Historia projektu
- 30 cze
-
Nowy płot Zaruskiego
Wszystkich gdańszczan i turystów serdecznie zapraszamy do udziału w największym zlocie żeglarskim w Gdańsku. Ruszył "Baltic Sail".
Choć gdańska jednostka flagowa jest już w Halmstad, skąd w weekend wystartuje do boju w regatach “The Tall Ships Races”, to podczas zlotu “Baltic Sail” który właśnie rozpoczął się w Gdańsku, na miejscu cumowania Zaruskiego przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego, można obejrzeć banerową galerię, przedstawiającą historię jednostki, dzieło jej odbudowy przez Miasto Gdańsk i ideę eksploatacji.
A przy okazji zobaczcie, jak dziś rano wyglądał krajobraz nad Motławą widziany z “Zielonego Mostu”. Nawet jeśli zabraknie odrobinę wiatru, to żeglarze oraz goście zlotu “Baltic Sail” będą się świetnie bawić, bo impreza co roku obfituje w taką moc atrakcji, że nie sposób je wszystkie wymienić. Szczegóły znajdziecie na stronie Baltic Sail
- 27 cze
-
No i stało się… ;):)
Po niemal dobie przygotowań i szkoleń, dziś ostatecznie wypłynęła na spotkanie swego przeznaczenia "Gdańska Szkoła pod Żaglami".
Przed nimi udział w słynnych i prestiżowych regatach “The Tall Ships Races”. Zapraszamy Was do lektury jeszcze ciepłego artykułu Sebastiana Łupaka z oficjalnej strony Miasta Gdańska, okraszonego pięknymi fotografiami Grzegorza Mehringa 🙂
- 27 cze
-
Kalesony Oficera :)
A to ci dopiero niespodzianka! Wczoraj tuż przed zaokrętowaniem załogi "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami", odwiedziła nas grupa muzyczna "Kalesony Oficera", pod opieką Macieja Kosteckiego.
W natłoku spraw organizacyjnych przed największą wyprawą sezonu, nie myśleliśmy, że coś takiego się wydarzy :).
Mieliśmy okazję usłyszeć słynną szantę o tym, jak to w sztormie z pokładu zmywało cały dobytek, z kalesonami oficera włącznie ;):). W wykonaniu dzieciaków i przy wprawnym akompaniamencie gitary oraz mandoliny, brzmiało to wyjątkowo uroczo i świeżo :).
Tym bardziej nam miło i niech ten wesoły występ muzyczny (oficjalnie – próba ;)), będzie zapowiedzią pomyślności w rejsie 🙂A tu możecie obejrzeć wideo z festiwalu:
“Kalesonom Oficera” oraz Maciejowi Kosteckiemu serdecznie dziękujemy za to spotkanie, niespodziankę i pełen uroku wkład w przygotowania do wypłynięcia w największą imprezę żeglarską gdańskiej jednostki flagowej! 🙂
- 26 cze
-
Gdańska Szkoła pod Żaglami
Będzie to wyjątkowa edycja tej imprezy, połączona z udziałem w regatach "The Tall Ships Races". Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów.
„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.
Szczegóły znajdziecie w tym artykule Rekrutacja do GSpŻ
- 22 cze
-
To już prawie rejs…
Wczoraj odwiedziła na grupa uczniów klas integracyjnych z gdańskiego ZKPiG nr 6, pod przewodnictwem p. Anny Czekień.
Od dłuższego czasu umawialiśmy się na to spotkanie oraz rejs, ale gorący okres końcówki roku szkolnego, na razie dał nam możliwość tylko na odwiedziny przy kei. Mamy nadzieję, że we wrześniu uda się wspólnie pożeglować. Młodzież gotowa 🙂
A tym czasem życzymy udanych wakacji i – miejmy nadzieję – do zobaczenia w nowym roku szkolnym 🙂
- 21 cze
-
Żeglarstwo jest dobre na wszystko
Wczoraj zakończył się rejs "Akademii Walki z Rakiem", zorganizowany przez Fundację Hospicyjną.
Szeroko i bardzo pozytywnie się o nim mówiło w trakcie przygotowań, a po rejsie można tylko cieszyć się satysfakcją, że wszystkie plany i marzenia się spełniły :). Słońce, ciepło, bogaty program rejsu i uśmiechy na twarzach załogantek – tak to w skrócie wyglądało 🙂
Zgodnie z planem rejs trwał 2 dni, żaglowiec zawinął do portu w Helu, gdzie czekało na dzielne panie wiele różnych atrakcji – od pysznego posiłku w regionalnej restauracji, po zwiedzanie “Fokarium”.
Na pokładzie również pysznie się działo – dosłownie i w przenośni ;):)To była dla wyjątkowa przygoda. Z taką załogą jeszcze nie pływaliśmy. Jacht tętnił radością i pogodą ducha, sprzyjającym pokonywaniu własnych problemów i pełnej zdrowotnej rehabilitacji. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy wszelkiej pomyślności! 🙂
- 19 cze
-
Harcerze z Ełku…
W niedzielę w rejs z okazji jubileuszu ćwierćwiecza swojego istnienia, wybrali się z nami harcerze z XV drużyny ex "AMMEDA" z Ełku.
W pełnym ordynku, umundurowaniu i głowami dumnie podniesionymi, wkroczyli na pokład Zaruskiego. Miło spędziliśmy razem czas przy pięknej słonecznej pogodzie (może trochę wiatru nam aura poskąpiła). Cieszy nas, że dla wielu osób “Generał Zaruski” to wartość, która może być godną oprawą wartościowego jubileuszu czy uroczystości.
- 19 cze
-
Akademia Walki z Rakiem
Tym razem w rejs popłynie z nami dzielna załoga podopiecznych Fundacji Hospicyjnej.
Będzie to załoga żeńska, której marzeniem było zmierzyć się z morskim żywiołem i przeżyć wspaniałą żeglarską przygodę. Panie dzielnie zmagają się ze swoimi kłopotami spowodowanymi choroba nowotworową, a rejs gdańskim żaglowcem będzie dla nich na pewno pożyteczną porcją ruchu i niezbędnej dla zdrowia aktywności.
Inicjatorom rejsu, Fundacji Hospicyjnej, gratulujemy pomysłu, a paniom życzymy wspaniałych przeżyć i serdecznie zapraszamy na pokład! 🙂
- 17 cze
-
Poznaj Generała z Unią Europejską
Za nami kolejny testowy rejs w ramach unijnego żeglarsko-turystycznego projektu "Baltic Pass - Maritime Heritage Tours", realizowanego w programie INTERREG "Południowy Bałtyk 2014-2020".
Tym razem pożeglowaliśmy na Hel, a program obejmował lokalne atrakcje, tak muzealne jak i kulinarne 🙂
Załoga powitała uczestników na pokładzie gdańskiego żaglowca o godz. 10:00 i po szkoleniu żeglarskim, wypłynęliśmy w rejs. Już początkowa, portowa jego część, była ciekawym przeżyciem dla kogoś, kto nie widział wcześniej z perspektywy wody kanału portowego, urządzeń stoczniowych, Twierdzy Wisłoujście, placówki Westerplatte, czy latarni morskiej w Nowym Porcie z Kulą Czasu. Po postawieniu żagli udaliśmy się na Hel, a po drodze ekspert dziedzictwa morskiego opowiadał o nim ciekawe rzeczy.
W Helu zwiedzono Muzeum Rybołówstwa i w ramach konsekwentnie realizowanego programu pt. “Złap rybkę”, skorzystano z pysznej gościny regionalnej restauracji, serwującej helskie przysmaki.
Do Gdańska gdański “Generał Zaruski” z zadowolonymi i osmaganymi wiatrem i słońcem uczestnikami, wrócił o godz. 19:00, a my poprzez ankiety ewaluacyjne, zdobyliśmy cenną wiedzę nt. organizacji tego typu przedsięwzięć turystycznych – dziękujemy! 🙂Przed nami jeszcze dwa rejsy testowe w tym sezonie, tygodniowy w sierpniu i 1-dniowy we wrześniu.
- 14 cze
-
Czym skorupka…
Wczoraj odwiedziły nas dzieciaki z Niepublicznego Przedszkola "Żyrafa".
To już kolejne takie spotkanie. W zeszłym sezonie też mieliśmy gości z “Żyrafy”, ale nieco starszą grupę.
Przyznać trzeba, że dzieciaki były zaciekawione i nawet całkiem dobrze przygotowane :). Znały kilka żeglarskich pojęć i nazw.
Było naprawdę wesoło :). Ale najważniejsze jest to, że nasza “praca u podstaw” zaczyna się już naprawdę wcześnie ;):)
Bo wiadomo: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym bardziej będzie w przyszłości żeglarzem ;):)Paniom opiekunkom, które są inicjatorkami tych spotkań, gratulujemy pomysłu i determinacji, by od najmłodszych lat dzieciaki edukować w świadomości wartości dziedzictwa morskiego Gdańska i Polski 🙂
- 12 cze
-
Gimnazjaliści z Gdyni
Tym razem w rejs na "Generale Zaruskim" popłynęli gimnazjaliści z gdyńskiej ósemki.
Jest to efektem współpracy Gdańskiego Ośrodka Sportu z Narodowym Muzeum Morskim, która od ferii zimowych weszła na nowy poziom obrotów :). Gdyńska młodzież, którą dodatkowo rozpieszczała pogoda, była zachwycona rejsem. Smakowała też pożywna żeglarska zupa i wszyscy wrócili na ląd w doskonałych nastrojach 🙂
Kto wie, może dzieci tej przygodzie, najbliższe wakacje staną się okazją do bliższej znajomości z żeglarstwem? Jest przecież tyle miejsc, które można odwiedzić pod żaglami jakiejś mniejszej czy większej łódki 🙂
- 9 cze
-
Szlachetne dzieło Vivadental
Dziś odbył się rejs charytatywny podopiecznych Fundacji Vivadental. Jak wcześniej wspominaliśmy, fundacja wspiera dzieci i młodzież będącą w trudnej sytuacji życiowej, spowodowanej czynnikami społecznymi, ekonomicznymi czy zdrowotnymi. Fundacja niesie pomoc w zakresie diagnostyki, leczenia i edukacji stomatologicznej podopiecznym domów dziecka, domowych hospicjów dla dzieci oraz osobom chorującym na ologodoncję, rzadką chorobę genetyczną, powodującą brak zębów stałych.
W dzisiejszym rejsie fundacja zadbała m.in. o bardzo praktyczne podarki od sponsorów, w postaci odzieży turystycznej, my załatwiliśmy pogodę i wszyscy mieli sporo frajdy 🙂