Historia projektu / 2015 / 02

Historia projektu

20 lut

Pierwsze szkolne odwiedziny…

To już chyba zwiastun wiosny :). Wczoraj odwiedziła nas grupa gimnazjalistów z Kolbud.

Było to pierwsze w tym roku zorganizowane zwiedzanie szkolne, połączone z prezentacją historii żaglowca, jego patrona i odbudowy. Była to też okazja do spotkania z załogą, przedstawienia żeglarskich planów na najbliższy sezon i perspektyw wspólnego rejsu.

Młodzież przybyła do nas w dwóch grupach po 15 osób, dzieląc swój czas pobytu w Gdańsku pomiędzy Zaruskiego oraz atrakcje Ośrodka Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego.
I choć gdański żaglowiec jest przykryty pokrowcem, zdemontowany jest takielunek i w wielu miejscach trwają prace konserwacyjne, młodzież była żywo zainteresowana jednostką oraz perspektywą wspólnego rejsu.
Na razie jesteśmy umówieni na kolejne odwiedziny, już wiosną, gdy będziemy niemal gotowi do żeglugi. Wówczas będzie okazja poznać takielunek i poćwiczyć “na sucho” stawianie żagli oraz inne prace załogi pokładowej.
A w dalszych planach jest wspólny jednodniowy rejs, jeśli wszystko uda się zorganizować.
Cieszy nas to, że młodzież garnie się do żeglarstwa i jest zainteresowana morskimi tradycjami. STS “Generał Zaruski” to bardzo dobre miejsce, by je poznawać i doświadczać tego co ta wyjątkowa jednostka ma do zaoferowania.

Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia wiosną!

17 lut

Wiatr i Woda – bardzo owocne spotkanie

W miniony weekend odbyły się w Warszawie największe w tej części Europy targi branży wodno-sportowo-rekreacyjnej, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć.

Na stoisku pod nazwą “Sail Training Wychowanie Morskie” swoją ofertę edukacyjną prezentowali armatorzy żaglowców STS “Fryderyk Chopin”, “Kpt. Borchardt”, STS “Generał Zaruski” oraz instytucje zajmujące się wychowaniem morskim młodzieży. Stoisko obsługiwali wolontariusze tych organizacji, dzielnie radząc sobie z pytaniami odwiedzających, do dyspozycji których były także różnego rodzaju materiały informacyjne i promocyjne.

Magnesem dla zwiedzających targi był okazały model STS “Generał Zaruski” pod pełnymi żaglami, który niedawno otrzymał w podziękowaniu kpt. gdańskiego jachtu, Jerzy Jaszczuk. On to wraz z naszym oficerem programowym Piotrem Królakiem, stanowili podczas targów reprezentację gdańskiej jednostki flagowej oraz Biura Armatorskiego MOSiR w Gdańsku.
Na stoisku prezentowane były filmy i zdjęcia z rejsów, a zwiedzający mogli otrzymać na pamiątkę promocyjne upominki poświęcone gdańskiemu jachtowi oraz realizowanemu przez niego unijnemu projektowi M.A.S.T.
Wspólne przedsięwzięcie targowe, będące inicjatywą szefa Fundacji STS “Fryderyk Chopin” Piotra Kulczyckiego, było także kolejnym oficjalnym spotkaniem grupy armatorów i organizacji skupionych wokół idei wychowania morskiego młodzieży w Polsce. Podczas zorganizowanej konferencji przedstawiono działania i projekty realizowane przez STS “Fryderyk Chopin”, “Kpt. Borchardta”, “Pogorię”, STS “Generał Zaruski”. Obecni byli także przedstawiciele Centrum Wychowania Morskiego ZHP, Fundacji “Rejs Odkrywców” oraz Miasta Szczecina, które w tym roku będzie gościło uczestników regat spod znaku The Tall Ships Races. Podczas konferencji prezentowano różnorodne autorskie projekty kształcenia morskiego i żeglarskiego młodzieży.

Piotr Królak przedstawił dokonania MOSiR, oraz model eksploatacji żaglowca stworzony przez Miasto Gdańsk. Propozycja współorganizacji rejsów na “Zaruskim” była szczególnie atrakcyjna dla organizacji nieposiadających własnych żaglowców. Za ciekawy pomysł na organizację wychowania żeglarskiego, uznano realizowany przez gdański MOSiR unijny projekt M.A.S.T. czyli “Maritime Education and Sail Training for Young People”. Projekty unijne są dobrym źródłem finansowania takiej działalności i – jeśli tylko są możliwości – należy sięgać po te środki.

Same targi oferowały oczywiście ogrom atrakcji i propozycji, były świetnie zorganizowane i panowała tam naprawdę wspaniała (już nieco wiosenna) atmosfera. Nas jednak cieszy najbardziej fakt rozwijania się w Polsce wspólnych inicjatyw dla kształcenia żeglarskiego polskiej młodzieży.

Dziękujemy za zaproszenie ze strony Fundacji “Fryderyk Chopin” i Piotra Kulczyckiego oraz polecamy się na przyszłość.

13 lut

Ferie, ferie i po feriach… :)

Bawiliśmy się, jak zawsze, dobrze a wśród gości nie zabrakło także żeglarzy starszego pokolenia.

Choć przed nami jeszcze weekend na dokończenie ferii, już teraz możemy podsumować wspólnie spędzony czas, bo regularne zajęcia na pokładzie gdańskiego żaglowca właśnie się zakończyły. Od początku spotkania przybrały formę mini-kursu podstaw żeglarstwa i wytrwali mieli okazję przejść przez cykl szkoleniowy, który pomógł im wyrobić sobie pogląd na temat żeglarstwa i zapałać do niego sympatią czy wręcz zachwytem, obiecując udział w przygotowaniach do najbliższego sezonu żeglarskiego, a także w dostępnych rejsach.

W sumie w ciągu minionych dwóch tygodni w zajęciach na STS “Generał Zaruski” udział wzięło ok. 40 osób, a wśród nich oprócz załogi szkolnej pobierającej nauki, znaleźli się też opiekunowie jak rodzice czy dziadkowie. Było to o tyle ciekawe i wnoszące do zajęć dodatkową wartość, że wśród opiekunów trafiali się dawni żeglarze z rozległym doświadczeniem. Wizyta na Zaruskim z jednej strony przywodziła na myśl wspomnienia minionych rejsów i nastrajała wszystkich sentymentalnie, z drugiej jednak była okazją do poznania nowoczesnej techniki i systemów bezpieczeństwa znajdujących się na jachcie. Bo Zaruski choć historyczny i zabytkowy, jest przecież aktualnie pełniącą służbę na morzu jednostką i jako taka podlega współczesnym poważnym wymogom dotyczącym wyposażenia i bezpieczeństwa żeglugi.

Tak więc mamy się z czego cieszyć, a nasi młodzi goście wracają z ferii z głowami pełnymi nowych ciekawych wiadomości i – w przypadku niektórych – pomysłów na życie :). Z kolei Piotr Królak, nasz oficer programowy, organizator i wykładowca, ma pewnie satysfakcję z dobrze wykonanej pracy z młodzieżą.

Dziękujemy Wam za wspólną naukę i zabawę oraz zapraszamy ponownie! 🙂

6 lut

Zaruski wśród przyjaciół na Boat Duesseldorf

Dzięki osobistemu zaangażowaniu jednego z naszych przyjaciół żeglarzy Adama Walczukiewicza, mieliśmy okazję pojawić się na "Boat 2015" w Duesseldorfie.

O tym jak ogromna i okazała jest to impreza świadczyć może choćby fakt, że trwa prawie 10 dni. Na nieprzebranej przestrzeni swoje stoiska i pokazy organizuje wszystko co żyje na wodzie, z wodą, pod wodą, z wody i około wody.
Miłośników wodnych sportów o zawrót głowy mogła przyprawić oferta sprzętu, prezentowana w niemal naturalnych dla dyscypliny warunkach – na każdej hali stały baseny wyposażone w niezbędny ekwipunek i każdy mógł spróbować tych atrakcji. W jednej z hal urządzono nawet kawałek górskiej rzeki :).

W tym doborowym towarzystwie i zachwycających okolicznościach, dzięki uprzejmości i osobistemu zaangażowaniu jednego z naszych przyjaciół żeglarzy Adama Walczukiewicza, mieliśmy okazję gościnnie pojawić się na stoisku transnarodowej marki “South Baltic Coast”. Zarówno oferta gospodarzy jak i nasze propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Hitem stoiska okazał się wydany w trzech językach przez Związek Miast i Gmin Morskich “Przewodnik po portach i przystaniach morskich polskiego wybrzeża”. Dostępne za darmo a fachowo i kompleksowo opracowane kompendium wiedzy dla turystów i żeglarzy, miało nie lada wzięcie.
Pojawiło się też wiele instytucji, firm turystycznych i organizatorów kwalifikowanego wypoczynku dla dzieci młodzieży, zainteresowanych rejsami na Zaruskim. Mamy nadzieję, że przekazane kontakty zaowocują w przyszłości ciekawymi przedsięwzięciami żeglarskimi.

Adamowi serdecznie dziękujemy za pomysł i realizację oraz godne reprezentowanie gdańskiego żaglowca podczas tej znakomitej imprezy.

5 lut

Ferie na Zaruskim są OK! :)

Pierwsze dni ferii pokazały duże zainteresowanie żeglarskimi zajęciami na STS "Generał Zaruski".

Już pierwszego dnia pojawił się komplet załogi szkolnej, która chce bliżej poznać gdański żaglowiec oraz zdobyć podstawy wiedzy żeglarskiej. Oficera programowego podczas zajęć wspiera młodzież, która przylgnęła do nas od rejsu do Lubeki. Atmosfera jest niemal rodzinna 🙂
W sposób naturalny zajęcia przyjęły kształt mini-kursu, w ramach którego dzieci i młodzież poznają podstawy meteorologii i nawigacji, budowy jachtów żaglowych, zasad ich działania i prowadzenia, a także historię gdańskiego żaglowca, jego patrona oraz dzieła odbudowy przez Miasto Gdańsk.

Mamy nadzieję tak dobrze bawić się do końca ferii, a jeśli ktoś z Was miałby chęć do nas dołączyć, ZAPRASZAMY! 🙂

2 lut

Pierwsze mrozy – pomyśl o feriach :)

Choć do lutego zostało jeszcze trochę czasu, już teraz zapraszamy na stacjonarne zajęcia na STS Generał Zaruski. Będziemy się dobrze bawić bez względu na pogodę :)

Wzorem roku ubiegłego, zapraszamy dzieci i młodzież na żeglarskie zajęcia na pokładzie gdańskiej jednostki flagowej. Odbywać się one będą przez całe ferie, które w roku 2015 w województwie pomorskim, wypadają w terminie 02-15 lutego.
Program jest obecnie opracowywany, ale jak zawsze będzie skierowany głównie do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Udział w zajęciach będzie bezpłatny.

W programie przewidujemy między innymi:
» kino pod żaglami, czyli emisja filmów żeglarskich i przyrodniczych
» warsztaty nawigacyjne i meteorologiczne
» poznanie historii żaglowca i jego patrona gen. Mariusza Zaruskiego
» nauka węzłów żeglarskich
» poznanie tradycji i zwyczajów żeglarskich
» propozycje żeglarskie na sezon 2015
» konkursy i wiele innych atrakcji

Do zobaczenia! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga