Historia projektu / 2016 / 08

Historia projektu

14 sie

Gdańska Szkoła pod Żaglami

W połowie sierpnia z Rostocku do Rygi, Tallina, Helsinek i Gdańska, rusza nasz flagowy rejs sezonu :)

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy w sezonie rejs gdańskiego żaglowca, będący również nawiązaniem do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

11 sie

Popłyń z nami! Nowy rejs!

Nowy ekstra termin rejsu z otwartą rekrutacją załogi - zapraszamy! :)

W związku z dużym zainteresowaniem jesiennym rejsem na Zaruskim, na który nie ma już miejsc od tygodni, zrobiliśmy remanent w kalendarzu i udało się wygospodarować ekstra termin. Ogłaszamy zatem otwartą rekrutację na tygodniowy rejs w terminie 15-21.09.2016 r. Popłynąć może każdy kto ukończył 15 rok życia i jest fizycznie gotowy do pełnego udziału w rejsie szkoleniowym na tradycyjnym żaglowcu.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z organizatorem – Biurem Armatorskim MOSiR w Gdańsku, pod adresem
krzysztof.debski@mosir.gda.pl

O przyjęciu w poczet załogi decyduje spełnienie wymogów formalnych organizatora oraz kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc jest ograniczona, więc nie zwlekajcie 🙂

11 sie

Hanse Sail – do zobaczenia :)

W sierpniu po raz kolejny weźmiemy udział w tej imponującej europejskiej imprezie żeglarskiej. Odwiedziny u naszych niemieckich przyjaciół, to stały punkt planu rejsów.

Tegoroczny zlot w Rostocku (będzie to 26. jego edycja) odbędzie się w terminie 11-14.08.2016 r. Cieszy nas fakt, że nasi niemieccy przyjaciele zaliczają nas do grona pożądanych gości. Dla nas udział w tej imprezie to także nobilitacja i znaczące wydarzenie. Przypomnijmy iż organizatorzy zlotu w osobie Holgera Bellgardta od początku kibicowali odbudowie Zaruskiego, i wielokrotnie wspierali nas promocyjnie i finansowo. Ubiegłoroczna nasza (już trzecia) wizyta na Hanse Sail, była dla wszystkich bardzo miłym spotkaniem, a okazja do ponownego doświadczenia rozmachu tego żeglarskiego festiwalu, była dla nas też cenną nauką. Co roku Hanse Sail odwiedza ponad milion osób, a zlot gości ok. 200 statków, w tym żaglowce szkoleniowe, tradycyjne, pływające statki muzea, parowce oraz jednostki z napędem spalinowym.
Hanse Sail jest jednym z festiwali Baltic Sail, szanującym i wspierającym rozwój europejskiej turystyki morskiej na Bałtyku oraz zachowanie wspólnego dziedzictwa morskiego. Oprócz Rostocku imprezy Baltic Sail odbywają się każdego roku w Gdańsku, litewskiej Kłajpedzie, szwedzkiej Karlskronie i niemieckim Sassnitz.

Wchodzącej w kolejne ćwierćwiecze swej historii imprezie życzymy wszelkiej pomyślności i mówimy do zobaczenia! 🙂

8 sie

Gdańsk i Brema – 40 lat minęło…

Zapraszamy Was na relację Moniki Zębali z rejsu gdańskiej delagacji do Bremy na obchody jubileuszu 40-lecia partnerstwa.

Spotkaliśmy się 30 lipca. Weszliśmy na pokład „Generała Zaruskiego”. Rozpoczęła się nasza przygoda.
Naszym pierwszym przystankiem był Sopot, który ukazał nam się w różowym świetle zachodzącego słońca. Nie do końca czuliśmy atmosferę dalekiej morskiej podróży, jak to zwykle bywa pierwszego dnia, ale staraliśmy się dokładnie zapoznać z resztą załogi.
Kiedy odpływaliśmy od brzegu tego samego dnia, na niebie pozostały jedynie pojedyncze smugi ciepłych barw słońca. Wszyscy znajdowaliśmy się na pokładzie i z nadzieją patrzyliśmy w morze, którego fale rozbijały się o nasz dziób.

Płynęliśmy. Naszym celem było miasto Bremen. Na pokładzie między podmuchami wiatru słychać było szanty, które nuciła bardziej doświadczona część załogi. Zawsze był ktoś wśród nas, kto miał nastrój na umilenie pozostałym czasu grą na gitarze. Gdy dodało się do tego zachodzące słońce, to powstawała naprawdę jedyna w swoim rodzaju atmosfera.

Jednego wieczoru usiedliśmy na dziobie i skupiliśmy się na najsłynniejszych szantach. Śpiewaliśmy odważnie, pokazując osobom, które pierwszy raz były na pokładzie, jak istotnym elementem naszych podróży są właśnie piosenki żeglarskie. Nie mogliśmy niestety grać na gitarze, ponieważ posiadała jedynie 5 strun… Zostało nam klaskanie.

4 sierpnia dobiliśmy do Bremen Vegesack. Wszyscy czuliśmy potrzebę, aby postawić stopy na stałym lądzie, a nawet na nim podskoczyć! Następnie udaliśmy się do centrum, gdzie zaskoczyła nas radość, jaka panowała na ulicach. Spowodowana na pewno zbliżającym się festiwalem z muzyką żeglarsko – folkową, w którym mieliśmy zamiar wziąć udział.

Następnego dnia zostaliśmy zaproszeni na uroczyste obchody czterdziestej rocznicy współpracy Bremen i Gdańska w wyjątkowo pięknym i bogato zdobionym budynku ratuszu. Na sali znajdowało się wiele znanych osobistości. Nie zabrakło prezydenta oraz radnych naszego miasta. Przy okazji mogliśmy przejść się po ulicach głównego miasta z panią przewodnik. Po południu osoby uczestniczące w uroczystych obchodach miały okazję wejść na pokład naszego statku.

Wieczorem upiekliśmy ciasto, które zniknęło równie szybko jak się pojawiło

Do późnej nocy siedzieliśmy na pokładzie z gitarą. Śpiewaliśmy, rozmawialiśmy, a nasz śmiech niósł się po ulicach miasta, w którym odbywał się festiwal. Piękna, nietuzinkowa muzyka, której specyfika dodawała jeszcze uroku naszej wyprawie.

6 sierpnia nadszedł czas, kiedy powiedzieliśmy sobie wszyscy „Do zobaczenia!”, wiedząc, że spotkamy się jeszcze nie raz na pokładzie tak niesamowitej łódki, jaką jest „Generał Zaruski”.

Monika Zębala, III LO Gdańsk

5 sie

Gdańsk + Brema = 40 lat

Czeka nas uroczysty rejs do Bremy na obchody jubileuszu partnerstwa między naszymi miastami.

Będzie to drugi w tym sezonie (po Bergen) reprezentacyjny rejs “Generała Zaruskiego”, jako flagowej jednostki Miasta Gdańska. Tym razem popłyniemy z gdańską młodzieżą na uroczyste obchody jubileuszu 40-lecia partnerstwa miedzy naszymi portowymi miastami. Rejs i festiwal morski w Bremie, jest zaledwie niewielkim fragmentem bardzo bogatego programu imprezy i międzynarodowej wymiany w różnych obszarach. Gdańsk pokaże w Bremie wszystko co ma najlepsze, w tym swoje żeglarskie i morskie dziedzictwo i ambicje. Uczestnicy rejsu na Zaruskim, zostali wyłonienie w drodze konkursu zorganizowanego przy współpracy Wydziału Rozwoju Społecznego i Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Wierzymy iż w takim towarzystwie i z takiej okazji będziemy się wszyscy wspaniale bawić 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga