługi żagli, nawigacji i sterowania. Przed wypłynięciem w rejs uczestnicy mieli okazję porozmawiać z pomysłodawcą Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, mistrzem olimpijskim Mateuszem Kusznierewiczem, który przekazał początkującym żeglarzom kilka cennych rad.
Pierwszym portem, w którym zatrzymała się załoga „Nie lej wody!” był Hel. Laureaci konkursu odwiedzili Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uczestniczyli w szkoleniu, dowiedzieli się jak wygląda dzień pracy w fokarium oraz zwiedzali Muzeum Rybołówstwa.
Po wizycie na Helu, Generał Zaruski wyruszył do Jastarni, gdzie wzbudził duże zainteresowanie, gdyż była to pierwsza wizyta żaglowca w tym porcie po renowacji. Następnego dnia, z samego rana, konkursowicze wypłynęli do Gdyni, gdzie wzięli udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Marcina Bortkiewicza. Po obejrzeniu najnowszego filmu reżysera oraz etiud filmowych zatytułowanych „Cisza”, uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca nad filmem dokumentalnym.
Po drodze w kierunku Kalmaru żaglowiec raz jeszcze zacumował w Helu, by załoga mogła zwiedzić inny znany polski żaglowiec – STS Pogoria. Po wypłynięciu na pełne morze uczestnicy wysłuchali opowieści o historii Generała Zaruskiego, jego odbudowie i planach na przyszłość. Następnego dnia z samego rana żaglowiec dopłynął do wybrzeża południowo-wschodniej Szwecji. Uczestnicy rejsu zwiedzili zamek w Kalmarze i tamtejsze muzeum morskie.
W trakcie siedmiodniowego rejsu gimnazjaliści zobaczyli jak wygląda życie pod żaglami i poznali smak morskiej przygody! Szczęśliwa załoga zacumowała w Gdańsku 3 lipca, tak aby od 4 lipca żaglowiec STS Generał Zaruski mógł pełnić honory jednostki flagowej podczas Baltic Sail Gdańsk 2013.

A oto zwycięski film:

Wszystkie filmy, które zakwalifikowały się do finału konkursu „Nie lej wody!” obejrzeć można na stronie:

Program Edukacji Morskiej

21 sie

Gigant w Gdańsku

Do Gdańska zawita największy kontenerowiec świata Maersk Mc-Kinney Moller. Gigant odbywa swój dziewiczy rejs, a jego pojawienie się w jakimkolwiek porcie, powoduje poruszenie.

Wizyta tego unikalnego statku jest bardzo znaczącym wydarzeniem i okazją do pokazania mieszkańcom odwiedzanych portów oblicza współczesnego transportu morskiego. Liczby mówią same za siebie: statek zabiera ładunek 18.000 TEU (co odpowiada takiej samej liczbie kontenerów 20-stopowych), ma 400m długości, 59m szerokości i 73m wysokości. Trasa rejsu prowadzi z Azji do Europy, przez 12 portów. Rozpoczęła się 15.07.2013 r. w Korei, a Gdańsk jest 10-tym portem tego rejsu.

Informujemy Was o tym także dlatego, że prawdopodobnie STS Generał Zaruski weźmie udział w uroczystościach powitania duńskiego giganta w Gdańsku. Trwają przygotowania do tego wydarzenia. Statek będzie można podziwiać ze specjalnie przygotowanego punktu widokowego na plaży na Stogach, w drodze do terminala kontenerowego DCT Armator jednostki, firma Maersk, zapowiada również otwarcie interaktywnego centrum rozrywkowo-edukacyjnego, zlokalizowanego w sercu Gdańska oraz rejsy wycieczkowe dla wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć Triple-E (bo taka jest klasa statku) na własne oczy.

6 sie

Zaruski popłynie na Hanse Sail

W kolejny rejs unijnego projektu MAST, młodzież popłynie ze Szczecina do Rostocku na Hanse Sail

Kolejną wspaniałą europejską imprezą żeglarską w jakiej będziemy mieli przyjemność uczestniczyć w pierwszym sezonie żeglarskim Zaruskiego, będzie Hanse Sail w Rostocku. W terminie 8 – 11.08.2013 roku u naszych niemieckich sąsiadów, odbędzie się kolejna edycja największego w Europie żeglarskiego święta.

Przypomnijmy że organizatorzy zlotu w osobie Holgera Belgardta, od początku kibicują odbudowie Zaruskiego, a nawet wspierali nasze dzieło finansowo, przeprowadzając zbiórkę wśród europejskich partnerów Hanse Sail i Baltic Sail.

Dlatego będzie nam niezmiernie miło popłynąć tam odbudowanym Zaruskim, i dać niemieckim przyjaciołom satysfakcję zobaczenia efektu dzieła, do którego dołożyli swoją cegiełkę. Hanse Sail to także świetna okazja do promocji naszego żaglowca i morskich ambicji Miasta Gdańska.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga