Historia projektu / 2021 / 06

Historia projektu

26 cze

Śladami piłkarskiej kadry ;):)

Tak można byłoby żartobliwie zatytułować relację z rejsu młodzieży z Autorskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 42 z Warszawy. Ale to tylko przykłada na to, jak można pogodzić przyjemne z... przyjemnym :)

Z uwagi na łagodne warunki pogodowe i program rejsu obejmujący polskie wybrzeże od Helu do Kołobrzegu, udało się tak zorganizować żeglugę i zajęcia dydaktyczne, aby wierni kibice polskiej kadry w piłce nożnej na Euro 2020, mogli w portach oglądacz mecze naszej narodowej drużyny 🙂

Autorskie Liceum Ogólnokształcące, założone przez Wojciecha Zientarskiego, ma bardzo ciekawe założenia programowe, w znaczącym stopniu zbieżne z naszą ideą wychowania morskiego młodzieży. Program dydaktyczny stawia na nauczanie przez doświadczanie, a jednym z narzędzi są rejsy żeglarskie. Młodzież żeglowała już na “Pogorii” oraz na mniejszych jachtach po ciepłych wodach śródziemnomorskich. Na Zaruskim mieli okazję poznać nowe aspekty żeglarstwa i nieco inny model morskiego wychowania. Żegluga całodobowa, praca w wachtach które rotują na różnych stanowiskach manewrowych jachtu, to nowe i pouczające doświadczenia.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy powodzenia w kolejnych ambitnych żeglarskich projektach! 🙂

18 cze

Gdańska Szkoła pod Żaglami 2021 – laureaci

Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż komisja rekrutacyjna dokonała oceny zgłoszeń i wyboru uczestników tegorocznej edycji "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami". Pięknie dziękujemy wszystkim zainteresowanym za udział i wychodzimy na ostatnią prostą przygotowań do rejsu :)

Cieszymy się, że oferta gdańskiego żaglowca po raz kolejny okazała się atrakcyjna dla młodzieży i wierzymy, że wspólny rejs tylko utwierdzi Was w przekonaniu o celności swojego wyboru, by dwa tygodnie wakacji spędzić pod żaglami tej unikatowej jednostki, w rejsie z ciekawym i rozwijającym programem edukacyjnym i turystycznym.

Jeśli śledziliście medialne doniesienia wiecie, że ostatecznie regaty “The Tall Ships Races” zostały przez organizatora, z powodów epidemicznych, odwołane. Choć przykra jest to sytuacja dla wszystkich zainteresowanych osób i organizacji, państw i miast-portów, które zamierzały gościć żaglowce i uczestników, to dzięki temu iż, przewidując taką ewentualność, wcześniej zdecydowaliśmy się na zmianę planów, mogliśmy przygotować alternatywną propozycję i skutecznie przeprowadzić rekrutację.

Pełen opis planowanej wyprawy znajdziecie na tej stronie.

A oto lista uczestników tegorocznej, już siódmej z kolei, edycji “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”:

 1. B*l*z*w*ka Malwina
 2. D*b*o*s*i Szymon
 3. D*n*w*ki Adam
 4. D*i*n*z*e*a Lena
 5. J*b*o*s*a Natalia
 6. K*w*l*z*k-Z*b*la Jan
 7. K*z*c*a Judyta
 8. K*z*c*i Karol
 9. K**k Roman
 10. K*r*w*c*a Wanda
 11. L*s*c*e*i*z Olga
 12. M*y*a*s*a Barbara
 13. M*s*e*i*z Maksymilian
 14. N*e*s*j Michał
 15. R*s*ak Patryk
 16. S*a*i*s*a Martyna
 17. S*u*e*ko Barbara
 18. S*y*a*s*i Kewin
 19. Ś*i*s*a Zofia
 20. Z*l*n*c*i Stanisław

Z uwagi na to, że do rejsu został miesiąc, prosimy uczestników o maksymalne szybkie dopełnienie formalności – zgłoszenia i wpłaty. Otrzymacie od nas specjalny e-mail z instrukcjami w tej sprawie, więc zaglądajcie do poczty elektronicznej 🙂

Do zobaczenia na pokładzie “Generała Zaruskiego”! 🙂

14 cze

Tygodniowy rejs “Wygi”

Pogoda to zawsze dylemat, a określenie "dobra" też ma różne definicje :) Ale uczestnicy rejsu Klubu Żeglarskiego "Wyga" z Tychów, nie mają powodów do narzekania - każdy miał coś dla siebie :)

Początek upływał raczej przy pięknej pogodzie, ale w piknikowym tego słowa rozumieniu. Ciepło, słonecznie, ale, niestety, bez dostatecznej ilości wiatru. A to przecież w rejsie żeglarskim kwestia kluczowa. Ale ładna, ciepła, słoneczna aura, też ma wiele zalet, gdy udział w rejsie ma być okazją do relaksu i “odwyku” od codziennych trosk 🙂

Trasa rejsu prowadziła z Gdańska przez Władysławowo w kierunku Gotlandii, którą Zaruski wziął lewą burtą. Następnie był Farosund, Kalmarsund i Borgholm na wyspie Oland, gdzie urządzono ćwiczenia “człowiek za burtą”. I tu, dzięki właśnie tej pięknej słonecznej pogodzie, znaleźli się amatorzy morskich kąpieli w wodzie o temperaturze 15-18 st. C.

Był też postój na kotwicy w malowniczej zatoczce pod Gotlandią, a w drodze powrotnej do Helu załoga trafiła na solidny wiatr, który zapewnił im piękną prawdziwie żeglarską jazdę. Na koniec, już prawie w domu, było trochę deszczu, by ostudzić rozgrzane słońcem głowy i delikatnie wyprowadzić je z urlopowego nastroju, pozwalając płynnie wrócić do codzienności 🙂

Jak relacjonuje kpt. Adam Walczukiewicz, wszyscy doskonale się spisali, oficerowie stażyści zdali egzamin  i każdy z uczestników rejsu wracał do domu bogatszy o wiele wspaniałych przeżyć, wspomnień i umiejętności.

Mamy nadzieję, że przełoży się to na przyszłe życiowe sukcesy. No i oczywiście, już są plany kolejnych rejsów w przyszłych sezonach. Tak trzymać! 🙂

7 cze

Pracowity tydzień Zaruskiego

Za nami pracowity tydzień. To pierwszy taki w sezonie, kiedy w ciągu siedmiu dni odbyły się trzy rejsy :)

Na początku popłynęliśmy z załogą Gdańskiego Liceum Ogólnokształcącego w trzydniowy rejs zatokowy. Dzięki wspaniałej pogodzie było dużo żeglarstwa, ale nie zabrakło też zwiedzania atrakcji polskiego wybrzeża. Były spacery po plażach, wizyta w fokarium na Helu i postój w Jastarni. Z uwagi na to, że polskie żaglowce w sytuacji epidemicznej żeglują po polskich wodach i cumują w polskich portach, w Helu dodatkową atrakcją była “Pogoria”.

W piątek, również przy idealnej pogodzie, odbył się długo planowany jednodniowy rejs uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 z Wejherowa. Frekwencja dopisała, mieliśmy komplet załogi, a żeglarska zupa, którą zamówili sobie uczniowie, smakowała wybornie.

Pracowity tydzień zamknął sobotni rejs w ramach partnerstwa z Polskim Rejestrem Statków, który od początku projektu odbudowy roztoczył nad Zaruskim fachową i obowiązkową opiekę klasyfikacyjną. PRS w tym roku obchodzi swoje 85-lecie i postanowił to uczcić rejsem na Hel. Załogę PRS zabrały na pokład “Generał Zaruski” i “Zawisza Czarny”, a na Helu miały miejsce oficjalne obchodu jubileuszu. Po raz kolejny dopisała pogoda, nad głowami latał dron, więc spodziewamy się atrakcyjnych materiałów wideo 🙂

Obecnie gdański żaglowiec udał się w tygodniowy rejs z Klubem Żeglarskim “Wyga”. Sezon w pełni 🙂

 • Email Formularz kontaktowy
 • Lokalizacja Armator jednostki
 • Kotwica Statek / załoga