Historia projektu / 2009 / 11

Historia projektu

23 lis

Rusza odbudowa kadłuba s/y Generał Zaruski – podpisanie umowy z Complex Jacht

20 listopada br. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, miało miejsce podpisanie umowy na wykonanie odbudowy drewnianego kadłuba jachtu s/y Generał Zaruski.

Odbudowa kadłuba to kluczowy etap restauracji tej zasłużonej jednostki.

fot. Jerzy Pinkas | www.gdansk.pl

Okazało się jednak, że projekt odbudowy jednostki tego typu jest przedsięwzięciem pionierskim również w kwestii znalezienia odpowiedniego wykonawcy, któremu można by powierzyć to zadanie i dodatkowo sprostałaby wymogom Prawa Zamówień Publicznych. W Polsce nie istnieje bowiem żywy i aktywny rynek rewitalizacji jednostek tradycyjnych, zwłaszcza o takiej charakterystyce jak s/y Generał Zaruski (wielkość, konstrukcja, budulec, wiek). W wielu miejscach Europy (Skandynawia, Wyspy Brytyjskie, Niemcy, Holandia) restauracja starych łodzi i statków to żywa i ciągle dynamicznie działająca gałąź przemysłu stoczniowego. Nie ma tam problemu z dostępem do technologii, tradycyjnych materiałów oraz doświadczonych, praktykujących szkutników.

Ten etap mamy już za sobą – wykonawcą odbudowy drewnianego kadłuba jachtu s/y Generał Zaruski, została firma Complex Jacht z Pucka, reprezentowana przez Sebastiana Kullinga. Oferta firmy Complex Jacht na wszystkich etapach negocjacji i uzgodnień spełniała kryteria oceny kwalifikacji oraz uwzględniając wszystkie złożone okoliczności przedsięwzięcia, była ofertą najkorzystniejszą. Cena kontraktu (uwzględniająca wykonanie kompleksowego remontu kadłuba, pozwalającego na zwodowanie jednostki), wynosi 1,4 mln PLN brutto i zawiera wszelkie czynność i materiały niezbędne do realizacji zadania.

fot. Jerzy Pinkas | www.gdansk.pl

Odbudowa kadłuba musi zakończyć się w terminie 12 miesięcy od daty podpisania umowy, co pozwala realnie patrzeć na zaplanowany wcześniej termin oddania jednostki do eksploatacji. Liczymy na to, że “Generał Zaruski” będzie gotów do powrotu w morze w atmosferze ostatnich przygotowań do wielkiego święta sportu w Gdańsku, Euro 2012.

Partnerem odbudowy jest Gdańska Stocznia Remontowa SA, która udostępnia swoje zaplecze techniczne oraz sama wykona drobne naprawy i konserwacje jachtu.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga