Historia projektu / 2015 / 12

Historia projektu

22 gru

Wszystkiego Świątecznego!!! :):):)

Przed nami wszystkimi jest wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia.

Czas spotkań i świętowania w gronie najbliższych. Czas odpoczynku i wytchnienia po codziennych trudach i spiętrzeniu obowiązków w końcówce roku. Czas prezentów, planów i noworocznych postanowień.
Biuro Armatorskie MOSiR w Gdańsku oraz załoga STS “Generał Zaruski”, życzą Wszystkiego Świątecznego! 🙂

21 gru

Spotkanie opłatkowe na Zaruskim

W ramach całkowicie oddolnej inicjatywy naszych wolontariuszy i młodej kadry instruktorskiej, w miniony piątek odbyło się spotkanie opłatkowe na Zaruskim.

Statek dzień wcześniej przywdział zimową szatę, czyli pokrowiec kadłuba.
Młodzież wyczarowała świąteczną atmosferę, zadbała o potrzebne przysmaki. Naprawdę, serce roście patrząc na takie starania. Było uroczyście, wesoło i żeglarsko, a oprócz świątecznych rozmów, snuto plany na nowy sezon.

Naszym młodym żeglarzom dziękujemy za tę inicjatywę i klimat spotkania, ciesząc się, że Zaruski oraz atmosfera wokół niego, stanowi dla nich wartość godną takich niecodziennych wysiłków 🙂

11 gru

Olimpiada żeglarska u Zaruskiego

Wczoraj mieliśmy okazję spotkać się z uczniami klas V-tych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego na Gdańskiej Morenie.

Z okazji zbliżającego się jubileuszu pioniera polskiego jachtingu, szkoła przygotowała całoroczny konkurs poświęcony swojemu patronowi, w którym znaczącym elementem jest gdański żaglowiec.
W konkursie uczniowie muszą się wykazać wszechstronną wiedzą o gen. Mariuszu Zaruskim, umiejętnościami czerpania z jego bogatego dorobku artystycznego, a także przygotowaniem żeglarskim. Konkurs jest wieloetapowy, wymaga dużego zacięcia i determinacji od uczestników.
Dlatego nasze wczorajsze spotkanie było tak owocne. Młodzież w skupieniu wysłuchała opowieści o historii żaglowca, dziele jego odbudowy i trzech sezonach eksploatacji, które są za nami. Z zainteresowanie i aplauzem przyjęto filmy: z pierwszego po odbudowie rejsu do Ekenas oraz tegorocznego udziału w regatach The Baltic Tall Ships Regatta.

Trzymamy kciuki za uczestników konkursu i wszystkim życzymy najlepszych wyników. Pamiętajcie że w tej rywalizacji każdy jest zwycięzcą, bo już sam udział ubogaci Was i przygotuje na żeglarską przygodę, którą – mam nadzieję – przeżyjecie pod żaglami “Generała Zaruskiego”.

11 gru

PEM – imponujące podsumowanie

Ponad 18 tys. gdańskich gimnazjalistów wzięło jak dotąd udział w Programie Edukacji Morskiej realizowanym od 6 lat przez Fundację Gdańską.

W ramach projektu uczniowie odbywają rejs na Zatokę Gdańską, a w jego trakcie poznają m.in. historię portu i podstawy żeglarstwa.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest żeglarz – mistrz olimpijski oraz mistrz świata – Mateusz Kusznierewicz. Projekt realizuje od 2010 roku Fundacja Gdańska, której prezesem w 2013 r. został gdański żeglarz. Dziś w Gdańsku zorganizowano konferencję prasową podsumowującą sześć dotychczasowych edycji programu.

Program Edukacji Morskiej adresowany jest do uczniów pierwszych klas gdańskich gimnazjów. Udział w nim jest dobrowolny, ale zazwyczaj z tej możliwości korzysta większość uczniów danego rocznika. Podstawą projektu jest jednodniowy rejs na pokładach kliku niewielkich jachtów, które płyną Motławą i Kanałem Portowym aż do miejsca, gdzie zaczyna się Zatoka Gdańska.

Trasa rejsu wiedzie m.in. obok gdańskiego Żurawia, statku-muzeum – Sołdek, Polskiego Haka, terenów stoczni gdańskiej, Twierdzy Wisłoujście a także czynnych portowych nabrzeży i Westerplatte.

W trakcie wodnej podróży uczniowie poznają historię mijanych zabytkowych obiektów (zwiedzają też m.in. Twierdzę Wisłoujście) i najważniejsze fakty dotyczące dzisiejszej działalności portowej miasta. Po drodze sternicy, którzy jednocześnie są przewodnikami, zapoznają też młodzież z podstawowymi informacjami dotyczącymi ekologii oraz fauny i flory Bałtyku. Jachty z uczniami wypływają również na Zatokę Gdańską, gdzie gimnazjaliści uczą się stawiania żagli, sterowania, wykorzystywania wiatru itp.

Z roku na rok projekt jest nieznacznie modyfikowany: organizatorzy wprowadzają modyfikacje wynikające z podpowiedzi i uwag uczestników, ale też ze zmian, jakie zachodzą w samym Gdańsku, w tym realizacji kolejnych inwestycji portowych czy udostępnień historycznych obiektów związanych z portową historią miasta.

Organizatorom gratulujemy sukcesów i życzymy dalszych pomyślnych wiatrów na bezkresnym morzu edukacji morskiej! 🙂

10 gru

Zaruski zaprasza Zaruskiego

Dostaliśmy zaproszenie ze SP nr 1 im. Mariusza Zaruskiego. Zapowiada się fajne spotkanie...

Rośnie zainteresowanie gdańskich (i nie tylko) szkół szkoleniem żeglarskim, osobą Mariusza Zaruskiego (pioniera jachtingu w Polsce), oraz gdańskim żaglowcem, który kontynuuje dzieło generała.

Dostaliśmy kolejne zaproszenie na lekcję historii żeglarstwa od Szkoły Podstawowej nr 1 z gdańskiej Moreny. Nie dziwi to zbytnio, bo szkoła nosi imię Mariusza Zaruskiego. Ale edukacja związana z osobą patrona może mieć przecież różne formy. Cieszy nas to, że akurat formę spotkanie z załogą żaglowca wybrano tym razem.
Przed nami ciekawe spotkanie z uczniami i okazja do promocji żeglarstwa oraz zaproszenia do korzystania z oferty gdańskiego żaglowca.

Do zobaczenia! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga