Historia projektu / 2017 / 01

Historia projektu

31 sty

150-ta rocznica urodzin Generała

Rok 2017 upłynie nam pod znakiem gen. Mariusza Zaruskiego. Z okazji 150-tej rocznicy jego urodzin.

Jak można się dowiedzieć z Wikipedii, gen. Mariusz Zaruski urodził się 31.01.1867 r. w Dumanowie. Ten wielki Polak, pionier polskiego jachtingu, założyciel TOPR’u, pisarz, malarz, konspirator, wychowawca młodzieży, pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Jednym z jej elementów jest idea szkolenia morskiego Polaków i nauka miłości oraz szacunku do morza. Cieszymy się, że przywróciwszy do morskiej służby jacht nazwany jego imieniem, możemy to dzieło kontynuować na miarę swych skromnych możliwości. Tym większą wartość ma dla nas przyszłoroczny jubileusz.
Mamy nadzieję wespół z różnymi organizacjami i instytucjami w Polsce którym gen. Mariusz Zaruski jest bliski, godnie uczcić tę datę i osobę naszego Patrona.

Bądźcie z nami! 🙂

31 sty

Ferie, ferie i po feriach…

Za nami ferie 2017.

Przygotowane we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, bogate w atrakcje i zwiedzania jakich nie moglibyśmy Wam zapewnić na Zaruskim, przyciągnęły młodzież gimnazjalną, dzięki czemu można było przeprowadzić bardziej specjalistyczne zajęcia żeglarskie. A już wkrótce efekty tego szkolenia zweryfikujemy pod żaglami Zaruskiego 🙂

 

Pracownikom Narodowego Muzeum Morskiego serdecznie dziękujemy za współpracę i pomoc w organizacji tak bogatego programu zajęć.
A ich uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie, chęć spędzenia z nami czasu i pociąg do nauki, choć zimowe i śnieżne ferie kusiły atrakcjami na sankach czy łyżwach 🙂

25 sty

Unia wspiera żeglarstwo!

Z radością informujemy, iż właśnie ruszył pod przewodnictwem MOSiR w Gdańsku nowy turystyczno-żeglarski projekt unijny, w ramach Programu Interreg "Południowy Bałtyk 2014-2020".

Projekt o nazwie “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”, ma m. in. odkrywać, definiować i oferować korzystanie z uroków Bałtyku i jego dziedzictwa morskiego.
– To kolejny projekt unijny, realizowany przez MOSiR w Gdańsku, wykorzystujący żeglarski potencjał Miasta Gdańska i jego morskie ambicje. Cieszymy się, że Komitet Sterujący Programu “Południowy Bałtyk” docenił naszą propozycję i mamy nadzieję, iż wspólnie stworzymy coś wartościowego. Będziemy współpracować ze sprawdzonymi partnerami, dla których żeglarstwo i dziedzictwo morskie Południowego Bałtyku są ważne i warte wytężonych wysiłków – podkreśla Leszek Paszkowski, dyr. MOSiR w Gdańsku.

W tym przedsięwzięciu partnerują nam Niemcy (Hanseatic City of Rostock), Dania (Roskilde Business College), Szwecja (Simrishamn’s Scouts) i Litwa (Klaipeda University), a także partnerzy stowarzyszeni m. in. z Polski. Niedawno odbyło się spotkanie inauguracyjne, tzw. “Kick off Meeting”, a wczoraj dyr. MOSiR w Gdańsku Leszek Paszkowski podpisał umowę o dofinansowanie z Ministerstwem Rozwoju. Jak informuje nas kierownik projektu Aneta Polsakiewicz z gdańskiego MOSiR:

– Celem projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego w oparciu o wykorzystanie morskich tradycji i dziedzictwa regionu Południowego Bałtyku. Efektem szerokiej współpracy międzynarodowych środowisk żeglarskich, tour operatorów i innych podmiotów będzie katalog tras żeglarskich obsługiwanych przez tradycyjne żaglowce. Poszczególne propozycje tras będą zróżnicowane pod kątem docelowych grup odbiorców, długości rejsu czy liczby odwiedzanych atrakcji. W ramach projektu zaplanowano szereg konsultacji i spotkań dotyczących opracowywanej oferty rejsowej, rejsy testowe oraz badania ewaluacyjne. Powstały produkt będzie szeroko promowany zarówno lokalnie przez poszczególnych partnerów, jak i na arenie międzynarodowej w ramach kampanii promocyjnej przewidzianej na lata 2018/2019.”

Wartość projektu to 1 252 403, 80 euro, z czego dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 1 018 621,23 euro. Partnerzy z Polski, Litwy i Niemiec objęci są 85 % dofinansowaniem, Dania i Szwecja 75%.
Projekt zaczął swoje przygotowania pod koniec 2016 roku, a zakończy się w październiku 2019.

Oprócz produktu docelowego, już sam roboczy przebieg projektu, będzie angażował żywe dowody dziedzictwa morskiego Bałtyku, jakimi są piękne żaglowce w czynnej morskiej służbie, jak gdański “Generał Zaruski”, litewski “Brabander” czy szwedzki “Sarpen”.

Trzymajcie kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia, obserwujcie jego przebieg, a kto wie, może spotkamy się na pokładzie którejś z tych jednostek w rejsie testowym :).

24 sty

Głosuj na Gdańsk!!! :)

Gdańsk jako jedyne miasto w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł ”European Best Destination 2017”.

Biorą w nim udział miasta najchętniej odwiedzane przez turystów i o bardzo dobrej reputacji w Internecie – naszymi konkurentami są miedzy innymi Amsterdam, Berlin, Mediolan, Paryż, Wiedeń, Londyn, Madryt. Głosowanie poprzez portal European Best Destinations trwa w dniach 20 stycznia – 10 lutego 2017 r. (w konkursie wolno głosować dwukrotnie – drugi głos może być oddany po siedmiu dniach od pierwszego).

Po otwarciu strony, należy ją nieco przewinąć, aż ukaże się taki obraz:

i wybrać Gdańsk na liście kandydatów z lewej strony. Proste 🙂

Zapraszamy do udziału w głosowaniu Państwa, współpracowników, rodziny, przyjaciół, znajomych – także spoza Gdańska, bo wybierając nasze miasto, doceniamy jednocześnie całą Polskę. Liczy się każdy głos! 🙂

20 sty

Pomyślny final WOŚP

Za nami kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z naszym aktywnym udziałem.

Na rzecz orkiestry zlicytowano zestaw pamiątek, którego główną atrakcją był fragment dębowej planki poszycia burt z czasów budowy statku. Wszystkim osobom biorącym udział w licytacji dziękujemy za zaangażowanie w to szlachetne dzieło i zainteresowanie gdańskim żaglowcem.
Zwycięzcą aukcji zorganizowanej przez Miasto Gdańsk, został Paweł Janowski z Kutna. Dzięki jego determinacji, zbiórka WOŚP wzbogaciła się o ponad 700 zł – dziękujemy! 🙂

Jak sam o sobie mówi:
“Cztery lata temu zacząłem pływać na jachtach morskich a rok temu zdałem na jachtowego sternika morskiego. Kocham morze i jachty z duszą. Zaruski zafascynował mnie i zakochałem się w Nim od pierwszego wejrzenia. Raz byłem na pokładzie, ale chętne z wielką radością wrócę, by go podziwiać. Nie ukrywam, że moim marzeniem jest kiedyś popłynąć pod jego skrzydłami. […] Fajnie że mogę pomóc WOŚP i przy okazji dostać najcenniejszą pamiątkę jaką mógłbym sobie wymarzyć, kawałek najpiękniejszej historii polskiego żeglarstwa. A patron jachtu gen. Mariusz Zaruski jest dla mnie wzorem. Dziękuje i pozdrawiam i mam nadzieję, że do zobaczenia na pokładzie”

Ujmująca motywacja – serdecznie dziękujemy i – również mamy taką nadzieję – do zobaczenia! 🙂

16 sty

Ferie ruszyły zimowe… :)

Dziś rozpoczęły się w naszym regionie ferie zimowe, które potrwają dwa tygodnie. Jak na ferie zimowe przystało, rozpoczęły się naprawdę zimowo i śnieżnie.

Jednak dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, ta zimowa aura w niczym nam nie przeszkodzi 🙂
Zajęcia rozpoczęły się w siedzibie Muzeum od projekcji filmów i prezentacji, wprowadzających w świat żeglarstwa i historię gdańskiego jachtu. Grupa udała się też na Zaruskiego, by go zwiedzić i przyjrzeć się prowadzonym we wnętrzu pracom konserwacyjnym. We środę zaczynamy już zwiedzanie zasobów Muzeum i dalsze zajęcia żeglarskie.

Jeśli jeszcze nie zdążyliście zorganizować sobie zabawy w ferie – zapraszamy! 🙂

16 sty

Ferie zimowe z Zaruskim i NMM

Zapraszamy na wyjątkową edycję zajęć żeglarskich w okresie 16-27.01.2017 r, przygotowanych we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Będziemy się dobrze bawić bez względu na pogodę :)

Wzorem lat ubiegłych, zapraszamy dzieci i młodzież na żeglarskie zajęcia organizowane przez załogę oficerską gdańskiej jednostki flagowej. Najbliższa edycja będzie wyjątkowa z dwóch powodów: po pierwsze ferie na Pomorzu zaczynają się w 2017 roku wyjątkowo wcześnie, a po drugie w programie zajęć pojawią się atrakcje przygotowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, partnera dzieła odbudowy gdańskiego żaglowca. Dobrze więc już teraz mieć tę propozycję na uwadze i dobrze zaplanować zimową kanikułę.
Miejsce to nabrzeże oraz siedziba Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance, vis a vis Gdańskiego Żurawia, a Zaruski cumuje przed dziobem statku-muzeum “Sołdek”. Na dole znajdziecie mapkę, która pomoże Wam do nas trafić.
Gdy ferie będą już blisko, poinformujemy Was o programie i formie zgłaszania się na zajęcia.

Śledźcie wiadomości na stronie i naszym profilu Facebook, to na pewno nie przegapicie naszej oferty 🙂

9 sty

Ferie już za tydzień – rejs w nagrodę! :)

Już za tydzień ferie zimowe! Mamy nadzieję, że zaplanowaliście w tym czasie udział w naszych zajęciach. Pamiętajcie że dla najlepszych uczestników przewidziany jest w nagrodę rejs gdańskim żaglowcem.

Przedstawiamy Wam szczegóły naszej propozycji, przygotowanej we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

W okresie 16 – 20 oraz 23 – 27 stycznia 2017 roku w każdy poniedziałek, środę i piątek, w godzinach 10:00 – 13:00 zapraszamy młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną na zajęcia organizowane przez załogę oficerską gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski”, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Żaglowiec zacumowany jest przy nabrzeżu Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (przed dziobem statku-muzeum „Sołdek”; mapka u dołu). Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego. Zajęcia są bezpłatne i aby wziąć w nich udział należy pobrać formularz zgłoszeniowy (na dole tej strony), wypełnić go i wysłać na adres mailowy piotr.krolak@mosir.gda.pl

Na każde z zajęć obowiązuje limit 12 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W programie między innymi:
warsztaty nawigacyjne i meteorologiczne
poznanie historii żaglowca i jego patrona gen. Mariusza Zaruskiego
nauka węzłów żeglarskich
poznanie tradycji i zwyczajów żeglarskich
propozycje żeglarskie na sezon 2017
atrakcje dostępne w obiektach Narodowego Muzeum Morskiego

Wśród propozycji przygotowanych przez Narodowe Muzeum Morskie, nie zabraknie ciekawych wystaw i spotkań z badaczami oraz naukowcami interesujących dziedzin morskiego muzealnictwa. Zwiedzicie m. in. statek-muzeum SS “Sołdek”, zobaczycie pamiątki po gen. Mariuszu Zaruskim niedostępne na co dzień. Zwiedzicie Spichlerze i zetkniecie się z ciekawostkami podwodnej archeologii 🙂

Do zobaczenia! 🙂

Pobierz dokumenty:
Formularz_zgloszeniowy_Ferie_2017.pdf (607 kB)

4 sty

Aukcja WOŚP – zapraszamy! :)

Jak co roku projekt „Gdańsk ratuje Żaglowiec” angażuje się w charytatywne dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielki Finał już 15. stycznia :)

Tym razem pod młotek WOŚP idzie pamiątkowa cegiełka, wykonana z drewna oryginalnej dębowej planki poszycia burt, ozdobiona mosiężną plakietką. A do tego kilka innych pamiątek w zestawie 🙂

Zapraszamy na aukcję Aukcje WOŚP

2 sty

2017 – Rokiem Zaruskiego

Rozpoczął się rok 2017. Dla nas będzie to rok szczególny ze względu na 150-tą rocznicę urodzin wielkiego Polaka, pioniera polskiego jachtingu i patrona gdańskiego żaglowca, gen. Mariusza Zaruskiego.

W obchody jubileuszu urodzin Generała włączyły się wszystkie instytucje, które doceniają wkład Mariusza Zaruskiego w wiele dziedzin, w których działał.
Także i Miasto Gdańsk, które jest armatorem zasłużonego polskiego żaglowca, noszącego imię “Generał Zaruski”, oraz szkoły których patronem jest nasz znakomity Rodak, wezmą udział w uczczeniu tej rocznicy.
Polski Związek Żeglarski ogłosił rok 2017, Rokiem Mariusza Zaruskiego. W dniu 31.01.2017 r, w którym mija 150-ta rocznica urodzin Generała, odbędzie się w warszawskim Centrum Olimpijskim PKOL, Gala Roku Mariusza Zaruskiego.
Będzie tam między innymi prezentowany okolicznościowy znaczek wydany przez Pocztę Polską, odbędą się finały tematycznych konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży, prezentacja projektu “Gazetki Zaruskiego” i wiele wiele innych wydarzeń i form uznania zasług Generała.
Gdański MOSiR (w tym czasie już Gdański Ośrodek Sportu), będzie na tej gali obecny i aktywny. W tym samym dniu zamierzamy złożyć kwiaty pod pomnikiem Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Wierzymy iż towarzyszyć nam będą w tym inne trójmiejskie instytucje i organizacje, którym Generał patronuje lub jest bliski.

Prezentujemy Wam tu również okolicznościowy logotyp z wizerunkiem Generała, który będziemy w najbliższym sezonie z dumą nosić pod salingiem oraz stosować we wszelkich wydawnictwach i materiałach promocyjnych. Mamy nadzieję, że Wam się podoba 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga