Historia projektu / 2013 / 04

Historia projektu

25 kwi

Powrót do przeszłości…

Nadeszła długo wyczekiwana chwila. Dziś STS Generał Zaruski udaje się w swój pierwszy po odbudowie rejs. I to rejs szczególny raz pełen symboliki.

Będzie to bowiem wyprawa do Ekenas w Szwecji, gdzie w 1939 roku jacht został wybudowany na zamówienie Ligi Morskiej i Kolonialnej z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego. Planowane jest też spotkanie z Bertilem Lundem który jako 17-latek brał udział w budowie oraz wodowaniu jachtu. Obecnie pan Lund (który 2 tygodnie temu świętował swe 90. urodziny) jest kontynuatorem dzieła rodzinnej stoczni Lund, ale już na mniejszą skalę, budując przepiękne nieduże drewniane żaglówki o zakładkowym poszyciu burt. Wie o naszym przybyciu i bardzo raduje się, że będzie mógł ponownie zobaczyć ten wyjątkowy jacht z którym związały go osobiste doświadczenia z młodości.

Rejs będzie także oficjalną wizytą flagowej jednostki Miasta Gdańska w mieście partnerskim Kalmar. Planowane jest spotkanie z władzami Kalmaru oraz regionu i omówienie perspektyw współpracy na polu aktywności żeglarskiej. W pierwszym rejsie Zaruskiego bierze udział reprezentacja władz Miasta Gdańska, żeglarska młodzież – wolontariusze którzy wspierali nas przy odbudowie jachtu oraz tryumfatorzy niedawnego kursu ABC żeglarstwa, który MOSiR zorganizował w ramach powołanej do życia Akademii żeglarskiej Zaruskiego. Życzcie nam pomyślnych wiatrów, stopy wody pod kilem i trzymajcie kciuki za udany pełnomorski start w „drugie życie Generała”.

Ahoj!

20 kwi

Zaruski pod żaglami

Wczoraj odbyły się próby morskie pod żaglami z udziałem inspektorów Polskiego Rejestru Statków.

Ale dla nas oraz wielu wolontariuszy i żeglarzy którzy wspierali nas przy odbudowie, największą radością było zobaczyć jacht w swym naturalnym środowisku, postaci i akcji. Poczuć wiatr, usłyszeć łopot, lekkie kołysanie. Popracować przy żaglach i manewrach. Na to czekaliśmy od niemal 5 lat.

Od strony technicznej próby wypadły pomyślnie i poza kilkoma korektami w ustawieniu takielunku, inspektorzy PRS nie mieli uwag. Sami, też jako wytrawni żeglarze, czuli radość i satysfakcję że tych kilka lat wspólnej pracy, wydało taki owoc.
Dziękujemy za pomoc wszystkim którzy nas wspierali w tym niełatwym projekcie i mamy nadzieję, że widok Zaruskiego dostojnie idącego przez bałtyckie fale, będzie źródłem satysfakcji i radości.

12 kwi

Ogłaszamy wiosnę!!! Gdańskie Targi Turystyczne

Jako że zima dała nam się wszystkim we znaki i nieco opóźniła przygotowania do sezonu żeglarskiego, postanowiliśmy nieco wiosnę ośmielić i wczoraj zdemontowaliśmy ochronny pokrowiec na Zaruskim.

Wygląda na to że aura zrozumiała naszą aluzję i dziś w pierwszym pogodnym i ciepłym dniu, prace na pokładzie (i nie tylko) nabrały tempa.
Taka pogoda stała się też stosowną oprawą kolejnej edycji Gdańskich Targów Turystycznych, w których co roku uczestnicząc, rozpoczynamy sezon promocji STS Generał Zaruski. Ten rok jest wyjątkowy, bo targi po raz pierwszy odbywają się w nowej okazałej siedzibie MTG SA (w sąsiedztwie stadionu PGE Arena), a my tym razem w świeżo wydrukowanych materiałach informacyjnych nie mówimy o odbudowie Zaruskiego, tylko o tym że “Obieramy nowy kurs” (takie jest hasło na ten sezon).

Zapraszamy Was bardzo serdecznie na okazałe stoisko MOSiR w hali C (w strategicznej lokalizacji, obok sceny), gdzie oprócz wielu atrakcji sportowych i rekreacyjnych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, możecie dowiedzieć się o żeglarskich planach STS Generał Zaruski (i zobaczyć kilka pamiątek z jachtu).

12 kwi

Na finiszu kursu…

Dziś odbywają się ostatnie zajęcia drugiej tury kursu “ABC żeglarstwa”.

Tym razem wśród uczestników przeważają studenci oceanografii. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali wykładów Piotra Królaka oraz relacji ze znaczących wypraw żeglarskich (m.in. Do obu Ameryk) które w barwny sposób przedstawił kpt. Jerzy Jaszczuk. Na dzisiejszych zajęciach odbędzie się test wiedzy zdobytej podczas kursu, a dwójka jego zwycięzców popłynie z nami w pierwszy po odbudowie rejs na Zaruskim. Trzymamy kciuki za wyniki testu! 🙂

2 kwi

„ABC żeglarstwa” – więcej chętnych

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem kursem „ABC żeglarstwa” organizowanym na żaglowcu „Generał Zaruski” zdecydowaliśmy się uruchomić drugą edycję.

Jednocześnie z wielką przyjemnością informujemy, że najlepsi uczestnicy drugiej edycji również będą mieli możliwość popłynięcia w pierwszy tegoroczny rejs na STS „Generał Zaruski”. Chętnych zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem kursu i warunkami uczestnictwa.

» Miejsce: żaglowiec „Generał Zaruski”, nabrzeże Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
» Termin kursu: 9 – 12 kwietnia, godzina 16:00 – 17:30 (zajęcia odbywają się codziennie)
» Warunki uczestnictwa: kurs skierowany jest do osób w wieku 15 – 25 lat.

Aby wziąć udział w kursie należy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony mosir.gda.pl lub zaruski.pl, wypełnić i wysłać na adres mailowy: piotr.krolak@mosir.gda.pl. Grupa składa się z 10 osób. O zakwalifikowaniu się na kurs decyduje prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy i kolejność zgłoszeń. Zajęcia są bezpłatne.

Program

Zajęcia 1
• Dlaczego warto żeglować – wprowadzenie.
• Historia żeglarstwa – ewolucja żeglarstwa, wielkie wyprawy, historia STS „Generał Zaruski”.

Zajęcia 2:
• Specyfika życia na jachcie – podział na wachty, obyczaje i tradycje żeglarskie, etykieta żeglarska.
• Wiadomości o jachtach żaglowych – praktyczne poznanie budowy jachtu „Generał Zaruski”.

Zajęcia 3:
• Podstawy nawigacji i meteorologii – nauka pracy z mapą, poznanie działania urządzeń nawigacyjnych, pozyskiwanie i analiza prognoz pogody.

Zajęcia 4:
• Jak żeglować odpowiedzialnie, czyli podstawy ratownictwa i edukacji ekologicznej.
• Konkurs z nagrodami – podsumowanie wiedzy zdobytej podczas kursu.
• Co dalej? Propozycje żeglarskie na przyszłość.

Poniżej znajdziecie formularz zgłoszeniowy – zapraszamy!
Pobierz dokumenty:

Formularz zgłoszeniowy | „ABC żeglarstwa” (282 kB)

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga