Historia projektu / 2024 / 05

Historia projektu

20 maj

Udany początek sezonu!

Zaraz po rejsie technicznym, Zaruski, lśniąc świeżą bielą burt i lakierem pokładówek, wystartował do realizacji harmonogramu sezonu A.D. 2024. Na rozgrzewkę wzięliśmy na pokład licealistów "Conradinum", a dwa dni później Gdańskiego Liceum Autonomicznego. Potem przyszedł czas na pierwszy rejs pełnomorski.

FHD DSC6280Szkolne rejsy 1-dniowe odbyły się przy dobrej pogodzie, która rozgościła się na dobre w Majówkę. Młodzież obydwu szkół od lat prezentuje budujący poziom żeglarskiego zapału i garnie się do edukacji w tym zakresie. Na pewno ma na to wpływ determinacja organizacyjna ich szkolnych opiekunów i tu kłaniamy się nisko nauczycielom, którzy prowadzą rekrutacje i rozbudzają w młodzieży miłość do morza i żeglarstwa 🙂

Rejs na 100-lecie Yacht Klubu Polski z Warszawy, poprowadził nas w naszym ulubionym kierunku, czyli do Szwecji. Piękna przyroda, wysoki poziom kultury morskiej, urocza skandynawska architektura, malownicze małe porty, wysepki, oferujące możliwości cumowania i pobytu wśród natury w najczystszym jej wydaniu. Ten scenariusz rejsu zawsze się sprawdza i każdemu poprawia samopoczucie. Byliśmy między innymi w Visby oraz pomyszkowaliśmy w okolicach Vastervik, gdzie w przyszłości planujemy prowadzić rejsy w ramach nowych unijnych projektów żeglarskich.

Teraz czeka nas kilka dni przerwy i zasłużonego odpoczynku dla statku oraz załogi, a także inspekcja Polskiego Rejestru Statków, który od lat z troską otacza Zaruskiego bezpłatną opieką klasyfikacyjną – DZIĘKUJEMY! 🙂

4 maj

Do sezonu, gotowi, START!

Za nami pierwszy rejs, przedpremierowy, jeszcze o charakterze wewnętrznym i technicznym, przygotowujący jacht do sezonu żeglarskiego A.D. 2024.

FHD DSC6280A udał się wybornie! Wreszcie dopisała pogoda! Po kwietniowej mizerii, chłodach i deszczach, Majówka rozpieściła wszystkich niemal letnią pogodą (choć jeszcze bez letnich temperatur ;):)). I taki słoneczny był też nasz rejs. Załoga szkolna spisała się na medal. Zrobili bardzo dużo dla statku. Na solidny serwis załapał się nawet nasz żurawik, którego udało się rozebrać, wymienić rolki i dać mu drugie życie. WOW! To zrobiło wrażenie nawet na naszych oficerach 🙂 WIELKIE DZIĘKI dla naszych Przyjaciół, bo to bardzo znacząca pomoc! 👏 🤗 🌞 👍 🥳 Takich różnych drobnych, ale ważnych wyzwań na statku jest mnóstwo, a w natłoku spraw “wielkogabarytowych”, nie zawsze mamy możliwość zająć się tymi “drobiazgami” we własnym zakresie.

W nagrodę za świetną robotę w pierwszych dniach technicznych przygotowań, w poniedziałek wypłynęliśmy do Kłajpedy. Żegluga była wspaniała, a humory dopisywały. Po krótkim skorzystaniu z litewskiej gościny, musieliśmy wracać do Polski, bo w planie był udział Zaruskiego 3.05.2024 w uroczystościach z okazji 100-lecia Yacht Klubu Polski w Gdyni. Jak wiadomo, gen. Mariusz Zaruski, był współzałożycielem Klubu i jego pierwszym Komandorem. Mamy więc wspólna historię i nie mogło nas tam zabraknąć. W podzięce od YKP otrzymaliśmy patent flagowy Klubu. Słodką atrakcją imprezy był tort ufundowany przez europosłankę Magdalenę Adamowicz z okazji 20-lecia Polski w UE.

Teraz oficjalnie rozpoczynamy sezon żeglarski 2024, a pierwszy szkolny rejs, to dzisiejsza wyprawa na Zatokę Gdańską z licealistami z “Conradinum”. Pogoda dalej dopisuje, więc spodziewamy się dobrej żeglarskiej zabawy 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga