Historia projektu / 2014 / 07

Historia projektu

28 lip

IV Światowy Zjazd Gdańszczan

Wiele się w Gdańsku działo w miniony weekend i cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział przynajmniej w części wydarzeń.

Oddano do użytku piękne wyremontowane nabrzeże na Wyspie Spichrzów, zaczął się Jarmark Dominikański i do miasta przybyli Gdańszczanie z całego świata. I właśnie z powodu IV Światowego Zjazdu Gdańszczan, STS “Generał Zaruski” zacumował przy Zielonym Moście i otworzył swe gościnne progi dla mieszkańców miasta i turystów.

Nie zabrakło konkursów z atrakcyjnymi (specjalnie na tę okazję wydanymi) nagrodami, a wszyscy wesoło się bawili.
Z żeglarskiego punktu widzenia najbardziej cieszymy się z nowego nabrzeża. Wygląda bardzo okazale, a miasto zyskało sporo nowej bardzo reprezentacyjnej przestrzeni nad Motławą. Pewnie nie przypadkiem w tym właśnie miejscu stanęła jedna z atrakcji tego lata – ogromne koło widokowe, które może wynieść widzów na wysokość niemal 50 metrów. Stamtąd jest dopiero widok!… 🙂

27 lip

Zjazd Gdańszczan – zapraszamy!!!

Podczas IV Światowego Zjazdu Gdańszczan, Zaruski zaprasza na dzień otwarty w niedzielę 27. lipca w godz. 10-16.

Dzień otwarty na pokładzie gdańskiego żaglowca to okazja do spotkania z oficerską załogą stałą i żeglarzami-wolontariuszami. Nie zabraknie konkursów. Dostępne będą także materiały promocyjne i pamiątki sygnowane logo jednostki.
Żaglowiec będzie czekał na Was przy Targu Rybnym (przed hotelem “Hilton”), w godz. 10-16.

Zachęcamy Was także do udziału w wielu innych wydarzeniach z okazji Zjazdu, bo to dużo większa impreza niż dzień otwarty na Zaruskim i atrakcji na pewno nie zabraknie. Szczegóły znajdziecie na stronie Miasta Gdańska

26 lip

Sailbook CUP i czarownica o północy…

Dzielna załoga Zaruskiego wróciła z regat SailBook CUP 2014. Atmosfera i zabawa na pokładzie żaglowca, niosła ich jeszcze lepiej niż wiatr...

Po rejsie wszyscy prześcigają się w zachwytach i wzajemnych komplementach. Można by w to nie wierzyć i potraktować jako kurtuazję czy dyplomację, ale jeśli sam kapitan który na morzu spędził niemal całe swoje życie mówi, że załoga była wspaniała, a relacje z rejsu to literacki majstersztyk oddający atmosferę tamtych dni, trzeba dać temu wiarę.
Zapraszam Was zatem do lektury bardzo barwnych w treści i formie (również wierszowanej) relacji z tego rejsu, spisanych przez członków poszczególnych wacht. Ponieważ materiał jest obszerny został umieszczony w zakładce Rejsy/ Wspomnienia, na naszej stronie.
Jeśli chcecie się dowiedzieć co na Zaruskim robi czarownica, która wstaje o północy, koniecznie musicie tam zajrzeć… ;):).

A oto nasi dzielni załoganci…

19 lip

Zaruski w regatach SailBook CUP

Gdański żaglowiec weźmie udział w regatach SailBook CUP z załogą ZMiGM na pokładzie.

Pomysł startu w tej uznanej wybrzeżowej imprezie żeglarskiej, pojawił się znienacka i wynika z nieznacznych korekt terminowych w planie rejsu organizowanego przez stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Morskich, partnera odbudowy Zaruskiego, dla młodzieży z miast i gmin należących do związku.
Ale gdy tylko pojawiła się możliwość startu w regatach, kpt. Jaszczuk ochoczo zapalił się do tego pomysłu – “To bardzo dobra okazja do prawdziwie żeglarskiej przygody. Dobra dla jachtu i dobra dla załogi.” – powiedział.
SailBook CUP to najdłuższe regaty w kraju i drugie w akwenie morza Bałtyckiego. Do przepłynięcia będzie 600 mil morskich wokół Gotlandii z jednym pitstopem w Visby, a załogi będą miały okazję odwiedzić malownicze szwedzkie wyspy. Przebieg regat będzie monitorowany przez system YellowBrick, a organizatorzy i sponsorzy imprezy zapewniają cenne nagrody i pamiątki.
Warto dodac, że SailBook Cup jest zaliczany do Pucharu Bałtyku Południowego jako regaty typowo morskie, które będą nagradzane dodatkowymi punktami!

Szczegóły na stronie SailBook CUP

I tu mamy dla Was wyjątkową propozycję: STS „Generał Zaruski” zaprasza na pokład – razem popłyńmy na SailBook Cup! Kilka wolnych miejsc czeka na chętnych, którzy chcą dołączyć do załogi gdańskiego żaglowca podczas regat.

Zgłoszenia przyjmuje stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Morskich pod adresem zmigm@zmigm.org.pl
Informacji udziela też Biuro Armatorskie STS “Generał Zaruski” (zakładka “Kontakt” na naszej stronie).

Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń!

14 lip

Zaruski CUP za nami – było super!

Aquarella tryumfatorem kolejnej edycji regat "Zaruski CUP" - gratulujemy!!! :)

W dwudniowych żeglarskich zmaganiach, w dniach 12-13 lipca, zorganizowanych przez MOSiR w Gdańsku wzięło udział ponad 20 załóg. Żeglarze wystartowali w trzech klasach: KWR, ORC oraz OPEN – jachtów turystycznych. Każdego dnia zorganizowane były po dwa biegi, z trasą wytyczoną od molo w Brzeźnie do Sopotu i z powrotem. Dzięki temu, organizatorom udało się stworzyć dogodne warunki dla widzów śledzących żeglarskie zmagania, bezpośrednio z plaży i samego gdańskiego molo, na wysokości którego ustawiony był start każdego biegu. Doskonale sprawdziła się tu trasa i formuła podobna do tej, jaka towarzyszy czerwcowym Regatom o Puchar Mariny Gdańsk.

Sobotnia rywalizacja odbywała się w dość nieprzyjemnych warunkach. Chociaż powiało całkiem nieźle, to jednak zacinający deszcz nie zachęcał do ambitniejszej walki. Pech spotkał dwie jednostki, którym przytrafiły się awarie sprzętowe. W tych warunkach najlepiej radziła sobie załoga Aquarelli, której szyki próbował stale krzyżować Eljacht.

Sobotnie zmagania żeglarze zakończyli w Marinie Gdańsk, gdzie czekały na nich oraz na widzów i kibiców atrakcje w postaci koncertów szantowych, konkursu wiedzy o Zaruskim, projekcji filmów o żaglowcu oraz wieczór żeglarski w Zejmanie.

W niedzielę warunki pogodowe sprzyjały i załogom, i widzom, którzy mogli śledzić z bliska piękną rywalizację jachtów i żaglówek. W zorientowaniu się w szczegółach i zasadach regatowych pomagał profesjonalny komentarz Władysława Cebuli. Był to kolejny dzień, gdzie na wodzie w klasyfikacji bezwzględnej, bez przeliczników królował jacht Aquarella /kpt. Grzegorz Szlendak – JK Conrada Gdańsk/. Po przeliczeniu okazało się, że przewaga nad drugim Pallasem, dowodzonym przez kpt. Jana Piernikarczyka /JKM Gryf Gdynia/ była minimalna i wyniosła zaledwie pół punktu. Stawkę na podium w grupie ORC zamknęła Czarodziejka z kapitanem Tomaszem Konnakiem /JKM Gryf Gdynia/.

Wszystkim żeglarzom i kibicom pięknie dziękujemy za udział w imprezie, tryumfatorom gratulujemy sukcesów i cennych nagród, a wszystkich zapraszamy na następne edycje gdańskich imprez żeglarskich!

12 lip

Zaruski Cup – kolejna edycja regat

Zapraszamy na drugą edycję regat, których patronem i ozdobą będzie STS Generał Zaruski.

Po dużym sukcesie Regat o Puchar Mariny Gdańsk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku zaprasza wszystkich żeglarzy na kolejną atrakcyjną imprezę – Regaty o Puchar STS Generał Zaruski – Zaruski Cup. Odbędą się one w dniach 12-13 lipca 2014 i zostaną rozegrane w klasach KWR, ORC oraz OPEN – jachtów turystycznych.

Od strony organizacyjnej wydarzenie nawiązywać będzie do Regat o Puchar Mariny Gdańsk. Trasa zostanie ustawiona w najbliższej odległości od Mola Gdańsk tak by wszyscy zebrani na nim oraz pobliskich kąpieliskach mieli możliwość przyjrzenia się zawodom. Niezwykle istotnym elementem będzie również obecność samego żaglowca STS Generał Zaruski, który będzie pełnił honory jednostki flagowej, z pokładu której będzie można obserwować zmagania żeglarzy.

ZAPRASZAMY! 🙂

12 lip

“Energię czerpię z wody” – zakończył się rejs PEM

Rejs laureatów konkursu „Energię czerpię z wody!” na pokładzie żaglowca Generał Zaruski dobiegł końca.

W dniach od 6 do 12 lipca laureaci konkursu „Energię czerpię z wody!” przekonywali się jak wygląda życie pod żaglami, podczas pełnomorskiej wyprawy na pokładzie jednostki, która wychowała wielu znakomitych żeglarzy.

Pełen nowych wyzwań tydzień rozpoczął się od udziału w paradzie żaglowców Baltic Sail Gdańsk, na czele której płynął STS Generał Zaruski w asyście jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.Uczniowie gimnazjów i liceów z województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i lubelskiego, już po krótkim szkoleniu pod okiem Kapitana Jerzego Jaszczuka, stworzyli zgraną załogę. Autorzy osiemnastu najciekawszych fotografii, wybranych spośród czterystu zgłoszonych prac, mieli także okazję spotkać się z gdańskim fotoreporterem Maciejem Kosycarzem, który poprowadził warsztaty fotograficzne na pokładzie żaglowca. Z rąk Jakuba Dziedzica, przedstawiciela Ferrero Polska, sponsora akcji Kinder+Sport, uczniowie otrzymali wodoodporne aparaty Fujifilm XP. Każdego dnia rejsu podzieleni na wachty załoganci prowadzili foto-dziennik pokładowy, który przeczytać można na stronie Facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej.

„Wiemy już że praca na żaglowcu musi być zespołowa. Każdy z nas jest za coś odpowiedzialny, ma jakieś zadania i cele do osiągnięcia” – napisali po pierwszym dniu Marysia, Julia, Sonia i Marcin. Rejs na pokładzie STS Generał Zaruski to nie tylko nie tylko nauka sztuki żeglarskiej, lecz prawdziwa szkoła życia pod żaglami. Jednostka flagowa Gdańska jest spadkobiercą idei gen. Mariusza Zaruskiego o wychowaniu żeglarskim młodzieży, zgodnie z którym każdy rejs ma być doświadczeniem poszerzającym horyzonty i kształtującym charakter.

Ostatniego dnia uczestnicy znali już zadania wszystkich wacht, mieli za sobą szkolenie z pierwszej pomocy, nauczyli się nazewnictwa, którym posługuje się załoga żaglowców oraz zwiedzili port w Kłajpedzie – poznali smak życia pod żaglami. Ale najważniejszą okazała się zasada, o której pisali już pierwszego dnia – stworzyć zgraną załogę, bo tylko współpraca jest warunkiem udanego rejsu. Laureaci konkursu „Energię czerpię z wody!” bez dwóch zdań stworzyli fantastyczną załogę! Na zakończenie uczestnicy otrzymali gratulacje i dyplomy z rąk mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza.

Realizacja ogólnopolskiego konkursu, dzięki któremu edukacja morska wykracza poza granice Gdańska możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów Programu – Grupie LOTOS S.A. oraz firmie Ferrero Polska. Wsparcia merytorycznego organizatorom konkursu „Energię czerpię z wody!” udzielił Ośrodek Informacji ONZ oraz Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna a partnerem technologicznym jest firma Fujifilm Polska. Natomiast rejs zrealizowany został we współpracy z armatorem żaglowca Generał Zaruski – Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

7 lip

Pyszna zabawa na Baltic Sail :)

W letniej i pogodnej atmosferze odbył się w Gdańsku zlot Baltic Sail. Już drugi raz mieliśmy przyjemność brać w nim udział, jako flagowa jednostka Miasta Gdańska.

Kolejny raz też odbyła się żeglarska olimpiada w ramach Dnia Otwartego na Zaruskim. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy, uczestnicy wrócili do domu z nagrodami i cennymi pamiątkami.
Przy tej okazji pragniemy gorąco podziękować naszym pomocnym wolontariuszom, absolwentom Gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego, którzy wspierają nas od lat podczas tego typu wydarzeń. Słowa uznania należą się także p. Eli Kowalik, która tą grupą “wychowanków Zaruskiego” zawiaduje i dba o to, by pożytecznie spędzali wakacje :).

Baltic Sail to impreza z tradycjami, a przy tak dobrej pogodzie jak w miniony weekend, było to najważniejsze wydarzenie w Gdańsku, Trójmieście i tej części Polski. Przez cztery dni nad Motławą działo się wiele dobrego. Oprócz samego zlotu żaglowców, regat Nord Cup, odbył się jak co roku festiwal “Szanty pod Żurawiem”, a na Targu Rybnym moc atrakcji oferowało żeglarskie miasteczko.
Ci co byli, widzieli i skorzystali, pewnie się ze mną zgodzą. Tych co nie byli chcemy tą drogą zachęcić – do zobaczenia następnym razem! 🙂

AHOJ!

3 lip

Nadchodzi “Baltic Sail”…

W czwartek, 03. lipca, rozpoczyna się w Gdańsku największa impreza żeglarska sezonu, a w piątek zapraszamy na żeglarską olimpiadę na Zaruskim :).

Przez cztery dni w Gdańsku będą królowały żagle za sprawą zlotu „Baltic Sail”, Festiwalu „Szanty pod Żurawiem” i wielu towarzyszących wydarzeń. Wszystkich atrakcji jakie przygotowali organizatorzy nie sposób wymienić i opisać.
Nie zabraknie w tym towarzystwie naszego gdańskiego żaglowca. Jak rok temu będzie można zwiedzić Zaruskiego, spotkać się z załogą oficerską, wysłuchać morskich opowieści. Dodatkową atrakcją na pokładzie żaglowca, będą zaplanowane na piątek w godz. 11-15, żeglarskie konkursy z nagrodami. Żeglarski weekend w Gdańsku zwieńczy w niedzielę parada jednostek na Motławie, którą poprowadzi nie kto inny, a gdańska jednostka flagowa STS “Generał Zaruski” :).

Po dalsze informacje na temat tego żeglarskiego święta odsyłam Was na strony:

Zlot Baltic Sail oraz Szanty pod Żurawiem

2 lip

Pogotowie opiekuńcze na Zaruskim

Przy bardzo zmiennej i iście żeglarskiej pogodzie, odbyła się wycieczka dla wychowanków gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego.

Najpierw (jeszcze przy kei) spadł deszcz, potem wyszło słońce, potem powiał wiatr i uczestnicy rejsu mieli pełen wachlarz atrakcji. Ale uśmiechnięte buzie i zadowolone miny, mówią same za siebie :). Wychowankom Pogotowia towarzyszyli opiekunowie, którzy docelowo mają obsługiwać zajęcia z edukacji morskiej dla podopiecznych placówki. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, będzie można organizować takie rejsy częściej, mając przygotowaną kadrę i przetarte ścieżki.
W rejsie wziął także udział nasz tegoroczny zwycięzca aukcji na rzecz WOŚP, który wylicytował rejs na Zaruskim. Wszyscy świetnie się bawili, żeglarski poczęstunek smakował wybornie, i już snują się plany na dalszą żeglarską przyszłość.

AHOJ!

1 lip

Kolejny rejs MAST pełen wrażeń

STS "Generał Zaruski" wrócił z kolejnego rejsu w ramach unijnego projektu żeglarskiego MAST.

Na początku rejsu załogę nękała morska choroba, ale uporali się z tym zanim dotarli do Karlskrony. Tam zwiedzili Muzeum Morskie, a potem pożeglowali do małego ale uroczego portu Bergkvara, gdzie zaszczycił ich swoją obecnością Bertil Lund. To ten pan, który jako 17-latek pracował przy budowie gdańskiego żaglowca, który powstawał w rodzinnej stoczni jego ojca. Zrobiło się sentymentalnie i niemal rodzinnie :). Następnego dnia, razem ze
szwedzkim żaglowcem Sarpen, Zaruski popłynął wzdłuż brzegu aż do Sztokholmu.

Zdjęcie które widzicie poniżej wykonał i przesłał do Biura Armatorskiego, mieszkaniec Bergkvara, Johnny Andersson, który napisał w komentarzu, iż jest szczęśliwy widząc tak piękny i w świetnym stanie tradycyjny żaglowiec jak “Generał Zaruski”. Dodał też że w czerwonym budynku widocznym na fotografii (który kiedyś był magazynem), jest obecnie muzeum morskie.

Kolejne rejsy MAST już w sierpniu! AHOJ!

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga