Historia projektu / 2021 / 05

Historia projektu

25 maj

Rekrutacja trwa! “Gdańska Szkoła pod Żaglami” zaprasza na Bałtyk!

Mamy wyjątkową propozycję dla uczniów szkół średnich oraz studentów. To najważniejsze wydarzenie żeglarskie sezonu i najdłuższy rejs. Tym razem "Gdańska Szkoła pod Żaglami" zabierze młodzież do urokliwych turystycznie i geograficznie miejsc w Skandynawii. 

 

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to najdłuższy w sezonie rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Rejs rozpocznie się 19.07.2021 r. w Gdańsku i zakończy 1.08.2021 r. w Szczecinie, a planowana trasa to kierunek północny i wspaniałe turystycznie uroki Szwecji. Malownicze wyspy i wysepki, przytulne małe porty, ale także Sztokholm i Muzeum Vasa. Po raz kolejny mamy możliwość odwiedzić miejsce narodzin naszego żaglowca w Ekenas koło Kalmaru, gdzie w 1939 roku jacht został zbudowany w rodzinnej stoczni Lund. O ile ograniczenia epidemiczne pozwolą, po drodze mamy duńską wyspę Bornholm, którą można zwiedzić rowerami. Możliwości jest zatem sporo. A w drodze powrotnej planujemy zawinąć do Szczecina w czasie finału regat “The Tall Ships Races”. Będzie to zatem wyjątkowa okazja, by obejrzeć dziesiątki wspaniałych żaglowców i poczuć klimat tych światowej sławy regat w miejscu ich finałowego zlotu.

Jak mówi Krzysztof Dębski z Biura Armatorskiego GOS: wariant bałtycki “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” eliminuje ryzyka związane ze stanem epidemii koronawirusa w Europie. Rejs jest tańszy i brak jest dodatkowych kosztów związanych z podróżowaniem samolotami na miejsce startu i z miejsca zakończenia. A warunkiem uczestnictwa w konkursie rekrutacyjnym jest tylko dostarczenie zgłoszenia z listem motywacyjnym, byśmy mogli trochę lepiej poznać uczestników. Zapraszamy – przygoda życia czeka!

Jak sama nazwa “Gdańska Szkoła pod Żaglami” sugeruje, po wyjściu w morze zaczynają się zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących. Młodzież będzie zdobywać wiedzę z zakresu budowy i obsługi takielunku, podstaw nawigacji i locji, bezpieczeństwa na morzu, historii żeglarstwa oraz morskich tradycji i obyczajów. Nie zabraknie też podstaw meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz praw fizyki wykorzystywanych na żaglowcu, a także specyfiki miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Część humanistyczna natomiast przybliży kadetom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce gen. Mariusza Zaruskiego oraz idee wychowania morskiego. Będzie to także okazja do zapoznania się z literaturą marynistyczną oraz szlifowania znajomości języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie rekrutacyjnym jest tylko dostarczenie do 15.06.2021 r. zgłoszenia z listem motywacyjnym, byśmy mogli trochę lepiej poznać uczestników. A zatem, do dzieła! Formularz rejestracyjny (rejestracja w formularzu nie stanowi zgłoszenia)

WAŻNE! Uczestnicy w ramach opłaty za rejs, zostaną w Gdańsku przed wypłynięciem przetestowani przez profesjonalne laboratorium medyczne, w kierunku koronawirusa; wynik w postaci angielskojęzycznego zaświadczenia lekarskiego, będzie podstawą do wjazdu na teren Szwecji (dla osób o negatywnym wyniku testu)

 

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”!

14 maj

IPN o gen. Mariuszu Zaruskim

Z okazji 80. rocznicy śmierci gen. Mariusza Zaruskiego, gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, przygotował bardzo ciekawy program upamiętnienia osoby Generała. Wczoraj spotkaliśmy się na gdańskim jachcie, by porozmawiać o możliwościach wykorzystania działań Biura Edukacji Narodowej gdańskiego IPN w wychowaniu morskim, realizowanym na STS "Generał Zaruski".

Właśnie wydana została, opracowana przez Bartosza Januszewskiego, bardzo interesująca broszura, bogato ilustrowana wspaniałymi fotografiami (których wcześniej nie widzieliśmy), poświęcona życiu i dokonaniom Mariusza Zaruskiego. Opowieść o tym jak wielki był to człowiek, jest nieodłączną częścią naszego przekazu edukacyjnego w działalności gdańskiego żaglowca. Tym bardziej zainteresowały nas materiały i program upamiętnienia przez gdański IPN osoby Generała w tym roku. Okrągła rocznica jest do tego idealnym pretekstem. Ale na tym nie koniec, bo przecież już za pół roku świętować będziemy 155. rocznicę urodzin pioniera polskiego jachtingu.

Ale wracając do aktualnych działań edukacyjnych, chcielibyśmy Wam gorąco polecić broszurę, na razie w wersji elektronicznej licząc na to, że w tegorocznych rejsach będziemy mogli Wam wręczyć egzemplarze wydane drukiem. Jest to naprawdę fascynująca lektura.

Kolejnym elementem programu edukacyjnego jest wystawa, którą możecie w wersji elektronicznej zobaczyć na tej stronie. Jak informuje gdański oddział IPN:

Wystawę, która obecnie stoi przed naszą siedzibą oraz w ukraińskim Chersoniu, będziemy prezentować w wielu miejscach, ważnych również z punktu widzenia biografii Generała – w Gdyni, Pucku, Jastarni, Zakopanem, Warszawie, Odessie, Lwowie, Kijowie, Londynie. W nadchodzącym sezonie (czerwiec – wrzesień) chcielibyśmy ją jednak  zaprezentować przede wszystkim w Gdańsku. Dla tematyki wystawy trudno o lepszą lokalizację niż Narodowe Muzeum Morskie i bezpośrednia bliskość cumowania jednostki.

Niezmiernie nas ta perspektywa cieszy i liczymy na to, że wystawa będzie bardzo wartościowym uzupełnieniem naszej skromnej galerii banerów okalającym miejsce cumowania Zaruskiego w Gdańsku, z których można w skrócie dowiedzieć się o statku, jego historii, o osobie patrona, wreszcie o gdańskim dziele odbudowy i eksploatacji tej unikatowej i bardzo zasłużonej dla polskiego żeglarstwa, jednostki.

8 maj

Rejs techniczny czyli zapasy z pogodą

Majówka A. D. 2021 jaka była, każdy wie. Odbiło się to także na przebiegu naszego rejsu technicznego. Można powiedzieć, że był to październikowy rejs w maju, z tą różnicą, że woda była jeszcze zimniejsza, niż jesienią :)

Tak niesprzyjających warunków pogodowych podczas rejsu technicznego, nie mieliśmy nigdy. Deszcze, sztormowe wiatry i dojmujący chłód, ustawiły nam rejs. Nasza doborowa ekipa przyjaciół Zaruskiego dwoiła się i troiła, by ten niekorzystny układ okoliczności jakoś obejść i wyciągnąć z tego czasu co tylko się da. I jesteśmy pełni szacunku dla Waszej determinacji i poświęcenia! Chwała Wam za to! 🙂

A udało się bardzo dobrze przygotować do sezonu takielunek i wnętrze po jesienno-zimowych konserwacjach i remontach. To bardzo wiele. Nie udało się natomiast pomalować burt i teraz liczymy na pogodową korektę, która pozwoli nam oszlifowane i przygotowane burty pomalować, by żaglowiec wszedł w sezon lśniąc bielą poszycia.

Rejs techniczny przeszedł do historii. Sezon rozpoczęty. Liczymy na dobre wiatry i wiele niezapomnianych żeglarskich przeżyć, przygód, spotkań i przyjaźni.

WIELKIE DZIĘKI raz jeszcze dla załogi z całej Polski, która, jak co roku, przyjechała nas w tym pierwszym rejsie sezonu, wspierać i pomagać w ogromie prac, jakie zawsze są do wykonania w tym czasie. Jesteście WIELCY i cieszymy się, że zawsze możemy na Was liczyć! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga