Historia projektu / 2009 / 03

Historia projektu

19 mar

Rozstrzygnięcie przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej odbudowy

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku informuje, że najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu pn.:
Opracowanie dokumentacji na wykonanie odbudowy jachtu „Generał Zaruski”, pełnienie nadzoru autorskiego nad pracami wykonywanymi na podstawie tej dokumentacji oraz wykonanie dokumentacji powykonawczej.
(znak sprawy: 1/09) złożył Wykonawca:
SHIP SERVICE Artur Karczewski z siedzibą: 80-283 Gdańsk, ul. Potokowa 27/29
» cena oferty: 199.104,00 zł (słownie: sto dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy sto cztery złote 00/100).

» Uzasadnienie wyboru:
Wybrano ofertę wykonawcy, który zaoferował najniższą cenę, zgodnie z przyjętym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty cena – 100 % (pkt. 24 części I SIWZ).

18 mar

“Generał Zaruski” w Warszawie

Warszawskie Targi Sportów Wodnych i Rekreacji “Wiatr i Woda”, odbywające się w dniach 12-15 marca, okazały się świetną okazją do zaprezentowania projektu “Generał Zaruski - Gdańsk ratuje żaglowiec”.

Szczególną atrakcją stoiska była oryginalna, ważąca ponad 300 kg ręczna, handszpakowa winda kotwiczna. Przedstawiono również inne elementy wyposażenia żaglowca, między innymi koło sterowe, kompas i niedawno odzyskany dzwon. Uwagę zwiedzających przyciągał także piękny model żaglowca. Na targach obecny był dyrektor MOSiR w Gdańsku, Leszek Paszkowski.Projekt odbudowy żaglowca zwrócił uwagę nie tylko żeglarzy niegdyś pływających na „Zaruskim”, lecz również innych osób zainteresowanych losami jednostki. Młodsi mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie na tradycyjnym, szkoleniowym jachcie, starsi natomiast z chęcią dzielili się swoimi wspomnieniami z rejsów na “Generale Zaruskim”.

Wolontariusze Stowarzyszenia „Edukacja pod Żaglami”, które jako partner MOSiR w Gdańsku przygotowało i obsługiwało stoisko, chętnie przekazywali zwiedzającym informacje na temat historii i stanu obecnego “Generała Zaruskiego”.

Udział żaglowca w targach cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Nasze stoisko odwiedziły ekipy programu “Kawa czy herbata” oraz “Teleexpressu”. Informacje ukazały się także w kilku portalach trójmiejskich.

Śmiało można stwierdzić, że promocja projektu “Gdańsk ratuje żaglowiec” podczas targów była akcją potrzebną i udaną. Mamy nadzieję, że życzliwość osób, którym los “Generała Zaruskiego” nie jest obojętny, stworzy wokół projektu pozytywną atmosferę i pozwoli zakończyć akcję odbudowy żaglowca sukcesem.

Kolejnym wydarzeniem, podczas którego zaprezentowane zostaną losy “Generała Zaruskiego”, będą “Kolosy”, organizowane w dniach 20-22 marca w gdyńskiej Hali Sportowo-Widowiskowej. Serdecznie zapraszamy.

foto: Piotr Jabłoński

11 mar

“Generał Zaruski” na targach Wiatr i Woda

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia targów “Wiatr i woda”w Warszawie, na których będziemy mieli zaszczyt przedstawić projekt „Generał Zaruski” - Gdańsk ratuje żaglowiec.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia targów “Wiatr i woda” w Warszawie, na których będziemy mieli zaszczyt przedstawić projekt „Generał Zaruski” – Gdańsk ratuje żaglowiec. Szczególną atrakcją stoiska będzie oryginalna, ważąca ponad 300 kg ręczna, handszpakowa winda kotwiczna. Przedstawimy również inne elementy wyposażenia żaglowca, między innymi koło sterowe, kompas i dzwon. Umożliwimy Państwu zapoznanie się z niezwykłą historią jachtu, biografią patrona – gen. Mariusza Zaruskiego, dokumentacją techniczną oraz innymi informacjami dotyczącymi żaglowca.

Chcielibyśmy szczególnie zaprosić na targi osoby, które w ciągu wielu lat służby żaglowca pływały na nim i mogą przyczynić się do odtworzenia historii jachtu i jego załóg. Liczymy na wspomnienia, relacje z rejsów, stare fotografie.

Targi odbędą się w dniach 12-15.03.2009 (czwartek – niedziela) w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Będą czynne w godz. 10:00-1800 (w niedziele do 17:00). Organizatorem pobytu „Generała Zaruskiego” na targach jest Stowarzyszenie “Edukacja pod Żaglami”. Znajdą nas Państwo na stoisku nr 19B. W sobotę od godziny 12:00 w sali C odbędzie się prezentacja multimedialna oraz krótka prelekcja, następnie można będzie zadawać pytania osobom bezpośrednio zaangażowanym w projekt ratowania żaglowca. Więcej szczegółów dotyczących targów (m.in. mapka dojazdu) znajduje się na stronie http://www.wiatriwoda.pl/

4 mar

“Serce” żaglowca powraca – mamy dzwon “Generała Zaruskiego”!

Najważniejszy element wyposażenia “Generała Zaruskiego” jest już w rękach właściciela – MOSiR w Gdańsku odzyskał okrętowy dzwon.

Los dzwonu pozostawał nieznany. Kilka miesięcy temu MOSiR w Gdańsku otrzymał sygnał, że znajduje się on w jednej z restauracji na południu Polski. Zweryfikowanie tej informacji zajęło trochę czasu, jednak nie natrafiono na jego ślad.
– Rozważaliśmy już wykonanie repliki dzwonu. Jego odlania chciała podjąć się Fundacja “Wspólnota Gdańska”. Wtedy jednak poprzez rodzinę mieszkającą w Gdańsku skontaktował się z nami pewien człowiek i zaproponował spotkanie. Jak się okazało, miał dla nas olbrzymią niespodziankę – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR w Gdańsku.

Sympatyk morza, nurek archeolog, gdy usłyszał o podjętej w Gdańsku akcji rewitalizacji historycznego żaglowca, postanowił bezpłatnie przekazać oryginalny dzwon pokładowy z s/y “Generał Zaruski”. Darczyńca wyraził wolę pozostania anonimowym. Spotkanie i przekazanie dzwonu na ręce dyrektora MOSiR w Gdańsku Leszka Paszkowskiego odbyło się 3 marca 2009. Dzięki temu MOSiR w Gdańsku pozyskał najważniejszy element – dzwon, uznawany za “serce” każdej jednostki pływającej.

Jednocześnie trwają prace na przygotowaniem “Generała Zaruskiego” do zwodowania i przeholowania do Gdańska. Portowe wody we Władysławowie zaczną namaczać kadłub w celu jego uszczelnienia jeszcze w bieżącym tygodniu. Kolejnym etapem będzie podanie holu “Generałowi” przed podróżą do Gdańska.

Założeniem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, jako armatora jednostki, od samego początku było przywrócenie jej do dawnej świetności na podstawie oryginalnym planów, by jak najwierniej oddać historyczny charakter konstrukcji jachtu. W tym celu czynione są starania, by odzyskać jak najwięcej oryginalnych elementów wyposażenia. Jest już koło sterowe, zabytkowa winda kotwiczna, lampy sygnalizacyjne. Jeden z mieszkańców Jastarni przekazał dokumentację stateczności jednostki oraz dzienniki pokładowe. To bardzo cenne źródło informacji. Do 3 marca brakowało jednak jednego elementu, z pewnością najważniejszego…
W związku ze zbliżającym się transportem “Generała” do Gdańskiej Stoczni “Remontowa” wyrażamy nadzieję, że nowy prezes spółki podtrzyma dobrą współpracę w realizacji projektu rewitalizacji na rzecz Gdańska i gdańszczan.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga