Historia projektu / 2014 / 01

Historia projektu

28 sty

Ferie na Zaruskim – ostatnia okazja! :)

Ferie na Zaruskim cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Kto jeszcze u nas nie był, ma ostatnich kilka dni, by zdążyć.

W programie między innymi:
» kino pod żaglami, czyli emisja filmów żeglarskich i przyrodniczych
» warsztaty nawigacyjne i meteorologiczne
» poznanie historii żaglowca i jego patrona gen. Mariusza Zaruskiego
» nauka węzłów żeglarskich
» poznanie tradycji i zwyczajów żeglarskich
» propozycje żeglarskie na sezon 2014
» konkursy i wiele innych atrakcji

Jeśli chcesz nas odwiedzić, wyślij e-mail pod adres piotr.krolak@mosir.gda.pl
ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz planowanym terminem (dzień i godzina) wizyty. Koniecznie weź ze sobą ważną legitymację szkolną lub dowód osobisty.

Do zobaczenia! 🙂

24 sty

Zarobiliśmy dla WOŚP 1.240,37 zł

Zakończyły się aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na które przekazaliśmy w tym roku dwa cenne zestawy pamiątek i atrakcji związanych z STS Generał Zaruski.

Pamiątkowa cegiełka wykonana ręcznie z oryginalnej dębowej planki poszycia burt STS Generał Zaruski, trafi do rąk znanego nam z poprzednich finałów WOŚP, p. Mirosława Jakubka, który od lat kibicuje projektowi rewitalizacji Zaruskiego i wspiera nas w naszych akcjach na rzecz WOŚP.
Kolejny raz nasz zestaw pamiątek trafi w dobre ręce. Pan Mirosław jest bowiem wychowawcą młodzieży, trenerem żeglarstwa, sędzią PZŻ i zapalonym żeglarzem z wieloletnią praktyką na żaglowcach (Pogoria, Chopin i Głowacki). W 2008 r samotnie przepłynął w 33 dni Atlantyk na jachcie Hunter 324 (9,3m dł). Na co dzień jest kapitanem na statku typu DP, prowadzącym badania naukowe na morzu.

Natomiast w wakacyjny rejs na pokładzie Zaruskiego, popłynie z nami p. Artur Pawłoszek z Lubonia, który od lat wspiera dzieło WOŚP, poprzez licytację różnych oryginalnych atrakcji i aktywności. Rok temu wygrał rejs łodzią patrolową Straży Granicznej, którą mknął po Bałtyku z prędkością jakiej nie powstydziłby się niejeden samochód :).
Tym razem wybierze się w rejs tradycyjnym żaglowcem oraz planuje spędzić w Gdańsku dłuższy urlop.
To dobry przykład jak łączyć przyjemne z pożytecznym.

Zwycięzcom dziękujemy za udział a aukcjach i determinację, gratulujemy tryumfu i zapraszamy po odbiór nagród 🙂

20 sty

Ruszyły ferie na Zaruskim

Jak na zimę przystało, Ferie na Zaruskim powitały młodzież mrozem i śniegiem, a zajęcia przygotowane przez Akademię Żeglarską Zaruskiego, ruszyły pełną parą.

Młodzież została podjęta gorącą herbatą, a potem wszyscy wybrali się w wirtualną podróż dookoła Europy. Nie wszystkim bowiem wiadomo, że planowany jest w przyszłości tak daleki i długi rejs na Zaruskim, ale to na razie tajemnica :).

Nasi młodzi przyjaciele mieli także okazję zapoznać się z historią żaglowca, jego patrona oraz dziełem odbudowy jednostki. Chłopcy w ramach zimowej rozgrzewki i męskich zajęć, pomogli w odśnieżaniu pokładu. Miło patrzeć jak młodzież bez zbytniego zachęcania, garnie się do pomocy i angażuje w pożyteczne działania. Mamy nadzieję że taka cenna postawa się utrwali, a w przyszłości znajdzie się okazja do wspólnego rejsu statkiem, który stał im się na tyle bliski, by poświęcać mu swój czas i cieplarniane domowe warunki.

13 sty

Ferie na Zaruskim

Ferie już za tydzień. Zapraszamy na stacjonarne zajęcia na STS Generał Zaruski. Będziemy się dobrze bawić bez względu na pogodę :)

Wzorem roku ubiegłego, zapraszamy dzieci i młodzież na żeglarskie zajęcia na pokładzie gdańskiej jednostki flagowej. Odbywać się one będą przez całe ferie (20 stycznia – 02 lutego 2014 r.) codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-15:00. Miejsce to nowa gdańska Marina Sienna Grobla, ul. Na Stępce 6 (ok. 500m dalej niż znana gdańska Marina przy ul. Szafarnia, w kierunku wypłynięcia Motławą na Zatokę).
Program skierowany jest głównie do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
A ponieważ liczba miejsc na żaglowcu jest ograniczona, dlatego jednocześnie w zajęciach może brać udział maksymalnie 15 osób.

W programie między innymi:
» kino pod żaglami, czyli emisja filmów żeglarskich i przyrodniczych
» warsztaty nawigacyjne i meteorologiczne
» poznanie historii żaglowca i jego patrona gen. Mariusza Zaruskiego
» nauka węzłów żeglarskich
» poznanie tradycji i zwyczajów żeglarskich
» propozycje żeglarskie na sezon 2014
» konkursy i wiele innych atrakcji

Jeśli chcesz nas odwiedzić, wyślij e-mail pod adres piotr.krolak@mosir.gda.pl
ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz planowanym terminem (dzień i godzina) wizyty. Koniecznie weź ze sobą ważną legitymację szkolną lub dowód osobisty.

Do zobaczenia! 🙂

13 sty

Zaruski z wizytą u Zaruskiego :)

W piątek załoga oraz Biuro Armatorskie STS Generał Zaruski, udali się z wizytą w gościnne progi gdańskiego Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego.

Czas płynie szybko i okazało się, że nasze pamiętne pierwsze tak uroczyste spotkanie z młodzieżą tej szkoły i udziałem Mateusza Kusznierewicza, miało miejsce już 4 lata temu. Nie do wiary…

Ale w międzyczasie nasza współpraca z Gimnazjum im. Zaruskiego kwitła. Jej młodzież i nauczyciele wspierali nas podczas wielu imprez promocyjnych, pomagali na jachcie, wreszcie żeglowali w ramach unijnego projektu MAST i nie tylko. Cieszy fakt, że wbrew powszechnej opinii o tym że młodzież szkolna interesuje się tylko tym jak wymigać się od zajęć WF, czy pobawić w domu elektronicznymi gadżetami, gimnazjaliści “od Zaruskiego” dają dowód że idea patrona ich szkoły, jest im bliska nie tylko od święta.

Tym razem młodzież miała okazję spotkać się z kpt. Jerzym Jaszczukiem, który uraczył ich porcją morskich opowieści i podsumował miniony sezon. Piotr Królak, oficer programowy, przedstawił dorobek projektu MAST i zasady rekrutacji do przyszłych rejsów. Młodzież poznała także najbliższe plany i została zaproszona do udziału w zajęciach podczas ferii i kursów żeglarskiego ABC.
Nie obyło się bez opowieści o historii żaglowca i dziele jego odbudowy, które przedstawił kier. Biura Armatorskiego Krzysztof Dębski, okraszając to projekcją filmu z historycznego pierwszego po odbudowie rejsu do Ekenas w Szwecji, gdzie jednostka została wybudowana w 1939 r. Rozdano także foldery i pamiątkowe wlepki z logo żaglowca.

Cieszy to że gen. Mariusz Zaruski ma w Gdańsku szkołę, której dyrekcja i nauczyciele starają się zaszczepić swym wychowankom, zainteresowanie morzem, żeglarstwem i ponadczasowymi wartościami.
Kibicujemy takim staraniom z całych sił!

Gdańskiemu gimnazjum dziękujemy za ciepłe przyjęcie i mówimy – do zobaczenia! 🙂

9 sty

Zaruski gra z WOŚP!!!

Wzorem lat ubiegłych przyłączyliśmy się do szlachetnej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I znów mamy dla Was cenne propozycje.

Tegoroczne dary na rzecz WOŚP są wyjątkowo atrakcyjne. Bo też i okoliczności są po temu odpowiednie – Zaruski jest już odbudowany i ma za sobą pierwszy żeglarski sezon, w którym na Bałtyku zrobił 6.000 mil morskich. Czyż może być lepszy prezent niż zaproszenie na rejs?
Mamy nadzieję że nasze tegoroczne propozycje okażą się wartościowymi zdobyczami dla przyszłych zwycięzców aukcji i nasz skromny wkład przyniesie korzyść tej ważnej społecznie inicjatywie, jaką jest WOŚP. Tym razem na aukcje trafiły dwa zestawy:
Pamiątkowa cegiełka wykonana ręcznie z fragmentu oryginalnej planki poszycia burt (wraz z pakietem upominków), oraz…
Zaproszenie na rejs na pokładzie STS Generał Zaruski (również z pakietem pamiątek)

Aukcje znajdziecie tu:

Rejs Zaruskim

Pamiątkowa cegiełka

Sami odbudowaliśmy Zaruskiego korzystając z pomocy wielu osób i instytucji, prowadząc zbiórkę publiczną, dlatego dobrze rozumiemy potrzebę wsparcia w tego typu przedsięwzięciach. Cieszymy się, że możemy przyłączyć się do Orkiestry i zagrać wspólnie kilka cennych akordów. Oczywiście będzie to możliwe tylko dzięki Wam – jeśli weźmiecie udział w aukcji i tym sposobem okażecie gest zarówno dziełu WOŚP jak i wobec STS Generał Zaruski.

Powodzenia!

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga