Założenia eksploatacyjne

Misją żaglowca "Generał Zaruski" jest rozwój żeglarstwa poprzez edukację morską oraz pełnienie funkcji ambasadora morskich ambicji Miasta Gdańska. Jacht jest wykorzystywany przede wszystkim do celów szkoleniowych, reprezentacyjnych, oraz promocji Miasta Gdańska.

Celem eksploatacji jachtu „Generał Zaruski”, jest szkolenie żeglarskie i edukacja morska młodzieży, a także promocja wolontariatu, współpraca w ramach lokalnych i ponadregionalnych programów żeglarskich oraz międzynarodowej wymiany młodzieży, promowanie tradycji morskich. STS Generał Zaruski pełni także rolę morskiego ambasadora hanzeatyckiego miasta Gdańska, promując jego związki z morzem w kraju i za granicą.

W każdym sezonie żeglarskim na STS Generał Zaruski odbywają się rejsy edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz promujące Miasto Gdańsk jako morski i żeglarski port na Bałtyku. Jednostka bierze udział w imprezach żeglarskich takich jak: Baltic Sail, Hanse Sail Rostock, Kieler Woche, Sail Bremerhaven czy The Tall Ships’ Races.

Poza sezonem żeglarskim na Zaruskim odbywają stacjonarne zajęcia edukacyjne i kursy żeglarskie, a także warsztaty prac bosmańskich i szkutniczych dla chętnych. Przygotowana jest także oferta programowa zajęć w czasie wolnym od szkoły, jak ferie czy wakacje.

Zapraszamy instytucje edukacyjne i grupy zorganizowane realizujące programy wychowania morskiego, do współpracy i współorganizacji rejsów (z wyprzedzeniem 6-8 miesięcy). W każdym sezonie organizowane są dłuższe i krótsze rejsy, poprzedzone różnymi formami rekrutacji i zajęć dydaktycznych w okresie jesienno-zimowym. Ich celem jest zainteresowanie młodzieży żeglarstwem, kulturą morską i korzyściami płynącymi z dostępu Polski do morza. Zachęcamy też do zwiedzania żaglowca podczas jego postoju w porcie. Może to być okazją do spotkania z załogą oficerską, wysłuchania “morskich opowieści”, poznania historii jednostki, jej patrona i dzieła jej odbudowy.

W celu współorganizacji rejsu czy zwiedzania zorganizowanego, prosimy o kontakt z Biurem Armatorskim (informacje szczegółowe w zakładce “Kontakt”).

Wydarzenia i rejsy w których bierze udział STS Generał Zaruski, możecie śledzić na stronie głównej w oknie “Nadchodzące wydarzenia”.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga