Historia projektu / 2015 / 05

Historia projektu

31 maj

Żeglarski Puchar Trójmiasta za nami…

Za nami trzy dni żeglarskiego święta. Miasta Gdynia, Sopot i Gdańsk gościły w tym roku osiemdziesiąt trzy załogi, które rywalizowały w regatach Pomorskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego.

Po trudnych warunkach atmosferycznych pierwszego dnia, niedziela przywitała zawodników pięknym słońcem i silnym wiatrem, o sile około 20 węzłów.

Odbyły się dwa wyścigi, a dzięki usytuowaniu boj blisko sopockiego molo, kibice mogli podziwiać startujące w regatach jachty w pełnej krasie. Nie brakowało emocji i walki do samego końca, o czym najlepiej świadczy falstart generalny w piątym wyścigu. Po zakończeniu rywalizacji jachty wpłynęły do Gdańska, gdzie na Ołowiance, przy Narodowym Muzeum Morskim, odbyło się uroczyste zakończenie regat i dekoracja zwycięzców.
Organizatorzy podkreślili, że trudne warunki na wodzie były wyzwaniem dla wielu załóg, ale co ważne wszyscy udowodnili, że umieją rywalizować w duchu fair play.

Kolejna edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta udowodniła, że żeglarstwo i imprezy regatowe mogą być doskonałą wizytówką regionu a wysoka frekwencja i zaangażowanie załóg to zapowiedź bardzo ciekawego sezonu 2015. Kolejne regaty cyklu Pucharu Bałtyku Południowego rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej to Puchar Mariny Gdańsk, a na początku lipca odbędą się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski i regaty NordCUP.

W tym doborowym żeglarskim towarzystwie nie zabrakło naszego “Generała Zaruskiego”, który z gośćmi specjalnymi imprezy żeglował jako jacht honorowy i kibicował zmaganiom załóg.

Więcej szczegółów, w tym wyniki regat, znajdziecie na Stronie organizatora

29 maj

Żeglarski Puchar Trójmiasta

Żeglarski Puchar Trójmiasta to wydarzenie, które otwiera sezon żeglarski na wodzie.

Regaty odbywają się w trzech najważniejszych ośrodkach żeglarskich Trójmiasta – w marinach Gdańsk, Sopot oraz Gdynia. Impreza organizowana jest przez Pomorski Związek Żeglarski z inicjatywy mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza i angażuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z Gdańska i Sopotu oraz Gdyński Ośrodek Sportu.

Żeglarski Puchar Trójmiasta otrzymał tytuł Turystycznej Imprezy Roku 2013 oraz Pomorskiego Wydarzenia Roku 2014, ponadto trójmiejskie regaty znalazły się w finałowej trójce konkursu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego. To inicjatywa, której potencjał tkwi w synergii – połączeniu sił i energii trzech miast – gospodarzy: Gdańska, Sopotu i Gdyni. Regaty realizowane są przy zaangażowaniu ośrodków miejskich, klubów sportowych i żeglarskich oraz władz wojewódzkich.

Żeglarski Puchar Trójmiasta to trzydniowe święto żeglarstwa, podczas którego zmaganiom na wodzie towarzyszą wyjątkowe atrakcje na lądzie. Zamierzeniem realizatorów jest promocja żeglarstwa i akwenu Zatoki Gdańskiej. Otwierające sezon regaty, są jednocześnie okazją do przybliżenia tej pięknej dyscypliny sportu amatorom oraz przedstawicielom mediów. Żeglarski Puchar Trójmiasta otwiera sezon na wodzie i jest obowiązkowym występem regatowym każdego żeglarza z obszaru Bałtyku Południowego. Do udziału zaproszeni są zarówno amatorzy, jak i zawodowcy.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Żeglarski Puchar Trójmiasta

Miło nam będzie gościć tym doborowym towarzystwie, jako jacht honorowy, z którego pokładu będzie można obserwować zmagania żeglarzy. Do zobaczenia!

29 maj

Gdańska Szkoła pod Żaglami – laureaci!

Zgodnie z regulaminem, dziś przypada ostateczny termin ogłoszenia wyników procesu rekrutacji na rejs w ramach I. edycji "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami".

Z przyjemnością zatem informujemy, iż wyłoniona została dwunastka szczęśliwców z gdańskich szkół, którzy popłyną z nami w ten wyjątkowy rejs. Teraz mogą spokojnie szykować się do wakacji, które dla nich będą miały bardzo egzotyczny finał :).
Bardzo cieszy nas wysoki poziom zgłoszeń. Lektura listów motywacyjnych była naprawdę zajmująca. Wśród wybranej grupy są osoby, które mają już za sobą żeglarskie doświadczenia, pasjonaci wodnych i żeglarskich sportów oraz form rekreacji, jak również osoby, które po prostu zachwyciła historia “Generała Zaruskiego”, które jako związani ze swym miastem Gdańszczanie, czują potrzebę bliższego kontaktu z morzem. Ot, taka melodia w duszy gra… :). Cieszy nas ten plon niezmiernie i wierzymy, że wróciwszy z tej wyprawy wszyscy będziemy tak szczęśliwi jak widoczna na zdjęciu ekipa naszego ubiegłorocznego rejsu do Lubeki, gdzie też wyruszyła gromadka obcych sobie osób, a wróciła niemal rodzina :).

Oto lista 12 laureatów naszego konkursowego trybu rekrutacji na rejs I. “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” z Londynu do Gdańska:

» Kajetan Biedrzycki
» Marta Borkowska
» Magdalena Brzezińska
» Wiktoria Jóźwiak
» Jan Klepaczko
» Olga Kolczyńska
» Aleksander Lickiewicz
» Wiktoria Morawska
» Kamil Muszkiewicz
» Krzysztof Wasilewski
» Maria Weiher
» Zofia Ziółkowska

Wymienionym osobom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt z Biurem Armatorskim pod adresem Krzysztof.debski@mosir.gda.pl,
celem dopełnienia pozostałych formalności i nawiązania osobistego kontaktu dla sprawnej i niezawodnej komunikacji.
Sugerujemy także, by już powoli zacząć zajmować się kwestią samodzielnego dotarcia załogantów do Londynu (im wcześniej kupicie bilety, tym będą one tańsze :)).

29 maj

Żyrafy wchodzą do szafy… ;):)

Z wizytą na Zaruskiego przyszły dziś 4-5 latki z przedszkola "Żyrafa".

Powodem było uczestnictwo w specjalnym programie, pokazującym różne dorosłe zawody, różne dorosłe obiekty i urządzenia. Wszystko tak uczenie brzmi, a tak naprawdę chodzi o to, że każdy w przedszkolu chce zostać albo strażakiem albo żołnierzem albo marynarzem. My wybieramy to trzecie… ;):)

Spotkanie z takimi maluchami to nie lada wyzwanie ;):). Było bardzo gwarno i wesoło, a nasza załoga oficerska mogła się dowiedzieć np. że jak jest burza, to są grzmoty, albo że w takim jednym filmie to statkiem wozili dinozaury… ;):).

Dziękujemy za wesołe odwiedziny i pozdrawiamy małe “Żyrafki” 🙂

28 maj

Wiwat Pogotowie Opiekuńcze! :)

Po raz kolejny gościliśmy na pokładzie Zaruskiego wspaniałe dzieciaki i młodzież z Gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego, które za patrona ma kpt. Olgierda Borchardta.

To ci był dopiero rejs. Ekipa urzekła nas programem jaki przygotowała. Były przebierane stroje, występy taneczno-wokalne i mnóstwo radości :).
Musielibyście być tu razem z nami, aby to zobaczyć i poczuć tę atmosferę :).

Dyrekcji pogotowia (która jest motorem tej żeglarskiej edukacji), oraz pracownikom gratulujemy pomysłów i determinacji, a dzieciakom i młodzieży – zaangażowania! Brawo! 🙂 Takie spotkania to prawdziwa przyjemność, którą nawet Niebiosa nagrodziły piękną żeglarską pogodą :).

28 maj

Program Edukacji Morskiej wraca na wodę.

Wraz z nadejściem pełni wiosny i otwarciem sezonu żeglarskiego, na wodę wraca gdański Program Edukacji Morskiej, z którym jesteśmy związani od jego początków.

Staramy się wśród propozycji żeglarskich PEM przedstawiać gdańskim gimnazjalistom historię Zaruskiego, jego patrona i odbudowy żaglowca w Gdańsku.
Tak jest też i w tym roku – kibicujemy staraniom PEM, by szerokie rzesze gdańskich uczniów miały okazję do spróbowania żeglarskiej przygody. Mamy nadzieję, że niektórzy z nich zapałają do tej pięknej dziedziny rekreacji i sportu prawdziwym uczuciem i – kto wie – może kiedyś ponownie pożeglujemy na Zaruskim.

Organizatorom, załogom i instruktorom PEM życzymy pomyślnych wiatrów A.D. 2015! 🙂

Poniżej znajdziecie film przygotowany specjalnie z okazji otwarcia sezonu – zapraszamy na seans 🙂

27 maj

Ekologia na Zaruskim – z tym nam po drodze

W środę odbył się bardzo fajny rejs, który zainaugurował współpracę ze Stacją Morską z Helu.

Prof. Krzysztof Skóra, z którym spotkaliśmy się w Gdyni opowiedział nam o działaniach podejmowanych dla ochrony przyrody Bałtyku, flory i fauny, której piękne okazy można podziwiać w Helu. Oprócz prof. Skóry w spotkaniu wziął także udział przedstawiciel organizacji WWF oraz autorka programów ekologicznych dla TVP Info.
Są perspektywy bardzo pożytecznej, ekologicznej i wychowawczej współpracy. Zaruski mógłby regularnie żeglować w rejsach ekologiczno-edukacyjnych do Stacji Morskiej w Helu. Mógłby również zabierać młodzież na krótkie wyprawy o charakterze popularno-naukowym do miejsc, gdzie pracownicy Stacji prowadzą swoje obserwacje przyrody i podejmują działania dla jej ochrony. To byłaby świetna lekcja dla wszystkich.
Mamy nadzieję, że nasza współpraca zacznie się dynamicznie rozwijać, bo wymaga niewielkiego trudu organizacyjnego, a pożytek edukacyjny oferuje ogromny.

Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia następnym razem! 🙂

25 maj

Gdyńska Akademia Żeglarstwa na Zaruskim

Tuż po otwarciu sezonu żeglarskiego w Gdańsku, w krótki rejs wybrała się z nami młodzież oraz dzieci z Uczniowskiego Klubu Sportowego Gdyńskiej Akademii Żeglarstwa.

Jeszcze w sobotę po paradzie na Motławie, załoga zamustrowała na Zaruskiego, by poczuć klimat wspólnego kubryka. A w niedzielę wypłynęli na Zatokę. Pogoda dopisała, a młodzi adepci żeglarstwa przeżyli na Zaruskim wspaniałą przygodę. Załoga oficerska naszego żaglowca też dobrze wypowiadała się o swoich gościach, chwaląc ich dobre przygotowanie i żeglarskie zainteresowania.

Cieszymy się, że wszystkim się podobało, a gościom z Gdyni życzymy sukcesów sportowych w rozpoczętym właśnie żeglarskim sezonie 🙂

23 maj

Pora ruszać na wodę… :)

Już 23.05. Gdańsk zakwitnie żaglami, a na wodę wypłynie wszystko co ma wodę za swój dom:).

Po otwarciu sezonu, które w Gdańsku będzie miało jak zawsze huczny przebieg, podamy Wam tegoroczny plan rejsów. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku skorzystamy z paru ciekawych zaproszeń, które otrzymaliśmy z dużym wyprzedzeniem. Najzapobiegliwszym w tej kwestii wydaje się być Rostock, który zaproszenie na Hanse Sail 2015, przysłał nam razem z zaproszeniem na rok 2014 :).
Poważne żeglowanie w tym sezonie zaczniemy majówką do Nexo na Bornholmie, gdzie jacht będzie slipowany i poddany konserwacji części podwodnej kadłuba. Potem będzie Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego. Planujemy także udział w The Tall Ships Regatta w Kłajpedzie, zlot Baltic Sail w Gdańsku, i – to nasza największa ambicja na najbliższy sezon – rejs do Anglii. W drodze powrotnej też będzie miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie, bo 3-tygodniowy rejs z bardzo atrakcyjnym programem turystycznym i edukacyjnym, odbędzie się w ramach pierwszej edycji “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. Będzie to oferta skierowana do młodzieży gdańskich szkół, a rekrutacja będzie miała charakter konkursu. Już wkrótce przedstawimy Wam szczegóły tego projektu.

Sezon zapowiada się naprawdę bogato i mamy nadzieję na wspólne żeglarskie przygody. Do zobaczenia! 🙂

23 maj

Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego

Gdański sezon żeglarski wystartował w sobotę 23 maja 2015 r. W ramach Święta Miasta wodniacy już po raz 12 spotkali się przy Targu Rybnym...

…by wspólnie z mieszkańcami Gdańska kultywować morskie tradycje grodu nad Motławą. Obecność niemal stu różnej wielkości jednostek była okazją do zetknięcia się z żeglarstwem i turystyką wodną, zarówno w formie tradycyjnej, jak też nowoczesnej. Oficjalnego otwarcia sezonu dokonał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Gdańsk rozbudowuje swoje nabrzeża. Niedawno zakończyła się rozbudowa Narodowego Centrum Żeglarstwa na Górkach Zachodnich. Szereg innych inwestycji powoduje, że jesteśmy jeszcze bardziej powiązani z morzem. Gdańsk za niespełna kilka lat stanie się największym portem morskim na Bałtyku. Wrócimy do swojej wypróbowanej roli sprzed wieków. Dziś, w czasie otwarcia sezonu żeglarskiego życzę żeglarzom, żeby zawsze szczęśliwie wracali do portu. – powiedział prezydent Adamowicz.

Po części oficjalnej gdańszczanie mieli okazje zwiedzić niektóre jednostki, porozmawiać z ich załogami. Miłośników pięknych żaglowców, na swój pokład przyjmował także STS Generał Zaruski, flagowa jednostka miasta Gdańska. Nie lada gratką okazał się zacumowany przy Targu Rybnym oceaniczny jacht Zbigniewa Gutkowskiego, który nie bez trudu wpłynął na dość płytką Motławę.

Żeglarskie święto miasta zakończyła tradycyjna parada jednostek na Motławie, którą zebrani widzowie mogli podziwiać na całym odcinku nabrzeża od Zielonego Mostu aż do ul. Wartkiej. Choć pogoda nie była dla nas tak łaskawa, jak poprzednio, widok przepływających jachtów w pełnej gali banderowej, i tak był zachwycający. Wśród nich można było podziwiać ultra-nowoczesny jacht Zbigniewa Gutkowskiego, który opowiadał o swoich planach startu w regatach Transat Jacques Vabre oraz Vendée Globe za rok. Trzymamy kciuki! 🙂

23 maj

Śpiewające otwarcie sezonu

Otwarcie sezonu wodnego w Gdańsku, będzie miało w tym roku wyjątkowy śpiewny charakter.

A wszystko to za sprawą inicjatywy Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, który w tym czasie organizuje cykliczną imprezę pod nazwą “Pomorskie Święto Chóralistyki”. Z tego powodu na pokładzie gdańskiego żaglowca, a także w obrębie żeglarskiego miasteczka na Targu Rybnym, wystąpią zespoły muzyczne o znaczącym dorobku artystycznym i scenicznym. Zobaczymy i usłyszymy Gdański Chór Nauczycielski, Chór Żeński “Gaudeamus” oraz Chór Męski “Harmonia” z Wejherowa, Chór Mieszany “Symfonia” z Gdyni, a także Młodzieżową Orkiestrę Dętą “Begama” z Kościerzyny.

Tak rozśpiewanego otwarcia sezonu jeszcze nie było i musicie to zobaczyć! Zapraszamy 23.05.2015 r. na Targ Rybny w Gdańsku!

21 maj

Home sweet home, czyli Zaruski w domu :)

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej remontem nabrzeża przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego, gdański żaglowiec wrócił na dedykowane mu miejsce przed dziobem SS "Sołdek".

STS “Generał Zaruski” na powrót będzie ozdobą gdańskiej Starówki, a nowe-stare miejsce zapewni mu większe bezpieczeństwo. Ta część Motławy jest mniej narażona na skutki potężnej siły wiatrów, które często wdzierają się w koryto rzeki z kierunku wyjścia na Zatokę. Będzie też łatwiej do nas trafić i obejrzeć statek.

Między innymi w ten sposób realizowana jest strategiczna współpraca z Narodowym Muzeum Morskim, datująca swe początki, jeszcze przed rozpoczęciem odbudowy gdańskiego żaglowca. Narodowe Muzeum Morskie (wcześniej Centralne Muzeum Morskie), jest od początku partnerem w projekcie “Gdańsk ratuje żaglowiec” i gdy tylko może wspiera nas we wszystkim co leży w jego możliwościach.

Teraz, mając do dyspozycji fragment pięknego nowego nabrzeża, czujemy się w tym miejscu jeszcze lepiej :). Dziękujemy za gościnę! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga