Historia projektu / 2012 / 08

Historia projektu

28 sie

Zaruski w Alei Oldtimerów!

Za nami żeglarski weekend i wspaniała impreza, która co dwa lata ściąga do gdańskiej Mariny tysiące Gdańszczan i turystów.

Tym magnesem jest Zlot Oldtimerów, który w tym roku miał swoją piątą edycję. Pogoda dopisała, a do Mariny zawinęło wiele pięknych jachtów i żaglowców, z najstarszą w tym gronie „Daną” z 1926 r.

Nie mogło w tym towarzystwie zabraknąć STS Generał Zaruski. Ostatni już raz w formie stoiska z pamiątkami i materiałami promocyjnymi, bo na kolejnym Zlocie będziemy już pod żaglami. Jak to było w poprzednich edycjach imprezy, tak i tym razem nie zabrakło, koncertów szantowych, zwiedzania jednostek, pokazów marynistycznych, a całość zwieńczyła parada jachtów na Motławie. W sobotę w CMM odbyło się spotkanie uczestników Zlotu z Władzami Miasta, podczas którego pokazaliśmy żeglarzom prezentację poświęconą historii i odbudowie Generała, a wisienką na torcie tego wystąpienia był krótki wideoreportaż (który publikujemy w poprzednim wpisie na naszej stronie). Żeglarzom zorganizowaliśmy także wycieczkę do GSR i zwiedzanie Zaruskiego. Widzieli go 2 lata temu i to co zobaczyli teraz, niezmiernie ich uradowało i wzmogło apetyty na wspólną żeglugę.
Niedziela także była dla nas uroczysta, bo Aleja Oldtimerów wzbogaciła się o kolejną pamiątkową tablicę wmurowaną w bruk ulicy Szafarnia przy gdańskiej Marinie. Tym razem to właśnie STS Generał Zaruski dostąpił tego honoru, za co jesteśmy Kapitule Alei Oldtimerów niezmiernie wdzięczni. Należy także dodać że fundatorami bardzo okazałej brązowej tablicy wyrzeźbionej przez młodego gdańskiego artystę, jest Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Gdańska Stocznia Remontowa SA.
Przy tej okazji pragnę serdecznie podziękować opiekunom i młodzieży z gdańskiego Gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego, którzy w charakterze wolontariuszy obsadzili nasze promocyjne stoisko w miasteczku żeglarskim Zlotu. Jak zawsze można było podziwiać pamiątki z Zaruskiego, zaopatrzyć się w materiały informacyjne oraz otrzymać od nas płytę z szantami w ramach zbiórki publicznej.
Piąty Zlot Oldtimerów za nami – kto był ten widział i dobrze się bawił, kto nie był ten ma szansę za dwa lata – zapraszamy! 🙂

27 sie

Wideoreportaż z GSR 22.08.2012 r.

Zapraszam Was na mały spacer po Zaruskim. Film został przygotowany na zakończony wczoraj V Zlot Oldtimerów w Gdańsku.

17 sie

Nowe oblicze Generała…

Podobnie jak ostatnio po postawieniu masztów, STS Generał Zaruski zyskał dziś nowe oblicze, coraz bardziej stając się dumnym Żaglowcem.

Tym razem słowo “oblicze” jeszcze lepiej oddaje wagę zmiany, bo bukszpryt – będący przecież – “najprzedniejszym” elementem żaglowca, jest nieodłącznym elementem jego “krajobrazu”, kształtującym jego wizerunek.
Zobaczcie z resztą sami…

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga