Historia projektu
- 27 cze
-
Kadeci na paradzie
Za nami pracowity tydzień. Odbyło się szkolne zwiedzanie, trzy rejsy jednodniowe oraz rejs absolwentów mijającej edycji "Akademii Zaruskiego", którego częścią był udział w Paradzie Świętojańskiej.
Przy pięknej upalnej pogodzie, wszystkie rejsy zapewniły ich uczestnikom moc wrażeń i wspaniałe przygody. Udała się “Parada Świętojańska”, która zgromadziła tłumy gdańszczan i turystów na nabrzeżach, z których można było podziwiać piękne jachty. Zaruski dumnie przewodził tej kawalkadzie, a dzięki udziałowi różnych jednostek, wszystko wyglądało bardzo malowniczo. Za piękne zdjęcia dziękujemy p. Wioli Jarzymowskiej 🙂
Ale udział w paradzie był ledwie fragmentem większego programu tego tygodnia, na którego czoło wysunął się 3-dniowy rejs podsumowujący cykl edukacyjny tegorocznej “Akademii Zaruskiego”. Pokładane w młodzieży nadzieje, nie zostały zawiedzione, a wręcz przeciwnie. Kadeci, głodni okazji do praktycznej weryfikacji zdobytej wiedzy z podstaw żeglarstwa, ochoczo i wprawnie angażowali się w swoje zadania na pokładzie i pod nim. Pierwszy dzień nosił znamiona żeglugi pełnomorskiej. Przez całą dobę, z podziałem na wachty i w warunkach żeglugi nocnej, udało się wypłynąć na Bałtyk w kierunku Bornholmu. Było dużo manewrów, halsowania, praktyczna symulacja alarmu “człowiek za burtą”. Kadeci, po szybkim wdrożeniu się w swoje role, zaczęli się doskonalić, a pomiary tempa wykonywania kolejnych manewrów pokazały, że nabierają wprawy. Niektórzy zaczęli zdradzać talenty do pełnienia przyszłych funkcji w hierarchii załogi kwalifikowanej, zaczynając od starszych wacht, a na oficerze wachtowym kończąc. Cieszy nas, że praca dydaktyczna zaprogramowana i realizowana przez kpt. Piotra Królaka w ramach “Akademii Zaruskiego”, przynosi tak dobre owoce. To umacnia w nas przekonanie, które niemal sto lat temu przyświecało gen. Mariuszowi Zaruskiemu, gdy tworzył ideę wychowania morskiego – że warto inwestować w polską młodzież.
Naszym młodym Koleżankom i Kolegom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i okazje do radości z efektów dydaktycznych wysiłków, życząc jednocześnie pomyślności w dalszym żeglarskim rozwoju. Tak trzymać! AHOJ! 🙂
- 20 cze
-
Pegaz i wiosenny Bałtyk
Zakończył się tygodniowy rejs załogi obsadzonej przez Klub Żeglarski "Pegaz" z Krakowa, oraz otwartą rekrutację. Zainaugurowała go piękna tęcza w Gdyni, a potem rejs wyruszył na Północ.
W tygodniowym rejsie sprawdzonym kierunkiem jest właśnie południowa Szwecja. W tym przypadku popłynęliśmy w kierunku Gotlandii, do malowniczego Visby. Przy dobrych wiatrach można próbować dotrzeć w rejon Sztokholmu, by pomyszkować wewnątrz archipelagu uroczych wysepek, zacumować wśród skał, by, na przykład, zakosztować morskiej kąpieli w tych dziewiczych zakątkach. Tam czas zdaje się stać w miejscu, a przyroda, czysta i niezakłócana działalnością człowieka, zachwyca i zaprasza na niczym nie zmącony relaks.
- 17 cze
-
ECO-SHIP i przyszli Oficerowie Ekologiczni – wyniki konkursu
Przed nami chyba jedno z ważniejszych rozstrzygnięć sezonu 2022 :) Z nieukrywaną radością i dumą prezentujemy listę laureatów konkursu na rejsy ECO-SHIP vol. 1 i 2!!!
Ku naszej uciesze do konkursu stanęły aż 34 osoby, choć jeszcze na 3 dni przed zakończeniem terminu napływu zgłoszeń, mieliśmy ich jedynie 8 i martwiliśmy się o skompletowanie pełnych załóg na oba rejsy. Lecz jak to zwykle bywa, największa motywacja i mobilizacja pojawiły się na samym finiszu 😉 Wszystkim 34 uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy ekologicznego, żeglarskiego i społecznego zapału oraz determinacji. Byliśmy bardzo zbudowani poziomem i wymową Waszych listów motywacyjnych, a Wasze doświadczenia w wymienionych wyżej dziedzinach sprawiają, że bardzo żałujemy, że Zaruski nie jest z jakiejś ekologicznej gumy i nie można go rozciągnąć, tak by zabrać w te rejsy wszystkich kandydatów. Cieszy nas fakt, że tak wartościowa młodzież garnie się do edukacji morskiej i ekologicznej, a sytuacja naszej Błękitnej Planety nie jest jej obojętna. Głęboko wierzymy w to, że dzięki Wam przybliżymy się choć trochę do spowolnienia degradacji otaczającego nas środowiska, a w szczególności tego, które jest nam tak bliskie z uwagi na materię, w której działamy.
Jak zapewne wiecie projekt “ECO-SHIP – environmental and maritime of youth” realizujemy w partnerstwie międzynarodowym z partnerami z Litwy (Klaipedos Universitetas) oraz Finlandii (Keep the Archipelago Tidy Association), więc z naszego konkursu mogliśmy wyłonić po pięciu kandydatów na każdy z rejsów. A oto ich lista wraz z przyporządkowaniem do wskazanego terminu rejsu:
Rejs ECO-SHIP 1 w terminie 18-31 lipca:
1. Alicja Nadzi****wicz
2. Zuzanna Jar***ło
3. Antoni S**ka
4. Edyta Gl**ska
5. Maja Wi**na
Rejs ECO-SHIP 2 w terminie 6-19 sierpnia:
1. Maja Kra*****ska
2. Natalia Dąb***ska
3. Hanna S**ka
4. Maciej Dę**k
5. Daria Bł***arz
- 6 cze
-
Szkolna wiosna w rozkwicie
Jak co roku, na wiosnę, rozkwita szkolne zainteresowanie żeglarstwem i realizacją programów edukacji morskiej. Mamy wysyp rejsów jednodniowych oraz szkolnego zwiedzania. Bardzo nas to cieszy i zapraszamy serdecznie :)
W tym roku bijemy jednak rekord. Jesteśmy na półmetku istnego maratonu rejsów 1-dniowych. Przez dwa tygodnie, w każdy dzień powszedni, realizujemy rejsy szkoleniowe dla grup zorganizowanych. Młodzież ma okazję posmakować żeglarskiej przygody, wziąć udział w manewrach, alarmach, poznać zasady bezpieczeństwa, podstawy żeglarskiego rzemiosła i wiedzy specjalistycznej, która jest w nim wykorzystywana, jak hydrologia, meteorologia, geografia, zagadnienia z zakresu nawigacji itp. No i oczywiście jest to okazja, by poznać ideę wychowania morskiego gen. Mariusza Zaruskiego, historię gdańskiego żaglowca, jego odbudowy i dokonań w czasie pierwszej dekady morskiej służby w Gdańsku.
Za nami pierwszy tydzień rejsów jednodniowych, a dziś rozpoczynamy drugi. Żegluga jest w każdym dniu różna, warunki pogodowe także, grupy i ich potencjał też, więc nie można się nudzić 🙂