Historia projektu / 2020 / 06

Historia projektu

30 cze

Narodowe Muzeum Morskie na Zaruskim

Do tej pory zazwyczaj my korzystaliśmy z gościny w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tym razem muzealnicy popłynęli z nami w krótki rejs po Zatoce Gdańskiej. Chętnych było więcej niż wolnych miejsc :)

Narodowe Muzeum Morskie od początku realizacji projektu “Gdańsk ratuje żaglowiec”, jest cennym jego partnerem. W czasach odbudowy jachtu służyło fachową wiedzą swoich specjalistów oraz udzielało nam gościny przy różnego rodzaju okazjach, jak np. organizacja konferencji branżowych lub poświęconych współpracy międzynarodowej w unijnych projektach. Od momentu powrotu jednostki do morskiej służby, udziela jej gościny w najbardziej reprezentacyjnym miejscu gdańskiej starówki – przy nabrzeżu, gdzie cumuje dumny “Sołdek”. Współpracujemy także od lat przy organizacji zajęć dla młodzieży podczas zimowych ferii.

Tym razem my mieliśmy okazję zaprosić ich na “swoje podwórko”, czyli na krótki rejs żeglarski po Zatoce Gdańskiej. Dopisała pogoda i spędziliśmy wspólnie kilka bardzo miłych godzin. Pracownicy muzeum mogli z bliska zobaczyć żaglowiec i wiele zachowanych historycznych elementów wyposażenia czy konstrukcji. I poczuć ducha wspaniałej idei i historii, stojącej za tą unikatową jednostką.

Zainteresowanie rejsem przerosło oczekiwania organizatorów po obydwu stronach. To nas cieszy i wierzymy, że to nie ostatni wspólny rejs 🙂 Kłaniamy się nisko i mówimy: do zobaczenia! 🙂

27 cze

Spotkanie z Generałem w pełnym słońcu

W sobotę odbył się pierwszy w tym sezonie rejs promocyjny "Poznaj Generała", dający możliwość niemal każdemu posmakowania żeglarskiej przygody na pokładzie tego unikatowego jachtu. Dopisała nam wspaniała pogoda i wszyscy świetnie się bawili.

Jak co roku promocyjne rejsy “Poznaj Generała” cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Po uruchomieniu rekrutacji, wolne miejsca rozchodzą się dosłownie w ciągu minut. Bardzo nas to cieszy, a wśród załogi widujemy czasem znajome twarze. Widać gdański żaglowiec, przez tych parę lat, dał się już dobrze poznać i nie daje o sobie zapomnieć 🙂

Dla wszystkich uczestników rejs był okazją do poznania idei szkolenia morskiego stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego, historii żaglowca, jego odbudowy przez Miasto Gdańsk oraz do posmakowania żeglarstwa. Nie do przecenienia okazały się także morskie opowieści załogi oficerskiej i okazja do uczestnictwa we wszystkich żeglarskich zajęciach na statku.

W rozpoczętym właśnie sezonie odbędą się jeszcze dwa rejsy “Poznaj Generała”, najbliższy już w sobotę. Z uwagi na zainteresowanie i w związku ze zmienionym planem rejsów z powodu ograniczeń epidemicznych, planujemy w tym sezonie zorganizować więcej rejsów tego typu. Zainteresowane osoby zachęcamy do zaglądania na naszą stronę i profil Facebook 🙂

25 cze

Gdańskie Pogotowie Opiekuńcze na piątkę!

Jak co roku, tak i w tym sezonie, odbył się jednodniowy rejs z podopiecznymi Gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego. To czysta przyjemność spędzać z nimi czas - zainteresowani, zdeterminowani, zaangażowani, głodni wiedzy i żeglarskich umiejętności. Brawa dla dyrekcji i kadry placówki za tak wysoki poziom efektów pracy opiekuńczo-wychowawczej i żeglarską postawę. Tak trzymać! :)

Dzieciakom z GPO los nie poskąpił przecież przykrości w ich krótkim dotychczasowym życiu, a mimo to (a może właśnie z tego powodu) zachowują tak urzekającą pogodę ducha i chęć poznawania wszystkiego co pomaga im się wyrwać z codzienności, że każdy nasz wspólny rejs, to wyjątkowe spotkanie. To, że tak konsekwentnie i z takim zapałem, co roku, organizowane są rejsy dla podopiecznych tej placówki, dzieci zawdzięczają niesłabnącemu oddaniu dyrektora Grzegorza Barczewskiego, który również na co dzień dba o należyty poziom wychowania morskiego swoich podopiecznych. Realizowane są różne programy marynistyczne, konkursy o tematyce żeglarskiej, a sale i korytarze placówki, udekorowane są żeglarskimi obrazkami i pamiątkami.

Ten rejs był udany podwójnie, bo dopisała nam wspaniała pogoda. A załoga była do tego stopnia zadowolona, że pierwszy raz w kilkuletniej historii naszej współpracy, pojawił się pomysł 3-dniowego rejsu zatokowego. Apetyt rośnie. To wspaniale! 🙂

22 cze

IV Żeglarska Parada Świętojańska

W sobotę odbyła się IV Żeglarska Parada Świętojańska, współorganizowana przez Gdański Ośrodek Sportu. To ważne wydarzenie dla żeglarstwa, zwłaszcza w tych trudnych epidemicznych czasach. Ważne także dla Zaruskiego, bo pierwszy raz braliśmy w nim udział i tak jak wszyscy chcieliśmy przyłączyć się do wodniackiej manifestacji hartu ducha i nadziei w czasach epidemii.

Jak pisze Dariusz Olejniczak na portalu Zeglarski.info:

Kilka tysięcy osób podziwiało z brzegu flotyllę żaglowców, jachtów i towarzyszących im motorówek, które w sobotnie popołudnie przepłynęły w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej z Gdańska-Brzeźna do Gdyni.

Wśród około setki jednostek nie zabrakło najsłynniejszych żaglowców, jak „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Generał Zaruski” i „Zawisza Czarny”. Były oldtimery i nowoczesne jachty, były jednostki regatowe i turystyczne – wszystkie płynęły w szyku paradnym dość blisko brzegu, dzięki czemu publiczność zgromadzona na plażach i molach mogła dokładnie przyjrzeć się poszczególnym jednostkom.”

Do dalszej lektury relacji z tego wydarzenia, okraszonej okazałym albumem zdjęć oraz filmem, zapraszamy na stronę portalu Zeglarski.info

Zaruski wziął udział w tej imprezie wraz z załogą Tarnobrzeskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, która w tym dniu rozpoczęła z nami swój 3-dniowy rejs po Zatoce Gdańskiej. To przykład na wspomniany wyżej hart ducha i nadzieję w czasach epidemii, bo rejs ten został wcześniej z powodu epidemii odwołany, ale jednak teraz, w lepszych czasach, udało się go zorganizować. Tak trzymać! 🙂

18 cze

Zaruski jest EKO!

W tym sezonie wkraczamy w nowy obszar aktywności i edukacji. Pod salingiem gdańskiego żaglowca załopocze „Błękitna Flaga”.

To certyfikat przyznawany przez duńską Fundację Edukacji Ekologicznej we współpracy z organizacją Sail Training International za spełnienie i zachowanie szeregu kryteriów związanych z ochroną środowiska, edukacją, bezpieczeństwem i dostępnością. W naszym przypadku chodzi o to, aby postępować zgodnie z kodem uwzględniającym takie zagadnienia jak odpowiednia gospodarka odpadami i ściekami, korzystanie z przyjaznych środowisku produktów (tj. farby, środki chemiczne) oraz pływanie w zgodzie z wymogami  ochrony środowiska morskiego, np. nieingerowanie w obszary wrażliwe przyrodniczo, czy obszary chronione.

Jak informuje Magda Banach, zajmująca się w Biurze Armatorskim GOS procesem certyfikacji “Blue Flag”:

“Zaruski jest trzecim polskim jachtem, który może pochwalić się członkostwem w programie „Błękitna Flaga”. W doborowym towarzystwie „Daru Młodzieży” oraz „Pogorii” będziemy dążyć do tego, aby młodzież znajdująca się na naszym pokładzie w pełni świadomie uczestniczyła w działaniu na rzecz ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

A to zaledwie pierwszy krok. Naszym ambitnym celem na przyszły sezon jest uzyskanie, jako pierwszy polski jacht, prestiżowego certyfikatu „Blue Flag for Sail Training Vessel”. Oprócz wymogów technicznych i eksploatacyjnych, będziemy zaangażowani w szereg działań edukacyjnych, promujących ekologię, ochronę środowiska i zrównoważony rozwój.”

„Błękitna Flaga” jest programem realizowanym w celu promowania ekologii, ochrony  środowiska oraz zrównoważonego rozwoju w miejscowościach nadmorskich, w otoczeniu kąpielisk i przystani jachtowych. Program ten spełnia także ważną rolę zwiększania świadomości ekologicznej turystów oraz społeczności lokalnych.

Głównym założeniem i ideą programu „Błękitna Flaga” jest zbliżenie społeczeństwa z jego otoczeniem i zachęcenie do lepszego poznania swojego środowiska.  W związku z tym podmioty zaangażowane powinny, poza nieprzerwaną ekspozycją informacji istotnych dla danego regionu w zakresie różnorodności biologicznej, ekosystemów i zjawisk środowiskowych, oferować i wspierać działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska.

8 cze

Jesteśmy gotowi :)

Za nami rejs taklowniczy, który ostatecznie przygotował jednostkę do sezonu żeglarskiego. Przy wsparciu przyjaciół żeglarzy, wolontariuszy z niemal całej Polski w ciągu kilku dni wykonaliśmy ostatnie prace techniczne i zamontowaliśmy takielunek.

To był nieco inny rejs niż rejsy techniczne w minionych sezonach. Był krótszy, a jego głównym celem, oprócz generalnego po-remontowego sprzątania, był ostatni etap przygotowań do żeglugi, czyli montaż i zestrojenie takielunku. Wcześniej, w stoczni “Szkuner” we Władysławowie, udało się wykonać większość prac konserwacyjno-malarsko-naprawczych, które zazwyczaj czekały do rejsu technicznego. Tym razem została do wykonania najprzyjemniejsza część listy zadań, bo niemal z każdą godziną jacht przyoblekał się w biel żagli i przybierał swoje morskie kształty, z których go tak dobrze znamy 🙂

Jak zawsze mogliśmy liczyć na naszych żeglarskich przyjaciół, którzy dosłownie na jeden sygnał zgłosili się do udziału, a znając dobrze jacht, byli nieocenionym wsparciem w tych kluczowych pracach technicznych. Pięknie Wam za to dziękujemy i kłaniamy się nisko 🙂

Pierwsze dwa dni spędziliśmy przy kei w Marinie “Sienna Grobla”, w piątek mocno nas zmoczył deszcz, ale za to w sobotę, gdy przyszło do żeglarstwa, pogoda zafundowała nam wspaniały rewanż – słońce i solidny wiatr! 🙂 Wszystkie techniczno-żeglarskie plany zostały zrealizowane, a załoga miała zasłużoną nagrodę po wytężonej pracy.

Pomimo tego, że rejs był krótki, a jeszcze dwa dni spędziliśmy przy kei w Gdańsku, plon “turystyczny” był całkiem okazały: odwiedziliśmy Jastarnię, w której witają nas zawsze z sentymentem, bo uważają, że Zaruski jest tak samo ich, jak i nasz ;):) Dwukrotnie wpływaliśmy do Gdyni z uwagi na nagrywanie na pokładzie filmu o wolontariacie.  No i Hel, jako obowiązkowy punkt postojowy na ostatni integracyjny wieczór z gitarą i śpiewem 🙂

Dodatkową atrakcją w czasie postoju w Gdańsku, były przymiarki do próby kiwania w celu podwyższenia klasy jachtu. Pod okiem konstruktora i autora dokumentacji technicznej jachtu, który nadzorował proces odbudowy jednostki, przeprowadzony został komplet pomiarów i symulowanych przechyłów, w których załoga brała czynny i radosny udział 🙂

Teraz jesteśmy gotowi do wytężonej morskiej służby w sezonie żeglarskim A. D. 2020 i tylko mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna nie będzie miała już znaczącego wpływu na to co przed nami. W piątek wypływamy w pierwszy jednodniowy rejs z podopiecznymi Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Miłośników Żeglarstwa “DisSailing”, a mieszkańcom Trójmiasta zaprezentujemy się podczas IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej 20. czerwca na trasie Gdańsk – Gdynia. Zapraszamy 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga