Księga Gości

W tym dziale chcielibyśmy podzielić się z Wami plonem naszych wysiłków na rzecz wychowania morskiego i edukacji żeglarskiej, jakie krzewimy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Publikujemy tu opinie, wspomnienia i wrażenia z odbytych rejsów, w czym widać ponadczasową wartość idei gen. Mariusza Zaruskiego. Cieszy nas to, że nasze starania są doceniane, a w Polsce jest potrzeba kształcenia żeglarskiego. Mamy nadzieję, że kiedyś także i Wy spędzicie niezapomniane chwile na pokładzie “Generała Zaruskiego” 🙂

Jesteśmy po rejsie :). Pomimo zmiennej pogody spędziliśmy cudowny czas na morzu. Wszystkie dzieci biorące udział w rejsie wróciły zachwycone, co zostało mi przekazane przez rodziców jak i przez same dzieci :). Dziękuje bardzo Panu za współpracę, załodze za cierpliwość i wyrozumiałość ale również za uśmiech :).

Jestem przekonana, że idea żeglarskiego wychowania młodzieży Mariusza Zaruskiego jest cały czas żywa i na pewno kolejni młodzi ludzie zachwycili się morzem, wiatrem i przyjaźnią :).

- Gimnazjum nr 2 im. Leona Kąkola z Gdyni

Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w rejsie. Pogoda była super, atmosfera bardzo miła. Dzieciaki zachwycone.

- Gimnazjum nr 19 z Gdańska

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam, było super :)

- Pogotowie Opiekuńcze im. Karola Olgierda Borchardta z Gdańska

Prosimy przyjąć serdeczne podziękowanie od młodych żeglarzy za życzliwość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, dziękujemy za współpracę i opiekę nad Uczniowskim Klubem Sportowym. Gdyńska Akademia Żeglarstwa. Dzięki państwa życzliwości mogliśmy przeżyć tak wspaniałe chwile na pięknym legendarnym Żaglowcu „Generał Zaruski”

- Gdyńska Akademia Żeglarska

Obaj nasi załoganci, Patryk i Łukasz, cali i zdrowi zostali dziś wyokrętowani z Zaruskiego. Świetne humory chłopców i serdeczne pożegnanie z uczestnikami rejsu, było bardzo wymownym świadectwem obopólnego zadowolenia ze wspólnie spędzonego czasu, a zarazem potwierdzeniem walorów "szkoły życia pod żaglami Zaruskiego". Dziękujemy i pozdrawiamy załogę :)

- Pogotowie Opiekuńcze im. Karola Olgierda Borchardta z Gdańska

Serdecznie dziękuję za przemiłe przyjęcie i klimatyczne opowieści. Dzieci zadowolone są bardzo z wycieczki.

- Gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego z Kolbud

Nasza klasa chciałaby serdecznie podziękować za wspaniale spędzony czas na ,,Zaruskim''. Świetnie się bawiliśmy, a dzięki tej zabawie nauczyliśmy się wielu pożytecznych rzeczy, na przykład współpracy. Dziękujemy również za cierpliwość i wytrzymałość w szkoleniu takiej młodzieży, jaką jesteśmy. Mamy nadzieję, że nie sprawiliśmy wielkiego trudu, jeżeli tak to przepraszamy. Na zakończenie, jeszcze raz chcemy z całego serca podziękować za ten dzień. Z żeglarskimi pozdrowieniami, Młodzież z Gimnazjum nr 8.

- Gimnazjum nr 8 z Gdańska

W imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz Uczniów Gimnazjum nr 27 w Gdańsku chciałabym złożyć serdeczne podziękowania Panu Krzysztofowi Dębskiemu - kierownikowi biura armatorskiego oraz Panu Piotrowi Królakowi - oficerowi programowemu, za przeprowadzenie niezwykle interesujących zajęć na żaglowcu. Uczniom bardzo podobał się zarówno jacht, jak i jego historia. Cieszymy się, że kolejne roczniki młodzieży mają możliwość poznania dziejów jednostki.

Podsumowaniem wszystkich spotkań i działań związanych z Patronem naszej szkoły Mariuszem Zaruskim, realizowanych w roku szkolnym 2015/16, będzie całodniowy rejs jachtem – jego uczestnikami zostali laureaci różnorodnych konkursów organizowanych na terenie gimnazjum. Taka forma nagrody bardzo cieszy całą społeczność szkolną, mobilizuje uczniów, zachęca ich do dalszego zgłębiania wiedzy o jachcie i jego Patronie. Mam nadzieję, że w kolejnych latach szkolnych uda się nam podtrzymać tę formę współpracy – udział uczniów w zajęciach na jednostce oraz w jednodniowym rejsie. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę pomyślnych wiatrów.

- Gimnazjum nr 27 z Gdańska

Chciałem bardzo gorąco podziękować Panu za współpracę, bo bez Pana pomocy ten rejs by się nie odbył. Morska pasja udzieliła się dzieciakom do tego stopnia, że nie chcieli schodzić na ląd i gdyby mogli, popłynęli by znów dalej. Patrząc na ich uśmiechnięte buzie i iskry w oczach wiem, że dostali prezent na całe życie i będą do tego wracać - niektórzy może tylko we wspomnieniach, niektórzy znów skierują swoje kroki na morze. [...] Takie rejsy powinny być promowane wśród młodych pokoleń. Są na morzu wartości, które na lądzie gdzieś się zacierają, a na morzu odżywają na nowo. Oby jak najwięcej młodych ludzi do Państwa trafiało, bo jest na Zaruskim taka "mała kuźnia" charakterów... i po zejściu z pokładu trochę inaczej patrzą już na świat..

Muszę się podzielić jeszcze refleksją związaną z osobami, które przywitały nas na żaglowcu, dbały o nas, o nasze bezpieczeństwo - załogą stałą Zaruskiego. Rzadko spotyka się tak dobraną ekipę. Profesjonalne przygotowanie oraz podejście do swych obowiązków, do tego sporo pozytywnej energii. To dzięki nim rejs ten na zawsze wpisze się w pamięć uczestników. Mogą być Państwo dumni z takich pracowników. Zawsze mogliśmy na nich liczyć.

- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bytomiu

Pragniemy serdecznie podziękować za wspaniały rejs STS "Generał Zaruski" po Zatoce Gdańskiej, który odbyliśmy 24 maja br. Dla naszych członków oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni im. pkt. ż. w. K. O. Borchardta, była to wspaniała przygoda, a także znakomite przybliżenie morskich tradycji oraz historii. Z pewnością dla wszystkich uczestników rejsu, była to ważna lekcja wychowania morskiego. Pragniemy także podziękować całej załodze, która otoczyła nas opieką oraz w bardzo ciekawy sposób przybliżyła wiedzę.

- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Bardzo dziękuję za umożliwienie przeżycia pięknej przygody na pokładzie Generała Zaruskiego. Wszyscy są bardzo zadowoleni. Sprzyjał nam Neptun, zrealizowaliśmy założony program edukacyjny. Rozbudziliśmy zainteresowanie części uczestników morzem. Pływaliśmy pod rozkazami znakomitej kadry (pozdrawiamy serdecznie). Takie rejsy utwierdzają nas w przekonaniu, że kurs jest właściwy i należy kontynuować morskie tradycje Abordażu. Panie Krzysztofie, współpraca z panem to wielka uczta. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam. Leszek Kacprzyk. Do zobaczenia.

- Klub żeglarski "Abordaż" z Bełchatowa

Rejs był cudny, przecudny! Ze wzruszeniem "głaskałam" Zaruskiego po pięknym drewnie. Jest cały piękny!

Jak on się mięciutko porusza na wodzie, jak tancerka. Dawno nic mnie tak nie cieszyło, jak ten rejs. Moja córka też była przeszczęśliwa. Dziękowała mi co chwilę, że ją zaprosiłam. Jest wodniaczką, tyle, że kajakową.

No i Załoga żaglowca, piękni ludzie! Radośni, życzliwi, cierpliwi. Ludzie z wielką pasją! Pan Piotr pamiętał nas sprzed roku, kiedy kajakiem podpłynęłyśmy do Zaruskiego. To też miłe!
Przy podziale ja trafiłam do nawigacji a Paulina do żagla. Miło było patrzeć, jak pod komendą kilku osób szło to wszystko tak sprawnie. Pogoda też była akuracik, wszystkiego po troszkę.

Jestem też wdzięczna Kapitanowi, że zechciał mi opowiedzieć bardzo smutne koleje losu żaglowca od lat 90 tych.

Też za to, że miał chyba dzień wyrozumiałości, kiedy ja stałam przy sterze....

I sympatii, kiedy poprosiłam o wspólne zdjęcie w miejscu, gdzie przed laty stałam z kapitanem Michalskim. Zdjęcie pt "30 lat później". Dziękuję Panie Krzysztofie, bardzo dziękuję! Anna M.

- Anna Madej, dawna żeglarka z Zaruskiego

Dziękujemy za fantastyczną morską przygodę:) pogoda rewelacyjna, atmosfera świetna, zupa pycha:)

Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie też spotkamy się z Generałem:).

- Dominika Sela-Cwalińska, uczestniczka rejsu "Poznaj Generała"

Bardzo dziękuję, że mogłam uczestniczyć w rejsie na Generale Zaruskim 29.09.2018. Nie dziwię się, że jest tyle osób zainteresowanych i ciężko znaleźć się na liście rejsowej. Rejs był super, załoga super, pogoda dopisała, po prostu wszystko. Wrażenia niezapomniane. Może w przyszłym roku też będzie możliwość i miejsce żeby popłynąć tak pięknym żaglowcem. Jeszcze raz bardzo dziękuję :)

- Anna Jabłońska, uczestniczka rejsu "Poznaj Generała"

Rejs był naprawdę doskonały. A że był to mój już piąty na większym żaglowcu i czwarty w sezonie 2018 - Zawisza, Borchardt, Chopin i właśnie Generał Zaruski - to mam co porównywać. Ale tu konkurencji nie ma....
Pan Kapitan, oficerowie – klasa sama w sobie. Kultura osobista, rzemiosło, podejście do załogi... Top of the top. A o statku to tylko jedno słowo ...przepiękny!

- Grzegorz Ostraszewski, uczestnik rejsu "Tylko dla orłów"

Jednym z marzeń członków i przyjaciół naszego Stowarzyszenia był rejs pięknym gdańskim jachtem "Generał Zaruski". To marzenie udało się spełnić przez organizację jednodniowego rejsu po zatoce. Nie ukrywam, że dla niektórych z nas to wciąż mało i chcieliby taki rejs wydłużyć…. Co spróbujemy zresztą wcielić w życie ale może w przyszłym roku…
Chciałbym serdecznie w imieniu własnym i uczestników rejsu podziękować za możliwość udziału w tym wydarzeniu. Część z naszych członków to ludzie już obeznani z żaglami – uczestnicy wielu imprez żeglarskich czy nawet regat… Jednak nawet dla nich rejs tego typu jednostką to nie lada przeżycie. Ale są też tacy, którzy pierwszy raz mieli kontakt z pełnomorską jednostką żaglową. Dla nich ten dzień może zostać zapamiętany na całe życie…
Chciałbym także przekazać podziękowania dla załogi STS "Generał Zaruski". Muszę przyznać, że załoga wykazała się ogromną fachowością ale także dużą empatią i umiejętnością współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Jesteśmy niezmiernie usatysfakcjonowani z przebiegu rejsu jak i szkolenia jakie nam przeprowadziła załoga. Mamy nadzieję na powtórne spotkanie.
Chciałbym też wspomnieć o samym jachcie… Jest przepiękny…. Patrząc na niego z pobrzeża widzimy tylko kawałek…. Dopiero pod żaglami widać wszystkie jego atuty. Super, że miasto postanowiło wziąć go w opiekę. Mam nadzieję, że nadal w budżecie będą fundusze na utrzymanie tej pięknej wizytówki naszego miasta.

- Wojciech Liczmański, Prezes Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Miłośników Żeglarstwa "DisSailing"

Drodzy Państwo! Bardzoooooo gorąco i serdecznie dziękujemy za Rejs. Było wspaniale! Wielkie podziękowania dla Załogi gen. Zaruskiego - za mistrzowską opiekę i wysoki poziom bezpieczeństwa. Czuliśmy się doskonale zaopiekowani i uzbrojeni w wiedzę, aby bezpiecznie wypłynąć i wrócić. Mamy nadzieję, że to nie ostatni rejs z Wami! Nawet mnie brak słów z tej radości i ogromu pozytywnych przeżyć! 😄 Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy!

- Polski Rejestr Statków

Szanowni Państwo, chciałbym Państwu najserdeczniej podziękować, za bezmiar atrakcji, za bezpieczny urlop, za wspaniałą kuchnię, za … . Kapitan, Oficerowie i Załoga, no po prostu słów brakuje aby wyrazić podziw i wdzięczność! Nie wiem jak mam dziękować za ten urlop. Z poważaniem, Dariusz Ziembiński

- Dariusz Ziembiński, uczestnik rejsu "Wschodni Bałtyk i nie tylko"
  • Formularz kontaktowy
  • Armator jednostki
  • Statek / załoga