Historia projektu / 2019 / 11

Historia projektu

27 lis

Serce roście patrząc na taką młodzież

W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się wczoraj II edycja Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich "Rhetorica", organizowana przez Fundację Gdańskiej Jedynki. Młodzież ponownie stanęła w intelektualne szranki, a nagrodą dla laureatów będzie rejs gdańskim żaglowcem w sezonie 2020.

Impreza się rozwija i nabiera rozmachu. Miło jest patrzeć na zmotywowaną i dobrze zorganizowaną młodzież, która rozwija swój intelektualny potencjał. Cieszymy się, że po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni do współpracy. Poprzedni rejs dla laureatów okazał się strzałem w dziesiątkę, więc organizatorzy postanowili pójść za ciosem. Podczas wczorajszej imprezy mieliśmy okazję do wystąpienia i przedstawienia młodym ludziom uroków żeglarstwa a także historii jachtu szkolnego “Generał Zaruski”, jego patrona, dzieła odbudowy przez Miasto Gdańsk i modelu jego eksploatacji. W kolejnym sezonie żeglarskim znów mamy nadzieję popłynąć w jednodniowy rejs z tą młodzieżą i spędzić z nimi dobry czas. Wszak dbać należy w życiu o to, by znalazło się w nim miejsce i na wysiłek umysłowy, i na porcję zdrowej i rozwijającej aktywności ruchowej. A żeglarstwo oferuje takie walory 🙂

21 lis

Nie zwalniamy tempa…

Nasza kampania informacyjna trwa w najlepsze. Jak to się mawia w sporcie "jesteśmy w gazie" i kontynuujemy program spotkań informacyjno-warsztatowych dla gdańskiej młodzieży. Dzięki tym spotkaniom czujemy się trochę jak w morzu, niwelując nieco posezonową tęsknotę ;):)

Oficer programowy STS “Generał Zaruski”, a także kapitan gdańskiego żaglowca w części rejsów sezonu, Piotr Królak, tak relacjonuje to spotkanie:

“Przyjmując zaproszenie Internatu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku, udałem się z ryzykowną misją przekonania nieprzekonanych, że warto żeglować drewnianym jachtem po morzu. Zostałem przyjęty po królewsku – wodą mineralną ze szklanej butelki (co szanuję), krówkami i ciasteczkami. Kameralna sala komputerowa, w której dane było nam się spotkać, mogła pomieścić około 25 osób i tyle mniej więcej pojawiło się na prezentacji. Bardzo fajna i kulturalna młodzież, mimo późnej pory (20-21) nikt nie zasnął, za to szybko pojawiła się między nami interakcja. Zgodnie z planem, przedstawiłem bujny życiorys naszego patrona gen. Mariusza Zaruskiego, historię żaglowca, projekt odbudowy i wreszcie – sposób jego eksploatacji. Skoro „Generał Zaruski” pływa głównie z młodzieżą, zaprosiłem uczestników spotkania na rejsy – jednodniowe, pełnomorskie, a szczególnie na najdłuższy i chyba najbardziej ekscytujący, czyli “Gdańską Szkołę pod Żaglami”. Wspomniałem o możliwości wolontariatu i o drodze rozwoju żeglarskiego na naszym żaglowcu. Kilka osób mocno zainteresowało się tym tematem. Liczę, że nie zabraknie im motywacji i pojawią się na „Zaruskim”. Po spotkaniu, odbyłem krótką, ale konstruktywną rozmowę z kadrą pedagogiczną – Paniami, które na co dzień pracują w bursie oraz Kasią Krellą, naszą instruktorką, doświadczoną żeglarką, zajmującą się zawodowo m.in. pracą z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym. Umówiliśmy się na kolejną wizytę w internacie – tym razem już bardziej szkoleniową. Zamierzam pokazać kilka urządzeń, których raczej uczniowie nie mieli okazji widzieć, np. kombinezon ratunkowy, radiopławę EPIRB czy transponder radarowy. Pomówimy zatem o bezpieczeństwie żeglugi. Mam nadzieję, że chętnych nie zabraknie.”

19 lis

AKCES zgłasza swój akces…

Za nami kolejne spotkanie z przyszłymi żeglarzami Zaruskiego. Tym razem swoją chęć do udziału w programie edukacji żeglarskiej, zgłosili podopieczni Fundacji Rozwoju Integracji Społecznej "AKCES" z Gdańska.

Nasza kampania informacyjna zatacza coraz szersze kręgi i zdobywamy nowych przyjaciół 🙂 Cieszy nas to ogromnie. Tym bardziej, gdy spotykamy się z tak ciepłym przyjęciem, entuzjazmem i zainteresowaniem 🙂 Nasze wczorajsze warsztaty upłynęły w kształcącej ale też i wesołej atmosferze. Z resztą zobaczcie sami jaki wpis pojawił się na profilu Facebook “Akcesu” 🙂 Teraz pozostaje nam tylko doczekać do wiosny i PŁYNIEMY! 🙂

18 lis

Szkolna ofensywa

Choć tytuł może sugerować, iż mamy do czynienia ze szkolnymi odwiedzinami na Zaruskim, to tym razem my udaliśmy się z wizytą. Zaprosił nas Zespół Szkół Specjalnych nr 2 z Gdańska.

W czasie gdy gdański żaglowiec jest poddawany pracom konserwacyjnym oraz remontowo-modernizacyjnym, prężna ekipa Biura Armatorskiego rozpoczęła tournee po szkołach. Ma to swoje uzasadnienie, bo młodzież z ZSS nr 2 wybiera się w najbliższym sezonie w rejs gdańskim żaglowcem. Zanim przyjdzie wiosna, jest okazja poznać statek “na sucho”, posłuchać żeglarskich opowieści i poznać podstawy wiedzy potrzebnej do tego by rejs był wspaniałą, ciekawą i kształcącą przygodą.

Piątkowe spotkanie w ZSS nr 2 było bardzo udane i nie zabrakło w nim wesołych momentów jak choćby ten, gdy jedna z nauczycielek ubrała się w kombinezon ratunkowy 🙂 Nieczęsto widuje się swojego profesora w takim stroju ;):) Do wiosny zostało jeszcze kilka miesięcy, ale młodzież obiecuje, iż ten czas wykorzysta między innymi do tego, żeby poznać bliżej sam statek, jego historię oraz podstawy żeglarskiego rzemiosła. Gdy spotkamy się w maju na pokładzie, będzie to czas, gdy wszystkie te myśli, marzenia i wyobrażenia, nabiorą realnych kształtów. Do zobaczenia! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga