Historia projektu / 2014 / 08

Historia projektu

31 sie

VI Zlot Oldtimerów

Gdańszczanie oraz turyści po raz kolejny na zaproszenie Miasta Gdańska, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz kapitana Jerzego Wąsowicza mieli okazję podziwiać piękne, stare jachty.

Do Gdańska przypłynęło niemal 40 jednostek liczących sobie co najmniej 30 lat. Były to zarówno oryginalne jachty i łodzie, jak też repliki odbudowane na podstawie oryginału. Na ich pokładzie znalazło się 225 osób, stanowiących załogi łódek o łącznej długości 392 metrów.

Do pływających pod polską banderą dołączyły załogi z Niemiec (Alfmild), Austrii (Woj) oraz Kanady (Pasja). Rolę jednostki flagowej pełnił STS “Generał Zaruski”, który był jednocześnie największym żaglowcem zlotu. Najmniejszą zaś był Uśmiech o długości 5,7 m.

Przez dwa dni jednostki były dostępne do zwiedzania. Możliwość spotkania z żeglarzami, rozmowa o odbytych rejsach, trudzie wkładanym w utrzymanie zabytkowego jachtu czy łodzi, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno najmłodszych, jak i starszych. Program zlotu uatrakcyjniały pokazy przybliżające tradycyjne techniki takielunku i szycia żagli oraz inscenizacje przygotowane przez Garnizon Gdańsk.

Gdańska Aleja Oldtimerów wzbogaciła się o kolejną pamiątkową tablicę. Honorowane w niej są zasłużone, wybitne jednostki, których portem macierzystym jest Gdańsk. Do wyróżnionego w czasie poprzednich edycji zlotu s/y Korsarz oraz STS “Generał Zaruski” dołączyła w tym roku s/y Antica, dowodzona przez kpt. Jerzego Wąsowicza. Fundatorami tablicy są Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Gdańska Stocznia REMONTOWA SA. Tablice można podziwiać przy masztach flagowych tuż obok przystani Marina Gdańsk, przy ul. Szafarnia.

Punktem kulminacyjnym zlotu była widowiskowa parada wszystkich jego uczestników na Motławie. Przepływające w paradnym szyku jednostki można było podziwiać od Zielonego Mostu aż po Targ Rybny i nabrzeże przy ul. Wartkiej. Efektownie prezentujące się jachty i ich załogi pozdrawiało wielu zgromadzonych nad Motławą sympatyków żeglarstwa

29 sie

MAST urocze ostatki…

Ostatni rejs w ramach projektu MAST, był wyjątkowo uroczy. Może zgodnie z powiedzeniem, że "kto zjada ostatki, ten jest piękny i gładki" ;):).

Ostatnie rejsy sezonu to wyjątkowe wyprawy. Przede wszystkim za sprawą idealnych warunków pogodowych, a głównie wiatrów, które pozwalały nam sprawnie i szybko przemieszczać się pomiędzy wybranymi lokalizacjami. W ostatnim rejsie w ramach unijnego projektu MAST, nie było inaczej, dzięki czemu w ciągu 10 dni odwiedziliśmy 7 różnych miejsc :).

Najpierw piękny hanzeatycki port Visby, potem wspólnie z naszym partnerskim żaglowcem z Litwy “Brabanderem” myszkowaliśmy w przepięknych szwedzkich szkierach, następnie zawitaliśmy do Kalmaru, gdzie załoga zwiedziła Muzeum Regionalne, po przypłynięciu do Karlskrony “zaliczyliśmy” m.in. Muzeum Morskie, a w powrotnej drodze do Polski zawinęliśmy do Darłowa i Helu, skąd po zdrowo przespanej nocy, ruszyliśmy do Gdańska.

W ten sposób zakończyliśmy żeglarską część unijnego projektu MAST, ale już szykujemy następne przedsięwzięcia… 🙂

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć próbkę urody szwedzkich wysepek polodowcowych, tzw. szkierów. Te najgłębiej zapadły załodze w serca i na długo tam pozostaną. Co najmniej do momentu, gdy znów tam pożeglujemy :).

29 sie

Oldtimery w Gdańsku

W ostatni weekend sierpnia do Gdańska zawitają dostojne oldtimery. Nie zabraknie wśród nich STS "Generał Zaruski"

I choć piękne stare żaglowce pojawiają się w Gdańsku częściej niż raz w roku, to spotkanie ma szczególny charakter. W dniach 29-31.08.2014 r. odbędzie się VI edycja “Zlotu Oldtimerów”, której pomysłodawcą i współorganizatorem jest znany gdański żeglarz i armator oldtimera “Antica”, kpt. Jerzy Wąsowicz. Taka okazja zdarza się tylko raz na dwa lata i jest to impreza poświęcona specjalnie oldtimerom, a zatem jednostkom które – będąc cały czas w morskiej służbie – mają conajmniej 50 lat.
Warto wspomnieć, iż od dwóch edycji zlotu, tradycją jest wmurowanie w gdańskiej Alei Oldtimerów (w Marinie Szafarnia), pamiątkowej płyty prezentującej jeden z polskich historycznych jachtów. Do tej pory w Alei znajdują się płyty poświęcone “Korsarzowi” i “Generałowi Zaruskiemu”. Kto w tym roku dostąpi zaszczytu wpisania się w Aleję Oldtimerów? Przyjdźcie i zobaczcie sami :).

22 sie

Rejs “Tylko dla Orłów” – popłyń z nami!

Pojawiła się nie lada gratka! Ogłaszamy otwartą rekrutację na rejs "Tylko dla Orłów"...

… który wzorem roku ubiegłego, odbędzie się w październiku i ma być podsumowaniem sezonu oraz stawieniem czoła jesiennemu Bałtykowi. Popłynąć może każdy kto skończył 15 lat i spełni wymogi formalne organizatora. Nie mniej jednak polecamy ten rejs szczególnie doświadczonym żeglarzom :).
Rejs odbędzie się w terminie 03-09.10.2014 r., zacznie i skończy w Gdańsku, a dokładna trasa zostanie zaplanowana w najbliższym czasie. Nie mniej jednak możecie być pewni, że kapitan wybierze najkorzystniejszy wariant tak aby i żeglarstwa było dużo i udało się odwiedzić jakieś atrakcyjne lokalizacje (wszystko zależy od warunków pogodowych).
Warunkiem udziału w rejsie (oprócz minimalnego wieku), będzie udział w kosztach jego organizacji.

Potraktujcie tę informację jako wstępną propozycję. W miarę upływu czasu będziemy publikować dalsze szczegóły. Jednak osoby zainteresowane już teraz mogą sobie planować czas i nawiązywać kontakt z Biurem Armatorskim (zakładka “Kontakt”), celem składania rezerwacji. Ilość miejsc jest oczywiście ograniczona.

Poniżej znajdziecie zdjęcie z ubiegłorocznego rejsu, a pod nim link do artykułu z relacją Michała Olszewskiego.

20 sie

Ostatni rejs MAST?

We środę 20.08. wypływamy w ostatni rejs w ramach unijnego projektu żeglarskiego MAST.

Znak zapytania który postawiłem na końcu tytułu niniejszej zapowiedzi, ma dowodzić naszej wiary, że o ile sam projekt MAST w dotychczasowym kształcie zostanie zakończony, to mamy nadzieję że uda nam się zorganizować podobne przedsięwzięcia. Jeszcze w tym roku będziemy przygotowywać się do przyszłych konkursów w unijnych programach i mamy nadzieję że nasze doświadczenie wyniesione z MAST, oraz pozytywne efekty realizacji projektu, zapewnią nam przychylność komitetu sterującego, oceniającego nowe propozycje projektów dofinansowanych z europejskich funduszy.

Będziemy Was na bieżąco informować o naszych poczynaniach, a Wy trzymajcie kciuki :).

15 sie

Rocznica “Operacji Żagiel”

W połowie sierpnia odbędzie się w Gdyni wyjątkowa impreza żeglarska - Operacja Żagle Gdyni

Będzie to 40-ta rocznica wiekopomnego wydarzenia, jakim była w 1974 r. “Operacja Żagiel”. Był to pierwszy w Polsce zlot żaglowców i pierwsze tego typu wydarzenie za żelazną kurtyną. Bezprecedensowe i wspominane do dziś, spotkanie żeglarskiego zachodu ze wschodem.
Dla nas będzie to impreza wyjątkowa również z tego powodu, iż przed czterdziestu laty “Generał Zaruski” brał udział w “Operacji Żagiel”. Będzie to więc wielce sentymentalne spotkanie żaglowców, kapitanów, załóg. Okazja do wspomnień i toastów. A organizatorzy zadbają o to, by nie zabrakło wielu imprez towarzyszących i atrakcji.

Szczegóły znajdziecie na stronie organizatorów Operacji Żagle Gdyni

10 sie

Z Rostocku “na bogato”… ;):)

Nasz powrót z Hanse Sail w Rostocku obfitował w przygody i atrakcje, bez dwóch zdań.

Dzięki bardzo sprzyjającej pogodzie i pomyślnym wiatrom (pchającym nas do celów), udało nam się odwiedzić kilka pięknych miejsc, a na koniec zaliczyć “Operację Gdynia Sails”. I to też nie wszystkie atrakcje…

Żeglarska przygoda zaczęła się dla naszej nowej załogi, udziałem w końcowej fazie zlotu “Hanse Sail”. Po tym okazałym wstępie, udaliśmy się do Kopenhagi, gdzie młodzież zwiedziła miasto oraz piękny hanzeatycki port. Następnie Zaruski skierował swój bukszpryt w stronę Bornholmu (nie obyło się bez dodatkowej atrakcji – zmagania z przeciwnym wiatrem w kanale). W czasie postoju w Nexo zorganizowana została wycieczka autokarowa i zwiedzanie wyspy. Następnie, w drodze do Gdańska, Zaruski odwiedził Ustkę i skierował się do Gdyni, gdzie miał wziąć udział w obchodach 40-lecia “Operacji Żagiel”. Oprócz tylu ciekawych miejsc, zwiedzania, plażowania i morskich atrakcji, młodzież uczestniczyła w zajęciach żeglarskich na Zaruskim, z których zapewne na długo zapadnie im w pamięć wykład i warsztaty z nawigacji.
W Gdyni czekał ich również ciekawy program. Organizatorzy zlotu uczynili z Zaruskiego wodną scenę koncertu rockowego i w niedzielę po zmierzchu, na stojącym w Basenie Prezydenta Zaruskim, wystąpił zespół Dick4Dick. Jego rockowy repertuar okazał się być świetną propozycją, po występie szantowym z pokładu “Zawiszy Czarnego”. Nasza załoga niesiona fantazją zaprezentowała spontaniczny “show” baletowy, poubierana w kamizelki ratunkowe :). Organizatorzy zlotu zadbali także o dodatkowe atrakcje dla młodzieży, m.in. możliwość bezpłatnego zwiedzania gdyńskich muzeów.
Tak więc przygód i ciekawych propozycji było bez liku, ale przyznać też trzeba, iż młodzież bardzo chętnie garnęła się do pomocy załodze oficerskiej, podczas zwiedzania naszego żaglowca i obsługi gości imprezy. Bardzo Wam za to dziękujemy! Tak trzymać! 🙂

Zapraszam Was do obejrzenia foto-relacji Mirka Bieleckiego…

 

 

8 sie

Dziewczyny w Rostocku… ;):)

Za nami kolejny rejs MAST. I choć popłynęliśmy ponownie na Hanse Sail do Rostocku, tym razem był to dość osobliwy rejs.

Załoga była zdecydowanie żeńska. Przypadkiem :). Rejs zyskał podwójnie: nie dość że dziewczyny świetnie radziły sobie w kambuzie i zajęciach porządkowych, to na dodatek wniosły dużo kobiecego uroku w tę – z pozoru – męską żeglarską dziedzinę :).

Rejs obfitował w moc przygód, bo zaczął się kurtuazyjną wizytą na sopockich Mistrzostwach Świata w Match Racing’u, a zakończył udziałem w największym w Europie zlocie morskim “Hanse Sail”. Wizyta w Sopocie była okazją do obejrzenia światowej klasy wydarzenia żeglarskiego, a młodzież mogła pokibicować zmaganiom żeglarzy ze ścisłej światowej czołówki.

Rostock zaś, jak zawsze gościnny, przywitał nas piękną pogodą i uraczył rozmachem imprezy i mocą atrakcji. Po zakończeniu zlotu nastąpiła wymiana załogi i STS “Generał Zaruski” wyruszył w powrotny rejs do domu, z zamiarem wzięcia udziału w zlocie upamiętniającym “Operację Żagiel”.

5 sie

Test magazynu “Żagle”

Przedstawiamy Wam test STS "Generał Zaruski", który został opublikowany w lipcowym wydaniu magazynu "Żagle".

Sam test, bardzo fachowy i analityczny, przeprowadzony przy udziale żeglarzy i dziennikarzy żeglarskich, miał miejsce w czerwcu. Teraz wszyscy możemy się cieszyć jego lekturą w wersji, jaka znalazła się w drukowanej postaci magazynu.
Zapraszamy!

Za możliwość publikacji elektronicznej wersji artykułu, składamy serdeczne podziękowania redakcji “Żagli” i osobiście Dominikowi Życkiemu, który był od początku zaangażowany w całe przedsięwzięcie.

1 sie

Z MAST do Rostocku

Tym razem z załogą unijnego projektu żeglarskiego MAST popłyniemy do Rostocku.

Wyprawa STS “Generał Zaruski” będzie miała naprawdę poważnych rozmiarów ramy czasowe. Wypływamy z Gdańska 01.08.2014 r., a wracamy po 3 tygodniach. Oczywiście nie będzie to jeden rejs z jedną załogą, ale trzy etapy żeglarskich imprez, w których weźmie udział wiele osób. Najpierw do Rostocku płyniemy z załogą MAST, potem bawimy na największej europejskiej imprezie żeglarskiej “Hanse Sail”, a następnie wracamy do Polski z nową załogą i kierujemy się prosto do Gdyni na rocznicę “Operacji Żagiel”.

Obserwujcie nas w okienku Tracking 🙂

1 sie

Zapraszamy w filmową podróż…

Właśnie opublikowany został w serwisie YouTube, film z lipcowego rejsu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku...

… w którym laureaci konkursu “Energię czerpię z wody!”, wypłynęli na pokładzie STS “Generał Zaruski” na spotkanie żeglarskiej przygodzie. Zapraszamy Was do obejrzenia ciekawego i barwnego filmu, pokazującego część tej wyprawy oraz jego uczestników. Możecie w nim także zobaczyć paradę żaglowców podczas zlotu “Baltic Sail” oraz warsztaty fotograficzne ze znanym gdańskim fotografikiem Maciejem Kosycarzem.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga