Historia projektu / 2022 / 05

Historia projektu

27 maj

Znowu w domu! :)

Gdański żaglowiec wrócił z 3-tygodniowego dwurejsu z Bremy. O tym jak tam spędzał czas już wiecie. Tu chcemy Wam w kilku zdaniach opowiedzieć o podróży powrotnej.

foggy-1853131_1920

 

Nie często na Morzu Północnym spotyka się takie warunki pogodowe. Pomyśleliście pewnie, że tak trudne, co? Bo przecież Morze Północne uważane jest za groźne i nawet w rankingach ubezpieczeniowych plasuje się wysoko w dziedzinie ryzyka. Wiemy, bo też za to płacimy 🙂

Ale tym razem nic z tych rzeczy! Zero wiatru, woda jak stół, za to wszechobecna, o epickich wręcz cechach, mgła… Jak z horroru ;):) Podróż była więc z jednej strony pozbawiona typowo żeglarskiego przebiegu – z wiatrem i na falach, za to pełna niezwykłego uroku, dreszczyku emocji i wzmożonej czujności na ruchliwym akwenie. Grozy takiej atmosferze zawsze przydaje wszechobecny dźwięk rogu mgłowego – buuuu…

Naszą podróż zaczęliśmy od tankowania w Helgoland. Potem skierowaliśmy bukszpryt Zaruskiego w stronę najdalej wysuniętego na Północ krańca Jutlandii i zacumowaliśmy w Skagen. Kolejny postój był w Kopenhadze, z której popłynęliśmy prosto na Hel. I dopiero na Bałtyku pojawił się wiatr. Ale żeby nie było zbyt łatwo, powiało nam w twarz, więc załoga miała na zakończenie trochę roboty przy manewrach. Ale przecież o to chodziło 🙂

Młodzieży z IX LO dziękujemy za wspólną barwną przygodę i od poniedziałku startujemy z maratonem rejsów 1-dniowych dla szkół i innych grup zorganizowanych.

16 maj

Gdański weekend w Bremie

Zakończył się rejs z okazji 400-lecia portu Vegesack, na który byliśmy zaproszeni przez władze Bremy, miasta, które łączą z Gdańskiem partnerskie relacje od niemal pół wieku. I choć była to impreza międzynarodowa, to można powiedzieć, że miała mocno gdański charakter :)

20220514_100933

Nawiązań i odniesień do gdańsko-bremeńskiego partnerstwa, było sporo. A jednym z nich była uroczystość nadania imienia Pawła Adamowicza jednej z ulic w Bremie, w której udział wzięła Pani Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. To właśnie śp. Paweł Adamowicz był wielkim orędownikiem współpracy Gdańska i Bremy i nie szczędził wysiłków w czasie swej samorządowej kariery, by obydwa miasta blisko ze sobą współpracowały. Łączy nas wiele, od wspólnej hanzeatyckiej historii, przez morskie ambicje i dziedzictwo. W Bremie zawsze czujemy się trochę jak u siebie, a imprezy jak ta w miniony weekend pokazują, że to poczucie ma mocne podstawy.

A i same uroczystości w Bremie oraz żeglarski zlot, były niewątpliwą atrakcją, zarówno dla przybyłych gości (z nami włącznie), jak i dla mieszkańców oraz turystów. W ten sposób, hucznie rozpoczęliśmy sezon żeglarski A. D. 2022 i wierzymy, że będzie on tak okazały i obfitujący w atrakcje, jak się zaczął. Od dziś przez 9 dni wracamy do Gdańska z nową załogą – licealistami z IX LO w Gdańsku.

Załodze życzymy pomyślnych wiatrów i do zobaczenia w macierzystym porcie! 🙂

15 maj

Akademia Zaruskiego w Sobieszewie! Zapisy na półkolonie

Jeśli jesteś uczniem klasy 7 lub 8 szkoły podstawowej i chcesz rozpocząć swoją żeglarską przygodę, zapraszamy serdecznie do udziału w półkoloniach Akademii Zaruskiego w Sobieszewie!

IMG_4046-1

Zapoznamy Cię z jachtami Mariner 19 o wdzięcznych nazwach Wąsatka, Kropiatka, Podróżniczek, Zielonka i Ostrygojad. Poznasz podstawy żeglowania i nigdy już nie pomylisz masztu z żaglem 😉 Będziecie uczyć się współpracy, podziału obowiązków, skutecznej komunikacji. Pokażemy, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Nad sprawnym przebiegiem zajęć czuwać będą instruktorzy oraz obstawa na motorówce.

A jeśli okaże się, że złapiesz wiatr w żagle i zakochasz się w żeglarstwie, opowiemy Ci o możliwościach kontynuacji swojej żeglarskiej przygody w Akademii Zaruskiego, perspektywie udziału we wrześniowych regatach oraz innych możliwości dalszego szlifowania swoich umiejętności.

Jeśli powyższa perspektywa wydaje się być atrakcyjna, zapraszamy do wysyłania zgłoszeń poprzez poniższe formularze. Przyjmowanie zgłoszeń rozpocznie się w dniu 16.05 o godzinie 9:00 rano. Zapraszamy do zapoznania się się Regulaminem oraz klauzulą RODO

Do dokonania rejestracji niezbędny jest skan legitymacji szkolnej uczestnika.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących zapisów prosimy o kontakt pod numerem +48 517 806 565

04.07.2022 05.07.2022 06.07.2022 07.07.2022 08.07.2022
10 maj

X sezon rozpoczęty!

X sezon wystartował! 🥳🤩👏 Po rejsie technicznym, w którym wspaniale pomogli nam nasi niezawodni żeglarscy przyjaciele 👍💪👏 "Generał Zaruski" rozpoczął X jubileuszowy sezon swojej morskiej służby w Gdańsku! Tadaaam! 👑🏆🥇🚀 Pod salingiem zawisł proporzec z okolicznościowym logo, a Zaruski wypłynął z młodzieżą do Bremy na obchody 400-lecia Vegesack.

Zaruski-10-lat-w-Gdansku_OK

Przed nami bardzo pracowity żeglarski sezon. Planujemy zrealizować ponad 40 różnej długości rejsów, w tym kilka naprawdę spektakularnych, jak rozpoczęty właśnie rejs do Bremy, partnerskiego miasta Gdańska, gdzie z młodzieżą Zaruski pożeglował na obchody 400-lecia portu Vegesack. Będziemy wspierać gdański Program Edukacji Morskiej, wypłyniemy z unijnym programem “Erasmus +” w dwa 14-dniowe rejsy projektu “ECO-SHIP”, z flotyllą gdańskich oldtimerów zabierzemy na pokład setkę miłośników dziedzictwa morskiego, a w międzyczasie odbędzie się wiele krótszych i dłuższych rejsów dla szkół, placówek opiekuńczych, klubów sportowych, stowarzyszeń, fundacji. Nie zabraknie też propozycji  z otwartym naborem dla osób indywidualnych. Dla każdego coś dobrego! 🙂

W nowym sezonie Zaruskiemu życzymy stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów, a wszystkim uczestnikom naszych rejsów, wspaniałych przygód i przeżyć! AHOJ! 🙂

5 maj

ECO-SHIP vol. 1 i 2 – zostań Oficerem Ekologicznym!

Przed Wami wyjątkowa EKOoferta! Już w te wakacje czekają na Was dwie 14-dniowe pełnomorskie wyprawy, zorganizowane w międzynarodowym towarzystwie w ramach unijnego projektu "ECO-SHIP – enviromental and maritime education of youth", realizowanego w Programie Erasmus+. W trakcie rejsów w terminach 18-31 lipca i 6-19 sierpnia, prócz kompletnej żeglarskiej przygody czeka Was „morze możliwości” działania i rozwoju na polu edukacji morskiej i ekologicznej.

Combo

Podczas każdego z naszych dwutygodniowych rejsów przeżeglujemy południowy, wschodni i centralny Bałtyk, zawiniemy do kilku portów krajów nadbałtyckich (Litwa, Finlandia, Szwecja, Dania) i stworzymy zgraną załogę, która w procesie wychowania morskiego wzmocni swoje kluczowe kompetencje w sferze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej.

Program każdego rejsu obejmie:

  • podstawowe szkolenie żeglarskie realizowane podczas wacht nawigacyjnych,
  • zajęcia edukacyjne prowadzone w oparciu o „Katalog Żeglarza Bałtyckiego” w trakcie żeglugi oraz postoju w portach,
  • wizyty studyjne w Kłajpedzie i Turku,
  • atrakcje turystyczne miejsc odwiedzanych w trakcie rejsu.

Wspomniany „Katalog Żeglarza Bałtyckiego”, stworzony w ramach projektu, zawiera treści z szeroko pojętej tematyki morskiej oraz ochrony środowiska. Podstawy „ekologicznego” żeglarstwa, specyfika Morza Bałtyckiego, zanieczyszczenie środowiska morskiego, zasady zrównoważonego rozwoju, zmiany klimatu, skuteczne metody nauczania, czy przykłady warsztatów, to tylko niektóre zagadnienia naszego bogatego i wartościowego programu edukacyjnego.

Zależy nam na tym, aby przeszkoleni w trakcie rejsów Oficerowie Ekologiczni, potrafiący połączyć teorię z praktyką, nieśli tę wiedzę i umiejętności dalej do szkół, swoich rówieśników, do organizacji i środowisk działających w morskich lub żeglarskich obszarach. Ba! My będziemy tego nawet od nich wymagać.

Wierzymy w to, że hasła takie jak zrównoważony rozwój, czy ochrona środowiska naturalnego, przestaną być tylko pustymi pojęciami a Wy odkryjecie w sobie pasję do działania na rzecz ochrony tego co mamy najcenniejsze – środowiska, w którym żyjemy.

A co zrobić by stać się częścią tego wyjątkowego projektu? To proste:

  • Po pierwsze – spełnić wymogi regulaminu rekrutacji (dostępny w sekcji “Pliki do pobrania”).
  • Po drugie – zgłosić się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem https://zaruski.pl/formularz-rekrutacyjny-eco-ship/ załączając do niego list motywacyjny.
  • Po trzecie – czekać cierpliwie na wyniki konkursu aplikacji do dnia 17 czerwca 🙂

Nie zwlekajcie – działajcie!

Więcej informacji o samym projekcie „ECO-SHIP ” znajdziecie pod tym linkiem: https://zaruski.pl/projekt-eco-ship/.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga