Historia projektu / 2009 / 07

Historia projektu

30 lip

Szwedzi wizytują “Generała Zaruskiego”

Zespół pracujący nad rewitalizacją żaglowca zorganizował warsztaty poświęcone rewitalizacji jednostek tradycyjnych. W cyklu spotkań wzięli udział szkutnicy oraz Anders Berg, Honorowy Prezydent EMH

Warsztaty rozpoczęły się od wspólnych oględzin żaglowca, z udziałem licznej grupy szkutników, konstruktorów, projektantów, przedstawicieli PRS oraz GSR. Byli wśród nich ludzie, którzy mieli już w przeszłości okazję pracować na “Zaruskim”, remontować go, którzy darzą go sentymentem i zależy im na restauracji jednostki. Spotkanie zaowocowało mnóstwem nowych, cennych informacji technicznych i historycznych. Ważna jest także opinia szkutników, którzy dobrze znają żaglowiec oraz Andersa Berga, którzy orzekli, że kadłub żaglowca jest w zdecydowanie dobrej kondycji technicznej, lepszej niż wcześniej sądzono.

Podczas kolejnych dwóch dni warsztatów Anders Berg prezentował informacje o organizacji European Maritime Heritage. Będąca agendą Unesco, jest prężną i skuteczną organizacją zrzeszającą armatorów i właścicieli jednostek tradycyjnych. O znaczeniu i sile środowiska świadczą liczby: obecnie pływa 5000 aktywnych tradycyjnych jednostek, w ciągu roku odbywa się ponad 500 imprez z ich udziałem, bierze w nich udział ponad 20 mln widzów, każdy wydaje średnio 25 euro dziennie, generując przychód dla lokalnej turystyki w kwocie 500 mln euro. Do tego dochodzi obsługa – serwis i zaopatrzenie jednostek, które zapewniają spory obrót dla lokalnych przedsiębiorstw i rzemieślników. EMH agresywnie lobbuje na rzecz poszanowania specyfiki łodzi tradycyjnej w kontekście bardzo restrykcyjnych przepisów bezpieczeństwa w międzynarodowym ruchu morskim. Zabiega, by w przepisach utworzona została odrębna kategoria dla jednostki tradycyjnej, która uwzględniałaby specyfikę takiej jednostki i z jej zalet nie czyniła wad, dyskwalifikujących ją w swobodnym międzynarodowym żeglowaniu. W tym celu stworzono dokument Memorandum Of Understanding For Traditional Ships, który podpisało już 9 europejskich krajów (Norwegia, Finlandia, Szwecja, Dania, Hiszpania, Wielka Brytania, Holandia, Estonia i Niemcy). U podstaw tego dokumentu leży akceptacja lokalnych przepisów bezpieczeństwa, wydanych przez krajowe urzędy morskie we wzajemnej wymianie turystycznej.

Zaprezentowano również projekt rewitalizacji szwedzkiego szkunera LINNEA – jednostki rozmiarowo odpowiadającej “Zaruskiemu”. Okazało się, że rewitalizację przeprowadziła sześcioosobowa szwedzka rodzina, nie posiadająca specjalistycznego szkutniczego doświadczenia, wspomagana przez byłego dyrektora szkutni. Jacht odbudowano w czasie 5-6 miesięcy, w okresie jesieni i zimy.

27 lip

“Generał Zaruski” uchwycony w piasku

Po raz trzeci na plaży w Jelitkowie można zobaczyć wspaniałe rzeźby z piasku, wykonane przez 32 artystów z całego świata w ramach III Festiwalu rzeźby w piasku.

W ciągu 10 dni pleneru artyści użyli 3000 ton piasku, a Ratusz Głównego Miasta osiągnął 6 metrów wysokości. Wśród 15 piaskowych kopii najpiękniejszych gdańskich zabytków, prawie 4 tysiące osób (które przyszły na otwarcie wystawy) miały okazję podziwiać rzeźbę przedstawiającą legendarny gdański żaglowiec s/y Generał Zaruski. Rzeźba jest efektem pracy zbiorowej, ale największy w nią wkład miała młoda gdańska rzeźbiarka, Adriana Majdzińska. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że sylwetka jachtu została w piasku odtworzona z niemal pełnym ożaglowaniem, co wydaje się przeczyć prawom fizyki.

Rzeźbiarzom składamy wyrazy uznania, a wszystkich chętnych do podziwiania piaskowych arcydzieł, zapraszamy na plażę w Jelitkowie. Wystawa potrwa do końca wakacji, a odwiedzający ją mieszkańcy gdańska i turyści mają możliwość zapoznać się z projektem odbudowy gdańskiego żaglowca i wesprzeć ten szczytny cel.

24 lip

Przybywa Przyjaciół Generała – classicboat.pl jest z nami!

W ostatnich dniach nawiązaliśmy bardzo przyjacielskie stosunki z nowym portalem www.classicboat.pl. Wzorem krajów, w których kwestia zachowania, rewitalizacji i używania tradycyjnych jednostek pływających, portal ClassicBoat.pl propaguje idee utrzymania przy życiu (a nawet więcej – bo w możliwie najlepszej kondycji) pięknych, tchnących romantyczną morską historią łodzi i żaglowców.

Tym bardziej cieszy nas fakt, że projekt rewitalizacji T/S Generał Zaruski został przez ClassicBoat.pl objęty tak daleko idącym wsparciem. Widać, że administratorzy portalu, to ludzie zafascynowani morzem, żeglugą i tym co na wodzie najpiękniejsze – historycznymi, tradycyjnymi jachtami.

Od kilku dni na portalu ClassicBoat.pl funkcjonuje specjalny kącik poświęcony rewitalizacji Generała, przedrukowujący nasze news’y i epatujący tysiące odwiedzających stronę żeglarzy, projektem rewitalizacji legendarnego żaglowca.

Kącik Zaruskiego na ClassicBoat.pl

20 lip

Tchnąć ducha w stare deski

Gdańskie warsztaty z Andersem Bergiem, międzynarodowym ekspertem od renowacji starych żaglowców.

Jak przeprowadzić w praktyce coś, czego jeszcze nikt w Polsce nie robił? Na to pytanie mają odpowiedzieć warsztaty dla samorządowców i osób związanych z projektem rewitalizacji zabytkowego żaglowca T/S GENERAŁ ZARUSKI.

Warsztaty, w dniach 21-22 lipca w Centralny Muzeum Morskim w Gdańsku (ul. Ołowianka 9-13), poprowadzi Anders Berg ze Szwecji, międzynarodowy ekspert w dziedzinie rewitalizacji starych żaglowców. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się prezentacją projektu rewitalizacji szkunera Linea ze Szwecji, następnie, podczas dyskusji będą rozpatrywane problemy rewitalizacji żaglowca T/S GENERAŁ ZARUSKI w kontekście praktyki realizacji podobnych projektów w Europie.

Wykład Andersa Berga i warsztaty, już wstępnie wzbudziły duże zainteresowanie realizatorów projektu T/S GENERAŁ ZARUSKI oraz samorządowców. Wśród osób, które wyraziły chęć uczestnictwa w debacie są między innymi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, jego zastępcy, Andrzej Bojanowski i Wiesław Bielawski, a także Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego. Obecny będzie także Jerzy Litwin, dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego, który użyczył gościny warsztatom na terenie muzeum na Ołowiance.

Organizatorzy przewidzieli możliwość spotkania dla mediów – odbędzie się ono 22 lipca o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (ul. Ołowianka 9-13).

7 lip

Letnie akcje “Generała Zaruskiego”

Mimo wakacji projekt “Gdańsk ratuje żaglowiec” jest cały czas realizowany. Letnie imprezy, odbywające się w Trójmieście sprzyjają promocji idei odbudowy legendy polskiego żeglarstwa.

III Festiwal Rzeźby z piasku

Po raz trzeci na plaży w Jelitkowie można zobaczyć wspaniałe rzeźby z piasku, wykonane przez 32 artystów z całego świata w ramach III Festiwalu rzeźby w piasku. W ciągu 10 dni pleneru artyści użyli 3000 ton piasku, a Ratusz Głównego Miasta osiągnął 6 metrów wysokości. Wśród 15 piaskowych kopii najpiękniejszych gdańskich zabytków, prawie 4 tysiące osób (które przyszły na otwarcie wystawy) miały okazję podziwiać rzeźbę przedstawiającą legendarny gdański żaglowiec s/y Generał Zaruski. Rzeźba jest efektem pracy zbiorowej, ale największy w nią wkład miała młoda gdańska rzeźbiarka, Adriana Majdzińska. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że sylwetka jachtu została w piasku odtworzona z niemal pełnym ożaglowaniem, co wydaje się przeczyć prawom fizyki.
Rzeźbiarzom składamy wyrazy uznania, a wszystkich chętnych do podziwiania piaskowych arcydzieł, zapraszamy na plażę w Jelitkowie. Wystawa potrwa do końca wakacji, a odwiedzający ją mieszkańcy gdańska i turyści mają możliwość zapoznać się z projektem odbudowy gdańskiego żaglowca i wesprzeć ten szczytny cel.

Szanty pod Żurawiem

W terminie 9-10 lipca na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja imprezy “Szanty pod Żurawiem”. Tegoroczna edycja będzie podwójnie wyjątkowa. Głównym powodem jest 10-lecie Festiwalu, a przysłowiową wisienką na torcie będzie “Party Zaruski”. Hall i przedproże biur “Gdańsk 2016″ będzie gościć czołówkę polskie sceny muzyki morza oraz żeglarskie znakomitości na czele z
Komandorem “Baltic Sail” Mateuszem Kusznierewiczem. W jego programie przewiduje się prezentację projektu odbudowy żaglowca “Generał Zaruski” oraz projektu płyty koncertowej z której pełny dochód zostanie przeznaczony na wsparcie tej wspaniałej akcji. Część artystyczna “Zaruski Party” to już tradycja i znak firmowy “Szant pod Żurawiem” czyli “Szanty i jazz” w których usłyszymy Jerzego Porębskiego, Przemka Dyakowskiego, Detko Band, Klang i Waldemara Mieczkowskiego.

The Tall Ship’s Races

W miniony weekend Trójmiasto było światową stolicą żeglarstwa. Do Gdyni na spektakularną imprezę The Tall Ships’ Races przypłynęły najokazalsze żaglowce świata. Nie zabrakło tam także s/y Generał Zaruski. Oczywiście w ideowej, duchowej postaci. Turyści odwiedzający stoisko promujące ideę odbudowy legendarnego gdańskiego żaglowca, mogli zapoznać się z programem jego rewitalizacji oraz wesprzeć materialnie ten ambitny projekt. Grupa oddanych sprawie wolontariuszy rozdała tysiące ulotek (w języku polskim i angielskim) oraz plakatów, a do skarbonki projektu wpłynęło ok. 3000zł. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Mieliśmy także okazję spotkać dawnych załogantów s/y Generał Zaruski, wysłuchać wspomnień i otrzymać pamiątkowe fotografie, które trafią do naszej galerii. Impreza po raz kolejny pokazała, że gdańszczanie oraz turyści są żywo zainteresowani ideą odbudowy żaglowca i aktywnie ją wspierają.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga