Historia projektu / 2019 / 03

Historia projektu

1 mar

Gdańska Szkoła pod Żaglami 2019

Mamy wyjątkową propozycję dla uczniów szkół średnich oraz studentów z terenu całej Polski. Ruszyła rekrutacja do V. edycji "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami", która odbędzie się w terminie 10-28.07.2019 r.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Tegoroczna edycja odbywa się w roku jubileuszu 80-lecia powstania żaglowca, który został wybudowany w Ekenas w Szwecji w 1939 r. Z dumą poniesiemy pod salingiem jubileuszowy proporzec i wypniemy pierś w koszulce załogi z urodzinowym logotypem 🙂

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski” – Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Tym razem odwiedzimy piękne przyrodniczo i geograficznie oraz bogate historycznie miejsca nad Bałtykiem. Zaczniemy od stolicy Szwecji – Sztokholmu. Piękne miasto z przyjazną atmosferą i atrakcjami jak Muzeum Okrętu „Vasa”, pozwoli nam nabrać sił przed kolejnym etapem żeglugi pełnomorskiej, na Wyspy Alandzkie. Tam w krainie tysiąca (i jednej) urokliwych wysepek, zamierzamy spędzić jakiś czas, rozkoszując się postojami wśród skał i zatoczek, podziwiając zachody słońca przy grillu i gitarze. Ale same uroki przyrody to nie wszystko. W Maarienhaminie, stolicy archipelagu Alandów, zamierzamy odwiedzić mekkę miłośników żeglarstwa – legendarny i piękny statek „Pommern”, jeden z najstarszych i najszybszych żaglowców transportowych świata. Dalej trasa rejsu poprowadzi nas przez Tallin i Rygę, dwie pełne uroku stolice europejskich państw, których zabytki i Starówki, zostały wpisane na listę UNESCO.

Pamiętajcie, że zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na 1 stronie A4, należy dostarczyć do 19.04.2019 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu (np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych miast, prezentacja multimedialna, plan gry miejskiej, zabawa integracyjna itp.). A zatem, pióra w dłoń i do boju ;):).

Rejs zaczynamy 10.07.2019 r. w Gdańsku i po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wypływamy do stolicy Szwecji – Sztokholmu, a w drodze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Stawiamy na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację – macie pole do działania 🙂

Rejs zakończy się 28.07.2019 r. w Gdańsku, który oprócz propozycji związanych z dziedzictwem morskim, oferuje mnóstwo pięknych i ciekawych atrakcji muzealnych, turystycznych oraz zabytków i przybytków kultury i sztuki.

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły znajdziecie w regulaminie oraz prezentacji programu “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” (pliki do pobrania po lewej stronie).

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”!

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga