Historia projektu / 2019 / 02

Historia projektu

25 lut

100 lat, Generale!

W tym roku jacht szkolny "Generał Zaruski" obchodzi 80-lecie swego istnienia. Przypomnijmy, że został zbudowany w Ekenas w Szwecji, na zamówienie gen. Mariusza Zaruskiego, w 1939 roku. To piękna okrągła rocznica i będziemy ją w tym roku celebrować :)

Dwa lata temu w całej Polsce obchodzono 150-tą rocznicę urodzin gen. Mariusza Zaruskiego. W tym roku dostojny żaglowiec, gdańska jednostka flagowa, obchodzi 80-lecie swego istnienia. Tę rocznicę będziemy sygnować okolicznościowym logotypem, który Wam właśnie prezentujemy. Będziemy go nosić pod salingiem przez cały sezon na naszym proporcu, umieszczać w różnego rodzaju materiałach promocyjnych oraz oznakujemy nim pamiątkowe koszulki, w których w tym sezonie będzie się godnie prezentować załoga jednostki.

Mamy nadzieję, że gen. Mariusz Zaruski, spoglądając z Wyżyn na swoje dzieło i ciągle żywą ideę wychowania morskiego w Polsce, może czuć zadowolenie i wspierać nas duchowo 🙂

20 lut

Ferie idą pełną parą!

Trwa drugi tydzień zajęć żeglarskich, przygotowanych przez Biuro Armatorskie GOS we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Zapraszamy Was do lektury relacji jaką przygotował Michał Faran, który spędził z nami wczorajszy dzień.

– Kilkanaście godzin zajęć to zbyt mało, żeby młody człowiek został żeglarzem, ale bez wątpienia wystarczająco, aby chciał nim zostać. A to właśnie deklaruje zdecydowana większość nastolatków, którzy uczestniczą w darmowym programie „Ferie z Generałem Zaruskim”. Legendarny, drewniany żaglowiec ma niesłychaną siłę oddziaływania – pisze Michał we wstępie.

Cały tekst i zdjęcia znajdziecie tu Artykuł na stronie GOS

11 lut

Ferie zimowe z Zaruskim i NMM

Zapraszamy na wyjątkową edycję zajęć żeglarskich w okresie 11-22.02.2019 r, przygotowanych we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Będziemy się dobrze bawić bez względu na pogodę :)

Wzorem lat ubiegłych, zapraszamy dzieci i młodzież na żeglarskie zajęcia organizowane przez załogę oficerską gdańskiej jednostki flagowej. W programie zajęć, oprócz tematyki żeglarskiej i historyczno-morskiej, pojawią się atrakcje przygotowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, partnera dzieła odbudowy gdańskiego żaglowca. Dobrze więc już teraz mieć tę propozycję na uwadze i dobrze zaplanować zimową kanikułę.
Miejsce to nabrzeże oraz siedziba Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance, vis a vis Gdańskiego Żurawia, a Zaruski cumuje przed dziobem statku-muzeum “Sołdek”. Na dole znajdziecie mapkę, która pomoże Wam do nas trafić.

Informacje organizacyjne:
W dniach 11-15.02.2019 r. (I turnus) oraz 18-22.02.2019 r. (II turnus), w godzinach 10:00 – 13:00 zapraszamy młodzież od 12 r. ż. na zajęcia organizowane przez załogę oficerską gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski”, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Żaglowiec zacumowany jest przy nabrzeżu Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (przed dziobem statku-muzeum SS “Sołdek”).
Zajęcia mają charakter interaktywnych warsztatów, a każdy z turnusów oferuje kompletny cykl edukacyjny z odpowiednio opracowanym programem na każdy dzień.
Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego. Zajęcia są bezpłatne i aby wziąć w nich udział należy pobrać formularz zgłoszeniowy (u dołu), wypełnić go (wraz z rodzicami) i wysłać na adres mailowy: .
Na każde z zajęć obowiązuje limit 10 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W programie turnusu:

 • podstawy nawigacji – praca z mapą, nanoszenie pozycji geograficznej, wyznaczanie kursu drogi
 • pogoda na morzu – czy można uciec przez sztormem?
 • zapoznanie z żaglowcem „Generał Zaruski” – historia, budowa, eksploatacja
 • poznanie tradycji i zwyczajów żeglarskich
 • bezpieczeństwo na morzu
 • filmy żeglarskie
 • atrakcje dostępne w obiektach Narodowego Muzeum Morskiego
 • propozycje żeglarskie na sezon 2019 – popłyń z nami z rejs!

Nie lada atrakcje ma też dla Was Narodowe Muzeum Morskie. Dział Edukacji przygotował zwiedzanie oraz zajęcia na wystawie „Uzbrojone rzeki”, Dział Historii Wychowania Morskiego zaprasza na lekcję o gen. Mariuszu Zaruskim, a Dział Historii Budownictwa Okrętowego na zwiedzanie legendarnego “Sołdka”. Natomiast Dział Konserwacji przygotował bardzo ciekawe zajęcia pokazujące, jaką drogę musi pokonać morskie znalezisko, od momentu wydobycia z morza do chwili aż stanie się cennym muzealnym eksponatem, który możemy oglądać na wystawach.

Szczegóły w skrócie:

 • Kiedy? 11.02 – 15.02 oraz 18.02 – 22.02.2019 r.
 • Gdzie? Siedziba Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance
 • W jakich godzinach? 10:00 – 13:00
 • Czas trwania: 3 h
 • Limit: 10 osób
 • Formularz zgłoszeniowy: u dołu strony
 • Organizator: Gdański Ośrodek Sportu i Narodowe Muzeum Morskie

 • Email Formularz kontaktowy
 • Lokalizacja Armator jednostki
 • Kotwica Statek / załoga