Historia projektu / 2015 / 08

Historia projektu

26 sie

Rejs życia!!!

Rejs pierwszej edycji Gdańskiej Szkoły pod Żaglami rozpoczyna się 26 sierpnia i będzie trwać do 11 września.

Gdańska Szkoła pod Żaglami to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego Generał Zaruski, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku. Gdańska Szkoła pod Żaglami to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem, przez 2 morza, 4 kraje, 5 portów, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami. Będzie to najdłuższy rejs gdańskiego żaglowca po jego odbudowie przez Miasto Gdańsk. Będzie to także nawiązanie do głośnych wypraw Generała Zaruskiego, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Rejs zaczynamy w Gdańsku od szkolenia żeglarskiego, a po wyjściu w morze zaczną się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmować będzie między innymi wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez generała Mariusza Zaruskiego.

W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom historię Związku Hanzy, osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzonych miast (Londyn, Oslo, Kopenhaga, Gdańsk). Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną (Joseph Conrad, Karol Borchardt) oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Do Gdańska wrócimy 11 września, a więc już w trakcie roku szkolnego, którego początek będzie jednak bardzo pożytecznie na żaglowcu wykorzystany na naukę i rozwijanie własnych zainteresowań oraz poszerzanie horyzontów wiedzy.

Pachnie wyjątkowa żeglarską przygodą na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym żaglowcu☺

23 sie

Gdańska Szkoła pod Żaglami

Pod koniec sierpnia rusza I. edycja "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami", najdłuższy rejs sezonu.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem, przez 2 morza, 4 kraje, 5 portów, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy rejs gdańskiego żaglowca po jego odbudowie przez Miasto Gdańsk. Będzie to także nawiązanie do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).
Rejs zaczynamy 23.08. od zwiedzania Londynu i szkolenia żeglarskiego, a po wyjściu w morze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom historię Związku Hanzy, osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzonych miast (Londyn, Oslo, Kopenhaga, Gdańsk). Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną (Joseph Conrad, Karol Borchardt) oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Do Gdańska przypłyniemy 11.09., a więc już w trakcie roku szkolnego, którego początek będzie jednak bardzo pożytecznie na żaglowcu wykorzystany na naukę i rozwijanie własnych zainteresowań oraz poszerzanie horyzontów wiedzy.

10 sie

25 edycja Hanse Sail – już za nami!

Pomiędzy 6 a 9 sierpnia odbył się jubileuszowy - bo 25 zlot Hansa Sail - w Rostocku.

Co roku Hanse Sail odwiedza ponad milion osób, a zlot gości około 200 statków, w tym żaglowce szkoleniowe, tradycyjne, pływające statki muzea, parowce oraz jednostki z napędem spalinowym.

Nasza – trzecia już – wizyta na Hanse Sail, była dla wszystkich świetną okazją do promocji naszego żaglowca i morskich ambicji Miasta Gdańska.

Hanse Sail jest jednym z festiwali Baltic Sail, promującym i wspierającym rozwój europejskiej turystyki morskiej na Bałtyku. Oprócz Rostocku imprezy Baltic Sail odbywają się każdego roku w Gdańsku, litewskiej Kłajpedzie, szwedzkiej Karlskronie i niemieckim Sassnitz.

Organizatorzy Hanse Sail od początku kibicowali odbudowie Zaruskiego i wielokrotnie wspierali nas promocyjnie oraz finansowo.

Tak więc… do zobaczenia w Rostocku już za rok…

10 sie

Z UKS do mekki żeglarstwa

Kolejny rejs w naszej najdłuższej z dotychczasowych podróży morskiej, wiedzie do Londynu.

Tuż po zakończeniu zlotu “Hanse Sail” w Rostocku, zamustruje na statek nowa załoga. Będą to młodzi żeglarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego z Pszczyny. Razem z nimi wyruszymy w najdalszą drogę w gdańskiej historii Zaruskiego – do Londynu. Po drodze odwiedzimy też inne porty, a w samym Londynie na załogę czeka moc atrakcji turystycznych, bo gdzie jak gdzie, ale w Anglii żeglarstwo to sport narodowy i na każdym kroku można spotkać dumne ślady żeglarskiej historii.

6 sie

Hanse Sail – żelazny termin sezonu

W sierpniu po raz kolejny weźmiemy udział w tej imponującej europejskiej imprezie żeglarskiej. Odwiedziny u naszych niemieckich przyjaciół, to stały punkt planu rejsów.

Tegoroczny zlot w Rostocku (będzie to 25. jego edycja) odbędzie się w terminie 06-09.08.2015 r. Cieszy nas fakt, że nasi niemieccy przyjaciele zaliczają nas do grona pożądanych gości. Dla nas udział w tej imprezie to także nobilitacja i znaczące wydarzenie. Przypomnijmy iż organizatorzy zlotu w osobie Holgera Bellgardta od początku kibicowali odbudowie Zaruskiego, i wielokrotnie wspierali nas promocyjnie i finansowo. Ubiegłoroczna nasza (już druga) wizyta na Hanse Sail, była dla wszystkich bardzo miłym spotkaniem, a okazja do ponownego doświadczenia rozmachu tego żeglarskiego festiwalu, była dla nas też cenną nauką. Co roku Hanse Sail odwiedza ponad milion osób, a zlot gości ok. 200 statków, w tym żaglowce szkoleniowe, tradycyjne, pływające statki muzea, parowce oraz jednostki z napędem spalinowym.
Hanse Sail jest jednym z festiwali Baltic Sail, szanującym i wspierającym rozwój europejskiej turystyki morskiej na Bałtyku oraz zachowanie wspólnego dziedzictwa morskiego. Oprócz Rostocku imprezy Baltic Sail odbywają się każdego roku w Gdańsku, litewskiej Kłajpedzie, szwedzkiej Karlskronie i niemieckim Sassnitz.

Do zobaczenia w Rostocku na jubileuszu ćwierćwiecza Hanse Sail! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga