Historia projektu / 2023 / 09

Historia projektu

27 wrz

Słoneczny finisz sezonu jednodniówek

Za nami ostatnie rejsy 1-dniowe tego sezonu. Bezprecedensowo piękny wrzesień sprawił, iż odbywały się przy pięknej pogodzie i - co za tym idzie - sprawiły wiele radości uczestnikom :)

resampled 9130063 1

W poniedziałek żeglowaliśmy z uczniami ostatnich klas Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kolbudach. Szkoła ta od lat mocno stawia na wychowanie morskie i organizuje dla swoich uczniów zarówno szkolne zwiedzanie gdańskiego żaglowca, jak i rejsy 1-dniowe. Nie dziwi nas, wszak osoba Patrona zobowiązuje 🙂 W każdej grupie widać osoby, które żeglarstwem są szczególnie zainteresowane i do nich kpt. Piotr Królak kierował w poniedziałek słowa zachęty, przedstawiając możliwości rozwoju żeglarskich predylekcji. System kształcenia oraz programy edukacyjne, jakie udało nam się stworzyć w oparciu o sprzęt i bazę sportowo-rekreacyjną jaką administruje Gdański Ośrodek Sportu, są naprawdę imponujące. Całoroczna Akademia Zaruskiego (w tym 3-dniowy rejs dla absolwentów), zajęcia praktyczne na jachtach “Mariner 19” w nowej przystani w Sobieszewie, Ferie z Zaruskim i NMM, Gdańska Szkoła pod Żaglami – możliwości jest naprawdę sporo.

We wtorek, z kolei, na pokład gdańskiej jednostki flagowej zaprosiliśmy załogę Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Powody są przynajmniej dwa. To instytucja bardzo zasłużona w projekcie odbudowy i eksploatacji gdańskiego jachtu, goszcząca nas od lat przy swoim nabrzeżu w bardzo nobilitującym miejscu gdańskiej starówki, a także wspierająca w niektórych bardzo ważnych czynnościach klasyfikacyjnych Polskiego Rejestru Statków. Po drugie okazja do spędzenia kilku godzin pod żaglami tej historycznej jednostki, to dla muzealników prawdziwa gratka. Nas także cieszy takie spotkanie, bo nigdy dość wiedzy o dziedzictwie morskim Bałtyku 🙂

Teraz nasz żaglowiec, w ciągu paru dni należytego postoju technicznego, szykuje się do finałowego rejsu sezonu “Tylko dla Orłów”. Przez 9 dni będziemy z nimi przemierzać wody Bałtyku, szkoląc się intensywnie, odwiedzając różne ciekawe miejsca i doskonaląc żeglarski warsztat. Do zobaczenia w poniedziałek na pokładzie Zaruskiego! AHOJ! :),

25 wrz

Edukacja Morska w Gdańsku

Miniony tydzień upłynął nam pod znakiem gdańskiego Programu Edukacji Morskiej. Od początku historii Zaruskiego w Gdańsku, nasz związek z PEM (jak go w skrócie nazywają) jest widoczny i programowo oczywisty. Na początku, gdy żaglowiec był jeszcze w odbudowie, a Mateusz Kusznierewicz organizował działalność Programu, nasza współpraca polegała na edukacji o historii zasłużonego żaglowca i zapowiedzi perspektyw, gdy wróci on do morskiej służby.

380421693_833630718453721_6528563847013034888_n

Zdjęcia dzięki uprzejmości PEM

Teraz, gdy minęło już niemal 11 lat od tego momentu, Zaruski zawsze gdy tylko jest taka potrzeba w Programie, angażuje się w jego realizację.

Ostatnie dwie edycje koordynował Uczniowski Klub Sportowy “Szóstka”, który dzielnie stawiał czoła organizacyjnym trudom i wyzwaniom, ale plon tego jest okazały. Na gdańskich oldtimerach oraz w innych formach edukacji żeglarskiej, udział wzięło wielu młodych ludzi, a tylko na Zaruskim, w minionym tygodniu pożeglowało z nami ponad sto osób.

Najpierw odbyły się trzy rejsy jednodniowe, a pod koniec tygodnia zatokowy rejs dwudniowy. Dopisała wspaniała żeglarska pogoda – niespotykanie pogodny wrzesień umilił nam ten czas. Było ciepło, słonecznie i odpowiednio wietrznie. Załoga rejsu zatokowego wiosną, w ramach PEM, zaliczyła kurs na stopień żeglarza jachtowego. Znali więc żeglarskie ABC oraz siebie nawzajem, przez co stanowili zgraną grupę. To pozwoliło nam rzucić im wyzwanie całodobowej żeglugi, bez zawijania do portu na noc i postój na kotwicy. Sprostali temu zadaniu wyśmienicie, a kapitan nie szczędził słów pochwały pod ich adresem. To już samo w sobie stanowi nie lada nagrodę 🙂

UKS “Szóstce” i organizatorom dziękujemy za współpracę i trud włożony w ten rozdział wychowania morskiego i trzymamy kciuki za przyszłe edycje PEM w Gdańsku 🙂 AHOJ! 🙂

19 wrz

Warsztaty Akademii Zaruskiego – wyniki rekrutacji

Rekrutacja zakończona! Zakwalifikowanym serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy serdecznie za udział w naborze do warsztatów Akademii Zaruskiego 2023/24! Poziom przesłanych przez Was listów motywacyjnych był bardzo wysoki, a wybór niełatwy. Osobom, które nie zakwalifikowały się do udziału w tegorocznej edycji serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Poniżej lista zakwalifikowanych osób – w kolejności losowej 🙂 Gratulujemy! Otrzymaliście wiadomość mailową z planami na najbliższy czas.

 1. Malwina B*********
 2. Laura B*****
 3. Janina R*****
 4. Magda P*******
 5. Natalia P*******
 6. Zuzanna O********
 7. Oliwia O********
 8. Zofia B*****
 9. Zofia O******
 10. Alicja Z*********
 11. Lidia K*******
 12. Jakub W***********
 13. Milan U*******
 14. Piotr J*********
 15. Michał S***
 16. Tomasz K****
 17. Bartosz G********

Do zobaczenia na najbliższych zajęciach!

 

11 wrz

Szwecja oczarowała harcerzy :)

Z harcerzami z Bytomia płynęliśmy pierwszy raz, ale chyba nie ostatni. Obopólnych zachwytów było naprawdę dużo. Nam spodobała się młodzieżowa załoga, niejednokrotnie już żeglarsko doświadczona, chętna i zdyscyplinowana. A harcerzom skradł serca urok odwiedzonych miejsc w Skandynawii.

FHD DSC5978

Tygodniowe rejsy do Szwecji to nasze “danie” w stylu “szef kuchni poleca”. Znamy tam wiele zapierających dech w piersiach zakątków i często tam bywamy. To się nie może znudzić, bo zawsze jest miło patrzeć na oczarowanych tymi widokami ludzi. Kapitan Adam Walczukiewicz wiedział jak “im zagrać” ;):)

Najpierw, korzystając z optymalnej i pięknej pogody, w 33 h przelecieliśmy 200 mil morskich do Visby. To miejsce zawsze robi wrażenie, a na dodatek po sezonie, mają tam dla nas ulgowy taryfikator. Visby to turystyczna perełka, a nasi bytomscy młodzi żeglarze bardzo chcieli tam popłynąć, więc na propozycję kapitana zareagowali z ogromnym entuzjazmem.

Potem była podróż do Skavdo i “dzikie” cumowisko wśród skał. Kto tam nie był i tego nie zobaczył, nie jest w stanie sobie wyobrazić swoich wrażeń z pobytu w tym miejscu. Można sobie wyobrazić taki krajobraz, ale to nie to samo co tam być. A gdy do tego dorzucić jeszcze grill z gitarami i kąpiel w morzu w tej bajkowej krainie, to zachwytom nie było końca 🙂

Po opuszczeniu Skavdo, popłynęliśmy do Kalmaru, partnerskiego miasta Gdańska, gdzie zawsze jesteśmy mile widziani. To ładny i duży port, jest gdzie spacerować i podziwiać typowo szwedzką architekturę, kulturę i sztukę. Ale główną atrakcją tej wizyty była… mgła. Po prostu epicka, filmowa i niespotykana. Tak gęsta, że wejście do portu odbywało się właściwie tylko na przyrządach nawigacyjnych, a załoga na pokładzie mogła obserwować, jak z z mgły wyłaniają się elementy portowej infrastruktury. Nasz kapitan, który już trochę w życiu zobaczył w różnych zakątkach świata powiedział, że TAKIEJ mgły jeszcze nie widział. Widoczność kończyła się właściwie na dziobie statku 🙂

Z Kalmaru, z uwagi na niekorzystny wiatr by zrobić międzylądowanie w Helu, popłynęliśmy od razu do Gdańska. Ostatnia “Zielona Noc” była zatem w czasie żeglugi, a nie, tradycyjnie, podczas postoju w Helu.

Harcerzom z Bytomia dziękujemy za wspólnie spędzony czas i już szykujemy się do ostatniego rejsu sezonu – “Tylko dla Orłów” 🙂

4 wrz

Warsztaty Akademii Zaruskiego – rekrutacja rozpoczęta!

Jeśli pragniesz przeżyć przygodę, jesteś ciekawy otaczającego Cię świata, masz dość nudy i braku motywacji, zapraszamy na bezpłatne warsztaty „Akademii Zaruskiego”. Program obejmuje aktywności żeglarskie oraz zagadnienia z zakresu edukacji morskiej i ekologicznej na poziomie podstawowym. Zapraszamy również osoby zainteresowane dalszym rozwojem w tych dziedzinach.

Co proponujemy?
W sezonie od maja do października żeglujemy jachtami typu Mariner 19 oraz żaglowcem „Generał Zaruski”. Poza sezonem uczymy się między innymi nawigacji, meteorologii, budowy jachtu, teorii żeglowania, zasad bezpieczeństwa i komunikacji. Przekazujemy wiedzę i umiejętności przydatne nie tylko w żeglarstwie, ale też w codziennym życiu. Rozwijamy kompetencje takie jak odpowiedzialność, kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia, samodzielność, współpraca.
Celem warsztatów jest propagowanie żeglarstwa oraz rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej dziedzictwa Morza Bałtyckiego.

Spotkania
Warsztaty odbywają się raz w tygodniu. Każda z dwóch grup liczy maksymalnie 10 osób. Dla każdej grupy przewidujemy około 20 spotkań. Udział w zajęciach jest obowiązkowy. Zajęcia się bezpłatne.

Rejsy
Każda osoba, która weźmie udział w co najmniej 15 spotkaniach (75%) i w ramach wolontariatu przepracuje na rzecz „Akademii Zaruskiego” minimum 35 godzin, ma zagwarantowane miejsce w bezpłatnym trzydniowym rejsie „Generałem Zaruskim” po Zatoce Gdańskiej. Uczestnicy mają wpływ na trasę i program rejsu – podczas warsztatów uczymy się planowania i organizacji rejsów. Dodatkowo, osoby zainteresowane dalszym rozwojem żeglarskim, będą miały możliwość udziału w rejsach w charakterze instruktorów.

Dla kogo?
Zapraszamy uczniów szkół średnich i studentów do 25 roku życia.

Kiedy i gdzie?

 • w sezonie żeglarskim (wrzesień-październik i maj-czerwiec):
  grupa 1 + 2, soboty, godz. 10-16
  Przystań jachtowa w Sobieszewie – ul. Nadwiślańska 39, 80-680 Gdańsk
 • poza sezonem żeglarskim (listopad-kwiecień):
  grupa 1 – soboty, godz. 10:00 – 11:30
  grupa 2 – soboty, godz. 12:00 – 13:30
  Żaglowiec „Generał Zaruski” – nabrzeże Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk oraz przystanie jachtowe GOS (w wybrane dni)

Rekrutacja
Do udziału w warsztatach mogą zgłosić się uczniowie i studenci w wieku 15-25 lat. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń, których należy dokonać w poniższym formularzu oraz wymowa listu motywacyjnego (maks. A4), który należy dołączyć do formularza. Przyjmujemy maksymalnie 50 zgłoszeń, ale na podstawie listów motywacyjnych do udziału w warsztatach wybierzemy 16 osób. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w piątek 15 września br. Wyniki rekrutacji ogłosimy na stronie zaruski.pl we wtorek 19 września. Pierwsze zajęcia odbędą się 23 września o godz. 10:00, na przystani jachtowej w Sobieszewie, ul. Nadwiślańska 39. Prosimy o przygotowanie się do zajęć na wodzie, adekwatnie do pogody (odzież przeciwdeszczowa, buty sportowe, czapka, okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny, drugie śniadanie, woda).

Formularz zgłoszeniowy

4 wrz

Pogoda jak marzenie!

Takiego szczęścia pogodowego impreza "Poznaj Gdańskie Oldtimery", nie miała chyba nigdy. To było istne okienko pogodowe, bo jeszcze piątek był deszczowy, a niedziela chłodna i mniej pogodna. Za to w sobotę - słoneczko, ciepło i sporo równego wiatru. No po prostu pogoda jak marzenie :)

Zlot_Zaglowcow_Baltic_Sail_256022_800px

Piotr Wittman – Gdansk.pl

Wszystko udało się wybornie. No bo jak miało się nie udać przy takiej pogodzie. Przed Narodowym Muzeum Moprskim w Gdańsku stawiła się niemal osiemdziesiątka miłośników żeglarstwa i amatorów morskich przygód. Muzeum, jak zawsze, stanęło na wysokości zadania otwierając swe podwoje z bardzo ciekawymi ekspozycjami, a w drodze na Zatokę gotowa na przyjęcie zwiedzających czekała na nas Latarnia Morska w Nowym Porcie, z unikatową Kulą Czasu. No i oczywiście duża porcja pysznego żeglarstwa. W słoneczku, z dobrym równym wiatrem ok. 3 st. w skali Beauforta. Z pysznym żeglarskim ciepłym posiłkiem i przekąskami w czasie całego rejsu. Z morskimi opowieściami kapitanów i okazją do poznawania żeglarskiego rzemiosła przy takielunku czy za sterem.

Lepiej być nie mogło. Wszyscy bawili się znakomicie, chwalili program oraz atrakcje i nabierali apetytu na żeglarstwo w ogóle a także na przyszłoroczną edycję tej wyjątkowej imprezy. Bardzo nam było miło słuchać tych wszystkich komplementów oraz podziękowań i cieszyć się z owoców naszej wspólnej pracy. Sami także dziękujemy armatorom zasłużonych gdańskich oldtimerów za współpracę i żeglarski klimat, a uczestnikom za zainteresowanie, zapał i miło spędzony czas! Do zobaczenia za rok! 🙂

 • Email Formularz kontaktowy
 • Lokalizacja Armator jednostki
 • Kotwica Statek / załoga