Historia projektu / 2010 / 05

Historia projektu

20 maj

Organizatorzy “Baltic Sail” wspierają projekt rewitalizacji

Prezentacja projektu "Gdańsk ratuje żaglowiec" podczas obchodów Europejskiego Dnia Morza.

2012 euro na ratowanie Zaruskiego, fot. Andrzej Radomski

Podczas obchodów Europejskiego Dnia Morza MOSiR w Gdańsku na seminarium pt. “Pływające dziedzictwo morskie”, poświęconemu zabytkowym statkom i okrętom zaprezentował zebranym gościom projekt “Gdańsk ratuje żaglowiec”. Była to jedna z kilku prezentacji z wielu zakątków Europy.
Tuż po prezentacji nastąpiła bardzo miła uroczystość. Miasta zrzeszone wokół idei „Baltic Sail” organizatorzy zlotu (Gdańsk, Karlskrona, Rostok, Kłajpeda, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście), reprezentowane przez Dyrektora Biura Hanse Sail z Rostoku Holgera Bellgardta przekazały kwotę 2012 euro na wsparcie dzieła odbudowy zasłużonego polskiego żaglowca. Symboliczny czek odebrał Dyrektor MOSiR w Gdańsku, Leszek Paszkowski, który na ręcę Pana Bellgardta przekazał wyjątkową pamiątkę – fragment planki z odbudowywanego żaglowca.

Kwota 2010 euro nawiązuje do planowanej daty oddania jednostki do eksploatacji, na wiosnę 2012 r. Donacja ta jest wyrazem ponadnarodowej troski o ratowanie i zachowanie od zapomnienia pływającego dziedzictwa morskiego regionu Morza Bałtyckiego.

17 maj

2012 EUR na odbudowę Zaruskiego od Baltic Sail

Gdańsk to morze, a morze to Gdańsk. Dlatego właśnie tu będziemy hucznie świętować Europejski Dzień Morza.

To jedna z wielu innych morskich i gdańskich imprez, jak choćby III Światowy Zjazd Gdańszczan oraz VII Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na dwudniowe obchody Europejskiego Dnia Morza (19-20.05.2010 r.), podczas których będziemy aktywnie promować projekt rewitalizacji “Generała”. Już w środę, w Centralnym Muzeum Morskim odbędzie się międzynarodowe seminarium pt. “Pływające dziedzictwo morskie”, poświęcone zabytkowym statkom i okrętom. Będziemy mieli okazję zobaczyć marynistyczne prezentacje z wielu zakątków Europy, wśród nich poświęconą idei ratowania zasłużonego polskiego żaglowca s/y Generał Zaruski. Jakby tego było mało, tuż po prezentacji nastąpi bardzo miła uroczystość. Miasta zrzeszone wokół idei „Baltic Sail” przekażą kwotę 2012 euro na wsparcie dzieła odbudowy zasłużonego polskiego żaglowca.

Kwota nawiązuje do planowanej daty oddania jednostki do eksploatacji, na wiosnę 2012 r. Środki przekaże osobiście Holger Bellgardt – Dyrektor Biura Hanse Sail z Rostoku, w imieniu wszystkich miast organizatorów zlotów żeglarskich „BALTIC SAIL”. Do organizacji należą: Gdańsk, Karlskrona, Rostok, Kłajpeda, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście.

Jest to wyraz ponadnarodowej troski o ratowanie i zachowanie od zapomnienia pływającego dziedzictwa morskiego regionu Morza Bałtyckiego. Seminarium odbywa się w godz. 10-16 w gmachu CMM, a prezentacja idei ratowania Zaruskiego oraz uroczyste przekazanie wsparcia ze strony Baltic Sail będzie miało miejsce o godz. 15:20-16:00. Będziemy także obecni na “Festynie Morskim”, który odbędzie się w dniu następnym (20.05.) pod budynkiem CMM oraz na VII Gdańskim Otwarciu Sezonu w dniu 22.05.2010 r. Spodziewamy się wówczas gościć na naszym stoisku wielu gdańszczan i turystów, zainteresowanych morskim obliczem Miasta oraz projektem ratowania Zaruskiego.

Jak widzicie czeka nas bardzo aktywny i bogaty tydzień – zapraszamy!

13 maj

Wiosenne kształty Zaruskiego

Po raz kolejny spotkaliśmy się z mediami w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Od ostatniej wizyty minęło zaledwie kilka tygodni, a kadłub Zaruskiego wygląda już inaczej.

Generał zyskał nową dziobnicę

Teraz gdy dopisuje pogoda prace nabrały tempa. Żaglowiec ma już nowy dziób (wymieniona został dziobnica, wzmocnienia dziobowe, pierwszy pokładnik i wręg oraz pierwsze planki poszycia). Wymieniona jest też belka nawisu rufowego, kilka wręgów, denników. GSR przeprowadziła piaskowanie i konserwację stalowych wręgów wewnątrz kadłuba, wykonała węzłówki i szpilki do mocowania elementów rufy oraz dziobu

Ekipa remontowa została powiększona i obecnie na kadłubie pracuje już 7 osób. Sukcesywnie przyjeżdżają dostawy drewna, prefabrykowane są dalsze elementy. Teraz gdy najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne fragmenty kadłuba (dziób i rufa) zostały naprawione, prace nabiorą rozpędu i praktycznie z tygodnia na tydzień Zaruski będzie się zmieniał, zyskując nowe oblicze. Prace remontowe w odcinkach burtowych są łatwiejsze i mniej czasochłonne, więc można się spodziewać że szybko będą postępowały. Armator także nie próżnuje – właśnie kończymy postępowanie mające wyłonić dostawcę masztów i drzewc ruchomych dla jednostki. Przygotowujemy się także do przetargu na wykonanie siłowni. Jeśli dopisze pogoda i nie pojawią się niespodzianki, to wraz z zakończeniem remontu kadłuba zamknięty zostanie proces przygotowań do jego wodowania.

Nowe klejone wręgi

Miło nam było wczoraj obserwować ożywione reakcje dziennikarzy i zaprzyjaźnionych z projektem mediów, którzy z zadowoleniem oglądali nowe fragmenty kadłuba, a szef ekipy szkutników Sebastian Kulling ledwie nadążał z odpowiedziami na wszystkie pytania. Krótko mówiąc na Zaruskim jest już wiosna, a remont idzie pełną parą. Takiego Zaruskiego już dawno nie widzieliście, a będzie jeszcze lepiej.

10 maj

Byliśmy na Targach Turystycznych i Kajak EXPO

W miniony weekend promowaliśmy projekt odbudowy Zaruskiego w rodzinnym Gdańsku w czasie Gdańskich Targów Turystycznych i imprezy branży wodnej Kajak EXPO.

Dzięki gościnności Międzynarodowych Targów Gdańskich SA, dysponowaliśmy bardzo okazałą powierzchnią i lokalizacją – na przeciw głównej sceny w Hali nr 5. Pozwoliło to nam po raz pierwszy zaprezentować przygotowaną na nowy sezon ściankę wystawienniczą z reprodukcjami starych fotografii z historii żaglowca. Nie zabrakło oczywiście koła sterowego, dzwonu okrętowego, bloków, nowych folderów i plakatów. W akcji wspierali nas wolontariusze ze Stowarzyszenia Edukacja Pod Żaglami, którzy promowali także swoje rejsy edukacyjne. Prowadzona była też zbiórka publiczna na odbudowę Zaruskiego, a nasze stoisko odwiedziło wielu dawnych żeglarzy z załogi jednostki. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych opowieści i wspomnień, które uzupełniają naszą wiedzę o żaglowcu i stanowią ważny emocjonalny wymiar jej morskiej służby. Wyrazy wsparcia i pochwały dla idei ratowania Zaruskiego, wzmocniły nasze przekonanie o konieczności przywrócenia tej zacnej jednostki do dawnej świetności i misji.

Do zobaczenia następnym razem!

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga