Historia projektu / 2016 / 05

Historia projektu

29 maj

Hanseatic Day Bergen 2016

Tegoroczne międzynarodowe obchody "Dnia Hanzy" odbędą się w pięknym norweskim Bergen. Nie może tam zabraknąć gdańskiej reprezentacji :)

Pomni wyjątkowych przeżyć z Lubeki, gdzie 2 lata temu gościliśmy z delegacją młodzieży polskich miast hanzeatyckich, wybieramy się pod koniec maja do Bergen. Ta wyprawa zapowiada się jeszcze lepiej niż poprzednia. Bergen to wyjątkowo urokliwe miejsce, z wieloma światowej klasy atrakcjami turystycznymi, a sama wyprawa zajmie niemal miesiąc.

Zaplanowany w Bergen m. in. rejs po Fiordach Norweskich, na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem, a okazja do spotkania młodzieży z ponad stu miast z 16 krajów Europy, umocni wzajemne relacje i wyniesie partnerstwo w ramach Związku Hanzy, na jeszcze wyższy poziom.

27 maj

Żeglarski Puchar Trójmiasta

Żeglarski Puchar Trójmiasta to wydarzenie, które otwiera sezon żeglarski na wodzie.

Regaty odbywają się w trzech najważniejszych ośrodkach żeglarskich Trójmiasta – w marinach Gdańsk, Sopot oraz Gdynia. Impreza organizowana jest przez Pomorski Związek Żeglarski z inicjatywy mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza i angażuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z Gdańska i Sopotu oraz Gdyński Ośrodek Sportu.

Żeglarski Puchar Trójmiasta otrzymał tytuł Turystycznej Imprezy Roku 2013 oraz Pomorskiego Wydarzenia Roku 2014, ponadto trójmiejskie regaty znalazły się w finałowej trójce konkursu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego. To inicjatywa, której potencjał tkwi w synergii – połączeniu sił i energii trzech miast – gospodarzy: Gdańska, Sopotu i Gdyni. Regaty realizowane są przy zaangażowaniu ośrodków miejskich, klubów sportowych i żeglarskich oraz władz wojewódzkich.

Żeglarski Puchar Trójmiasta to trzydniowe święto żeglarstwa, podczas którego zmaganiom na wodzie towarzyszą wyjątkowe atrakcje na lądzie. Zamierzeniem realizatorów jest promocja żeglarstwa i akwenu Zatoki Gdańskiej. Otwierające sezon regaty, są jednocześnie okazją do przybliżenia tej pięknej dyscypliny sportu amatorom oraz przedstawicielom mediów. Żeglarski Puchar Trójmiasta otwiera sezon na wodzie i jest obowiązkowym występem regatowym każdego żeglarza z obszaru Bałtyku Południowego. Do udziału zaproszeni są zarówno amatorzy, jak i zawodowcy.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Żeglarski Puchar Trójmiasta

Miło nam będzie gościć tym doborowym towarzystwie, jako jacht honorowy, z którego pokładu będzie można obserwować zmagania żeglarzy. Do zobaczenia!

25 maj

Z Kaszubami w rejs…

Wczoraj żeglowaliśmy z załogą rekrutowaną przez Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

O bardzo silnych związkach Kaszub z Bałtykiem i tradycjach morskich wśród tej grupy etnograficznej, przekonywać nikogo nie trzeba. Tak więc i nasz rejs upłynął w ujmującej atmosferze, przy śpiewie żeglarskich i kaszubskich pieśni. Pogoda, jak co dzień w ostatnim czasie, była niezawodna, więc wszyscy spędziliśmy wyjątkowe chwile :).

24 maj

Tradycyjnie – z PNTF :)

Wczoraj odbył się rejs pilotażowy podopiecznych stowarzyszenia "Przełamując Nie Tylko Fale".

To już rodzaj tradycji, gdyż w każdym sezonie stowarzyszenie organizuje rejs pełnomorski, który poprzedza jednodniowe pływanie zapoznawcze. Dzięki niespożytej energii organizacyjnej Jacka Sołtanowicza, osoby niepełnosprawne umysłowo, mogą przeżyć żeglarską przygodę.

Wczorajszy rejs odbył się w naprawdę wybornej pogodzie, bo oprócz letniego słońca i temperatury, wiał ożywczy wiaterek, który sprawił żeglarzom dużo frajdy.

Na pożegnanie – co również jest tradycją naszych rejsów z PNTF – otrzymaliśmy podziękowania i ręcznie wykonaną pamiątkową maskotkę w formie mini-stada ryb. Prezent w sam raz dla ludzi morza – dziękujemy! :).
Widząc uśmiechy na twarzach podopiecznych stowarzyszenia, mamy przekonanie jak wiele dobrego może dać im taka morska przygoda i gratulujemy kadrze stowarzyszenia, zapału i organizacyjnej determinacji.

Tak trzymać i do zobaczenia w lipcu! 🙂

21 maj

Gdańskie Otwarcie Sezonu 2016

Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego to święto niemal wszystkich wodniackich dyscyplin i form rekreacji.

Jak co roku w tym dniu Gdańsk i Motława zakwitną żaglami. Ale nie zabraknie też motorowodniaków, kajakarzy, smoczych wioślarzy. Na Targu Rybnym wyrośnie Wodniackie Miasteczko, a mieszkańcy Gdańska i przybyli goście, będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Całość uroczystości otwarcia sezonu zakończy parada jednostek na Motławie.
Jak to było w ostatnich trzech sezonach, wierzymy że odbudowany STS “Generał Zaruski” po raz kolejny będzie miał honor tę paradę prowadzić, jako flagowa jednostka Miasta Gdańska.
Mamy także nadzieję, że po raczej mało pogodnym otwarciu sezonu A.D. 2015, tym razem aura dopisze i wszyscy będziemy się świetnie bawić na Targu Rybnym.

Zapraszamy! 🙂

21 maj

Sezon oficjalnie otwarty! :)

W samo południe 21 maja 2016 wystartował gdański sezon żeglarski.

Tradycyjnemu spotkaniu żeglarzy i motorowodniaków towarzyszyli gdańszczanie, którzy mieli okazję podziwiać m.in. kilkadziesiąt jednostek uczestniczących w widowiskowej paradzie na Motławie.

Oprócz oficjalnych uroczystości, nie zabrakło pokazów o tematyce wodnej. Swoje umiejętności zaprezentowali m.in. młodzi żeglarze na Optymistach. Dynamiczne, symulowane akcje ratownicze z wykorzystaniem łodzi motorowych, skutera wodnego, kajaków morskich oraz desek przygotowali ratownicy z kąpielisk morskich w Gdańsku. Jednym z członków grupy ratowników był pies rasy landseer – Bazyl, który również brał udział w akcji ratowania pozoranta. Specjalny pokaz wodnych akrobacji przedstawili członkowie międzynarodowego zespołu fly-board. Efektowne show hydro-odrzutowe wzbudziło równie duże zainteresowanie, co widowiskowa parada, której przewodził flagowy żaglowiec Miasta Gdańska, STS Generał Zaruski. W paradzie wzięły udział także załogi różnej wielkości jachtów i łodzi motorowych.

W tym sezonie miasto Gdańsk zachęca mieszkańców oraz turystów do korzystania z nowych możliwości nie tylko wypoczynku na wodzie, ale również zwiedzania naszego miasta z mniej znanej, aczkolwiek niezwykle ciekawej perspektywy. Żabi Kruk oraz Przystań Tamka to idealne miejsca, z których można rozpocząć przygodę ze zwiedzaniem Gdańska od strony wody. Wypożyczając rower wodny, kajak lub SUP, można zaplanować wycieczkę, podczas której zobaczymy m.in. Długie Pobrzeże z majestatycznym Żurawiem, statek muzeum Sołdek, Most Wantowy czy tereny stoczniowe. Taka wyprawa potrwa nie dłużej niż 2-3 godziny, ale pozwoli zobaczyć wiele atrakcyjnych miejsc. Niezwykle ciekawy punkt trasy zwiedzania może stanowić opływ Motławy z bastionami obronnymi nowożytnego Gdańska. Malowniczo położone fortyfikacje miejskie i towarzyszące im tereny zielone, są idealne dla osób ceniących ruch i spokój.

20 maj

Z “Hamletem” w rejs…

Właśnie zakończył się rejs z młodzieżą licealną i gimnazjalną z Bytomia.

Spora część spośród nich, to uczniowie klasy teatralnej. Rejs był więc mocno uduchowiony i natchniony kulturą. Nie zdarzyło się bowiem do tej pory, by podczas porannych apeli na Zaruskim recytowano “Hamleta” :).

W piątek 13.-ego o 13:13, na przekór przesądom, Zaruski skierował swój bukszpryt w stronę Bornholmu i Nexo. Jak relacjonuje Piotr Królak, oficer programowy gdańskiego żaglowca, tam szkolna wycieczka zaliczyła bogaty i aktywny program lądowy ze zwiedzaniem ruin zamku i samego portu, a wieczór zwieńczyło ognisko i występy teatralne.

Kolejny etap rejsu, przy sprzyjającym dość silnym wietrze, zaczął się żeglugą do Karlskrony. Tam zwiedzono muzeum morskie i miasto, a atrakcje lądowe poprzedziły zmagania wacht. Załoganci stawiali i zrzucali żagle, oraz klarowali takielunek, a kryterium oceny był czas i jakość wykonania zadań. Okazało się, że młodzież całkiem dziarsko poradziła sobie z tymi wyzwaniami i dała pokaz żeglarskiej sprawności, ku zaskoczeniu załogi oficerskiej :).

Kolejny etap podróży to Kalmar, gdzie atrakcją miasta był m. in. zamek królewski.

W kolejnym dniu, na resztkach wiatru rozpoczęła się podróż powrotna do Polski, z postojem w Helu. Po obejrzeniu lokalnych atrakcji, odbył się wieczór szantowy z programem artystycznym na plaży.
Rankiem miało miejsce sympatyczne spotkanie z “Zawiszą Czarnym” i wzajemne zwiedzanie jednostek.

Z tego co donosi załoga, rejs był bardzo udany, a wielu jego uczestników nie chce wracać do domu, tylko płynąć w kolejny rejs. Cieszymy się 🙂 Teraz czekamy na plon fotograficzny tego rejsu i relacje uczestników

20 maj

Gdańska Szkoła pod Żaglami – laureaci!

Zgodnie z regulaminem publikujemy dziś wyniki konkursu, którego celem była rekrutacja na wyjątkowy rejs sezonu - II. edycję "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami".

Na konkurs wpłynęło sporo ciekawych zgłoszeń, wyznań dotyczących żeglarskich marzeń i ambicji. Otrzymaliśmy też wiele twórczych dzieł, świadczących o determinacji i kreatywności młodych ludzi. I o to chodziło 🙂

Mamy nadzieję, że nasz werdykt Was ucieszy, a każdy uczestnik uzyskał rezultat proporcjonalny do swego wysiłku na etapie aplikacji.
“And the Winner is…”:

» Anioła Jadwiga
» Bednarz Mateusz
» Blajchert Szymon
» Borkowska Marta
» Januszewski Kajetan
» Karpińska Dominika
» Lisiewska Olga
» Nowak Kamil
» Nurska Hanna
» Siek Adrianna
» Stolarek Filip
» Tworkowski Hubert
» Urbański Łukasz
» Zębala Monika
» Ziółkowska Zofia
» Żelewska Katarzyna

Wszystkim uczestnikom naszego konkursu i rekrutacji, serdecznie dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy osiągniętego wyniku. Teraz śmiało możecie ruszać na wakacje, a 14.08.2016 r. zapraszamy Was na statek w Rostocku. W swoim czasie otrzymacie dalsze informacje organizacyjne.

18 maj

Otwarcie sezonu – zapraszamy!!! :)

Oficjalne Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego, odbędzie się w najbliższą sobotę. Jak co roku na Motławę wypłynie wszystko co wodę ma za swoje naturalne środowisko.

Mające już kilkunastoletnią tradycję Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego jest świętem żeglarzy i motorowodniaków. To również okazja dla mieszkańców Trójmiasta do bliższego poznania tematyki wypoczynku i sportu wodnego. Warto przyjść nad Motławę 21 maja 2016 r. i uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Organizatorzy – Miasto Gdańsk oraz MOSiR w Gdańsku wspólnie z partnerami – poprzez uroczyste podniesienie bandery na maszcie flagowym, widowiskową paradę jednostek na Motławie oraz inne atrakcje, chcą przybliżyć lokalnej społeczności, ten atrakcyjny sposób rekreacji i spędzania wolnego czasu – na wodzie i pod żaglami. Oficjalna część będzie miała miejsce na Targu Rybnym o godzinie 12.00.

Program imprezy jest niezwykle bogaty i różnorodny, skierowany zarówno do najmłodszych, jak też do starszych. Już od godziny 11 na Targu Rybnym będzie można odwiedzać miasteczko żeglarskie, ze stoiskami tematycznymi przybliżającymi odwiedzającym m.in. zagadnienia żeglarskie, ratownicze oraz tegoroczne wydarzenia żeglarskie.

Do rywalizacji przystąpią także osady smoczych łodzi oraz najmłodsi adepci żeglarstwa w klasie OPTYMIST. Ciekawostką będą z pewnością widowiskowe pokazy ratownictwa wodnego, zaplanowane na godzinę 15.

Tradycyjnie, imprezę zakończy najbardziej efektowny punkt imprezy, czyli parada jachtów i pozostałych jednostek na Motławie, która rozpocznie się o godzinie 13.00.

Więcej szczegółów i program imprezy znajdziecie na stronie MOSiR

17 maj

Film Andrzeja Urbańskiego

Z naszego kwietniowego technicznego przetarcia na Zatoce Gdańskiej, powstał jeszcze jeden film, zrealizowany przez jednego z uczestników rejsu, Andrzeja Urbańskiego.

Zachęcamy do jego obejrzenia. Autorowi zaś dziękujemy za tę miła niespodziankę i wkład włożony w tę produkcję – dojrzałą filmowo i edukacyjnie :). Pozdrawiamy serdecznie! 🙂

13 maj

Piątek, 13-ego o 13:13…

Na przekór zabobonom, dziś, w piątek 13-ego, o godz. 13:13, kpt. STS "Generał Zaruski" polecił oddać cumy i jednostka udała się w swój pierwszy w tym sezonie czysto szkoleniowy rejs pełnomorski.

Przez najbliższych 8 dni młodzież licealna będzie poznawać tajniki żeglarstwa na tradycyjnej jednostce, odwiedzając przy tym ciekawe miejsca. Załoga wierząc w swoją i jednostki szczęśliwą gwiazdę, śmiało wyruszyła w rejs w tak charakterystycznym momencie. Pomyślnych wiatrów! 🙂

12 maj

Nowi żeglarze na Zaruskim

Kolejną instytucją, która zorganizowała dla swoich podopiecznych rejs po Zatoce, jest gdański Dom Integracyjno-Rodzinny.

Motorem tego pomysłu była jedna z naszych wiernych żeglarskich wolontariuszek, na co dzień współpracująca z DIR-em. Cieszy nas taka inicjatywa i fakt, że kolejna instytucja wychowawcza z naszego miasta, wdraża program edukacji morskiej z wykorzystaniem Zaruskiego.

Wszystkie ostatnie rejsy jednodniowe dla gdańskich placówek wychowawczo-oświatowych, obfitowały w moc atrakcji, dodatkowo odbywając się przy pięknej słonecznej pogodzie. Tym większą satysfakcję mogą odczuwać organizatorzy. Gratulujemy! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga