Historia projektu / 2015 / 07

Historia projektu

30 lip

Pierwszy rejs skautów wodnych (już) za nimi!

59 Białostocka Wodna Drużyna Wędrownicza „Czemu By Nie” dotarła na Sea Scout Jamboree 2015 (Arhus w Danii).

Dla przypomnienia, rejs na żaglowcu STS Generał Zaruski – rozpoczął się 20 lipca – a zakończył 29 lipca. Na harcerzy czeka jeszcze Rostock i udział w prestiżowej żeglarskiej imprezie Hanse Sail (6 sierpnia 2015 roku). Ale to już po wymianie załogi, która nastąpi w Arhus. Załoga pierwszego rejsu dzielnie zniosła niezbyt przyjemną o tej porze roku pogodę na Bałtyku (bujało), podczas rejsu zwiedzając Kopenhagę, Ystad oraz Rønne na Bornholmie. Międzynarodowy zlot skautów wodnych odbywa się co 5 lat i w tym roku będzie trwać do 5 sierpnia – mamy nadzieję, że nasi dzielni harcerze podzielą się jeszcze wrażeniami z samego udziału w tej prestiżowej imprezie.

Udział białostockiej drużyny w duńskim Sea Scout Jamboree 2015 jest o tyle znaczący, że Związek Harcerstwa Polskiego pretenduje do organizacji tego największego wydarzenia w świecie skautowym w 2023 roku. Zaś jednym z miast, konkurujących o tytuł gospodarza World Jamboree 2023, jest właśnie Gdańsk.

Udział 59 Białostockiej Wodnej Drużyny Wędrowniczej „Czemu By Nie” w zlocie w Arhus koordynowało Centrum Wychowania Morskiego ZHP (organ ZHP odpowiedzialny za wychowanie morskie i współprace ze skautami wodnymi w Europie). To właśnie w CWM ZHP narodził się pomysł, aby na duński zlot polscy harcerze wodni udali się pod żaglami gdańskiej jednostki flagowej STS Generał Zaruski.

Trzymamy kciuki za drużynę i naszą flagową jednostkę na Sea Scout Jamboree 2015☺

20 lip

Żeglarski weekend na Zaruskim

Za nami trzy dni i trzy rejsy w porze dziennej z różnymi załogami. Wszystkie w ramach obowiązków reprezentacyjnych flagowej jednostki Miasta Gdańska.

Chcąc najlepiej wykorzystać czas jaki pozostał nam do wypłynięcia w najdłuższą wyprawę tego sezonu, cały miniony weekend pływaliśmy z różnymi załogami. W piątek z Komisją Sportu i Turystyki Rady Miasta Gdańska, w sobotę z laureatem WOŚP i partnerami projektu, a w niedzielę z gośćmi Urzędu Miasta Gdańska.
Pogoda dopisała, a Zaruski znów miał wiele okazji, by swoim urokiem zachwycić kolejne osoby.
Dziś wypływamy w dwurejs z harcerzami i przez niemal dwa miesiące Zaruski będzie nieobecny przy kei vis a vis “Żurawia”. W ciągu kilku następujących po sobie rejsów, połączonych z wymianami załóg, gdański żaglowiec odwiedzi Arhus, Rostock, Londyn, Oslo, Kopenhagę, Bornholm (żeby wymienić tylko większe porty).
Ale po tak intensywnym pływaniu w weekend, łatwiej będzie nam rozstać się z nim na dłuższy niż zwykle czas :).

Załogom życzymy wspaniałych przygód, pomyślnych wiatrów i czekamy na powrót żaglowca 11.09.2015 r.

20 lip

Z harcerzami na Sea Scout Jamboree

Z harcerzami popłyniemy w dwu-rejs, najpierw do Arhus, a potem do Rostocku na "Hanse Sail".

Pierwszy z nich rozpoczyna się 20.07, a drugi dokładnie 10 dni później.
Związek Harcerstwa Polskiego jest kandydatem do organizacji w Polsce największego wydarzenia w świecie skautowym – World Jamboree w 2023 roku. Zaś jednym z polskich miast, które konkuruje o tytuł gospodarza World Jamboree 2023, jest Gdańsk.
O miejscu organizacji kolejnego World Jamboree zdecydują przedstawiciele organizacji skautowych świata na konferencji w 2016 roku. Związek Harcerstwa Polskiego, jako jedno ze swoich strategicznych działań przyjął więc konieczność aktywnego promowania Polski jako miejsca organizacji World Jamboree w 2023, poprzez między innymi udział polskich harcerzy w zlotach, konferencjach, seminariach, spotkaniach międzynarodowych – do czasu podjęcia decyzji w sprawie WJ 2023 w 2016 roku.
Jednym z takich wydarzeń, jest zlot duńskich skautów wodnych Danish Sea Scout Jamboree 2015 w Arhus w Dani.
Udział polskiej reprezentacji w Zlocie w Arhus będzie koordynowało Centrum Wychowania Morskiego ZHP – organ ZHP odpowiedzialny za wychowanie morskie i współprace ze skautami wodnymi w Europie. W CWM ZHP narodził się pomysł, aby w duńskim jamboree uczestniczyli polscy harcerze wodni na gdańskim żaglowcu STS “Generał Zaruski”. Będzie to znakomita okazja do jednoczesnej promocji Związku Harcerstwa Polskiego – jako organizacji nowoczesnej, ale opartej o tradycyjne wartości, Polski – jako miejsca organizacji World Jamboree 2013 i Gdańska – jako przyszłego gospodarza tego wydarzenia.

Trzymajcie kciuki za same rejsy, ale także za zwycięstwo Gdańska w tym międzynarodowym plebiscycie. To byłoby dla nas wielkie wyróżnienie, a sam World Jamboree 2023 byłby wielkim wydarzeniem 🙂

14 lip

Sztormowo przełamując nie tylko fale…

Zakończył się rejs tygodniowy z podopiecznymi Stowarzyszenia Przełamując nie tylko fale.

Nie była to pierwsza wspólna wyprawa, ale za to najbardziej wymagająca i pełna przygód oraz doświadczeń morskiego żywiołu, gdy Neptun się złości 🙂 Załogę Zaruskiego, żegnała w Gdańsku ekipa TVP, a reportaż ze spotkania, znalazł się w gdańskiej „Panoramie”. Już w chwili wypłynięcia wiatr wzmagał się, a prognozy były sztormowe. Załodze udało się jednak bezpiecznie schronić w Helu. Tak przeczekali największą nawałnicę i ruszyli do Visby. Było to niemal 30 godzin wymagającej żeglugi, na zarefowanych żaglach, przy wiatrach osiągających 40 m/s. Odbiło się to na kondycji załogi, morska choroba zebrała swoje żniwo, ale dzięki doskonałemu przygotowaniu i dzielności opiekunów niepełnosprawnej młodzieży, załoga szczęśliwie dotarła do wymarzonego portu w Visby. Tam czekały na nich uroki jednego z najpiękniejszych portów Bałtyku, oraz lokalne atrakcje. Główną był park Pippi Langstrumpf. Na wesołym spędzaniu czasu upłynęły kolejne 2 dni i udało się przeczekać kolejny sztorm. Potem, wykorzystując świetne wiatry, załoga skierowała dziób żaglowca w stronę Polski. O tym jaka była to jazda świadczyć może chociaż fakt, że statek pruł morską toń z prędkością 10-11 węzłów (średnia z tej trasy to 9 knt). Ponowna wizyta w Helu, miała już bardziej turystyczny charakter, a wśród okolicznych atrakcji wzięciem cieszyło się Muzeum Obrony Wybrzeża. Z Helu Zaruski wrócił do Gdańska.

Ten rejs był prawdziwym sprawdzianem żeglarskiego zapału i przygotowania załogi. Przede wszystkim swój egzamin śpiewająco zdali opiekunowie grupy niepełnosprawnej młodzieży, których wybrało na ter rejs stowarzyszenie. Tak dobrze przygotowana i dzielna załoga, jest w stanie stawić czoła największym morskim trudom. I choć sztormowy Bałtyk dał się wszystkim we znaki, satysfakcja z odbycia tak trudnego rejsu, jest o wiele większa. Także podopieczni Stowarzyszenia Przełamując nie tylko fale, pomimo swych ograniczeń, mieli z tego mnóstwo radości i jak relacjonował kpt. Piotr Królak, miło było patrzeć, gdy chłonęli oni tę morską przygodę, całym swym jestestwem. Nie co dzień jest przecież okazja, by przeżyć taką przygodę.

Dziękujemy kadrze Stowarzyszenia Przełamując nie tylko fale, za świetne przygotowanie rejsu i postawę w tej trudnej żeglarsko wyprawie. Życzymy, by wszystkie Wasze przedsięwzięcia, były tak udane, a satysfakcja ze świetnie wykonanej pracy, była tych rozmiarów. Ahoj! 🙂

6 lip

Przełamując nie tylko fale

Tuż po zlocie "Baltic Sail" w Gdańsku, Zaruski wypłynie w rejs z podopiecznymi Stowarzyszenia "Przełamując nie tylko fale". Tym razem kierujemy się na Wschód.

Po sukcesie ubiegłorocznego wrześniowego rejsu z PNTF, stowarzyszenie postanowiło zorganizować kolejny, dla następnej grupy podopiecznych.
Stowarzyszenie zajmuje się aktywizacją społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie. Żeglarstwo jest do tego świetną okazją, a jego podopieczni mają już za sobą niejeden rejs.
To bardzo budujący przykład zaangażowania w organizację ciekawych form aktywności osobom, które z racji swych ograniczeń nie mogą same o to zadbać. Zaruski kibicuje takim przedsięwzięciom i gdy zgłosił się do nas we wrześniu 2013 prez. Jacek Sołtanowicz, spodobał nam się pomysł organizacji rejsu o charakterze integracyjno-aktywizującym.
Tym bardziej, że właśnie żeglarstwo jest formą aktywności która tak dobrze się sprawdza w takiej działalności, iż co roku podopieczni Stowarzyszenia płyną w ciekawy rejs. Bardzo dobrze się w nich czują, a praca załogi wspomaganej przez fachową kadrę terapeutyczną, przebiega we wzorowy sposób.

Panu Sołtanowiczowi gratulujemy pomysłu i determinacji w realizacji celów (wiadomo że nie jest to łatwe i trzeba sporo zacięcia, by pokonać wszystkie trudności, tak natury formalnej, jak i finansowej).

6 lip

Baltic Sail – słońce, żagle i dobra zabawa :)

W letniej i pogodnej atmosferze odbył się w Gdańsku zlot Baltic Sail. Kolejny raz mieliśmy przyjemność brać w nim udział, jako flagowa jednostka Miasta Gdańska.

Nowością tego roku były ogólnodostępne rejsy na Zaruskim, a zbiórka publiczna zyskała nowych darczyńców. Z gośćmi “Baltic Sail” i turystami, wypływaliśmy dwukrotnie (w piątek i sobotę), a dzieło zwieńczyła parada jednostek na Motławie w niedzielne południe.
Lepszej pogody na tego typu imprezę, nie można było sobie wymarzyć. Chwilami było nawet zbyt upalnie, ale za to morska bryza podczas turystycznych rejsów, była miłą ochłodą :).
Przy tej okazji pragniemy gorąco podziękować naszym pomocnym wolontariuszom, absolwentom Gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego (i nie tylko), którzy wspierają nas od lat podczas tego typu wydarzeń.

Baltic Sail to impreza z tradycjami, a przy tak dobrej pogodzie jak w miniony weekend, było to najważniejsze wydarzenie w Gdańsku, Trójmieście i tej części Polski. Przez cztery dni nad Motławą działo się wiele dobrego. Oprócz samego zlotu żaglowców, regat Nord Cup, odbył się jak co roku festiwal “Szanty pod Żurawiem”, a na Targu Rybnym moc atrakcji oferowało żeglarskie miasteczko.
Ci co byli, widzieli i skorzystali, pewnie się ze mną zgodzą. Tych co nie byli chcemy tą drogą zachęcić – do zobaczenia następnym razem! 🙂

Pozdrawiamy, dziękujemy i życzymy wspaniałych wakacji! 🙂

2 lip

Zlot “Baltic Sail”

Zlot "Baltic Sail" to najważniejsza impreza żeglarska w Gdańsku. Jako flagowa jednostka Miasta Gdańska, STS "Generał Zaruski" będzie tam na pewno :).

Jak co roku z początkiem lipca, w Gdańsku odbywa się największa w naszym mieście i jedna z większych w Polsce, impreza żeglarska.
Przez cztery dni na Motławie będą królowały żagle oraz szeroko rozumiana kultura i tradycja morska, za sprawą zlotu „Baltic Sail”, Festiwalu „Szanty pod Żurawiem” i wielu towarzyszących wydarzeń. Wszystkich atrakcji jakie przygotowali organizatorzy nie sposób wymienić i opisać.
Nie zabraknie w tym towarzystwie naszego gdańskiego żaglowca. Jak rok temu będzie można zwiedzić Zaruskiego, spotkać się z załogą oficerską, wysłuchać morskich opowieści. Dodatkową atrakcją na Zaruskim w tym roku będą kilkugodzinne rejsy (będące tradycją zlotu), na które można się zgłaszać u organizatorów. Żeglarski weekend w Gdańsku zwieńczy w niedzielę parada jednostek na Motławie, którą poprowadzi nie kto inny, a gdańska jednostka flagowa STS “Generał Zaruski” :).

Po dalsze informacje na temat tego żeglarskiego święta odsyłam Was na stronę:

Zlot Baltic Sail

1 lip

Przełamując nie tylko fale…

Za nami jednodniowy rejs z niepełnosprawnymi intelektualnie podopiecznymi Stowarzyszenia "Przełamując nie tylko fale".

Była forma przygotowania do tygodniowego rejsu, jaki zaczyna się tuż po zlocie “Baltic Sail”. Jak zwykle we współpracy z PNTF, wszystko było świetnie przygotowane, a żeglarska przygoda udała się wybornie :).
Liczymy na to, że to zapowiedź pomyślnego przebiegu głównego rejsu tego sezonu dla podopiecznych PNTF.
Cieszymy się, że mamy okazje brać udział w tak szlachetnych przedsięwzięciach, które dzięki determinacji organizatorów stwarzają okazję do niepowtarzalnych przeżyć dla osób, które z racji swoich ograniczeń, nie mogłyby sobie tego samemu zorganizować.

Pozdrawiamy kadrę PNTF oraz załogę, z którą widzimy się już za parę dni 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga