Historia projektu
- 18 lut
-
Gdańska Szkoła pod Żaglami 2025 – Spitsbergen czeka!
Gdańsk przygotował wyjątkową propozycję dla uczniów szkół średnich oraz studentów z całej Polski (z atrakcyjnym dofinansowaniem dla posiadaczy gdańskiej Karty Mieszkańca). To bezprecedensowe przedsięwzięcie w gdańskiej historii żaglowca. Tym razem "Gdańska Szkoła pod Żaglami", na X jubileuszową edycję, zabierze młodzież na wyprawę na Spitsbergen. W 2025 roku przypada bowiem 50. rocznica historycznego rejsu s/y „Generał Zaruski”, który pod dowództwem kapitana Andrzeja Rościszewskiego jako pierwszy jacht dotarł do polskiej stacji badawczej w Hornsundzie na Spitsbergenie.
Wyprawa to nie tylko hołd dla pionierskiego osiągnięcia polskiego żeglarstwa, ale także wyjątkowa inicjatywa edukacyjna. Młodzież uczestnicząca w X edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, będzie miała okazję zdobyć bezcenne doświadczenie morskie oraz rozwijać szereg różnorodnych twardych oraz miękkich kompetencji i umiejętności. Będzie to dla nich niepowtarzalna okazja do poznania surowych, arktycznych warunków i zmierzenia się z wyzwaniami prawdziwego rejsu polarnego. Podczas podróży młodzi żeglarze wezmą także udział w zajęciach prowadzonych przez ekspertów, w tym dr. Tomasza Rożka, popularyzatora nauki i twórcę kanału „Nauka. To lubię”. W ramach wyprawy planowana jest także współpraca z uczelnią wyższą oraz Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, których badacze realizują projekty naukowe w rejonie Svalbardu.
Będzie to najdłuższy rejs w historii „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, a jego port docelowy to najodleglejsza destynacja w historii tego żeglarskiego projektu. Młodzież czeka ponad 2 000 mil morskich egzotycznej podróży przez kilka mórz, wśród niespotykanej urody przyrody, fiordów, lodowców, w towarzystwie wielorybów, fok, morsów i polarnych niedźwiedzi (z bezpiecznej odległości ;)). W ramach wyprawy planowana jest także współpraca z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, którego badacze realizują projekty naukowe w rejonie Svalbardu.
Jak planuje kier. „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” Piotr Królak:
Po szczęśliwym dopłynięciu do Spitsbergenu zamierzamy odbyć wycieczkę na zanikający w zastraszającym tempie lodowiec. Liczymy też na prezentację polskiej stacji polarnej i opowieści o pracy naukowców. Na Lofotach planujemy trekking – to takie Tatry otoczone morzem. W Bergen spacer po Bryggen – hanzeatyckiej części miasta. Wszędzie będziemy kontemplować piękno dzikiej przyrody (liczymy na spotkanie z wielorybami i innymi ssakami morskimi) i konfrontować je z coraz bardziej intensywną działalnością człowieka, również na Spitsbergenie. „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowy projekt łączący żeglarstwo, edukację i zrównoważoną turystykę. Program edukacyjny opiera się na trzech podstawowych filarach: Człowiek, Środowisko, Technologia. Zakłada wszechstronny rozwój uczestników, obejmujący obszary: fizyczny, intelektualny, emocjonalny i społeczny. Wspiera kształtowanie postawy proekologicznej i prospołecznej. Rejs realizować będzie także założenia Programu Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych Gdańskiego Ośrodka Sportu pod hasłem „Zaruski Analog Zone”.
Jak sama nazwa „Gdańska Szkoła pod Żaglami” sugeruje, po wyjściu w morze zaczynają się zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących. Młodzież będzie zdobywać wiedzę z zakresu budowy i obsługi takielunku, podstaw nawigacji i locji, historii żeglarstwa oraz morskich tradycji i obyczajów. Nie zabraknie też podstaw meteorologii oraz praw fizyki wykorzystywanych na żaglowcu, a także specyfiki miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Do tego spora dawka wiedzy oraz praktyki z zakresu ratownictwa i bezpieczeństwa na morzu. Część humanistyczna natomiast przybliży kadetom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce gen. Mariusza Zaruskiego oraz ideę wychowania morskiego. Będzie to także okazja do zapoznania się z literaturą marynistyczną oraz szlifowania znajomości języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie. Tygodnie edukacji pod żaglami miną pod znakiem tematów związanych ze środowiskiem. Tu hasłami przewodnimi będą klimat, zrównoważony rozwój i Arktyka. Uczestnicy rejsu poznają klimatyczne ABC, wezmą udział w warsztatach „Statek Ziemia”, poznają pewien wyjątkowy, żeglarski podręcznik oraz odwiedzą Polską Stację Polarną Hornsund. Bardzo istotnym elementem programu edukacyjnego szkoły będą także zagadnienia związane z rozwojem technologii i cyfrowym uzależnieniem. Załoganci spodziewać się mogą wielu ciekawych „pojedynków”. A mianowicie: tratwy vs jachty America’s Cup, sekstant vs GPS, człowiek vs AI, online vs real life . Uczestnicy rejsu wspólnie z edukatorami szkoły zastanowią się, czy nowoczesne technologie stanowią dla ludzkości szansę czy zagrożenie, odkryją tajniki zachowania higieny cyfrowej i spędzą trochę czasu na pobudzaniu swojej technicznej kreatywności. Sami widzicie, że program jest tak bogaty i atrakcyjny, jak sam cel podróży i związane z nim jubileuszowe zobowiązanie.
Prawidłowe zgłoszenie = formularz + notka biograficzno-motywacyjna (1 strona A4) NA TEJ STRONIE do 10.04.2025 r. A opcjonalne materiały (patrz regulamin) na adres zaruski@sportgdansk.pl (jeśli za duże na maila, to przez dowolny hosting plików typu WeTransfer).
A zatem, komputery tudzież smartfony w dłoń i do boju ;):)
Rejs zaczynamy 30.06.2025 r. w Gdańsku i po odbyciu szkolenia żeglarskiego, ruszamy na Północ! W drodze rozpoczynają się zajęcia wynikające z programu rejsu – stawiamy na pracę w zespołach, ale także na samodzielność i autoedukację – macie pole do działania!
W rejsie weźmie udział 20 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu.
Szczegóły znajdziecie w regulaminie (pliki do pobrania po lewej stronie).Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym drewnianym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”!