Historia projektu / 2018 / 01

Historia projektu

30 sty

Boot Dusseldorf!

Za nami wyjątkowe wydarzenie - spotkanie partnerów naszego unijnego projektu żeglarskiego "Baltic Pass - Maritime Heritage Tours" w scenerii bodaj największych targów marynistycznych w Europie.

Boot Dusseldorf. Naprawdę, trzeba tam być by zobaczyć ten obraz, bo wyobrazić to sobie raczej trudno :).
Ogrom imprezy, ilość wystawców, nieprzebrane ilości sprzętu i ofert, przyprawiają o zawrót głowy. A tzw. super-jachty to widowisko będące klasą dla siebie. Niektóry łodzie o długości kilkudziesięciu metrów i wysokości kilku pięter budynku, zostały z gracją wkomponowane we wnętrza targowych hal, a aranżacja wielu stoisk, to prawdziwe dzieło sztuki. I choć ceny luksusowych jednostek mogą przyprawić o kolejny zawrót głowy, targi odwiedza ogromna rzesza osób. Widać że branża marynistyczno-turystyczna ma się dobrze, a za naszą zachodnią granicą ta kultura ma swoje wieloletnie tradycje i tworzy naprawdę niezmierzoną społeczność ludzi, którzy sporty wodne, rekreację, turystykę morską, traktują bardzo poważnie.

Tym bardziej cieszy nas fakt, że w tym towarzystwie nie zabrakło Zaruskiego i oferty naszego żeglarskiego projektu unijnego “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”, realizowanego w ramach programu Interreg “Południowy Bałtyk”. Materiały promocyjne były prezentowane zarówno na stoisku naszego niemieckiego partnera – Hanse Sail Rostock, ale także u przedstawicieli Związku Miast i Gmin Morskich, który na targach występował ze swoją ofertą w ramach projektu “South Coast Baltic”.

W kolejny zaś dniu odbyło się regularne spotkanie partnerów naszego projektu z Niemiec, Danii, Litwy, Szwecji i Polski. Omawiano raport podsumowujący miniony pierwszy sezon rejsów testowych, dyskutowano wdrażane narzędzia promocyjne (strona www, folder, katalog tras żeglarskich) oraz planowano rejsy testowe w sezonie 2018 oraz kolejne spotkania partnerów. Zaruski ma w planie dwa dłuższe i pełnomorskie rejsy testowe w najbliższym sezonie, a pierwszy z nich już w czerwcu zawiedzie nas na międzynarodowe obchody “Dni Hanzy” do Rostocku 🙂

29 sty

Być jak Zaruski

Za nami kolejna edycja konkursu wiedzy o patronie gdańskiego żaglowca, ale również ZKPiG w Kolbudach.

Trzecia edycja turnieju odbyła się 26 stycznia 2018 roku, a wiedzę o Patronie prezentowali uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.

Na część pisemną składały się testy dotyczące życiorysu Generała. W części ustnej reprezentanci klas losowali pytania związane z historią jachtów “Zawisza Czarny” i “Generał Zaruski” oraz pojęciami żeglarskimi. Było również wiązanie węzłów żeglarskich na czas oraz recytacja sonetów górskich i morskich Mariusza Zaruskiego. Uczestnicy konkursu mogli liczyć na doping koleżanek i kolegów z klas, które reprezentowali.

W skład jury weszli: oficer programowy jachtu “Generał Zaruski” Piotr Królak, Weronika Nadzikiewicz reprezentująca CWM ZHP w Gdyni – armatora jachtu “Zawisza Czarny”, Wójt Gminy Kolbudy Leszek Grombala i Wicewójt Gminy Kolbudy Marek Goliński.
W przerwie obejrzeliśmy film nagrany przez uczniów o Mariuszu Zaruskim oraz występy szkolnego zespołu szantowego i tanecznego.

Na końcu wszyscy zaśpiewali pieśń „Jacht Generał Zaruski”, która stała się nowym hymnem szkoły w Kolbudach. Jest nam niezmiernie miło z tego powodu, a kadrze nauczycielskiej oraz uczniom życzymy wszelkiej pomyślności 🙂

 

26 sty

Rekordowy WOŚP! :)

Z największą radością informujemy, iż nasza tegoroczna aukcja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, spotkała się z wyjątkowo dużym zainteresowaniem.

Rejs gdańskim żaglowcem osiągnął cenę 2.850 zł. Traktujemy to jako ogromny komplement dla Zaruskiego i dowód wrażliwości na potrzeby społeczne, wspierane w tegorocznym finale WOŚP. Zwycięzcą aukcji jest Pan Józef Poltrok z Gdyni. Gratulujemy i zapraszamy na rejs już maju! 🙂

Mamy nadzieję, że wiosenna przygoda pod żaglami pięknego gdańskiego jachtu, zapadnie Panu Józefowi w pamięć i będzie stosownym podziękowaniem za gest uczyniony na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 🙂

8 sty

Kolejny finał WOŚP z Zaruskim!

Jak co roku projekt „Gdańsk ratuje Żaglowiec” zaangażował się w charytatywne dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tym razem na licytację trafił jednodniowy rejs dla dwóch osób, które popłyną z nami w najbliższym sezonie żeglarskim.
Zaproszenie na rejs ubogacają dalsze cenne pamiątki, w tym m. in. oficjalna koszulka załogi żaglowca i haftowany emblemat z logo Zaruskiego, jaki zdobi na co dzień galowe mundury załogi gdańskiej jednostki flagowej.

Sami odbudowaliśmy Zaruskiego korzystając z pomocy wielu osób i instytucji, prowadząc zbiórkę publiczną, dlatego dobrze rozumiemy potrzebę wsparcia w tego typu przedsięwzięciach. Cieszymy się, że możemy przyłączyć się do Orkiestry i zagrać wspólnie kilka cennych akordów. Oczywiście będzie to możliwe tylko dzięki Wam – jeśli weźmiecie udział w aukcji i tym sposobem okażecie gest zarówno dziełu WOŚP jak i wobec STS “Generał Zaruski”.

Zapraszamy do licytacji! 🙂

Nasza aukcja na rzecz WOŚP

1 sty

Pomyśl o feriach! :)

Już pora myśleć o feriach zimowych! Mamy nadzieję, że zaplanowaliście w tym czasie udział w naszych zajęciach.

Przedstawiamy Wam szczegóły naszej propozycji, przygotowanej we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

W okresie 29. stycznia – 01. lutego oraz 5 – 8. lutego 2018 roku, w godzinach 10:00 – 13:00 zapraszamy młodzież szkolną w wieku co najmniej 12 lat, na zajęcia organizowane przez załogę oficerską gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski”, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Żaglowiec zacumowany jest przy nabrzeżu Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (przed dziobem statku-muzeum „Sołdek”; mapka u dołu). Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego. Zajęcia są bezpłatne i aby wziąć w nich udział należy pobrać formularz zgłoszeniowy (na dole tej strony), wypełnić go i wysłać na adres mailowy piotr.krolak@mosir.gda.pl

Na każde z zajęć obowiązuje limit 10 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W programie między innymi:
warsztaty nawigacyjne – praca z mapą, nanoszenie pozycji geograficznej, wyznaczanie kursu drogi
pogoda na morzu – czy można uciec przed sztormem?
zapoznanie z żaglowcem “Generał Zaruski” – historia, budowa, eksploatacja
poznanie tradycji i zwyczajów żeglarskich
bezpieczeństwo na morzu
filmy żeglarskie
propozycje żeglarskie na sezon 2018 – popłyń z nami w rejs
atrakcje dostępne w obiektach Narodowego Muzeum Morskiego

Wśród propozycji przygotowanych przez Narodowe Muzeum Morskie, nie zabraknie ciekawych wystaw i spotkań z badaczami oraz naukowcami interesujących dziedzin morskiego muzealnictwa. Zwiedzicie m. in. statek-muzeum SS “Sołdek”, zobaczycie pamiątki po gen. Mariuszu Zaruskim niedostępne na co dzień. Zwiedzicie Spichlerze i zetkniecie się z ciekawostkami podwodnej archeologii 🙂

Do zobaczenia! 🙂

Pobierz dokumenty:

Formularz_zgloszeniowy_Ferie_Zaruski_NMM.pdf (603 kB)

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga