Historia projektu / 2014 / 04

Historia projektu

25 kwi

Przełamując nie tylko fale

Żeglarstwo jest dobre dla każdego i niemal nie ma tu ograniczeń jeśli chodzi o kondycję fizyczną czy umysłową.

W pięknym wiosennym słońcu gościliśmy na Zaruskim podopiecznych Stowarzyszenia “Przełamując nie tylko fale”, którzy popłyną z nami w rejs we wrześniu, a dziś przyszli z opiekunami, by obejrzeć jednostkę i narobić sobie apetytu na żeglowanie. Stowarzyszenie zajmuje się aktywizacją społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie. Żeglarstwo jest do tego świetną okazją, a jego podopieczni mają już za sobą niejeden rejs.
To bardzo budujący przykład zaangażowania w organizację ciekawych form aktywności osobom, które z racji swych ograniczeń nie mogą same o to zadbać. Zaruski kibicuje takim przedsięwzięciom i gdy zgłosił się do nas we wrześniu 2013 prez. Jacek Sołtanowicz, spodobał nam się pomysł organizacji rejsu o charakterze integracyjno-aktywizującym.
Tym bardziej, że właśnie żeglarstwo jest formą aktywności która tak dobrze się sprawdza w takiej działalności, iż co roku podopieczni Stowarzyszenia płyną w ciekawy rejs. Bardzo dobrze się w nich czują, a praca załogi wspomaganej przez fachową kadrę terapeutyczną, przebiega we wzorowy sposób. Panu Sołtanowiczowi gratulujemy pomysłu i determinacji w realizacji celów (wiadomo że nie jest to łatwe i trzeba sporo zacięcia, by pokonać wszystkie trudności, tak natury formalnej, jak i finansowej).

Dzisiejsze spotkanie było okazją do uśmiechów i pełnych dobrego nastawienia oczekiwań na wrześniowy rejs. Wierzymy że właśnie tak dobrze nam się on uda, a młodzież przeżyje kolejną wspaniałą przygodę, o które w codziennym życiu nie jest przecież łatwo.

18 kwi

Wszystkiego Świątecznego! :)

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy, Biuro Armatorskie oraz załoga STS “Generał Zaruski”, składa wszystkim naszym przyjaciołom, partnerom, żeglarzom, wodniakom, NAJLEPSZE ŻYCZENIA! Dobrej pogody, pomyślnych wiatrów, uśmiechów losu i spełnienia marzeń! :).

17 kwi

Drablinki bezanmasztu

Zaruski w końcu doczekał się linowych drabinek wantowych, czyli tzw. drablinek.

To bardzo przydatne instalacje wzdłuż kolumn masztów, które dodatkowo przydają tradycyjnej jednostce żaglowej uroku. W związku z planowaną konserwacją i modernizacją takielunku stałego, armator odkładał wykonanie drablinek na koniec tego procesu. I teraz przyszła na to pora. W nowym sezonie gdański żaglowiec zyska pełną urodę i techniczną kompletność.
W drablinki zostanie wyposażony zarówno grotmaszt jak i bezanmaszt i właśnie od tego drugiego rozpoczęły się prace, które już są na finiszu. Wczoraj zakończył się proces konserwacji i modernizacji takielunku grotmasztu, który w następnej kolejności zostanie wyposażony w drablinki.
Zapewne już od najbliższego sezonu będzie można czasem podziwiać załogę Zaruskiego podczas paradnej prezentacji na drablinkach, jak to mamy okazję oglądać na archiwalnych zdjęciach :).

Takielarz podczas wykonywania drablinek bezanmasztu

Załoga “Młodej Gwardii” w Jastarni w 1951 r.

15 kwi

Gdańskie Targi Turystyczne A.D. 2014 za nami

Zakończyła się wiosenna flagowa impreza targowa w Gdańsku.

Jak co roku targi odwiedziły tysiące gości, a oferta wystawców sprawiła, że każdy znalazł coś dla siebie. STS “Generał Zaruski” oraz unijny projekt żeglarski MAST, również miały swoje miejsce w tym zacnym gronie. Mieliśmy wielu gości i chętnych do skorzystania z różnych ogólnodostępnych aktywności na Zaruskim. Opowiedzieliśmy też o naszych planach – sezon za pasem! 🙂

Gdańskim Targom Turystycznym dziękujemy za gościnę, a Wam za odwiedziny i wiele dobrych słów! 🙂

Do zobaczenia za rok! 🙂

11 kwi

Zapraszamy na Targi!!!

Gdańskie Targi Turystyczne zapraszają codziennie od godz. 10 do 18. Stanowiska STS "Generał Zaruski" szukajcie na stoisku MOSiR w Gdańsku.

Ponad 10 tysięcy odwiedzających z kraju i zagranicy, ponad 300 wystawców z Polski i zagranicy, wśród wystawców: narodowe i regionalne organizacje promocji turystycznej, touroperatorzy, biura podróży, agencje turystyczne, baza turystyczna, przewoźnicy. A ponadto Konkurs o Medal Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt turystyczny, katalog, serwis www, kampanię promocyjną. Wśród atrakcji dla publiczności konkursy, kuchnie regionalne, pokazy.

Na stoisku MOSiR zaś, jak przystało na organizatora aktywności sportowo-rekreacyjnej, możecie zagrać w siatkówkę, piłkarzyki, poznać sprzęt i ratowników z gdańskich kąpielisk, obejrzeć pokazy ich sprawności i umiejętności. Nieodłącznym składnikiem oferty MOSiR jest co roku Zaruski. Na naszym stoisku możecie zobaczyć trochę pamiątek z żaglowca, zapoznać się z planami na najbliższy sezon, poczęstować się folderem, wlepką, pocztówką, a uczestnicy aktywności mogą liczyć na upominek z logo gdańskiego żaglowca.

Zapraszamy!!!

10 kwi

Akademia Żeglarska Zaruskiego

Gdy zakończy się sezon żeglarski 2013 już zaczniemy przygotowywać zajęcia edukacyjne, na które będziemy chcieli Was zaprosić.

Jak zapewne pamiętacie wiosną 2013 roku odbyły się dwie edycje kursu żeglarskiego “ABC żeglarstwa” w ramach Akademii Żeglarskiej Zaruskiego. Pomimo chłodów zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem (stąd dodatkowa edycja kursu), a najlepsi kursanci wygrali prawo udziału w pierwszym rejsie Zaruskiego do miejsca jego budowy w Ekenas w Szwecji, który odbył się pod koniec kwietnia.
Mamy nadzieję że i tym razem w oczekiwaniu na nowy sezon żeglarski 2014, będziemy mieli okazję zaprosić Was do udziału w zajęciach żeglarskich na Zaruskim. O terminach i organizacji kursów, będziemy Was na bieżąco informować.

2 kwi

Historia zachowana…

Z satysfakcją informujemy, iż zakończył się proces przenoszenia na nową stronę, archiwum projektu "Gdańsk ratuje Żaglowiec".

Zajęło to sporo czasu, ale też i objętość historii odbudowy gdańskiej jednostki flagowej, jest znacząca. To przecież 4 lata, wiele wydarzeń, relacji, zdjęć i filmów. Zapraszamy do zakładki PROJEKT/ HISTORIA PROJEKTU, gdzie wszystkie lata w czytelnym i wygodnym w nawigacji podziale na miesiące oraz artykuły, są do Państwa dyspozycji.
Gdyby chcieć to zmierzyć, to wyszłoby ich kilkaset, w większości bogato ilustrowanych materiałami foto i wideo. Każdy z nich wymagał indywidualnego, ręcznego przeniesienia treści, grafik i plików multimedialnych, formatowania tekstu, dopasowania do obecnej struktury strony i układu treści. Nasza poprzednia strona, pracująca w środowisku WordPress, nie pozwalała na inną metodę przeniesienia zawartości do bazy CMS.
Ale warto było oddać się tej nieco benedyktyńskiej pracy, by zachować tę historię i ślady drogi jaką przebyliśmy wspólnie, by znaleźć się z Zaruskim w tym miejscu w jakim jesteśmy teraz.
Obecnie te wspomnienia są świeże, bo proces odbudowy zakończył się raptem trochę ponad rok temu. Jednak za 5, 10 czy 20 lat ta historia nabierze jeszcze większej wartości i fajnie będzie móc do niej zajrzeć :).

Zapraszam w podróż w czasie…

Krzysztof Dębski, kier. Biura Armatorskiego MOSiR w Gdańsku

1 kwi

ZMiGM kontynuuje zbiórkę publiczną…

Z radością pragniemy zakomunikować, iż staraniem armatora oraz Związku Miast i Gmin Morskich, udało się otrzymać zgodę Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na kontynuację zbiórki publicznej.

Jak pamiętacie ZMiGM w ostatnich latach prowadził intensywną promocję projektu „Gdańsk ratuje Żaglowiec” oraz zbiórkę środków na rzecz odbudowy Zaruskiego i pewnie wielu z Was, mając okazję, wsparło ten szlachetny cel. Ale tym razem poszliśmy dalej. Chcąc zapewnić Zaruskiemu długą, zdrową i bezpieczną morską służbę, oraz pozostać wiernymi idei wychowania morskiego gen. Mariusza Zaruskiego, kontynuujemy zbiórkę środków na finansowanie szkolenia morskiego i żeglarskiego dzieci i młodzieży.

Dzięki temu każda osoba czy instytucja, której bliska jest organizacja tej pożytecznej działalności, będzie mogła wesprzeć ten cel. Z zebranych środków finansowany będzie zakup paliwa, wyżywienia dla uczestników rejsów, zakup pomocy dydaktycznych i innych potrzebnych materiałów eksploatacyjnych oraz sprzętów.
Zbiórka jest kontynuowana do końca października 2014 i w dalszym ciągu ma tylko formę dobrowolnych wpłat na specjalnie stworzony i obsługiwany przez ZMiGM rachunek bankowy o numerze
85 1440 1345 0000 0000 1150 2218
z dopiskiem „Szkolenie żeglarskie dzieci i młodzieży”.
Liczymy na to iż nasza inicjatywa znajdzie przychylny odzew, a Stowarzyszeniu Związek Miast i Gmin Morskich dziękujemy za zaangażowanie i oddanie sprawie kształcenia morskiego młodych Polaków na zasłużonej i odbudowanej jednostce „Generał Zaruski”.

1 kwi

Przygotowania do rejsów MAST

Rozpoczęły się warsztaty przygotowujące młodych adeptów żeglarstwa do rejsów organizowanych w ramach projektu unijnego MAST.

Pięćdziesięciu uczestników podzielonych na pięć grup poznaje każdy zakamarek statku, dowiaduje się w jaki sposób prowadzić nawigację oraz jak obsłużyć żagle używając kilkudziesięciu lin o dziwnie brzmiących nazwach. A żeby nie było za łatwo, dodatkowo uczy się tych nazw w języku angielskim. Jest to niezbędne, wszak załogi podczas rejsów MAST stanowią nie tylko Polacy, lecz także Szwedzi, Litwini i Niemcy. Młodzież przychodzi na jacht codziennie, gdzie oprócz zdobywania wiedzy, pomaga przy pracach porządkowych na pokładzie. To warunek konieczny, aby później wziąć udział w pełnomorskim rejsie na jednym z żaglowców floty projektu MAST – Sarpenie, Brabanderze czy Generale Zaruskim. Zarówno zajęcia, jak i rejsy są współfinansowane ze środków unijnych, więc uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów.
Zajęcia potrwają do 18.04., potem już tylko ostatnie przygotowania i STS “Generał Zaruski” rozpoczyna swój kolejny żeglarski sezon.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga