Historia projektu / 2017 / 09

Historia projektu

27 wrz

Zaruski – podręcznik użytkownika

Brzmi dziwnie? :) No cóż, statek, jak każdy obiekt techniczny, ma swoją instrukcję, która może być bardzo pomocna, zwłaszcza w czasie przygotowań do rejsu.

Opracował ją nasz oficer programowy Piotr Królak z myślą o uczestnikach rejsów. Oddajemy więc ją w Wasze ręce, rozbudowując zasoby wiedzy zawartej w zakładce “Rejsy”.
Oprócz wprowadzenia w postaci historii żaglowca, instrukcja zawiera regulamin statku, wiedzę z zakresu alarmów i zasad bezpieczeństwa, bezcenne informacje na temat takielunku i jego obsługi oraz trochę ciekawostek z ceremoniału morskiego i zwyczajów.

Piotrowi dziękujemy za inicjatywę i wkład pracy w to wartościowe opracowanie, a Wam życzymy owocnej lektury dostępnego niżej dokumentu 🙂

Pobierz dokumenty:

Podrecznik_uzytkownika_STS_General_Zaruski_v2017.pdf (946 kB)

26 wrz

Rejs z Bohaterem

Za nami rejs w ramach współpracy z Towarzystwem Edukacyjnym "Lokomotywa" przy projekcie "Gala Bohaterów".

W połowie września w Filharmonii Gdańskiej odbyła się “Gala Bohaterów”, podczas której gen. Mariusz Zaruski został uhonorowany tytułem “Bohatera dla Społeczeństwa”. Teraz odbył się rejs stanowiący dopełnienie tej cennej i wartościującej dokonania Generała, inicjatywy.

26 wrz

PEM ruszył ostro

Za nami pierwsza tura jednodniowych rejsów w ramach nowej odsłony Programu Edukacji Morskiej, realizowanego przez Fundację Gdańską.

Przy kapryśnej wrześniowej pogodzie, odbyło się 6 pływań z młodzieżą ostatnich klas szkoły podstawowej. Wzięła w nich udział po raz pierwszy bardzo okazała flota gdańskich oldtimerów. Oprócz Generała młodzież na swoje pokłady zabrały “Szkwał”, “Antica”, “Bonawentura” i “Baltic Star”. Rejsy obfitowały w bogaty program szkoleniowy a także historyczno-turystyczny, gdyż każdy z gdańskich oldtimerów ma za sobą piękną i ciekawą historię.
I tylko nieco lepszej pogody mogliby młodzi adepci żeglarstwa sobie życzyć następnym razem. Choć wrześniowe kaprysy aury też mają swój żeglarski i edukacyjny wymiar 🙂

Zapraszamy Was do obejrzenia foto-relacji z tych rejsów, autorstwa oficera wachtowego z gdańskiej jednostki flagowej, Adama Walczukiewicza 🙂

26 wrz

ZSP Reda po rejsie

Kolejna szkoła wzięła udział w zatokowym rejsie na gdańskim żaglowcu.

Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, przyjechała do nas z Redy. Tym razem dopisała nam pogodna aura, a młodzi ludzie dali się zauroczyć historią Zaruskiego. Mamy nadzieję, że ten krótki rejs zapadł im w pamięć i kiedyś znów wejdą na pokład tego czy innego jachtu. Pozdrawiamy! 🙂

25 wrz

Tydzień w morzu dla każdego

Rejs zaczyna się 25.09. i trwa 7 dni. Otwarta formuła rekrutacji na Zaruskim nie zdarza sie często, więc warto z tej okazji skorzystać - popłyńcie z nami! :)

Będzie to przedostatni pełnomorski rejs sezonu, w którym udział może wziąć każdy kto spełni wymogi organizacyjne. A wiele ich nie ma – jednym jest minimum wieku (15 lat), a drugim udział w kosztach organizacji rejsu.
Trasa rejsu, bliżej jego terminu, zostanie opracowana na podstawie prognoz pogody tak, by żeglowanie było optymalne. Zawsze staramy się jak najwięcej czasu spędzić w morzu, ale nie zabraknie też wizyt w urokliwych bałtyckich portach Skandynawii, zachodniej Europy czy wschodnich sąsiadów z Unii Europejskiej 🙂
Jak zapewne wiecie, trwa jubileuszowy, ogłoszony przez Polski Związek Żeglarski, “Rok Mariusza Zaruskiego”. Nasza propozycja to idealna okazja, by wybrać się w rejs żaglowcem, którego powstaniu przyświecała idea wychowania morskiego Polaków, stworzona przed II wojną światową przez naszego Wielkiego Rodaka i pioniera jachtingu w Polsce.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Biurem Armatorskim pod adresem zaruski@sportgdansk.pl

22 wrz

Zapraszamy na film :)

Właśnie opublikowaliśmy film z niedawnego rejsu po Zatoce Gdańskiej z załogą z gdańskiego Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6 z Oruni.

Była naprawdę fajna zabawa, przy dobrej słonecznej pogodzie, z równym wiaterkiem 5-6 B. Możecie zobaczyć jak wygląda nasza podstawowa działalność na polu krzewienia kultury morskiej i żeglarskiej na gdański żaglowcu.

Zapraszamy na film! 🙂

18 wrz

Rok Zaruskiego – finał

W miniony weekend odbył się dwudniowy rejs zorganizowany przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim w ramach obchodów "Roku Mariusza Zaruskiego".

Wzięli w nim udział uczestnicy ogólnopolskich konkursów artystycznych, poświęconych gen. Zaruskiemu.
Dzieci i młodzież z całej Polski zjechali do nas w sobotę. Była prezentacja, żeglarska kolacja i koncert szantowy, a w niedzielę wspólny rejs.
W ten sposób swoistą klamrą artystyczna zamknęły się zorganizowane przez Polski Związek Żeglarski obchody jubileuszu Generała.
Na żaglowcu wszyscy pysznie spędzili czas, a dla wielu osób z najdalszych zakątków Polski, było to wzruszające przeżycie.

Kolegom z PZŻ gratulujemy inicjatywy i organizacyjnej determinacji, ciesząc się że związane z jubileuszem działania tak znakomicie wyrażały hołd i uznanie dla dokonań gen. Mariusza Zaruskiego. Dziękujemy za współpracę i pozdrawiamy serdecznie 🙂

17 wrz

Mariusz Zaruski – Bohater

Towarzystwo Edukacyjne "Lokomotywa", podczas pierwszej edycji "Gali Bohaterów", postanowiło uhonorować patrona gdańskiego żaglowca. Jest nam bardzo miło.

W przekonaniu organizatorów, jako Polacy możemy być dumni z naszego kraju i jego historii. Dumni z naszych wybitnych rodaków, którzy swoim życiem, pracą, wyborami zasłużyli się dla Polski i świata. Temu by ich lepiej poznać, móc o nich mówić i wskazywać jako autorytety kolejnym pokoleniom, służyć ma m. in. cykl wydarzeń społeczno-informacyjnych, pod nazwą “Gala Bohaterów”.
W każdej edycji wybrani będą bohaterowie w 4 kategoriach:
Bohater dla Polski i świata
Bohater dla nauki
Bohater dla społeczeństwa
Bohater dla rodziny
Jest nam niezwykle miło, iż “Bohaterem dla społeczeństwa”, w rocznicę swych 150. urodzin, ogłoszony zostanie gen. Mariusz Zaruski.
Impreza organizowana jest przy współpracy bardzo znaczących instytucji, osobistości i mediów, a inauguracyjna gala odbędzie się w “Filharmonii Bałtyckiej”.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Gala Bohaterów

16 wrz

Jubileuszowy rejs PZŻ

Polski Związek Żeglarski organizuje rejs Zaruskim dla uczestników szkolnych konkursów z całej Polski.

W związku z ogłoszonym przez Polski Związek Żeglarski “Rokiem Mariusza Zaruskiego”, w całym kraju odbywają się konkursy z różnych dziedzin twórczości, których wspólnym mianownikiem jest osoba Wielkiego Polaka, patrona gdańskiego żaglowca.
Mam nadzieję, że planowany 2-dniowy rejs będzie dla uczniów wspaniałą przygodą i okazją do bezpośredniego kontaktu z ideą szkolenia morskiego Polaków, jaką pozostawił po sobie Generał.

14 wrz

Orunia z dobrą pogodą

Wczoraj przy optymalnej pogodzie, żeglowała z nami młodzież z ZKPiG nr 6 z gdańskiej Oruni, a dokładnie VII klasa z SP nr 19 :).

Szkoła nosi imię Zasłużonych Ludzi Morza, więc rejs na statku któremu patronuje gen. Mariusz Zaruski, w roku jubileuszu 150. rocznicy jego urodzin, komponuje się idealnie. Wypływaliśmy w słońcu, a na Zatoce przywitał nas wiatr ok. 5-6 B. Było naprawdę super! 🙂

Zapraszam Was do obejrzenia albumu fotografii, a w przygotowaniu jest także film 🙂

14 wrz

PEM na Zaruskim

W połowie września rusza Program Edukacji Morskiej w nowej odsłonie. Z udziałem Zaruskiego :)

W końcówce tego sezonu w planie jest 6 rejsów jednodniowych, dzięki którym młodzież będzie miała okazję zapoznać się z gdańskim żaglowcem. Natomiast założenia programu w nowej jego odsłonie, są o wiele szersze i edukacja żeglarska w Gdańsku ma swym zasięgiem oddziaływać na dzieci i młodzież tak wcześnie jak się da, dopasowując program i rodzaj zajęć do możliwości ich uczestników. Cieszy nas fakt, że gdański żaglowiec będzie miał w tym programie swoje miejsce i rolę, bo żegluga na dużej pełnomorskiej jednostce, jest naturalną konsekwencją wcześniejszych wprawek na jachtach mniejszych czy zajęć stacjonarnych.

Program realizuje “Fundacja Gdańska”, której życzymy sukcesów i samych pomyślnych wiatrów! 🙂

11 wrz

Witaj Szkoło! :)

Dzieci i młodzież wróciły do szkół po wakacyjnej przerwie, a wraz z tym wróciły szkolne odwiedziny na Zaruskim.

I bardzo nas to cieszy :). Jako pierwsi złożyli nam wizytę nie tacy całkiem zwyczajni goście, bo laureaci gdańskiego konkursu “Rowerowy Maj”, 8-latki ze Szkoły Podstawowej nr 52. Spotkanie miało więc specjalny i uroczysty charakter, a dzieciaki dostały od nas super-wypasiony zestaw gadżetów :). Ich rowerowy trud został nagrodzony 🙂

Nawet pogoda wynagrodziła dzieciom ich zaangażowanie w rowerowym konkursie i dziś na Zaruskim świeciło i grzało piękne słońce :).

Była też okazja do opowiedzenia dzieciom i nauczycielkom o nowych założeniach Programu Edukacji Morskiej, który swoich zasięgiem obejmie dzieci już od najmłodszych lat. Ta perspektywa wszystkich bardzo ucieszyła, a zwłaszcza Antka, który na co dzień zdobywa żeglarskie szlify na “Optimistach” 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga