Historia projektu / 2013 / 07

Historia projektu

30 lip

Zaruski płynie w wyścigu TTSR 2013

Według informacji z serwisu monitorującego przebieg rywalizacji, dziś o 5:00 Zaruski był na 14 pozycji wśród 24 jednostek w swojej klasie.

To całkiem obiecujący wynik. Tym bardziej, iż śledząc bieżącą sytuację w wyścigu (link do strony poniżej artykułu; zakładka Race 2 – Riga to Szczecin) możemy zauważyć, iż STS Generał Zaruski płynie obecnie (godz. 10:00) w czołówce stawki (na 8-9 pozycji). Ale to oczywiście o niczym nie świadczy i nie pozostaje nam nic innego jak pilnie śledzić rywalizację na poniższej stronie i trzymać kciuki. Tym bardziej iż nie znając wskaźników konstrukcyjnych jakie przyjął organizator dla każdej z jednostek, nie jesteśmy w stanie ocenić jaka jest rzeczywista pozycja każdej z nich w rankingu. Ale emocjonować się nam wolno, co też czynimy :). Poniżej zrzut ekranu mapy z godziny 10:00.

Mapa rywalizacji YellowBrick

Tu znajdziecie formularz podający wyniki (jednak kilka godzin wstecz względem aktualnej sytuacji). Aby zobaczyć wyniki, należy wybrać odpowiedni wyścig z rozwijanej listy, a potem prezentację według klasy jednostek (z kolejnej listy rozwijanej).

Wyniki on-line TTSR 2013

27 lip

The Tall Ships Races 2013

Zaruski weźmie udział w finałowym etapie regat TTSR na trasie Ryga - Szczecin 27.07.2013 - 6.08.2013

fot. Przemek Świderski | AFFP

Nie mogło się lepiej ułożyć, że w pierwszym sezonie żeglarskim Zaruskiego, w Europie odbywają się światowej sławy regaty The Tall Ships Races. Na dodatek z metą w Szczecinie. Nie mogliśmy przepuścić takiej okazji do pokazania się w tym doborowym żeglarskim towarzystwie, na tej klasy imprezie. Tym bardziej że Zaruski popłynie tam z młodzieżą unijnego projektu MAST. Młodzi ludzie z Polski, Litwy, Szwecji, Danii i Niemiec, będą mogli wziąć udział w tej legendarnej imprezie, posmakować żeglarskiej rywalizacji i pokazać Europie oraz światu nasz piękny żaglowiec.

Trzymamy kciuki za wyniki w wyścigu z Rygi do Szczecina, bo zgodnie z przelicznikami konstrukcyjnymi jakie stosują organizatorzy, każda z jednostek, bez względu na swą wielkość i budowę, ma szanse na zwycięstwo. Pomyślnych wiatrów! 🙂

22 lip

Back To The Origin – film z rejsu do Ekenas

Zapraszamy Was do obejrzenia filmu dokumentującego wyprawę do Ekenas w Szwecji, miejsca gdzie ponad 70 lat temu Zaruski zpostał wybudowany

Przedstawiamy filmową relację z pierwszego po odbudowie rejsu żaglowca “Generał Zaruski” do Ekenas w Szwecji. To tam ponad 70 lat temu statek został wybudowany. W Kalmarze zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez władze miasta, a wśród gości na Zaruskim znalazł się Bertil Lund, który jako nastolatek pracował przy budowie jachtu i brał udział w jego wodowaniu. Było to bardzo symboliczne i wzruszające spotkanie. Do samej stoczni w Ekenas nie mogliśmy zawinąć z uwagi na trudno dostępne wejście, ale wraz ze szwedzkimi gośćmi żeglowaliśmy w pobliżu, kontemplując symbolikę wydarzenia.
W drodze powrotnej przy dość silnym wietrze i sporej fali, jacht pokazał swoją dzielność i żeglarską dostojność.
W ten sposób STS Generał Zaruski zaczął pisać nową kartę swych dziejów i morskiej służby. Wierzymy że będzie pełna wspaniałych rejsów i żeglarskich przygód, długa i bezpieczna.

21 lip

Kolejny rejs MAST Gdańsk – Ryga

Przed nami kolejny rejs unijnego projektu MAST, tym razem do Rygi, na start ostatnie etapu TSR 2013

W terminie 21-27.07.2013 r. STS Generał Zaruski z młodzieżową załogą unijnego projektu MAST, uda się w rejs do Rygi, aby stamtąd wypłynąć w swoje pierwsze w tym sezonie regaty. A będą to regaty najlepsze z możliwych dla tego typu jednostki – Generał Zaruski świetnie poczuje się w The Tall Ships Races, wśród wielu innych pięknych oldtimerów. Jeśli wybieracie się do Szczecina na finał TTSR oraz tradycyjną paradę 06.08.2013 r., to koniecznie trzymajcie kciuki za naszego Generała i wyjdźcie mu na powitanie.

14 lip

Zaruski Cup – pierwsza edycja regat

Zapraszamy na pierwszą edycję regat, których patronem i ozdobą będzie STS Generał Zaruski

Po dużym sukcesie Regat o Puchar Mariny Gdańsk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku zaprasza wszystkich żeglarzy na kolejną atrakcyjną imprezę – Regaty o Puchar STS Generał Zaruski – Zaruski Cup. Odbędą się one w dniach 13-14 lipca 2013 i zostaną rozegrane w klasach KWR, ORC oraz OPEN – jachtów turystycznych.

Od strony organizacyjnej wydarzenie nawiązywać będzie do Regat o Puchar Mariny Gdańsk. O profesjonalizm regat zadba zespół sędziowski pod wodzą p. Barbary Grabarz. Wspierać ją będą: Sławomir Rejmer, Igor Rejmer oraz Wojciech Denderski. Trasa zostanie ustawiona w najbliższej odległości od Mola Gdańsk tak by wszyscy zebrani na nim oraz pobliskich kąpieliskach mieli możliwość przyjrzenia się zawodom. Niezłomny Władek Cebula zapewni wszystkim profesjonalny komentarz przybliżający niuanse zmagań wszystkim zainteresowanym.

Niezwykle istotnym elementem będzie również obecność samego żaglowca STS Generał Zaruski, na którym zlokalizowana będzie komisja sędziowska i który będzie również wyznaczał linię startu i mety poszczególnych wyścigów.

Nie zabraknie okolicznościowych atrakcji jak koncert gdańskich szantymenów pod wodzą Kamila Badziocha, żeglarskie after party w Klubie Morza Zejman, na uczestników czekają pamiątkowe koszulki, a na tryumfatorów unikatowe puchary oraz cenne nagrody, Impreza ma patronat Prezydenta RP, a dwa najlepsze jachty w klasie KWR otrzymają puchary ufundowane przez kancelarię głowy państwa.

Poniżej możecie pobrać sobie plakat w dużym czytelnym formacie
Pobierz dokumenty:

Plakat_Zaruski_Cup_2013.pdf (3 293 kB)

14 lip

Zaruski CUP – fotoreportaż

Zapraszamy Was do obejrzenia fotoreportażu autorstwa Roberta Urbańskiego, z pierwszej edycji regat "Zaruski CUP".

9 lip

Zaruski oblegany na Baltic Sail

Serce roście patrząc jak Zaruski był oblegany przez Gdańszczan i turystów podczas minionego zlotu Baltic Sail. Jednostkę zwiedziło kilkaset osób, a dziesiątki brały udział w żeglarskich konkursach.

Zlot Baltic Sail odbywa się w Gdańsku od lat na początku lipca i jest największą cykliczną imprezą żeglarską w mieście. W ciągu czterech dni Gdańsk gości wiele żaglowców i jachtów, odbywają się inscenizacje historyczne, regaty, festiwal szantowy, a żeglarskie miasteczko oferuje wiele atrakcji.

Tak było i tym razem, ale z powodu obecności odbudowanego STS Generał Zaruski, był to zlot wyjątkowy. Przy pięknej słonecznej pogodzie, każdego dnia od rana do wieczora przez Targ Rybny przewijały się tysiące ludzi – Gdańszczan, turystów z kraju i zagranicy. Do tej edycji imprezy Biuro Armatorskie MOSiR postanowiło przygotować się szczególnie.

Oprócz możliwości zwiedzania Zaruskiego i okazji do podziwiania inscenizacji historycznych przegotowanych przez Kompanię Kaperską z Gdańskim Korsarzem na czele, zorganizowaliśmy specjalny festyn z zabawami i konkursami żeglarskimi, podczas którego oprócz atrakcyjnych pamiątek poświęconych gdańskiej jednostce flagowej, można było zdobyć bezpłatne zaproszenia na udział w niedzielnej paradzie na pokładzie STS Generał Zaruski.

Bardzo nas ucieszyło zainteresowanie gości, którzy tłumnie brali udział m.in. w rzucie cumą do celu, biegu z jajem, czy wieloboju węzłów żeglarskich. Wszyscy świetnie się bawili, a niedzielna parada którą prowadził Generał Zaruski, była zwieńczeniem tego żeglarskiego święta. Podczas finałowego koncertu festiwalu “Szanty pod Żurawiem” Michał Juszczakiewicz wraz z dyr. MOSiR Leszkiem Paszkowskim, podsumowali wkład festiwalu i szantymenów w odbudowę żaglowca i uznali efekt tego wspólnego dzieła – odbudowany jacht, za sowitą nagrodę wszystkich wysiłków i starań. W okienku Wideo możecie zobaczyć film autorstwa Michała Juszczakiewicza wraz z efektowną animacją 3D, który miał swoją premierę w tym dniu.

Cieszymy się z tak dużego zainteresowania Zaruskim podczas Baltic Sail. To dla nas najlepszy dowód na to, że warto było włożyć tyle wysiłku w odbudowę tej wspaniałej jednostki, bo zarówno Gdańszczanie jak i goście zlotu, potrafią to docenić. Dziękujemy i do zobaczenia następnym razem:).

1 lip

STS Generał Zaruski we własnej osobie na Baltic Sail!

Już od czwartku Gdańsk zakwitnie żaglami, szantami i morskimi opowieściami. A wszystko za sprawą corocznego zlotu Baltic Sail, który jest największą żeglarską imprezą w mieście.

I choć zlot co roku jest wyjątkowy, tym razem będzie to szczególna edycja tej imprezy.

Tak jak i cały tegoroczny sezon żeglarski jest szczególny. A powodem tej szczególności jest obecność żaglowca „Generał Zaruski”. Tego na którego cierpliwie czekaliśmy przez niemal 4 lata, kibicując jego odbudowie i wspierając ją jak kto mógł. Dotychczas Zaruski brał udział w gdańskich imprezach żeglarskich nieco wirtualnie, w postaci stoiska promocyjnego z pamiątkami i zbiórką publiczną. Tym razem będzie już w swej własnej dumnej i drewnianej postaci. Będzie można do obejrzeć, zwiedzić, spotkać załogę, porozmawiać o odbudowie i pierwszych rejsach które mamy już za sobą. Nie zabraknie też żeglarskich zabaw i konkursów podczas piątkowego dnia otwartego na Zaruskim, które oprócz fajnej zabawy będą okazją do zdobycia biletu na udział na pokładzie STS Generał Zaruski w niedzielnej paradzie na Motławie.
Jak co roku w czasie Baltic Sail organizatorzy przygotowali mnóstwo żeglarskich atrakcji, jak rekonstrukcja gdańskiej bitwy morskiej, miasteczko żeglarskie, regaty oraz okazja do pośpiewania z szantymenami podczas festiwalu „Szanty pod Żurawiem”. Zapraszamy już od środy na Targ Rybny. Nie może Was tam zabraknąć! 🙂

Szczegóły Baltic Sail

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga